• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Надувани цени на графичките заради mining

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
3,877
4,106
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Следи избришана тема. Дали доколку не му коментиравме темата ќе беше избришена ме интересира?
Објективно гледано требаше само коментарите да бидат избришани затоа што коментирање во огласи без префикс "Проценка" е забрането и тоа стои јасно во правилата. А темата е избришана зашто можеби членот посакал така. Инаку може и за 500к да ја огласи ако сака, тоа е негово право.
 

itstheigyg

On your way to fame
21 мај 2017
534
551
Објективно гледано требаше само коментарите да бидат избришани затоа што коментирање во огласи без префикс "Проценка" е забрането и тоа стои јасно во правилата. А темата е избришана зашто можеби членот посакал така. Инаку може и за 500к да ја огласи ако сака, тоа е негово право.
На реклама5 да, овде... не знам баш. Зборено е за ова неколку пати, ако се дозволуваат такви огласи на чест нека им е
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
3,877
4,106
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
На реклама5 да, овде... не знам баш. Зборено е за ова неколку пати, ако се дозволуваат такви огласи на чест нека им е
Па не е против правилата, всушност такво правило е невозможно да се постави. Останува на моралниот кодекс на членовите.9e92dd8c-1f12-4426-b7ac-131dca1d294a_screenshot.jpg
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,448
14,398
Зад секој "Лихвар да будем" продавач на графички има маса на гневни луѓе кои не можат да припарат до конфигурација.

Честито. Направивте таков анимозитет, таква омраза кај обичните луѓе кои не знаат што е крипто, што дигиталното копиле го прогласувам за умрено уште пред да се роди.

И оди објасни и на Цвете од архива зошто не може да купи компјутер за детето а ваму онаа лудача притиска на дигитализација.

Каква Монти Пајтон ера човече..
 
И

Избришан член 18474

Гостин
Ако не можеш да ги победиш придружи им се :)
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,731
9,119
Скопје
И оди објасни и на Цвете од архива зошто не може да купи компјутер за детето а ваму онаа лудача притиска на дигитализација.
Не мешај сеа многу многу, компјутер за детето е доволно лаптопќе од 400 евриќи кое порано беше 300 евриќи а поскапувањето не е ради мајнерите.
 

M.Pix

48 65 6c 69 6f 73 0a
27 јануари 2014
919
3,215
Прага
Па не е против правилата, всушност такво правило е невозможно да се постави. Останува на моралниот кодекс на членовите.
Јас ја избришав темата без никакво барање од членот. Нема такво правило, ама сум бришел и претходно огласи што сметам дека не се за форумов.
Моралот мене не ми дозволува да оставам некој продава со неразумни цени што се поскапи и од продавница, со смешни изговори. Има многу продавачи на форумов, па до сеа не сум видел некој да продава по поскапа цена.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #833

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,230
5,822
Мелмак
Јас ја избришав темата без никакво барање од членот. Нема такво правило, ама сум бришел и претходно огласи што сметам дека не се за форумов.
Моралот мене не ми дозволува да оставам некој продава со неразумни цени што се поскапи и од продавница, со смешни изговори. Има многу продавачи на форумов, па до сеа не сум видел некој да продава по поскапа цена.
Јас ко шо гледам или уште стои со тоа што е корегирано да има цена во првиот пост, а коментарите се избришани, или пак си го отвориле огласот со иста цена:


3333,333(3) евра по графичка

Кога последен пат во историјата хај-енд графичка се продавала по толкави цени?

Да потсетам дека dual GPUs шо беа како Радеон 6990 имаа MSRP од 700 евра. Полека полека ни ги накачија цените на компонентите и пошо се продаваат не се враќаат назад.

Треба едно 2-3 години да им останат непродадени сите залихи па ќе видите како ќе се нормализира се. Но со оглед на мајнинг трескава и тоа дека од алчност и желба за инстант богатење се шо има HDMI излез се продава за ненормални цени - таа иднина ќе ја чекаме уште некое време ми изгледа.
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
3,877
4,106
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
@toshex во муабетот претходно се работи за друга тема во која се продаваше 3060 за 1100 евра. Таа е избришана.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,224
16,749
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
3,877
4,106
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Зар веќе...:cry:
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,711
11,032
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Се приклучуваш на мрежа која обавува слични работи како, еве да речеме, банка. Со тоа што ти со твојата инвестиција го помагаш работењето добиваш награда, или плата на некој начин, само што ја добиваш во мали инкременти. Можеш да си го преставиш тоа како некоја фирма која нуди работа за секој кој сака да работи, кога сакаш одиш на работа, кога сакаш не одиш и си добиваш плата зависно од тоа колку си сработил. Во основа ти продаваш процесорска моќ на таа мрежа за да си ја обавува работата, а она те плаќа во крипто. Во принцип не са разликува ама баш по ништо од тоа како работи секој нормален бизнис.
Прашањето е таа мрежа каква работа обавува? Што работи?

тешки времиња чим дојде ред да ја ставам нвидиа 9600 со 512мб на пц од 60000
А каде ти е нормалната графичка што ја имаше со конфигурацијата? Или немаше воопшто графичка во конфигурација од 60.000? Чудно малце.

@toshex во муабетот претходно се работи за друга тема во која се продаваше 3060 за 1100 евра. Таа е избришана.
Татоо! Една сфаќа прашуе која е наа будала со брковите шо играе!!
 
Последна промена:

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,612
8,966
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Прашањето е таа мрежа каква работа обавува? Што работи?


А каде ти е нормалната графичка што ја имаше со конфигурацијата? Или немаше воопшто графичка во конфигурација од 60.000? Чудно малце.


Татоо! Една сфаќа прашуе која е наа будала со брковите шо играе!!
Па неможеме ни да ги испиеме парите што ги тргавме за апгрејд ради вирусов. :mad:

Барем да се соберевме во некоја биртија со несаница на увце. Или ко тогаш со дуци бог да го прости од Охрид накај Скопје party bus.
 

Weeaboo

On your way to fame
23 февруари 2020
570
546
Струга
Јас ја избришав темата без никакво барање од членот. Нема такво правило, ама сум бришел и претходно огласи што сметам дека не се за форумов.
Моралот мене не ми дозволува да оставам некој продава со неразумни цени што се поскапи и од продавница, со смешни изговори. Има многу продавачи на форумов, па до сеа не сум видел некој да продава по поскапа цена.
Да не му се фукневме на ченот, ќе останеше огласот ама ајде. Гледам јас не ви е прв пат да оставате огласи со ненормали цени, ама во ред, да не се напукувам сега и да редам линкови од секој еден. Требеше да е оставите темата за референса за да размислат таквите членови на кого сакаат да бричат пред да постираат производи по ненормални цени. Ако е форумов берза како реклама5, на кое што ни е забрането секакво мислење за цена и за бричење, тогаш алал да ви е.
 

FreakyDroid

On your way to fame
21 август 2008
658
668
Гевгелија
FreakyDroid's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700X - MasterLiquid ML240L
Motherboard
ASRock - Fatal1ty K4 X470
Storage
2 x 4TB WD Black, Samsung 250 Evo 256GB, WD Black 500GB M.2
PSU
Gigabyte Odin Pro 1200W
RAM
4x16 GB G.Skill @ 3200MHz CL16
Video card
MSI GeForce GTX 1080 Ti Duke
Case
Cooler Master HAF-X
Mouse
Razer Viper Ultimate
Keyboard
GK-979
Audio
Шајзе Genius
Monitor
LG 27GL850
OS
Win 10 x64
Прашањето е таа мрежа каква работа обавува? Што работи?
Зависи од тоа како и за која намена е програмирана. Освен тоа ти нудат можност да градиш апликации врз нив и целта е тоа да биде направено на начин кој е децентрализиран и без потреба од претходна дозвола од некој човек, фирма, влада/држава или било каков друг авторитет. Претежно фокусот е на финансискиот сектор, но намената е потенцијано неограничена. Да те поштедам од недоволно добро објаснување, подобро ќе биде да причиташ што е блокчејн и разните подвидови што постојат (PoW vs PoS) и паметни договори (smart contracts).
 

CykaBlyat

Gaining Experience
22 октомври 2016
553
378
На гробишта
@toshex во муабетот претходно се работи за друга тема во која се продаваше 3060 за 1100 евра. Таа е избришана.
Дури сега видов дека ми ја избришаја темата, изгледа треба да почнам да донирам на администрација или ко kJEBE да се извинвам за да можам да поставам оглас, само напред гестапо.

Edit: Денес ја продадов картатa за 65к,незнам како е можно во рок од 2 дена да ја продадам ако администрацијата заклучи дека сум преварант
 

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,392
4,554
Никој не рекол за никого дека е преварант, поентата е на форумов барем да не се скалпаме меѓу себе. На реклама, фб и слично е друга прича.

Сега сигурно ке се најде некоја будала да даде 1000 евра за картата, знаејќи до кој степен се заглавуваат луѓево да купат карти, мислејќи дека Ламбото ке стаса за Нова Година.

Sent from my Samsung S20 FE
 

CykaBlyat

Gaining Experience
22 октомври 2016
553
378
На гробишта
Сега сигурно ке се најде некоја будала да даде 1000 евра за картата, знаејќи до кој степен се заглавуваат луѓево да купат карти, мислејќи дека Ламбото ке стаса за Нова Година.

Sent from my Samsung S20 FE
Ако има овци за стрижење...
 

bl00dpad

Intern
8 септември 2020
10
5
Прашањето е таа мрежа каква работа обавува? Што работи?


А каде ти е нормалната графичка што ја имаше со конфигурацијата? Или немаше воопшто графичка во конфигурација од 60.000? Чудно малце.


Татоо! Една сфаќа прашуе која е наа будала со брковите шо играе!!
[/Q
имаш 580 4гб од гојдо ама цркна
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,224
16,749
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,224
16,749
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
праша чоеко за предходна графичка па му пишав која била и што и се десило
Ауу, некни правевме муабет на телефон...Жал ми е што ти умре картичката, би рекол дека (не)среќа, но се дешава и на релативно многу нови и практично не-експлоатирани картички да рикнат. Како го реши недостатокот?
 

bl00dpad

Intern
8 септември 2020
10
5
Ауу, некни правевме муабет на телефон...Жал ми е што ти умре картичката, би рекол дека (не)среќа, но се дешава и на релативно многу нови и практично не-експлоатирани картички да рикнат. Како го реши недостатокот?
нвидиа 9600 512мб за да можам да работам додека најдам решение
 

DemoUser

On your way to fame
27 април 2010
1,030
966
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
Mouse
Logitech G305
Keyboard
Logitech MX Keys
Monitor
ASUS ROG PG258Q 24" 240hz
OS
Windows 10 Pro
Почнаа огласите и со Хард Дискови ајдеееее лапајтеееееееееееее сега плус 100 еури на секој ХДД има да биде ЛУДО и НЕЗАБОРАВНО :)
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
3,877
4,106
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Да одам утре да купам некој хард диск дур е време, и помалите капацитети ќе ги снема или ќе поскапат.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,035
Мислења
854,879
Членови
29,642
Најнов член
cut011983
На врв Дно