• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Надувани цени на графичките заради mining

Cika

V.I.P
8 декември 2009
2,667
1,421
Со обични дискови тера во фаза на фармање. Ама за да почнеш да фармаш треба да изградиш плотови чиешто создавање трае со часови и одзема многу процесорска моќ и за што е потребно брзо SSD кое се користи како кеш меморија. За плотирање на диск од 1TB на SSD-то се прават 18TB запис. Затоа најнеопходно е да се купат ИЗДРЖЛИВИ NVMe ССД-а, а не глупости со мал животен век. За да исплотирате 100TB ќе ви треба SSD на кое ќе испишете над 1800TB(со оглед дека ќе имате сигурно неуспешни плотови поради рестарт на машина и слично).

Процесот за плотирање на 1TB диск трае 12-15 часа на конфигурација со Ryzen 9 5950X, 96GB RAM и 2x2TB PCI-e 4.0 NVMe SSD-а.
Може и да се купат готови плотови при што на 1TB (1000000MB) може да се снимаат 9x K32 плотови кои зафаќаат по 934502МB. Цената на интернет е од 20 до 25 евра по плот или вкупно 180-225 евра за сите 9, ама за да има смисла да ги купувате треба да имате ултра-брз интернет.

Патем, со таква конфигурација можете да правите околу 16x K32 плотови дневно или скоро 500x K32 месечно. Затоа пред да се улетате да изнакупувате дискови од многу терабајти имајте на ум дека ќе треба истите и да ги исплотирате. Со медиокритетна плотинг машина (Ryzen 5 5600X, 32GB RAM, 1TB NVMe) ќе плотирате по 5-6 плота дневно.
Вреди да се пише нешто и за parallel plotting, секој плот зема по 250 gb temporary space, 2 threads и 4gb ram, како оптимална конфигурација.

Моментално на ryzen 3600 со а2000 1тб ssd и 16 гб рам може да идат до 3 паралелни плотови, што заштедува скоро пола од потребното време доколку се плота поединечно во queue.

Доколку се плота со 1.6 TiB на 24 саати, може да се каже дека сте на коњот.

Плус, вреди финалната дестинација да е ssd па после плотовите да се префрлаат на хдд, штеди околу 20 минути иницијален трансфер од temporary.

Исто, битно е и да ги знаете фазите на плотирање, првата зема највеќе ресурси и трае третина од времето, па затоа е паметно delay да е третина од времето што ти е потребно за еден плот.

PS: good luck наоѓање дискови по разумна цена, и чекајте nvme ssd на реклама пред умирачка со наслов НОВО, 3 МЕСЕЦИ КОРИСТЕНО ССД, за 50% од цената.
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,258
2,868
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Мислев се жалиме во темава, не им даваме идеи за поќе да се силат со копање :))))


Исто така, мењам 6тб диск за 6800xt :D

И не заборавајте да им кажете на другарчињата, хард дисковите немаат resell value како картиците. Парите што ги врзуваат во хардови и ссда за копање, никогаш нема да ги вратат.
 
Последна промена:

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
3,875
4,104
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Предлагам да се отвори нова тема за мајнинг со хард дискови, Chia crypto итн., и мислењава да се префрлат тамо, инаку ќе се изгубат овде во погрешна тема.
 

Sancho Sanchez

Gaining Experience
12 октомври 2016
206
208
Предлагам да се отвори нова тема за мајнинг со хард дискови, Chia crypto итн., и мислењава да се префрлат тамо, инаку ќе се изгубат овде во погрешна тема.
И таа тема ќе е со иста тематика, поарно на оваа да и се смени името во “Надувани цени на хардверот заради mining“.
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,189
4,436
SK
Плот твист: а што ако „плотирањето“ е мачкање очи и испадне дека „копањето“ со хардови е уствари параван за хостирање на некое детско порно или којзнае што на дисковите, па да почнат да ги апсат надежните копачи за детска порнографија... ;)

ПС. Колку интернет сообраќај јаде ова? И каков bandwidth бара?
Да си обновуваме договорите на време, да не почнат да рипаат цени на пакети кај провајдериве? :D
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
3,875
4,104
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
И таа тема ќе е со иста тематика, поарно на оваа да и се смени името во “Надувани цени на хардверот заради mining“.
Не зборам за дискусијата околу цените на хардвер него за постовите погоре во кои се објаснува технички процесот на копање како функционира, сетап на ригови, избор на хард дискови и слично, гледам дека се разви дискусија околу тоа.
 

Nikola100

Gaining Experience
30 септември 2019
293
190
Skopje
Плот твист: а што ако „плотирањето“ е мачкање очи и испадне дека „копањето“ со хардови е уствари параван за хостирање на некое детско порно или којзнае што на дисковите, па да почнат да ги апсат надежните копачи за детска порнографија... ;)

ПС. Колку интернет сообраќај јаде ова? И каков bandwidth бара?
Да си обновуваме договорите на време, да не почнат да рипаат цени на пакети кај провајдериве? :D
За интернет проток - не бара многу. А дека може да се користи за некои сомнителни трансакции или перење пари, - Може! Или за пробивање лозинки (два три рига за 24 часа можат да ги поминат сите комбинации на лозинка со должина од 8-9 карактери која се состои од мешавина на мали , големи букви и карактери . На интернет веке има опции да си изнајмиш конекција со сервер со 10-20 графички ...
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,896
3,264
Нема ни два месеца откако се појави чиата, веќе има над три ексабајти (3 милиони терабајти) „засадени“ површини и експоненцијално расте, а тек сега почнува да зема замав. Ова што сега се случува со графичките ќе биде играчка кон она што нѐ чека со дисковите, ако драстично не се зголеми производството.

Чиата има потенцијал да го замени биткоинот, затоа што ги адресира неговите најголеми недостатоци.

Среќа го фатив последниот вагон и нарачав дискови по регуларни цени, уште утредента снема лагер и нема најава за обнова. Барем ќе имам простор за работа и бекап.
 

Sancho Sanchez

Gaining Experience
12 октомври 2016
206
208
Чиата има потенцијал да го замени биткоинот, затоа што ги адресира неговите најголеми недостатоци.
1620557815737.png

Хајмо народе навали продај си го биткоинот купи си чиа, побрзај дури сите не слушнале и разбрале, оти после никој нема да ви го сака биткоинот :LOL:
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,189
4,436
SK
сервер со 10-20 графички ...
Ова.
Колку што знам GPU користат за брут форс напади, со добри речници (и добри картички) веројатно е и побрзо е од твојот пример.

Што ќе им диск простор и CPU/RAM, кога она што треба за пробивање шифри е GPU?
Од друга страна како можеш да знаеш што навистина хостираат на твоите дискови?
 
И

Избришан член 18474

Гостин
Нема ни два месеца откако се појави чиата, веќе има над три ексабајти (3 милиони терабајти) „засадени“ површини и експоненцијално расте, а тек сега почнува да зема замав. Ова што сега се случува со графичките ќе биде играчка кон она што нѐ чека со дисковите, ако драстично не се зголеми производството.

Чиата има потенцијал да го замени биткоинот, затоа што ги адресира неговите најголеми недостатоци.

Среќа го фатив последниот вагон и нарачав дискови по регуларни цени, уште утредента снема лагер и нема најава за обнова. Барем ќе имам простор за работа и бекап.
Знаеш колку има етериум убијци или биткоин убијци па се на дното...
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,896
3,264
Од друга страна како можеш да знаеш што навистина хостираат на твоите дискови?
Никој ништо не хостира, алгоритамот креира хешови. Не ни треба да има интернет додека се прават полињата. Ниту нешто се симнува ниту се качува, за некој нешто да ти подметне. Кодот го има на гитхаб.
Знаеш колку има етериум убијци или биткоин убијци па се на дното...
Сигурно стотици, ако не и илјади.
Ама сите тие беа варијанти на тема. Ова е нешто сосема поинакво и има огромен потенцијал да остане. Тоа не значи дека не може да пропадне. Ама може и биткоинот. Ќе видиме за некоја година каков ќе биде исходот од сето ова.
 

boksata

Gaining Experience
27 декември 2017
283
395
Сите шо имате X процесор рентајте го за плотање.
 

Mao

Practice makes perfect
5 јуни 2007
1,259
1,059
Mao's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 3900X + BeQuiet Dark Rock Pro 4
Motherboard
Asus Rog Strix B450-F Gaming
Storage
Samsung Evo Plus 970 M2 nVME SSD
PSU
CM 850W M2 Silent Pro
RAM
Kingston Predator/Fury 32GB 3200Mhz
Video card
Asus Rog Strix 1070 8GB
Case
DeepCool Mattrex RGB
Mouse
Logitech G502 Hero
Keyboard
Cooler Master MK750
Monitor
Alienware 25" 240hz
OS
Win 10 Pro
  • Ја почнал/а темата
  • #890

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,229
5,821
Мелмак
Проблемот од environmental аспект на сиве коинови е дека прават burning на ресурси. Ниту за биткоин верификација на трансакции се троши процесирачката моќ, ниту за етериум а еве според тоа погоре напишано за хешовите ниту дисковите се трошат за некоја корисна цел. Значи мнозинството електрична енергија и хардвер кој ќе оди во депонии се трошат за џабе за верглање онака на празно со алгоритми кои експоненцијално враќаат помалку награда секој нареден циклус.

И тоа е еколошкиот проблем. Има многу видеа на јутуб за сево ова. Кој сака може да се информира. На раб на предвртна точка сме со глобалново затоплување и секако дека тоа што сме стигнале до тука во изминативе декади не е кривица на криптовалутиве но и те како сме до момент каде моментално се едни од најголемите фактори кои го продлабочуваат проблемот.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Dajman

Gaining Experience
19 септември 2020
123
183
Проблемот од environmental аспект на сиве коинови е дека прават burning на ресурси. Ниту за биткоин верификација на трансакции се троши процесирачката моќ, ниту за етериум а еве според тоа погоре напишано за хешовите ниту дисковите се трошат за некоја корисна цел. Значи мнозинството електрична енергија и хардвер кој ќе оди во депонии се трошат за џабе за верглање онака на празно со алгоритми кои експоненцијално враќаат помалку награда секој нареден циклус.

И тоа е еколошкиот проблем. Има многу видеа на јутуб за сево ова. Кој сака може да се информира. На раб на предвртна точка сме со глобалново затоплување и секако дека тоа што сме стигнале до тука во изминативе декади не е кривица на криптовалутиве но и те како сме до момент каде моментално се едни од најголемите фактори кои го продлабочуваат проблемот.


Sent from my iPhone using Tapatalk
На грешка луѓе им го правиш муабетов.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,609
8,964
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Барем кога копачите на реклама5 ќе мењаат ССД-а со чијата ќе се види TBW. Освен ако не е некој нинџа што знае да репрограмира SMART ама тешко тоа.
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,258
2,868
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Барем кога копачите на реклама5 ќе мењаат ССД-а со чијата ќе се види TBW. Освен ако не е некој нинџа што знае да репрограмира SMART ама тешко тоа.
Ќе знаат луѓе.
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,189
4,436
SK
Никој ништо не хостира, алгоритамот креира хешови. Не ни треба да има интернет додека се прават полињата. Ниту нешто се симнува ниту се качува, за некој нешто да ти подметне. Кодот го има на гитхаб.
Јас само како лаик ете си размислувам на глас (тастатура). Тоа велиш е целосно отворен код? Само кодот за плотовите е отворен, или и баш целиот код за чиа мрежата? Пошто како се заштитени ако баш сѐ е отворен код? И на крај, ако нешто преку енкриптиран сообраќај иде и се запишува на диск, како можеш да си сигурен што е содржината - без да го декриптираш истото?

Не те прашувам тебе де, повторно - само размислувам во одење. Површно ме интересира и немам интерес детално да истражувам, но си помислив дека некој од заинтересираните за оваа криптовалута мора да истражил пред да се нафати на нешто што утре потенцијално може опасно да му се удри од глава.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #895

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,229
5,821
Мелмак
Муабетот на @ARMac за тоа како се базираат економиите и валутите (во теорија) на сработена работа (goods and services) а некој му реплицираше дека и еве овие процесирачка моќ било сработена работа - сакав да потенцирам само дека не е добра споредба пошо тука нема никаков ќар од потрошената енергија.

Единствени пари во равенкава колку шо јас разбирам се од луѓе кои купиле крипто. Шо значи за да расте треба интерес и да има кој да купува.

Шо ќе се деси кога ќе дојде тој момент коа цената веќе нема да генерира хајп и ќе нема кој да купи? Значи нема само од себе да прави пари. Последните кои ќе продадат по астрономски суми ќе се ќар. Тие што ќе ги купат ќе се зијан. Системот е ќар за некој на сметка на туѓ зијан. Односно пирамида. Односно балон.

Единствено ако излезе некоја регулација односно државите признаат некоја фиксна вредност врзана за фиат валута ќе биде некое крипто навистина “дигитално злато”. Но тогаш нема да биде суштината таа и прекомплицирана е темава и стварно и јас не ја разбирам доволно.

Пак ќе кажам во најмала рака е многу шпекулативно и непредвидливо (коцка) и многу штетно од еколошка гледна точка.

И ептен онтопик - штетно по ентузијаст хардвер пазарот. Нема графички ни за играње ни за реална работа.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
И

Избришан член 18474

Гостин
Ако копате со 1000 серија на Nvidia да знаете на недостатокот на архитектурата.
Мислењето е автоматски споено:

Муабетот на @ARMac за тоа како се базираат економиите и валутите (во теорија) на сработена работа (goods and services) а некој му реплицираше дека и еве овие процесирачка моќ било сработена работа - сакав да потенцирам само дека не е добра споредба пошо тука нема никаков ќар од потрошената енергија.

Единствени пари во равенкава колку шо јас разбирам се од луѓе кои купиле крипто. Шо значи за да расте треба интерес и да има кој да купува.

Шо ќе се деси кога ќе дојде тој момент коа цената веќе нема да генерира хајп и ќе нема кој да купи? Значи нема само од себе да прави пари. Последните кои ќе продадат по астрономски суми ќе се ќар. Тие што ќе ги купат ќе се зијан. Системот е ќар за некој на сметка на туѓ зијан. Односно пирамида. Односно балон.

Единствено ако излезе некоја регулација односно државите признаат некоја фиксна вредност врзана за фиат валута ќе биде некое крипто навистина “дигитално злато”. Но тогаш нема да биде суштината таа и прекомплицирана е темава и стварно и јас не ја разбирам доволно.

Пак ќе кажам во најмала рака е многу шпекулативно и непредвидливо (коцка) и многу штетно од еколошка гледна точка.

И ептен онтопик - штетно по ентузијаст хардвер пазарот. Нема графички ни за играње ни за реална работа.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Со тоа што држиш фиат е шпекулативно зашто нема никаква позадина освен довербата на економијата на државата. Многу фиат валути ќе завршат како Венецуела ако идат во голем дефицит и не стапат во контрола со инфлацијата.
 
Изменето од модератор:
  • Ја почнал/а темата
  • #897

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,229
5,821
Мелмак
Шо е поверојатно - да пропадне доларот (цела Америка) или биткоин?

Ако има инфлација државите ќе покријат ќе направат договори или слично. Ако излезе дека нерегулирана фиктивна валута е стварно пирамида шема кој ќе спасува?

Ако загубиш у казино на коцкање се шо имаш кој ќе ти помогне?

Вака или онака државите ќе опстанат и ако заебат со валути ќе им излезат колку толку пресрет на граѓаните или ќе има протести и ред други последици. Ако пропадне биткоин утре по кој основ би имало протести и помош?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,258
2,868
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Шо е поверојатно - да пропадне доларот (цела Америка) или биткоин?

Ако има инфлација државите ќе покријат ќе направат договори или слично. Ако излезе дека нерегулирана фиктивна валута е стварно пирамида шема кој ќе спасува?

Ако загубиш у казино на коцкање се шо имаш кој ќе ти помогне?

Вака или онака државите ќе опстанат и ако заебат со валути ќе им излезат колку толку пресрет на граѓаните или ќе има протести и ред други последици. Ако пропадне биткоин утре по кој основ би имало протести и помош?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Забораваат другариве дека најголем дел од биткојниве им ги држат луѓе што живеат и поседуваат поприлично папрени фиат суми во USA :)
Мислам, да не си праиме бајрами со умот, знаеме зашто сте во крипто. Седиш и штампаш пари, влажен сон. Не сте во крипто за филозофската страна или затоа што сте либертаријанци.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #899

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,229
5,821
Мелмак
Забораваат другариве дека најголем дел од биткојниве им ги држат луѓе што живеат и поседуваат поприлично папрени фиат суми во USA :)
Забораваат и дека доларот е основа на цел банкарски систем. Као ground zero валута е така нешто.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,609
8,964
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
А добро нели difficulty расте константно (како што се копа). Сега е скоро невозможно да се копа биткоин. И што е солуцијата за тоа? Да се штанцаат нови коини па кој пројде пројде.

Креаторите на криптото не имаа во предвид дека ќе се ходла.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
44,020
Мислења
854,721
Членови
29,639
Најнов член
Ivica_regan
На врв Дно