• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Надувани цени на графичките заради mining

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
4,976
4,439
Ethermine
www.facebook.com
Така и јас го сконтав ама нит копам нит продавам па сакав да чуам директ од луѓе шо се бават со проблематиката.
Не е проблематика. Туку капитал стварање.
Којзнае во каква состојба ќе бидат кога ќе се продаваат.
Точно.
 

Dajman

Gaining Experience
19 септември 2020
94
151
Не е проблематика. Туку капитал стварање.
1620126893006.png
Или сакаш да кажиш дека мајнингот/капитал-стварањето не претставува област/дејност и не е у суштина математички проблем шо си влечи цел спектар на фактори кој влијаат на него (т.е. има широка проблематика)? :ROFLMAO:
Мислењето е автоматски споено:

Да ама потребата од гејминг карти, посебно со ртх архитектура, е толкава да цените ќе останат високи долго време по завршувањето на крипто манијата.
Таман е, тука се слагаме. Јас зборував за временски период околу 3-4 години од сега, кога 3080ките би биле рамни со некој иден 60 серијал. Па поради тоа што рекордно се создаваат и продаваат картици ,евентуално би го разредиле маркетот за користен хардвер и цените би биле релативно ниски. Али како што кажав ова е фанфик.
 
Последна промена:
  • Ја почнал/а темата
  • #728

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,192
5,752
Мелмак
Коа ќе престанат да се купуваат по луди цени, ќе почне и да паѓаат цените.

Ете за плејстејшни значи се продаваат штом уште ги држат по високи цени и очигледно имаат луѓето пари и не им смета да плаќаат по тие цени.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,172
16,632
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Уште не сме го фатиле пикот...Цените уште ќе растат. Денес добив понуда на графички од странство, не знаев дали да плачам или да се смеам на цените.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,534
8,852
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Не е лошо за 120М активни, 1B регистрирани. :D Ваљда првото влага во статистика само.
Не е само првото. Јас акаунтот лично мој го користам на 2 десктопа и лаптоп. Стим ги зима сите конфигурации во статистика. Нормално ако дозволиш.
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,763
3,956
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,185
2,648
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Вчера се најдов во муабет дека поголемиве наши хардвер вендори наводно имаат рудници по шутка по вамте тамте. Па и логично не е можно да не можат да донесат една карта со месеци по било која цена.
Плаисио.гр има се на залиха. Да, цените се папрени, ама има буквално сѐ. Па не се нашиве до толку затуцани да не можат 10 картици од јануари до сега да набават...
 
Последна промена:

Dajman

Gaining Experience
19 септември 2020
94
151
Не драпајте сеа на сѐ маме му е*****. Чекам плата дискови да земам за NAS-от пред да ги сотрете и нив.
Chia crypto mining spurs 500% jump in Adata SSD sales, warranty warning from Galax
Паметно од твоја страна, како короната и овој тренд изгледа ќе избувне јако од кина (доколку има добар профит).
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,172
16,632
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows

Sancho Sanchez

Gaining Experience
12 октомври 2016
186
201
Ако натаму оди работата со дисковите (не сум баш во тек со chia token) онда рачунајте недостатокот на големи дискови ќе повлече недостаток и на помали дискови.

Или ќе им ги издига цените ако ништо друго.

Ама со адаптери како овој (случајно го имам и користам од друга причина) поверојатно е дека и помали дискови ќе нема:

1620299275785.png
 

goce03

Practice makes perfect
20 јануари 2015
1,026
1,780
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4690 & Gammaxx 200T
Motherboard
Gigabyte H81M-DS2
Storage
SSD Kingston Now UV300 120GB /HDD 1TB WD 64MB Caviar Blue
PSU
CM Masterwatt lite 700w
RAM
Patriot DDR3 2x8GB 1600MHz
Video card
Sapphire Nitro+ RX 580 8GB
Case
MS Cyclops V
Monitor
Philips 226V4LAB
OS
Win 7 64 bit
Ако натаму оди работата со дисковите (не сум баш во тек со chia token) онда рачунајте недостатокот на големи дискови ќе повлече недостаток и на помали дискови.

Или ќе им ги издига цените ако ништо друго.

Ама со адаптери како овој (случајно го имам и користам од друга причина) поверојатно е дека и помали дискови ќе нема:
А сосема е можно да ,,пукне" балонов пред воопшто за заживе China.
Нешто слично како NEO, рекламиран на времето како кинески ЕТХ.
Цената China за три дена од излегување на берза паднала 300%, нема да ме изнади и ова да биде уште еден кинески hype со краток рок на траење.

1620300143782.png
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,629
10,922
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
До тамо ли забегаа и становите под хипотека ...за да влезат сега во најјакото каде што не се знае дали ќе ја вратат инвестицијата(ако сега почнале)
Македонци
 

XFXRX580

Intern
5 мај 2021
6
5
Само да ве прашам која е финтата со копањето коини.
Произведувате нешто што не се троши туку се тргува со него така?

Фактички ко да сте купил штампач за банконоти и штампате пари.
Некогаш ќе се засити пазарот со штампање/копање пари/биткоини?
Zasituvanje nema, ima samo povredni i nevredni coini, limit e samo neboto!
 

FreakyDroid

On your way to fame
21 август 2008
626
634
Гевгелија
FreakyDroid's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700X - MasterLiquid ML240L
Motherboard
ASRock - Fatal1ty K4 X470
Storage
2 x 4TB WD Black, Samsung 250 Evo 256GB, WD Black 500GB M.2
PSU
Gigabyte Odin Pro 1200W
RAM
4x16 GB G.Skill @ 3200MHz CL16
Video card
MSI GeForce GTX 1080 Ti Duke
Case
Cooler Master HAF-X
Mouse
Logitec G903
Keyboard
GK-979
Audio
Шајзе Genius
Monitor
LG 27GL850
OS
Win 10 x64
Цената China за три дена од излегување на берза паднала 300%, нема да ме изнади и ова да биде уште еден кинески hype со краток рок на траење.
Не може нешто да падне во вредност 300%, математички е невозможно. Најголем пад е 100% односно да ја изгуби сета вредност. Од 1800$ на 600$ ' тоа е пад од ~66% или две третини од највисоката вредност.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,534
8,852
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro

goce03

Practice makes perfect
20 јануари 2015
1,026
1,780
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4690 & Gammaxx 200T
Motherboard
Gigabyte H81M-DS2
Storage
SSD Kingston Now UV300 120GB /HDD 1TB WD 64MB Caviar Blue
PSU
CM Masterwatt lite 700w
RAM
Patriot DDR3 2x8GB 1600MHz
Video card
Sapphire Nitro+ RX 580 8GB
Case
MS Cyclops V
Monitor
Philips 226V4LAB
OS
Win 7 64 bit
Не може нешто да падне во вредност 300%, математички е невозможно. Најголем пад е 100% односно да ја изгуби сета вредност. Од 1800$ на 600$ ' тоа е пад од ~66% или две третини од највисоката вредност.
Како сакаш претстави го математички, статистички, you are missing the point.
 

FreakyDroid

On your way to fame
21 август 2008
626
634
Гевгелија
FreakyDroid's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700X - MasterLiquid ML240L
Motherboard
ASRock - Fatal1ty K4 X470
Storage
2 x 4TB WD Black, Samsung 250 Evo 256GB, WD Black 500GB M.2
PSU
Gigabyte Odin Pro 1200W
RAM
4x16 GB G.Skill @ 3200MHz CL16
Video card
MSI GeForce GTX 1080 Ti Duke
Case
Cooler Master HAF-X
Mouse
Logitec G903
Keyboard
GK-979
Audio
Шајзе Genius
Monitor
LG 27GL850
OS
Win 10 x64
Како сакаш претстави го математички, статистички, you are missing the point.
Убаво те сватив само што одбрав да не коментирам на тој дел зошто се работи за шпекулација. Ја само те исправив во делот кај што згреши.
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,131
1,807
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB + NVMe 500GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
ASUS STRIX RTX 3090
Case
Nzxt h500i
Mouse
RAZER Viper Ultimate
Keyboard
RAZER Black Widow Chroma
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
Вчера се најдов во муабет дека поголемиве наши хардвер вендори наводно имаат рудници по шутка по вамте тамте. Па и логично не е можно да не можат да донесат една карта со месеци по било која цена.
Плаисио.гр има се на залиха. Да, цените се папрени, ама има буквално сѐ. Па не се нашиве до толку затуцани да не можат 10 картици од јануари до сега да набават...
Ова го кажувам со години наназад. Не само фирмите, туку и вработените во тие фирми имаат first hand залиха за ова.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,803
Мислења
850,741
Членови
29,490
Најнов член
cadi1
На врв Дно