• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Кулери - разладни тела - водени ладења - вентилатори - се за ладењето

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
866
552
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro
Вакви имав земено вакви за старото куќиште, добри се.

Нема такви со прстен и даљинско. Само да знаеш тие даљинските се исти со РГБ лентите и други слични кинески уреди. Кој пак се во конфликт со даљинските на ТВ боксовите :) На пример кај мене во спална стискаш Vol+ на андроид боксот, се мењаат сите РГБ ленти во друга боја, компјутерот ако е упален и он се мења итн. Па морав со изолир IR ресиверите да ги покривам.

Најблиску до тоа (подобра варијанта) ARGB само се соленки.

Cooler Master MasterFan MF120R ARGB 120 mm Addressable ARGB Fan

Или Rainbow па нека свети
https://www.anhoch.com/product/599869418/case-fan-120x120x25-genesis-hydrion-130-rainbow-led

Или обични ЛЕД во некоја боја (има црвени, плави, бели)
LED Double Ring FAN 12cm
https://www.anhoch.com/product/44766/case-fan-120x120x25-genesis-hydrion-120-green-led
https://www.anhoch.com/product/44765/case-fan-120x120x25-genesis-hydrion-120-red-led
https://www.anhoch.com/product/599867080/case-fan-120x120x25-genesis-hydrion-120-white-led
https://www.anhoch.com/product/599867081/case-fan-120x120x25-genesis-hydrion-120-blue-led

Овие последниве 4 од анхоч многу убаво светат ако сакаш утре ќе ти сликнам бел да видиш, ќе легнувам сега.
Она што јас го барам е да може да ги менувам со даљинско боите и да дојдат повеќе во пакување. Затоа и пишав, иначе знам каде ги има поединечно. :)

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,298
3,263
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Купив еден РГБ вентилатор ама не ми се свиѓа како го поврзав, сакам од позади да ги терам каблите ама многу се кратки. Има негде кај нас да се купат продолжни 4 пински и РГБ кабли? Знам дека има на Али и слични ама не ми се чека за таква ситница 2 месеца :)

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,285
4,267
Дали, и ако да, како би можел да поврзам 5V rgb (3pin) на 12v 4pin ски конектор?
CM Halo 120 ме бендисаа многу, ама немам 3 пински ргб.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk

dekomote

Practice makes perfect
11 ноември 2014
616
1,246
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700x + Noctua NH-D15
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Various SSDs, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
RTX 2060
Case
NZXT S340
Mouse
Razer Deathadder Elite
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows, Tofu65 w/Zealios v2 62g
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell U2719D
OS
KDE Neon
Сигурен си дека 4 пинскиот ти е 12V? На плочиве генерално се 5V 4 пинските.

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
1,788
2,440
Битола
Сигурен си дека 4 пинскиот ти е 12V? На плочиве генерално се 5V 4 пинските.
Ова не е точно.

Дали, и ако да, како би можел да поврзам 5V rgb (3pin) на 12v 4pin ски конектор?
CM Halo 120 ме бендисаа многу, ама немам 3 пински ргб.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
5V 3-pin ARGB (Addressable RGB) се 3-пински дигитални RGB конектори (дигитален сигнал, 5-волтна линија, приземјување) -- чиповите на секое ЛЕД светло ти дозволуваат да уклучуваш, исклучуваш индивидуални ЛЕД светла и да им менуваш индивидуална боја по желба. Moра да се уклучат на 3-pin header на матичнатта (поквалитетните матични имаат вакви headers).

12V 4-pin RGB се 4-пински аналогни RGB конектори (по една линија за секоја од боите + 12 волти линија) - немаш контрола над индивидуалните лед светла. Сите наеднаш ќе бидат или исклучени или уклучени. Мора да бидат уклучени на 4-pin header. Сите модерни матични имаат вакви headers.

Не можеш/смееш да уклучиш ARGB во RGB header. Можно е да го оштетиш осветлувањето. Kонвертор од едниот за во другиот систем немаш мислам, а и да има нема да функционира како што треба. Ќе треба да купиш ARGB контролер (разни фирми продаваат како NZXT, CM, итн.), па ќе го уклучиш во USB 2 internal header.

ЕДИТ: Ако го уклучиш 5v ARGB конекторот на 12v 4-pin header, ќе ги прегориш светлата, како што му се деси на другарот:

View: https://youtu.be/zu9mikz9zpQ?t=511

Последна промена:

dekomote

Practice makes perfect
11 ноември 2014
616
1,246
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700x + Noctua NH-D15
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Various SSDs, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
RTX 2060
Case
NZXT S340
Mouse
Razer Deathadder Elite
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows, Tofu65 w/Zealios v2 62g
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell U2719D
OS
KDE Neon

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,285
4,267
^
Да, ЈВС НЕТ.

Ќе треба да купиш ARGB контролер (разни фирми продаваат како NZXT, CM, итн.), па ќе го уклучиш во USB 2 internal header.
Ти благодарам за подеталниот одоговор. Веќе порачав Argb contoller од Сет, па чекам да стаса да пробаме како ке функционира...

filipsis

Intern
18 март 2019
5
5
Здраво, пред неколку дена го чистев куќиштето од прашина и ја извадив перката од кулерот која е во кутијата на напојувањето и неа да ја исчистам, но не забележав како беше наместена, односно дали да влече воздух од надвор кон куќиштето внатре или да дува воздух надвор од него...

Редоследно поставеноста ми е следна: најгоре ми е напојувањето со моментално наместена перка да влече ладен воздух од надвор и да внесува внатре, под напојувањето ми е кулерот на матичната кој бутка надоле топол воздух и завршува графичката со два кулери на неа која исто така бутка топол воздух надолу.

Се обидов да пребарам на интернет, но не најдов многу корисни одговори, па ме интересира дали перката на напојувањето во овој случај треба да биде наместена ко на сликата или пак обратно? Благодарам однапред!

IMG_20201023_173009.jpg

Goce gl

Gaining Experience
3 март 2019
65
56
Здраво, пред неколку дена го чистев куќиштето од прашина и ја извадив перката од кулерот која е во кутијата на напојувањето и неа да ја исчистам, но не забележав како беше наместена, односно дали да влече воздух од надвор кон куќиштето внатре или да дува воздух надвор од него...

Редоследно поставеноста ми е следна: најгоре ми е напојувањето со моментално наместена перка да влече ладен воздух од надвор и да внесува внатре, под напојувањето ми е кулерот на матичната кој бутка надоле топол воздух и завршува графичката со два кулери на неа која исто така бутка топол воздух надолу.

Се обидов да пребарам на интернет, но не најдов многу корисни одговори, па ме интересира дали перката на напојувањето во овој случај треба да биде наместена ко на сликата или пак обратно? Благодарам однапред!

Погледнете го атачментот 92678
Ако ти е наместена да влечи воздух од надвор си е ок

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,594
11,924
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
@filipsis Ако немаш друг вентилатор што влече навнатре во куќиштето, остави го.

Инаку со овој сетап имаш два проблеми:

- топлиот воздух оди нагоре и вака воздухот што го внесуваш на секој чекор се бори со гравитацијата.
- после графичката немаш излез (веројатно) и тој воздух оди нагоре и ги грее сите компоненти.

А викам „остави го“ затоа што секогаш е подобро да има „воз“ одошто вентилаторите да си контрираат меѓу себе и плус подобро е да има внесување на поладен надворешен воздух од било каде.

Пиши и дали имаш други вентилатори на куќиштето.

filipsis

Intern
18 март 2019
5
5
Ако ти е наместена да влечи воздух од надвор си е ок
Да, така е наместена, влече ладен воздух од надвор и внесува внатре, во еден правец иде сè.

@filipsis Ако немаш друг вентилатор што влече навнатре во куќиштето, остави го.

Инаку со овој сетап имаш два проблеми:

- топлиот воздух оди нагоре и вака воздухот што го внесуваш на секој чекор се бори со гравитацијата.
- после графичката немаш излез (веројатно) и тој воздух оди нагоре и ги грее сите компоненти.

А викам „остави го“ затоа што секогаш е подобро да има „воз“ одошто вентилаторите да си контрираат меѓу себе и плус подобро е да има внесување на поладен надворешен воздух од било каде.

Пиши и дали имаш други вентилатори на куќиштето.
Немам друг кулер што влече ладен воздух од надвор кон внатре во куќиштето, само овој ми е таков.

Еве ја поставеноста сликовито, кулерот од напојувањето влече ладен воздух од горе и бутка надолу, па средишниот што е на матичната бутка надолу, па кулерите од графичката буткаат надолу, сè оди во еден правец.

Во принцип, никогаш сум немал проблем со преголемо загревање при поставеноста што ја имав, само што при чистењето не забележав како ми беше поставена перката и затоа прашувам...

IMG_20201025_133456-min.jpg

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,594
11,924
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Си плаче за еден вентилатор за издув на долната од двете позиции назад, и еден за внес од напред долу. :) Ама ова е постара (или не толку јака) конфигурација, веројатно ќе издржи. Плус има многу дупки за луфтирање. :)

Goce gl

Gaining Experience
3 март 2019
65
56
Да, така е наместена, влече ладен воздух од надвор и внесува внатре, во еден правец иде сè.

Немам друг кулер што влече ладен воздух од надвор кон внатре во куќиштето, само овој ми е таков.

Еве ја поставеноста сликовито, кулерот од напојувањето влече ладен воздух од горе и бутка надолу, па средишниот што е на матичната бутка надолу, па кулерите од графичката буткаат надолу, сè оди во еден правец.

Во принцип, никогаш сум немал проблем со преголемо загревање при поставеноста што ја имав, само што при чистењето не забележав како ми беше поставена перката и затоа прашувам...

Погледнете го атачментот 92682
Не се замарај друже во ред си е како што треба

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
2,926
4,136
SK

Погледнете го атачментот 92678

Сегашната поставеност е, да се влече воздух од внатре (од надолу) и преку напојувањето го изнесува надвор.

Ако си сакал да добиеш внесување од надвор воздух низ напојувањето па внатре - тогаш не си успеал. :)

Но за твоја среќа подобро што си згрешил (всушност ненамерно си направил како што треба). Јас така и би оставил. Понатаму, јас вентилаторот од процесорот би го заротирал да дува нагоре, да го бутка топлиот воздух кон напојувањето, и низ него надвор да излегува (така е и дифолт поставеноста во напојувањата, пошто ако смениш насока напојувањето нема доволно да се лади).
под напојувањето ми е кулерот на матичната кој бутка надоле топол воздух и завршува графичката со два кулери на неа која исто така бутка топол воздух надолу
Повторно, вентилаторот од процесорот заротирај го да дува нагоре.

Се обидов да пребарам на интернет, но не најдов многу корисни одговори
Побарај подобро, на нет има ТОН добри работи конкретно за ова. Наједноставно е да разбереш дека перките се насочени да зграпчуваат воздух и да го буткаат, а обликот кажува во која страна буткаат.
На пример:

1603631768130.png

Или ова:

Now you might be asking yourself, and by yourself, you mean me, “Steve, how do I tell which way the fan is facing?” Well, it’s quite easy – there’s a trick, you see, and it takes years of practice to hone… or common sense, whichever comes first – do you have your fan? Good. Now look at it (do this with your eyes, preferably the ones on your face). See it? Good. Notice the fin shape – the fan only scoops air from one direction and shoots it out the other; the fins are shaped so they slice the air and carry it through the other side. This is exceedingly difficult to describe, so I’m going to use a bit of internet magic and employ an image:

case-fan-orientation

За крај: Додади еден-два вентилатори, по еден напред и еден назад на куќиштето. Не мора ништо скапо (како мастер расата од форумов). :) Доволно се и евтини вентилатори, но со контрола на вртење (најмалку 3-пински конектор за на плоча). Ќе им наместиш малку поконзервативен сетинг (дали во биос/фирмвер, или со софтвер, твој е изборот), и ќе си потраат подолго а ќе имаш подобра вентилација. Јас задниот вентилатор би го поставил да издувува надвор, а предниот да внесува воздух).

едит: Колку што гледам, тоа на куќиштето се подножја за 80мм вентилатори. Евтини се. Купи си.

Последна промена:

Pane-G

On your way to fame
9 мај 2012
1,368
750
^
Да, ЈВС НЕТ.

Ти благодарам за подеталниот одоговор. Веќе порачав Argb contoller од Сет, па чекам да стаса да пробаме како ке функционира...
Знам за JVS net ,но немаат таков модел туку има само постари модели и гломазни за разлика од овој новиот модел што има моќ за ладење исто како тие гломазните

Sent from my SM-T720 using Tapatalk

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,587
Мислења
821,286
Членови
28,243
Најнов член
fbojan