1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Кулери - разладни тела - водени ладења - вентилатори - се за ладењето

Дискусија во форумот 'Overclock & Modding' започната од psyside, 25 Јануари 2014.

 1. Sonic.01

  Sonic.01
  Gaining Experience

  124
  253
  5 Јули 2016
  Водено ладење ти нуди некои предности, ама од друга страна секогаш имаш ризик. Ако откаже пумпа вон гаранциски период ондак тешко дека ќе најдеш нова, од друга страна ако протече од некаде може да направи огромна штета. Таква штета ретко кој ти ја покрива, знам само за Deepcool дека имаат таква политика што ако ти се оштетат делови они ти рефундираат пари зависно од штетата. Ама ова пак се муабети од странство, не знам кај нас како би се проследил таков случај. За другиве фирми не знам да ти кажам пошто не сум истражил ама ваљда имаат и они нешто такво. Што се тиче до воздушно ладење ти е сигурна и едноставна опција, башка за иста цена на добар AIO можеш да земеш солидно воздушно ладење. А и многу е боље за одржавање пошто лесно се чисти, нема потреба да мењаш течност после долго користење, едино може да ти откаже вентилатор што е едноставна работа за замена.
   
  На dejan_str и Chicco69 им се допаѓа ова.
 2. krema

  krema
  Professor

  10,823
  10,370
  24 Јуни 2009
  Машко
  Јас немам сменето течност од кога ми е купен а многу долго го користам компјутерот, треба ли да сменам нова течност?
   
 3. Tajson

  Tajson
  On your way to fame

  635
  815
  25 Февруари 2016
  Машко
  Може воздушен станал во меѓувреме, не ќе е лошо да го ѕирнеш.
   
  На Daniel86 и krema им се допаѓа ова.
 4. krema

  krema
  Professor

  10,823
  10,370
  24 Јуни 2009
  Машко
  Затворен систем брат, како да го sирнам. :)
  (во потпис)
   
  На dejan_str и fikus им се допаѓа ова.
 5. Sonic.01

  Sonic.01
  Gaining Experience

  124
  253
  5 Јули 2016
  Искрено не би знаел да ти кажам точно на колку време да менуваш, некои викаат на година дена некои на две. Јас сега скоро земав AIO така да не сум го чачкал уште. Имам година дена гаранција па чим заврши гаранцијата ќе го проверам.
   
 6. krema

  krema
  Professor

  10,823
  10,370
  24 Јуни 2009
  Машко
  @Sonic.01
  Кој систем го имаш?
   
 7. Tajson

  Tajson
  On your way to fame

  635
  815
  25 Февруари 2016
  Машко
  Шчо те коматит работава. Ак бајатиса, сврдлото, вода од шепурци ќе му клајме пемпере за ноф ќе го имаш.
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 8. krema

  krema
  Professor

  10,823
  10,370
  24 Јуни 2009
  Машко
  Истото го мислам и јас. :)
   
 9. Sonic.01

  Sonic.01
  Gaining Experience

  124
  253
  5 Јули 2016
  Deepcool Captain 240 EX
   
 10. krema

  krema
  Professor

  10,823
  10,370
  24 Јуни 2009
  Машко
  И овој е затворен систем.
   
 11. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,154
  4,865
  8 Април 2011
  Машко
  Ја не би менувал течност на АИО лафење, тоа е веке ризик дали нема да пропушти вода и слично. Затоа се затворени системи, ги користиш додека не видиш драстично зголемување на темп па си земаш ново. За просечен гејмер 2 до 3 год нема проблем да има.
   
  Pane-G, StalkeR, Tenny и на уште 1 им се допаѓа ова.
 12. krema

  krema
  Professor

  10,823
  10,370
  24 Јуни 2009
  Машко
  ^Се согласувам со сето кажано.
   
 13. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,115
  1,370
  26 Март 2016
  Даскал
  Некој да знае дали кај нас можам да најдам некаде Grizzly Kryonaut? Од голем број review-a најдобро се покажува од сите пасти. Ќе треба да ја порачувам од ComputerUniverse ако не.

  Thermalright Grizzly Kryonaut 5.55gr/1.5ml

  aHR0cDovL21lZGlhLmJlc3RvZm1pY3JvLmNvbS9YL0ovNjk4NDU1L29yaWdpbmFsL2ltYWdlMDA0LnBuZw.png
   
 14. DACIA

  DACIA
  Gaining Experience

  83
  102
  5 Јули 2015
  Машко
  Дечки има ли некој овде шо го користи кулеров, како е задоволен, ладење/бучава, преку гла ми дојде со овај интел стоков дури преку слушалки го слушам :D или предложете до 1.5к денари. Нема да се користи за кизне шо, пошто процесорот не ми е К

  Anhoch PC Market Online - Cooler Deepcool Gammaxx 400 V2 Red all Intel/AMD
   
 15. Mar tiN

  Mar tiN
  Gaining Experience

  551
  368
  2 Јануари 2014
  Машко
  Setec
  Cooler Master Hyper TX3 Evo Universal Tower
  Cooler Master Hyper 212 Evo Universal Tower cooler - го имам овој и ти го препорачувам .
   
  На PC_GAMER му/ѝ се допаѓа ова.
 16. boksata

  boksata
  Gaining Experience

  208
  218
  27 Декември 2017
  QA Engineer
 17. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,115
  1,370
  26 Март 2016
  Даскал
  На shifty, The_Witch_Hunter, Pane-G и уште 9 други им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...