1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Кулери - разладни тела - водени ладења - вентилатори - се за ладењето

Дискусија во форумот 'Overclock & Modding' започната од psyside, 25 Јануари 2014.

1. VerGer

VerGer
    On your way to fame

528
    509
    9 ноември 2016
    Машко
    ИТ
    На 123456 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. StalkeR

StalkeR
    Unstoppable

3,845
    3,393
    5 Декември 2009
    Машко
    Јас со овакво нешто завршив работа: US $3.24 22% OFF|DC12V SATA RGB Controller 17keys MINI RF Remote Wireless Controler For PC Computer Case 5050 3*4A sata LED Strip Tape Lighting-in RGB Controlers from Lights & Lighting on Aliexpress.com | Alibaba Group

На 123456 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. VerGer

VerGer
    On your way to fame

528
    509
    9 ноември 2016
    Машко
    ИТ
    ти стигна? ја уште го чекам, а ако памтам ок (извини ако те смешав) ја те пратив по контролер-ов десетина дена од како нарачав за мене

4. StalkeR

StalkeR
    Unstoppable

3,845
    3,393
    5 Декември 2009
    Машко
    Не, сеуште не пристигнало. Завршив работа со друг ргв контролер од еден член од форумов. :)

Sent from my Huawei P20 Lite using Tapatalk

На architect му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable

2,311
    3,133
    12 Јануари 2016
    Машко
    Да не знае некој каде да се бараат квалитетни кулери за на 220 волти (освен во Логинг). Барам 175x150mm и 92x92mm димензии.

На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Sukhoi

Sukhoi
    Practice makes perfect

1,672
    1,115
    16 Јуни 2010
    Машко
    Споредба на мојот систем, со сите Case Fans вклучени и сите исклучени. Се работи за DeepCool Tesseract куќиште. Собна температура 27 степени, доста вруќо.
    Список на case fans, сите се no-name:
    2xFront Side Intake (120mm 1200rpm)
    2xSide Panel Intake (120mm 800rpm,120mm 1200rpm)
    1XBack Side Outtake (120mm, 1200rpm)
    1xTop Side Outtake(120mm, pwm controlled)
    1x под графичка, над напајање, Outtake (90mm, 1800rpm)
    All Active
    all fan.png
    Not Active (CPU Fan намерно го намалив на помали вредност да видам како ке се понаша со помалку rpm)
    no fan.png
    Дали вреди двојно,тројно повеќе бучава за температурната разлика. Хммм не знам, сегашниве не се критични освен дисковите што се малку потопли. Интересно е што кај графичка нема толку драстична разлика а во неа дуваат 2, 120ки што е малку разорачувачки, а и тоа вентилаторче што го наместив (80мм) иако навидум кога ставам рака издувува вруќ ваздух ама не прави којзнае каква разлика. Највеќе го правив тестот да видaм максимумот како ке оди, average скорот не го гледајте. Не сум темпирал точен тест, генерално користено е browser па Fortnite и у двата случаја. Тестот траеше и во двата случаеви над 2 часа, така да генерално мене ми врши работа за споредба.
    Системот без case fans, има 4 активни вентилатори, 2 од графичка и по 1 cpu и psu. CPU Cooler е стариот Hyper TX3, 10 години врши работа хахахахаа.

Последна промена: 17 Јуни 2019
  7. Pane-G

Pane-G
    Gaining Experience

989
    456
    9 Мај 2012
    Машко
    Да си прашам , кое е разликата за кулерот меѓу воденото и воздушното ладење и кои се пододбри во поглед за долготрајноста и издржливост и докажаност и се друго???

Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk

8. Molec

Molec
    Unstoppable

1,350
    2,140
    18 Мај 2011
    Машко
    Све ме занима
    Долготрајност, издржливост, незамарање и тишина (Noctua, BeQuiet) = воздушно
    Подобро ладење + тишина + $$$ (се исплати ако клокаш и ако ставаш цпу + гпу во еден луп) = водено

Пр. 4770к @4.7GHz + R9-290 значително клокната може да ги лади 1 голем вентилатор (200мм) + 1 моќна и тивка пумпа (D5) = апсолутна тишина и смешни температури АМА далеку поскапо и повеќе труд да функционира беспрекорно во споредба со Nh-D15 + stock cooler на графичката (галама).

Последна промена: 4 Јули 2019
    На Вајкинг и Pane-G им се допаѓа ова.
  9. Pane-G

Pane-G
    Gaining Experience

989
    456
    9 Мај 2012
    Машко
    Значи водено ладење плаќаш околу над 8000 како што е кракен и за 3-4години ќе биде истрошен бидејќи истрошена е водата, што не ми се исплати ?! А воздушното никако да наместиш сите четири модули РАМ и пак е заебанција а?! Инаку мене ми е поважното, процесорот добро да лади ,а графичката тоа е мал проблем.

Sent from my iPad using Tapatalk

10. Вајкинг

Вајкинг
    Practice makes perfect

995
    1,141
    9 Јуни 2015
    Машко
    пумпата ќе се заебе, а водата ќе ја испие некое дете од Африка

На Pane-G му/ѝ се допаѓа ова.
  11. SiPy`

SiPy`
    Unbeatable

2,477
    4,255
    23 Јуни 2015
    Машко
    Нема да се заебе, ќе тера без проблем 4 години. Ако збориме за кракен.

12. Вајкинг

Вајкинг
    Practice makes perfect

995
    1,141
    9 Јуни 2015
    Машко
    а водата?!?!

13. SiPy`

SiPy`
    Unbeatable

2,477
    4,255
    23 Јуни 2015
    Машко
    Превидено е да се намали нивото на водата (читај дестилирана вода и пропилен гликол) за околу 6 години. Меѓутоа голем дел од AIO имаат можност за полнење.

14. Pane-G

Pane-G
    Gaining Experience

989
    456
    9 Мај 2012
    Машко
    А како се полни ?? Со инка ли?? Без врска е тоа воденото ладење ,а за воздушното ладење е докажан со децении ама сега што се бара за таков хај енд процесор и пак се бара огромен кулер и плус тежи еден и пол кило тоа за мене некако не ми прави ќеф и згора на тоа никако да ставиш четири рам модули поради пречка од масивен кулер ,а зошто не предвидува за ова производителот ?! Само единствен кулер е идеален и плус 4 модули да се стави е Cooler Master V8 GTS друг кулер не ми текнува кој може така???Кажете кој може ама со одличен статичен притисок и барем над 180w ?

15. Molec

Molec
    Unstoppable

1,350
    2,140
    18 Мај 2011
    Машко
    Све ме занима
    Најдобар квалитет и перформанси од Noctua ќе добиеш. D14 D15 U14 U12 C14 и компатибилноста им е на највисоко ниво, хладњаците се направени така да има место и за рам плочки со повисок профил, a вентилаторите може да се постават погоре/подоле. Кога станува збор за ладење и тишина Noctua (D14/D15) се подобри од повеќето AIO.

Провери си тука компатибилност со матичната/рамот имаат за сите:
    Compatibility Lists - Support

Јас зборев за custom водено ладење, со AIO ништо не добиваш освен естетика, ич не се замарај.

На Pane-G и PC_GAMER им се допаѓа ова.
  16. Pane-G

Pane-G
    Gaining Experience

989
    456
    9 Мај 2012
    Машко
    И кој е продавач за ноктуа ?? Овда во МК?

17. VerGer

VerGer
    On your way to fame

528
    509
    9 ноември 2016
    Машко
    ИТ
    На shifty и Pane-G им се допаѓа ова.
  18. Pane-G

Pane-G
    Gaining Experience

989
    456
    9 Мај 2012
    Машко
    Бев кај рузвелтова за JVSnet и го нема веќе дуќанот како да е затворен или нешто друго?

А друго има ли за Ноктуата?

19. Molec

Molec
    Unstoppable

1,350
    2,140
    18 Мај 2011
    Машко
    Све ме занима
    Јави им се можда се преселиле, ако не работат веќе Нексио ќе ти донесат што сакаш.

Слични теми
  1. dejan_str
    Одговори:
    9
    Прегледи:
    760
  2. greenline
    Одговори:
    34
    Прегледи:
    2,252