• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Кулери - разладни тела - водени ладења - вентилатори - се за ладењето

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,217
1,213
Скопје
Еве слика, знам дека не е идеално, но за идеално треба да седи ладникот во вертикала а немам место за тоа. Дали цевките ќе ги пуштам од десно или лево во иста позиција завршуваат. Вака барем не ми удираат на кулерот лево.
Погледнете го атачментот 98862

А најверојатно е тоа што викаш, но не сум сигурен дали да го празнам и полнам пак. Го најдов ова видео како се расклопува и полни истиов модел, не е многу тешко, ама не знам дали е таман работава да го полнам со микс антифриз и дестилирана вода.

How to disassemble and refill a liquid CPU cooler and reassemble - Cooler Master Master Liquid 240 - YouTube

Ако е точно ова, кој антифриз да го земам или некоја друга течност и колку сооднос со дестилирана вода?
добро си е позиција горе во однос на меури воздух, една од препорачаните положби е, така имаш најмалце шанси за сметња пошто би се распределиле по целата горна површина.
 

FreakyDroid

On your way to fame
21 август 2008
610
622
Гевгелија
FreakyDroid's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700X - MasterLiquid ML240L
Motherboard
ASRock - Fatal1ty K4 X470
Storage
2 x 4TB WD Black, Samsung 250 Evo 256GB, WD Black 500GB M.2
PSU
Gigabyte Odin Pro 1200W
RAM
4x16 GB G.Skill @ 3200MHz CL16
Video card
MSI GeForce GTX 1080 Ti Duke
Case
Cooler Master HAF-X
Mouse
Logitec G903
Keyboard
GK-979
Audio
Шајзе Genius
Monitor
LG 27GL850
OS
Win 10 x64
Црвениот е најдобар антифриз, но и зелениот ќе брка работа.
Ќе имам на ум за следниот пат, фала. Земав зелен зошто внатре имаше зелен.

А освен црвен, треба нешто друго да им кажам во продавница, или само една црвена варијанта е?
 

VapeS

Gaining Experience
12 август 2016
192
255
Прилеп
Другари веќе подолг период имам мака со кулерите на лаптоп (со 2 кулери е моделот), се работи за ASUS N750JV. Пред 2 години, после 6-7 години работа, прв пат откажаа фабричките и од тогаш сменив некој незнам ни од кај се порачани компатибилни за него кулери кои на 4-5 месеци рикнуваат. Од каде да порачам нови и оригинални? Фала ви
 

BlueBaron

Gaining Experience
19 јануари 2016
235
201
Скопје
Здраво дечки, ми треба ваше мислење околу следново:

Имам Рајзен 5 1600AF, кое што планирам да го оверклокнам во блиска иднина. И од тоа што зборев со @dekomote на претходната страница, моментално планирам да земам Арктик П14ки (2 напред за airflow, 2 горе (и 12ка позади) како exhaust) а за ЦПУ кулер најверојатно Арктик дуото. Меѓутоа се мислам, летоска мојата соба знае прилично топла да стане, да не кажам и жешка. И се мислам дали при таква ситуација подобро би било наместо air cooling за ЦПУ-то да размислам за некое водено ладење?

Знам дека ако надвор од куќиштето е жешко немам многу опции и простор за ладењето ама предпоставувам дека воденото ладење би било малце поефективно? Ако е така, предлог буџет AIO водени ладења што може да се најдат низ нашиве продавници? Фала однапред.
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,720
1,290
Неготино
mihovkris's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 @ 4GHz 1.25V
Motherboard
B450M-DS3H
Storage
1TB Hitachi HDD 5400 RPM, Samsung EVO 850 250GB, Kingston A2000 NVMe 250GB
PSU
Chieftec 600W
RAM
Kingston HyperX Fury 16GB DDR4 3200MHz
Video card
Sapphire RX580 4GB GDDR5
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
A4Tech Bloody P93
Keyboard
Fury Hellfire 2
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
24" Philips 243V7QDSB/00 IPS
OS
Windows 10 v20H2
Здраво дечки, ми треба ваше мислење околу следново:

Имам Рајзен 5 1600AF, кое што планирам да го оверклокнам во блиска иднина. И од тоа што зборев со @dekomote на претходната страница, моментално планирам да земам Арктик П14ки (2 напред за airflow, 2 горе (и 12ка позади) како exhaust) а за ЦПУ кулер најверојатно Арктик дуото. Меѓутоа се мислам, летоска мојата соба знае прилично топла да стане, да не кажам и жешка. И се мислам дали при таква ситуација подобро би било наместо air cooling за ЦПУ-то да размислам за некое водено ладење?

Знам дека ако надвор од куќиштето е жешко немам многу опции и простор за ладењето ама предпоставувам дека воденото ладење би било малце поефективно? Ако е така, предлог буџет AIO водени ладења што може да се најдат низ нашиве продавници? Фала однапред.
Ако збориме за Freezer esports 34 duo, нема да имаш мака. Кај мене е пекол у соба, летоска најмногу до 67 степени стигна, Ryzen 5 3600.
Така да мислам дека воопшто нема да имаш проблем. Кулериште ипол е тоа.
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,137
2,496
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Здраво дечки, ми треба ваше мислење околу следново:

Имам Рајзен 5 1600AF, кое што планирам да го оверклокнам во блиска иднина. И од тоа што зборев со @dekomote на претходната страница, моментално планирам да земам Арктик П14ки (2 напред за airflow, 2 горе (и 12ка позади) како exhaust) а за ЦПУ кулер најверојатно Арктик дуото. Меѓутоа се мислам, летоска мојата соба знае прилично топла да стане, да не кажам и жешка. И се мислам дали при таква ситуација подобро би било наместо air cooling за ЦПУ-то да размислам за некое водено ладење?

Знам дека ако надвор од куќиштето е жешко немам многу опции и простор за ладењето ама предпоставувам дека воденото ладење би било малце поефективно? Ако е така, предлог буџет AIO водени ладења што може да се најдат низ нашиве продавници? Фала однапред.
Генерално не треба да се секираш за тој процесор нит со арктик, нит со некој по low level кулер. Види колку ти е делтата во моментов - разлика од собна до темп на процесор. Па додај ја на жешката температура.
За водено ладење, нема да најдеш ништо побуџет и по bang for buck од bequiet pure loop. Ја би го препорачал и како нон буџет варијанта, кулеров е предобар, се носи со најдобрите и е потивок од сите. Го има локално во сексио и мислам е под 5000 денари за 240мм. Ама веќе ако идеш на тоа, за 5000 доплата веќе имаш подобар процесор што нема да мора да го оверклокуваш.
За тој процесор би идел на нешто ефтино во стил на гамакс 400 или гте, и не ти треба толку airflow реално.
 

BlueBaron

Gaining Experience
19 јануари 2016
235
201
Скопје
Генерално не треба да се секираш за тој процесор нит со арктик, нит со некој по low level кулер. Види колку ти е делтата во моментов - разлика од собна до темп на процесор. Па додај ја на жешката температура.
За водено ладење, нема да најдеш ништо побуџет и по bang for buck од bequiet pure loop. Ја би го препорачал и како нон буџет варијанта, кулеров е предобар, се носи со најдобрите и е потивок од сите. Го има локално во сексио и мислам е под 5000 денари за 240мм. Ама веќе ако идеш на тоа, за 5000 доплата веќе имаш подобар процесор што нема да мора да го оверклокуваш.
За тој процесор би идел на нешто ефтино во стил на гамакс 400 или гте, и не ти треба толку airflow реално.
Сфатив, фала ти. Ионака размислував да го надоградам процесорот на 5600 (нон Х ако и кога ќе искочат) или евентуално ако не, Х варијантата, па ако пример би земал нешто налик на Арктик 34 дуото, би бил спремен евентулано и за тој процесор. Ама да, во право си, ќе најдам малце слободно време месецов и ќе поиграм малце со процесорот, температурите, лајт оверклок, па во случај да немам среќа со процесорот и има тапа оверклок, тогаш би надоградил ладење тек кога ќе земам нов ЦПУ.
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,137
2,496
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Сфатив, фала ти. Ионака размислував да го надоградам процесорот на 5600 (нон Х ако и кога ќе искочат) или евентуално ако не, Х варијантата, па ако пример би земал нешто налик на Арктик 34 дуото, би бил спремен евентулано и за тој процесор. Ама да, во право си, ќе најдам малце слободно време месецов и ќе поиграм малце со процесорот, температурите, лајт оверклок, па во случај да немам среќа со процесорот и има тапа оверклок, тогаш би надоградил ладење тек кога ќе земам нов ЦПУ.
Арктикот ќе го вози и 5600x без мака.
Мислењето е автоматски споено:

Сфатив, фала ти. Ионака размислував да го надоградам процесорот на 5600 (нон Х ако и кога ќе искочат) или евентуално ако не, Х варијантата, па ако пример би земал нешто налик на Арктик 34 дуото, би бил спремен евентулано и за тој процесор. Ама да, во право си, ќе најдам малце слободно време месецов и ќе поиграм малце со процесорот, температурите, лајт оверклок, па во случај да немам среќа со процесорот и има тапа оверклок, тогаш би надоградил ладење тек кога ќе земам нов ЦПУ.
Арктикот ќе го вози и 5600x без мака.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,697
Мислења
848,912
Членови
29,431
Најнов член
XFXRX580
На врв Дно