• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Избор на клима уред (линк со резултати од мерења има во првиот пост)

VkriLAB

Intern
18 август 2011
7
0
Едно прашање (на брзинка :))... Кога се аплицира на веб страната во делот:

"Датум на купување според фискалната сметка/фактура: *
Со кликање на полето, ќе ви се отвори прозорец преку кој може да направите селекција на датум."

Кога се клика на полето се отвара календар, кој по селекцијата дава дата во формат МЕСЕЦ/ДЕН/ГОДИНА (Пример: 05/06/2021).

На Фискалната сметка е ДАТУМ 06-05-2021 (денешен датум 06 Четврток, 05 Мај 2021 т.е. во формат ДЕН/МЕСЕЦ/ГОДИНА)

Да не ме зезнат нешто на ова т.е. дали да ја внесам рачно (06-05-2021) или преку прозорецот/календарот (05/06/2021)? Имал ли некој искуство со аплицирање за субвенции?
 

Kriste

Intern
10 февруари 2020
12
4
Ми се допаѓа монтажата доле, ама кај мене тоа е паркинг, ако така ја монтирам жена ми ќа ја искрши и климата и колата! :cautious:

Тој „ОГ“ штекерот не можеш на ѕид да го зашрафиш да не е врз климата?
Па би можело зошто да не ...ама мислам не смета на климата
Мислењето е автоматски споено:

Со здравје да се користи!
Ај, па на зимо ќе пренесиш импресии.
Па купена е првенствено за греење на 42м2 па ке видиме како ке биде....
 

Trilogy

Intern
8 март 2021
12
3
Едно прашање (на брзинка :))... Кога се аплицира на веб страната во делот:

"Датум на купување според фискалната сметка/фактура: *
Со кликање на полето, ќе ви се отвори прозорец преку кој може да направите селекција на датум."

Кога се клика на полето се отвара календар, кој по селекцијата дава дата во формат МЕСЕЦ/ДЕН/ГОДИНА (Пример: 05/06/2021).

На Фискалната сметка е ДАТУМ 06-05-2021 (денешен датум 06 Четврток, 05 Мај 2021 т.е. во формат ДЕН/МЕСЕЦ/ГОДИНА)

Да не ме зезнат нешто на ова т.е. дали да ја внесам рачно (06-05-2021) или преку прозорецот/календарот (05/06/2021)? Имал ли некој искуство со аплицирање за субвенции?
Izberi datum od kalendarot, a kakov format ke se pojavi posle nema vrska oni si znaat, obrni vnimanie i na drugi detali baranje mislam bese so pecatni bukvi popolneto da ti e osven mailot, site atacmenti prikaci gi proveri po dva pati i koga ke apliciras pocekaj da ti stigne poraka uspesna aplikacija, posle ke ti stigne mail i ke ti se potvrdi aplikacijata ke ti go pisuva i brojceto koj si po red, bi trebalo da ima okolu 2000 subvencii, a najmalku 1700. Pisi koj broj aplikacija si da znaeme do kade stignalo, pozz
Мислењето е автоматски споено:

I edna molba do administratorot da ne mi brise postovi, ako sum napisal deka prodavam inverter klima, ne ja smeniv temata na diskusija, i nikogo ne navreduvav
 
Последна промена:

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,376
2,744
I edna molba do administratorot da ne mi brise postovi, ako sum napisal deka prodavam inverter klima, ne ja smeniv temata na diskusija, i nikogo ne navreduvav
А да прочиташе правила првин пред да се жалиш.
Да бев јас модераторот/администраторот за вакви финти и бан ќе попиеше.
Инаку постои купи/продај подфорум за таа намена, кога ќе имаш привилегии (а како си тргнал може и да ги немаш никогаш).

Sent from Телефон using Tapatalk
 

Trilogy

Intern
8 март 2021
12
3
А да прочиташе правила првин пред да се жалиш.
Да бев јас модераторот/администраторот за вакви финти и бан ќе попиеше.
Инаку постои купи/продај подфорум за таа намена, кога ќе имаш привилегии (а како си тргнал може и да ги немаш никогаш).

Sent from Телефон using Tapatalk
Fala ti druze na sugestiite :)
Мислењето е автоматски споено:

Dobro vo pravo si, gi procitav pravilata, moja greska
 
Последна промена:
  • Ми се допаѓа
Реакции: marv

VkriLAB

Intern
18 август 2011
7
0
Не бидува вака не ли? :/ Сега читам во упатството (од Toshiba) лево и горе минимум 600мм, десно и позади 100мм. Вакумирање +-5мин со некој компресор веројатно преправен од фрижидер или нешто сл. Јас им велам, не ли треба повеќе време да се вакумира... они, не не, самиот компресор "кажува" кога ке престане да влече. Ама бидна, им потпишав.
Страшно ли е ова за климата волку блиску до ѕид? Да им реагирам утре или?
 

Атачменти

mdeni

Unstoppable
24 септември 2012
3,930
3,655
Ако треба сервисирање, ќе најмат нанороботи за да влезат кај вентилите.
 

Necromancer

Unbeatable
24 февруари 2012
3,448
4,069
Скопје

petkotrajko

Gaining Experience
16 јуни 2017
186
134
Не бидува вака не ли? :/ Сега читам во упатството (од Toshiba) лево и горе минимум 600мм, десно и позади 100мм. Вакумирање +-5мин со некој компресор веројатно преправен од фрижидер или нешто сл. Јас им велам, не ли треба повеќе време да се вакумира... они, не не, самиот компресор "кажува" кога ке престане да влече. Ама бидна, им потпишав.
Страшно ли е ова за климата волку блиску до ѕид? Да им реагирам утре или?
Да те утешам: можеле и полошо :)
Да те доутешам: не е страшно, ќе фунционира.
(се разбира дека можеле да го клат и тро пониско, и уше тро поналево, ама сеа, то е...).
Да сте зрави живи, со зравје да се арчи, ќе греј и ќе лади.
 

Dwentropic

Intern
15 март 2021
4
3
И јас ја купив оваа клима сега и би греела иста квадратура со добра изолација , како сте задоволни од потрошувачката , економична е ?
искрено кратко траеше грејниот период, ама за тоа време дефинитивно потопло и по пријатно за разлика од градско парно. За потрошувачката немаше некое драстично зголемување на сметката, мислам дека, ама не ме земај за збор, окулу 600-700 ми покачи за тој еден месец активно кристење.
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,420
14,347
Не бидува вака не ли? :/
Не па ти! Зошто да не бидува? Сега откако ја ставивте?
Најдобро е што си ставил слика каде што се гледа налепницата од монтерите да знаеме да не ги изнајмуваме.

Секоја година, барем по два пати пред сезона, се искршуваме пишувања на основни упатства за монтажа.
И најтрагично е што немаат направено вакумирање пошто нема место па сега в зима кога ќе се жалиш на кајгана и овде оние полу-ликови, мутанти, ќе ликуваат и ќе млатат слама како јапонските клими не чинат.

Што би рекол оној неписмен лик djabe kupuvate japanci.

Само ме чуди како успеале да стегнат цевки, да ја постават, да наместат струја..
Енигма е ова.

И крај краева, тие се должни да ти укажат дека местото за монтажа не е погодно. Ама за да укажеш треба да имаш мозок и знаење.
 

mdeni

Unstoppable
24 септември 2012
3,930
3,655
Доле местеле, па ја кревале наместена. Незнам друг начин. Уствари знам како може, во конзола ќе напишеш noclip и имаш пристап до вентилите.
 
18 февруари 2020
3
0
Decki nekoe iskustvo ili mislenje za
HAIER TUNDRA GREEN AS50TDDHRA-CL/1U50MEEFRA. (5.5kw)
Vo specifikaciite negde pisuva rabotna temperatura -25/+43, a vo nekoi drugi -15/+43
 

Necromancer

Unbeatable
24 февруари 2012
3,448
4,069
Скопје
Пазарив две клими, Mitsubishi Electric MSZ-AP25VGK и MSZ-AP35VGK. Моделиве со ознака К се оние со вграден WiFi уред. Во не многу големи соби ќе ги наместам, пишував лани дека ми е за во куќа со изолација и нова дограма, мислам (се надевам) дека ќе бидат доволни за загревање кога ќе одам натака бидејќи во зима не живеам таму. Двете заедно рамно 100к. Купени од Техно-Битола преку пријател, увоз од Грција како што разбрав. Во ЕнергоСистем исти беа цените, но не беа сигурни дека ќе им стигнат VGK моделите, па ќе требаше да доплаќам за уреди. Успеав да фатам и порано бројче за субвенција, па ако испадне и тоа, за 38к ќе е топ пазар.

ME_AP25-35VGK.jpg

Се мислев помеѓу Toshiba Shorai Edge 16 наместо AP35, но на крај се одлучив за Митсубишито заради позитивно искуство, веќе имам LN35 во канцеларија.

@FLEGMA @zlatko_ti412 ќе пишете или упатите како да ги следам графите, утре би требало да ги монтираат.

Флегма, како беше за инсталација? 3 метри цевка, 20 минути вакумирање, и уште нешто имаше, не можам да го најдам постот.
 

Dwentropic

Intern
15 март 2021
4
3
Пазарив две клими, Mitsubishi Electric MSZ-AP25VGK и MSZ-AP35VGK. Моделиве со ознака К се оние со вграден WiFi уред. Во не многу големи соби ќе ги наместам, пишував лани дека ми е за во куќа со изолација и нова дограма, мислам (се надевам) дека ќе бидат доволни за загревање кога ќе одам натака бидејќи во зима не живеам таму. Двете заедно рамно 100к. Купени од Техно-Битола преку пријател, увоз од Грција како што разбрав. Во ЕнергоСистем исти беа цените, но не беа сигурни дека ќе им стигнат VGK моделите, па ќе требаше да доплаќам за уреди. Успеав да фатам и порано бројче за субвенција, па ако испадне и тоа, за 38к ќе е топ пазар.

Погледнете го атачментот 101051

Се мислев помеѓу Toshiba Shorai Edge 16 наместо AP35, но на крај се одлучив за Митсубишито заради позитивно искуство, веќе имам LN35 во канцеларија.

@FLEGMA @zlatko_ti412 ќе пишете или упатите како да ги следам графите, утре би требало да ги монтираат.

Флегма, како беше за инсталација? 3 метри цевка, 20 минути вакумирање, и уште нешто имаше, не можам да го најдам постот.
А од кај е моментов 20 минути вакумирање? На самото упатство си пишува дека до -1 бар ( 0,101MPa) треба да се вакумира. Со солидна вакум пумпа тоа се постигнува за нецели 5 мин плус уште некоја минута за да се провери дали држи вакум. Нема потреба да си додаваш на време на инсталација и присуство на мајстори по дома.....
 

ljupce

Gaining Experience
8 ноември 2011
156
118
ljupce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4700MQ
Storage
1TB +8GB SSD Hybrid Disk
RAM
8GB DDR3
Video card
AMD Radeon R7 M265 2 GB DDR3
OS
Microsoft Windows 10 Pro 64-bit
Здраво дечки ми треба консултација.
Имено моментално се грее една соба(25 -35м2) од стан (со изилација и пвц) во Скопје со термо печка.
Поради огромните сметки за струја 4 месеци во годината се мислиме да се земеме инвертер клима. Бидејки не сум навлезен во тематикава ми треба препорака за клима која би задоволила условите
- да работи 24/7 ( со варирање на температурата кога нема никој дома)
- Скопје нема ладни зими ама да речеме да работи до -30
- да е енергетски ефикасна
- буџет бидејќи немам престава за разлики меѓу климиве нека биде 40к( малку - многу?)
Кој кога има време пуштете некое линкче ви благодарам.
 

Trilogy

Intern
8 март 2021
12
3
А од кај е моментов 20 минути вакумирање? На самото упатство си пишува дека до -1 бар ( 0,101MPa) треба да се вакумира. Со солидна вакум пумпа тоа се постигнува за нецели 5 мин плус уште некоја минута за да се провери дали држи вакум. Нема потреба да си додаваш на време на инсталација и присуство на мајстори по дома.....
Ne znam za drugite brendovi, ama za fujitsu vo instalation manual ubavo e navedeno i 60 minuti deka treba da se vakumira, pretpostavuvam i drugite go baraat toa ako ne site pokvalitetnite sistemi sigurno.
Ovaa informacija znaci barajte ja samo vo instalation manual sto doagja so klimata nova, na internet ne ja pisuva moze samo direktno od proizvoditel da se prasa
 

Necromancer

Unbeatable
24 февруари 2012
3,448
4,069
Скопје
А од кај е моментов 20 минути вакумирање? На самото упатство си пишува дека до -1 бар ( 0,101MPa) треба да се вакумира. Со солидна вакум пумпа тоа се постигнува за нецели 5 мин плус уште некоја минута за да се провери дали држи вакум. Нема потреба да си додаваш на време на инсталација и присуство на мајстори по дома.....
Не би знаел за сигурно, но од повеќе муабети е дека некои 20 минути се вакумира. Инаку кај Мицубишито нема временски период пишано во упатство за инсталација, само вика дека треба да достигне 500 микрони.

1621505480827.png
 

zlatko_ti412

Gaining Experience
12 ноември 2018
116
168
Пазарив две клими, Mitsubishi Electric MSZ-AP25VGK и MSZ-AP35VGK. Моделиве со ознака К се оние со вграден WiFi уред. Во не многу големи соби ќе ги наместам, пишував лани дека ми е за во куќа со изолација и нова дограма, мислам (се надевам) дека ќе бидат доволни за загревање кога ќе одам натака бидејќи во зима не живеам таму. Двете заедно рамно 100к. Купени од Техно-Битола преку пријател, увоз од Грција како што разбрав. Во ЕнергоСистем исти беа цените, но не беа сигурни дека ќе им стигнат VGK моделите, па ќе требаше да доплаќам за уреди. Успеав да фатам и порано бројче за субвенција, па ако испадне и тоа, за 38к ќе е топ пазар.

Погледнете го атачментот 101051

Се мислев помеѓу Toshiba Shorai Edge 16 наместо AP35, но на крај се одлучив за Митсубишито заради позитивно искуство, веќе имам LN35 во канцеларија.

@FLEGMA @zlatko_ti412 ќе пишете или упатите како да ги следам графите, утре би требало да ги монтираат.

Флегма, како беше за инсталација? 3 метри цевка, 20 минути вакумирање, и уште нешто имаше, не можам да го најдам постот.
Со здравје да те служат!
Баш ме интересира како ќе се покаже AP-то споредбено со LN-от.... пошто веќе ги имаш двете ќе можеш и да ги споредиш.

Во врска со графиците што ги споделувавме со @FLEGMA - вадени се од Grafana софтверот за аналитика инсталиран врз HomeAssistant софтверот за home-automation инсталиран на виртуелна машина на PC или пак на RaspberryPi.
Самиот клима уред има интеграција што нуди добар дел од податоците да се црпат од уредот и прикажат на график... ама за оние графиконите со real-time power consumption ти треба дополнителен smart-plug (јас користам Broadlink SP3S) што ќе го ставиш меѓу климата и штекерот.
 

Trilogy

Intern
8 март 2021
12
3
Не би знаел за сигурно, но од повеќе муабети е дека некои 20 минути се вакумира. Инаку кај Мицубишито нема временски период пишано во упатство за инсталација, само вика дека треба да достигне 500 микрони.

Погледнете го атачментот 101083
Не би знаел за сигурно, но од повеќе муабети е дека некои 20 минути се вакумира. Инаку кај Мицубишито нема временски период пишано во упатство за инсталација, само вика дека треба да достигне 500 микрони.

Погледнете го атачментот 101083
Eve kaj mene kako e navedeno, mislam deka kaj site pogolemi sistemi se bara podolgo vakumiranje za da go izvlece vozduhot i vlagata kompletno, jes da so postignuvanje 500 mikroni vozduhot e izvlecen.
 

Атачменти

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,420
14,347
@Necromancer
Најпрво извинување што не ти одговорив на време и се надевам дека ти ги монтирале добро. Упаднав во некои безвеза обврски па не ти одговорив а сакав да идам малку пообемен но сега веќе е доцна.

Како и да е.

Не треба да се прави баук од вакумирањето. Ова е стандардна процедура која се извршува веднаш после ставањето на цевките на холендар и додека машината извлекува сервисерот си ги прави последните завршни работи како ставање на жиците за струја, тинтрање на цревото за одвод и сл.

Од друга страна, за да постигнеш 500 микрони пак е потребно околу 10-ина минути. Колку подолго трае толку повеќе се осигурува(ме) дека климата е исправно наместена и не тиши никаде. Ова е големо олеснување за монтерот за во иднина.

Е сега, пошто не им се губат тие 20-ина минути (кои опишав на што треба да се трошат) останува да се надеваме на непропусноста.
Кој како сака нека каже, вакумирањето е must и нема дискусија за тоа.

Ако веќе сакате да знаете, исправната постапка е полнење на системот со азот на 40 бари (R410) чекање и посматрање на манометрите, празнење на азотот и вакумирање ама ова треба да се прави на многу долги инсталации каде што не смее да има ни ронка влага (мулти сплит, централни климатизации..)
 

filipinec

Intern
5 февруари 2018
16
3
Okolu vakumiranjeto.
Zamisle te si deka treba da napumpate guma so pritisok od 2bari.
Pumpata e elektricna i povrzana 12v na akomulatorot od avtomobilot.Mozite da pumpate neograniceno a nikako da go postignite toj pritisok.
A zosto?
Pa pumpata asolno ne dihtova kaj klipot,pomegu simeringot,i na vasiot merac nema da pokaze 2 bari.
E istoto se slucuva i kaj vakum pumpata .Moze i dva dena da vakumirate a taa nema da go postigne toj podpritisok.
NARAVOUCENIE!
Samo so ispravna vakum pumpa,i digitalen merac,ke mozite da voocite dali ste gi postignale tie 500 mikoni podpritisok.Inace samo ke si mislite deka ste go vakumirale sistemot.Nezaviso od vreme traenjeto,bilo 5 min ili dva dena vakumiranje.
Seto drugoto e glumenje na vakumiranje.
So analogen merac tesko se voocva toj podpritisok.
 

Trilogy

Intern
8 март 2021
12
3
@Necromancer
Најпрво извинување што не ти одговорив на време и се надевам дека ти ги монтирале добро. Упаднав во некои безвеза обврски па не ти одговорив а сакав да идам малку пообемен но сега веќе е доцна.

Како и да е.

Не треба да се прави баук од вакумирањето. Ова е стандардна процедура која се извршува веднаш после ставањето на цевките на холендар и додека машината извлекува сервисерот си ги прави последните завршни работи како ставање на жиците за струја, тинтрање на цревото за одвод и сл.

Од друга страна, за да постигнеш 500 микрони пак е потребно околу 10-ина минути. Колку подолго трае толку повеќе се осигурува(ме) дека климата е исправно наместена и не тиши никаде. Ова е големо олеснување за монтерот за во иднина.

Е сега, пошто не им се губат тие 20-ина минути (кои опишав на што треба да се трошат) останува да се надеваме на непропусноста.
Кој како сака нека каже, вакумирањето е must и нема дискусија за тоа.

Ако веќе сакате да знаете, исправната постапка е полнење на системот со азот на 40 бари (R410) чекање и посматрање на манометрите, празнење на азотот и вакумирање ама ова треба да се прави на многу долги инсталации каде што не смее да има ни ронка влага (мулти сплит, централни климатизации..)
@Necromancer
Најпрво извинување што не ти одговорив на време и се надевам дека ти ги монтирале добро. Упаднав во некои безвеза обврски па не ти одговорив а сакав да идам малку пообемен но сега веќе е доцна.

Како и да е.

Не треба да се прави баук од вакумирањето. Ова е стандардна процедура која се извршува веднаш после ставањето на цевките на холендар и додека машината извлекува сервисерот си ги прави последните завршни работи како ставање на жиците за струја, тинтрање на цревото за одвод и сл.

Од друга страна, за да постигнеш 500 микрони пак е потребно околу 10-ина минути. Колку подолго трае толку повеќе се осигурува(ме) дека климата е исправно наместена и не тиши никаде. Ова е големо олеснување за монтерот за во иднина.

Е сега, пошто не им се губат тие 20-ина минути (кои опишав на што треба да се трошат) останува да се надеваме на непропусноста.
Кој како сака нека каже, вакумирањето е must и нема дискусија за тоа.

Ако веќе сакате да знаете, исправната постапка е полнење на системот со азот на 40 бари (R410) чекање и посматрање на манометрите, празнење на азотот и вакумирање ама ова треба да се прави на многу долги инсталации каде што не смее да има ни ронка влага (мулти сплит, централни климатизации..)
Tokmu taka ama kolku monteri kaj nas go pravat testot so azot, i ne mora da e 24 casa kako tuka sto pisuva 15 minuti neka bide do 20 dovolno ke e, a i se pravi cistenje isto so azot pred vakumiranjeto (nitrogen purging of the pipes) ama i toa ne se pravi, ako se se pravi po procedura cenata na montazata ke bide daleku pogolema IMG_20210520_205216.jpg
Мислењето е автоматски споено:

Okolu vakumiranjeto.
Zamisle te si deka treba da napumpate guma so pritisok od 2bari.
Pumpata e elektricna i povrzana 12v na akomulatorot od avtomobilot.Mozite da pumpate neograniceno a nikako da go postignite toj pritisok.
A zosto?
Pa pumpata asolno ne dihtova kaj klipot,pomegu simeringot,i na vasiot merac nema da pokaze 2 bari.
E istoto se slucuva i kaj vakum pumpata .Moze i dva dena da vakumirate a taa nema da go postigne toj podpritisok.
NARAVOUCENIE!
Samo so ispravna vakum pumpa,i digitalen merac,ke mozite da voocite dali ste gi postignale tie 500 mikoni podpritisok.Inace samo ke si mislite deka ste go vakumirale sistemot.Nezaviso od vreme traenjeto,bilo 5 min ili dva dena vakumiranje.
Seto drugoto e glumenje na vakumiranje.
So analogen merac tesko se voocva toj podpritisok.
Digitalen merac nikoj ne saka da stavi, ni tie sto go imaat, zborev so nekolku monteri ne sakaat da cujat
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,976
Мислења
854,073
Членови
29,622
Најнов член
eyeris
На врв Дно