• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Избор на клима уред (линк со резултати од мерења има во првиот пост)

zlatko_ti412

Gaining Experience
12 ноември 2018
133
194
Не отвора линкот, страната не постои.
Мислењето е автоматски споено:


Не отвора линкот, страната не постои.

Фали последното бројче.... еве го:

Во Сетек е као на попуст за 38к....
Истиот модел како на клими.мк само таму е пишана
TUNDRA GREEN AS50TDDHRA-CL/1U50MEEFRA
(клими МК често прават попара со моделите)
а во сетек е
Tundra PLUS SMART U50MEEFRA / AS50TDDHRA-CL
(не дека Сетек се подобри со попарата и моделите)

Она шифрата битно е да е таа истата: U50MEEFRA / AS50TDDHRA-CL
 
Последна промена:

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,613
14,608
клими.мк се поскапи од застапниците и тоа за многу.
Обични препродавачи со неточни податоци
 

Necromancer

Unbeatable
24 февруари 2012
3,483
4,139
Скопје
клими.мк се поскапи од застапниците и тоа за многу.
Обични препродавачи со неточни податоци
Спецификации за модели секогаш гледам на сајтот на производителот.

Несомнено за клими.мк е тоа што направија многу културен сајт, лесен за работа, за споредба на модели што е голем плус. Скоро никој да нема таков сајт кај нас. А врз основа на него и си го работат бизнисот.
 

klima fan

Gaining Experience
14 јуни 2021
84
56
Зoштo Клими.мк немaaт LG вo нивнaтa пoнудa сo климa уреди имaaт Panasonic Mitsubishi Toshiba Fujitsu Daikin нo немaaт LG зoштo кoјa е причината ?

И кoј е увoзник oфицијaлен нa LG клими вo Мaкедoмијa ??
 

MitkoI

Gaining Experience
11 јуни 2017
256
100

mnikolce

On your way to fame
27 октомври 2016
720
577

MitkoI

Gaining Experience
11 јуни 2017
256
100
Ај кога ќе се продава по некоја солидна цена,информирајте ме.... значи само препорака за HAIER 5.5 k.v.
И за 38000 е солидна цена...
За тие пари Хариер, за повеќе пари Тошиба, Мицубиши, Даикин....
И не се секирај ќе те информираме, како што веќе ти кажа mnikolce, прати на телефонот кога ќе ти светне....
 

Скоти

On your way to fame
15 октомври 2013
408
900
Деновиве што следат го реновирам станот. Бидејќи досега се греев на парно за струја, тоа отпаѓа, и размислувам за клими. Дневната со трепзарија е 28 квадрати, и кунјата која е отворена околу 10 квадрати значи вкупна површина за греење е 38 квадрати, со оглед на тоа што има и ходник кој веројатно и често ќе се отвара, треба и него да се земе во предвид, уште не повеќе од 5 квадрати. Дограма има добра, нова, мислам дека 5 коморна( татко ми ја купуваше пред неколку години, доста скапо ја плати), е сеа зградата е постара и нема термоизолациона фасада.
Прашањето ми е дали да ставам една 18ка парапетна единица, или две 12 во дневната со мултисплит? Дали парапетните се толку подобри за греење од стандардните ѕидни, бидејќи цената е доста повисока за парапетна.
Спалната и детската соба исто сакам да ги поврзам со мултисплут( 1 надворешна и 2 внатрешни единици), е сеа бидејќи се работи за детска и спална дали е ок да се оди со кинеска клима бидејќи имам добра понуда од Мидеа од локален дистрибутар.
Иначе се работи за локација Охрид.
 

Magical

Gaining Experience
15 август 2008
151
246
Здраво,
Кога ке ја вклучам климата на ладење или грејање ми мириса како на оцет... некој совет како да се реши проблемот? Благодарам!
 

petkotrajko

Gaining Experience
16 јуни 2017
225
182
Здраво,
Кога ке ја вклучам климата на ладење или грејање ми мириса како на оцет... некој совет како да се реши проблемот? Благодарам!
Треба чистење...
Побарај сервис/мајстор за чистење клими.
(Не се зафркавам, има такви).


Испратено од телефоно.
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,613
14,608
Здраво,
Кога ке ја вклучам климата на ладење или грејање ми мириса како на оцет... некој совет како да се реши проблемот? Благодарам!
Кислекастиот мирис ти е од застојана влага која преминала во габи/мувла која пак е многу штетна и опасна за дишење.
Ова е многу изразено во лето а во зима заради дефростите. Кога на влага се накалеми куќна прашина + топлина = мувла.

Како и да е. Извади ги филтрите и добро измиј ги со топла вода и дезинфицирај ги со Дезентал.
Пумпицата в раце и со раствор од Дезентал (следи ги упатствата) прскај на внатрешниот испарител. Климата да биде исклучена од штекер.

Остави да делува едно 30 мин.

Исплакни исто со пумпица и со обична жешка вода. Остави да се исцеди околу 20-ина минути и пушти ја на обичен вентилатор добро да се исуши.

И одсега кога е во режим на ладење не ја гасни туку префрли ја на вентилатор па после 10-15 минути изгасни ја.
Јас на пример ја оставам долго време на неучујно и обичен вентилатор.

Некои клими имаат вградено ваков „заштитен“ механизам кој после гаснење ја работи на вентилатор.

Деизнфекцијата треба да биде пред сезона на ладење или греење. А пошто ова е еден чс работа можеш да си го правиш на месечна основа.
Само да не се претерува со концентрацијата на средство за десинфекција затоа што е лепливо и многу тешко се плакни а пошто лепливо на него прашина и...знаете веќе.

Легионелата е многу опасна бактерија. Короната е Бајадера торта за неа.
 

Magical

Gaining Experience
15 август 2008
151
246
Кислекастиот мирис ти е од застојана влага која преминала во габи/мувла која пак е многу штетна и опасна за дишење.
Ова е многу изразено во лето а во зима заради дефростите. Кога на влага се накалеми куќна прашина + топлина = мувла.

Како и да е. Извади ги филтрите и добро измиј ги со топла вода и дезинфицирај ги со Дезентал.
Пумпицата в раце и со раствор од Дезентал (следи ги упатствата) прскај на внатрешниот испарител. Климата да биде исклучена од штекер.

Остави да делува едно 30 мин.

Исплакни исто со пумпица и со обична жешка вода. Остави да се исцеди околу 20-ина минути и пушти ја на обичен вентилатор добро да се исуши.

И одсега кога е во режим на ладење не ја гасни туку префрли ја на вентилатор па после 10-15 минути изгасни ја.
Јас на пример ја оставам долго време на неучујно и обичен вентилатор.

Некои клими имаат вградено ваков „заштитен“ механизам кој после гаснење ја работи на вентилатор.

Деизнфекцијата треба да биде пред сезона на ладење или греење. А пошто ова е еден чс работа можеш да си го правиш на месечна основа.
Само да не се претерува со концентрацијата на средство за десинфекција затоа што е лепливо и многу тешко се плакни а пошто лепливо на него прашина и...знаете веќе.

Легионелата е многу опасна бактерија. Короната е Бајадера торта за неа.
Сега видов дека уствари имам X-FAN опција на климата. БЛАГОДАРАМ у секој случај за исцрпниот одговор :giggle:
 

klima fan

Gaining Experience
14 јуни 2021
84
56
Здраво,
Кога ке ја вклучам климата на ладење или грејање ми мириса како на оцет... некој совет како да се реши проблемот? Благодарам!
Sto klima imas Marka/Model ???


@FLEGMA
Dali znaes Kako se aktivira X-FAN ( ona da duva 2 do 3 minuti avtomacki posle isklucuvanje na ladenje koga e klimata ) kaj VIVAX klimite ??
Potocno AEMI modelot
 

MitkoI

Gaining Experience
11 јуни 2017
256
100
Кислекастиот мирис ти е од застојана влага која преминала во габи/мувла која пак е многу штетна и опасна за дишење.
Ова е многу изразено во лето а во зима заради дефростите. Кога на влага се накалеми куќна прашина + топлина = мувла.

Како и да е. Извади ги филтрите и добро измиј ги со топла вода и дезинфицирај ги со Дезентал.
Пумпицата в раце и со раствор од Дезентал (следи ги упатствата) прскај на внатрешниот испарител. Климата да биде исклучена од штекер.

Остави да делува едно 30 мин.

Исплакни исто со пумпица и со обична жешка вода. Остави да се исцеди околу 20-ина минути и пушти ја на обичен вентилатор добро да се исуши.

И одсега кога е во режим на ладење не ја гасни туку префрли ја на вентилатор па после 10-15 минути изгасни ја.
Јас на пример ја оставам долго време на неучујно и обичен вентилатор.

Некои клими имаат вградено ваков „заштитен“ механизам кој после гаснење ја работи на вентилатор.

Деизнфекцијата треба да биде пред сезона на ладење или греење. А пошто ова е еден чс работа можеш да си го правиш на месечна основа.
Само да не се претерува со концентрацијата на средство за десинфекција затоа што е лепливо и многу тешко се плакни а пошто лепливо на него прашина и...знаете веќе.

Легионелата е многу опасна бактерија. Короната е Бајадера торта за неа.
Тој дезентал каде може да се набави, дали под име дезентал или друго, и во кој сооднос да се раствори за да не биде лепливо..
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,638
3,000
Тој дезентал каде може да се набави, дали под име дезентал или друго, и во кој сооднос да се раствори за да не биде лепливо..
У аптека па и у поголеми е маркети.
Ако најдеш од 5%, разреди до 1%, и топ.
Јас идам обично првин топла вода, па дезинтал, па пак топла вода. И тоа топла
Ако имаш и чист алкохол, на крај после сушење на дезинталот и водата, ишприцај алкохол насекаде, ќе се исуши сам за 5-10мин и спремен си. И не жали на материјал.


Sent from Телефон using Tapatalk
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,613
14,608
Има луѓе на кои им смета Dezintal-от. На пример жена ми не го може и кашла. За среќа ова е само додека прскам а прскам all over :) и мене не ми смета. Баш ми има пријатен мирис.
Како што вели @marv „не жали материјал“

Јак раствор, како што кажав, е премногу леплив но тука улетува алкохолот (последен)
Последниот пат употребив и четкичка за заби. Нежно и само вертикално. Нема потреба од триење или сила. Не чистиме мотор или рерна.

Со вакво тинтрање на климата (кое е здраво за сите btw) потребата за расклопување на внатрешната единица за темелно чистење се одложува за едно 4 години.
Климава ми е стара 2 години и лимовите се како на day 1. И претходната беше таква.

На оваа и го фатив редот па понекогаш употребувам канистер со компресиран воздух.
Ставам влажна крпа (добро исцедена) одозгора на климата па кога дувам прашната се лепи горе па после тоа ги употребуам форите со прскање.

Мене ова ми е „мозoкoт на пасење“ работа па така може да се каже дека си уживам во тоа. Нормално, како што кажав не сум манијакално настроен кон оваа операција ама ете .. да си кажам :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,521
Мислења
858,522
Членови
29,932
Најнов член
Sladzana.Angjelkovska
На врв Дно