• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Избор на клима уред (линк со резултати од мерења има во првиот пост)

filipinec

Intern
5 февруари 2018
17
4
Tokmu taka ama kolku monteri kaj nas go pravat testot so azot, i ne mora da e 24 casa kako tuka sto pisuva 15 minuti neka bide do 20 dovolno ke e, a i se pravi cistenje isto so azot pred vakumiranjeto (nitrogen purging of the pipes) ama i toa ne se pravi, ako se se pravi po procedura cenata na montazata ke bide daleku pogolemaПогледнете го атачментот 101109
Мислењето е автоматски споено:


Digitalen merac nikoj ne saka da stavi, ni tie sto go imaat, zborev so nekolku monteri ne sakaat da cujat
Toa dovolen dokaz deka ne e izvakumiran sistemot,imaat razstimovani stari vakum pumpi.
Isto kako da pumpas guma so neispravna pumpa.
Ednostavno glumenje na vakumiranje.
Vo ovoj slucaj, na snaga idi susacot na vlaga,kako rezerna opcija.
Isto kako da ne e vakumirana klimata samo sto kaj tebe so procistuvanjeto na azot se iscistile cevkite,a za vakumiranje neznam so da recam.
Zatoa postoi suzacot na vlaga.
Jas sum siguren deka ni 1 promil od klimite vo Makedonija ne se vakumirani.
 

Trilogy

Intern
8 март 2021
12
3
Toa dovolen dokaz deka ne e izvakumiran sistemot,imaat razstimovani stari vakum pumpi.
Isto kako da pumpas guma so neispravna pumpa.
Ednostavno glumenje na vakumiranje.
Vo ovoj slucaj, na snaga idi susacot na vlaga,kako rezerna opcija.
Isto kako da ne e vakumirana klimata samo sto kaj tebe so procistuvanjeto na azot se iscistile cevkite,a za vakumiranje neznam so da recam.
Zatoa postoi suzacot na vlaga.
Jas sum siguren deka ni 1 promil od klimite vo Makedonija ne se vakumirani.
Toa e toa kaj nas se pominuva za zal, a koga covek ne e od taa bransa lesno moze vo bilo sto da go ubedat
 

zlatko_ti412

Gaining Experience
12 ноември 2018
123
178
За корисниците на Мицу кои исто така се љубители на SmartHome интеграции... MELCloud конечно го интегрираа во GoogleHome и GoogleAssistant.
 

the_butcher

Intern
31 октомври 2016
16
4
Здраво дечки, планирам да земам инвертер клима и намената да и биде да лади летото и грее зимата до 2 соби вкупна големина околу 35-40м2. Што ќе препорачате т.е која марка и големина за ефикасно ладење и греење? Буџет до 40.000 ден.
Добив некои мислења од сервисери на клими рекоа дека Тошиба и Даикин се подобри, другите се под нив. Сега незнам што да одлучам дали со Тошиба или Даикин 12ка големина или пример Вивакс, Mидеа или Грее 18ка големина за тие пари.
Собите се такви што има врата меѓу дневна и кујна и климата ќе биде поставена во дневната соба и ќе дуе директ према кујната..
Мислења и совети?
 

MitkoI

Gaining Experience
11 јуни 2017
256
100

undergrounde

Gaining Experience
11 декември 2009
469
352
Midea AG(Extreme Save) е понов модел, потивок, помалку троши, работи со Alexa, друг тип на компресор, знам во други држави овој компресор е со 10 год гаранција.
Плус доаѓа комплет со кит за монтажа, ќе платиш помалку на монтерот
 

zlatko_ti412

Gaining Experience
12 ноември 2018
123
178
Ве молам за брз одговор...
Која од овие две клими е подобро да се земе и дали имаат Еуровент?


И двете имаат еуровент....
Haier-от како "посилна" при греење, бар според тоа што измериле од еуровент.
eurovent-certification.com/en/search-engine#/details/5216887/1?results=4388&keywords=1U68REMFRA

Screenshot 2021-06-08 at 14.03.46.png

Еве за Midea-та:
eurovent-certification.com/en/search-engine#/details/5216887/1?results=4388&keywords=MOX401-24HFN8-QRD0GW

Screenshot 2021-06-08 at 14.02.20.png


ЕДИТ: btw. Ова се клими за во огромни простории 50m2+..... рачунај ако ја ставиш во 20 квадрата, во таа соба нема да се седи од провев!
 
Последна промена:

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,553
14,533
Ова се клими за во огромни простории 50m2+..... рачунај ако ја ставиш во 20 квадрата, во таа соба нема да се седи од провев!
Можеби не од провев ама ќе се однесува како on-off
А при големи минуси има да „рика“ со над 2500W потрошувачка
 

MitkoI

Gaining Experience
11 јуни 2017
256
100
И двете имаат еуровент....
Haier-от како "посилна" при греење, бар според тоа што измериле од еуровент.
eurovent-certification.com/en/search-engine#/details/5216887/1?results=4388&keywords=1U68REMFRA

Погледнете го атачментот 101582

Еве за Midea-та:
eurovent-certification.com/en/search-engine#/details/5216887/1?results=4388&keywords=MOX401-24HFN8-QRD0GW

Погледнете го атачментот 101580


ЕДИТ: btw. Ова се клими за во огромни простории 50m2+..... рачунај ако ја ставиш во 20 квадрата, во таа соба нема да се седи од провев!
Видов дека Хариерот е појака клима, мах 10кw,но и не модулира испод 700w, додека Мидеата мах 8.2кw, но модулира на 300 w... Па сега што е подобро? Иначе ќе се користи во просторија околу 45 м2 (кујна, трпезарија, салон) и по можност преку врата ходник од 10м2.
Мислењето е автоматски споено:

Можеби не од провев ама ќе се однесува како on-off
А при големи минуси има да „рика“ со над 2500W потрошувачка
За да се избегне провевот најмала брзина, а тоа дека при големи минуси ќе троши, ќе троши, ама и ќе грее затоа што Pdesingen им е 4,9 односно 5 кw.
 

zlatko_ti412

Gaining Experience
12 ноември 2018
123
178
Видов дека Хариерот е појака клима, мах 10кw,но и не модулира испод 700w, додека Мидеата мах 8.2кw, но модулира на 300 w... Па сега што е подобро? Иначе ќе се користи во просторија околу 45 м2 (кујна, трпезарија, салон) и по можност преку врата ходник од 10м2.
Мислењето е автоматски споено:


За да се избегне провевот најмала брзина, а тоа дека при големи минуси ќе троши, ќе троши, ама и ќе грее затоа што Pdesingen им е 4,9 односно 5 кw.
Тоа така на муабет.... во пракса може да не е баш така.... јас не сакам да судам на невидено ама тоа модулација на 300w од кинеска клима и тоа 7ка ми е малку невероватно па земи го со резерва освен ако некаде си го видел истиот мoдел да мoже тоа да го испорача! За на греење зборуваме!

А за провевот, ако ја ставиш во една од 3 простории вкупно 45м2 ќе имаш бучава и провев во таа просторија кај што ќе биде поставенa.
Ако пак избегнуваш провев со тоа што ќе ја користиш само на најтивок фан, ќе имаш топлина само во таа просторија кај што е поставена а останатте ќе ти бидат со по неколку степени поладни....
Освен евентуално имаш топ изолација и ја ставиш во салон каде што најмалу би ти сметала бучавата и провевот а ќе држи доволно топлина во останатите простории поради изолацијата.

Нејсе, штом се си осмислил... go for it :)
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,553
14,533
Тоа така на муабет.... во пракса може да не е баш така.... јас не сакам да судам на невидено ама тоа модулација на 300w од кинеска клима и тоа 7ка ми е малку невероватно па земи го со резерва освен ако некаде си го видел истиот мoдел да мoже тоа да го испорача! За на греење зборуваме!

А за провевот, ако ја ставиш во една од 3 простории вкупно 45м2 ќе имаш бучава и провев во таа просторија кај што ќе биде поставенa.
Ако пак избегнуваш провев со тоа што ќе ја користиш само на најтивок фан, ќе имаш топлина само во таа просторија кај што е поставена а останатте ќе ти бидат со по неколку степени поладни....
Освен евентуално имаш топ изолација и ја ставиш во салон каде што најмалу би ти сметала бучавата и провевот а ќе држи доволно топлина во останатите простории поради изолацијата.

Нејсе, штом се си осмислил... go for it :)
Модулација од 300W на 24.000 Btu? Кога? Никогаш па ни тогаш!
Можеби може да спушти на 400 ама само на ладење при надворешна од 25 или подолу. Дај сега да бидеме сериозни..

Предимензионирана клима ќе трупа жежок воздух во нејзина близина, пошто јака, ќе гасни па ќе пали и се така во круг.
Ова е стотици пати кажано на темава, пресметувано од стручњаци, докторирано од доктори на науки ама ете некако се најдува по некој „кајгана стручњак“ што е спремен да го побие сето знаење со свое видување и непостоечко искуство.

Затоа се поретко учествувам на темава освен во случаи на конструктивен муабет.
 

petkotrajko

Gaining Experience
16 јуни 2017
207
155
Тоа така на муабет.... во пракса може да не е баш така.... јас не сакам да судам на невидено ама тоа модулација на 300w од кинеска клима и тоа 7ка ми е малку невероватно па земи го со резерва освен ако некаде си го видел истиот мoдел да мoже тоа да го испорача! За на греење зборуваме!

А за провевот, ако ја ставиш во една од 3 простории вкупно 45м2 ќе имаш бучава и провев во таа просторија кај што ќе биде поставенa.
Ако пак избегнуваш провев со тоа што ќе ја користиш само на најтивок фан, ќе имаш топлина само во таа просторија кај што е поставена а останатте ќе ти бидат со по неколку степени поладни....
Освен евентуално имаш топ изолација и ја ставиш во салон каде што најмалу би ти сметала бучавата и провевот а ќе држи доволно топлина во останатите простории поради изолацијата.

Нејсе, штом се си осмислил... go for it :)
Модулација од 300W на 24.000 Btu? Кога? Никогаш па ни тогаш!
Можеби може да спушти на 400 ама само на ладење при надворешна од 25 или подолу. Дај сега да бидеме сериозни..

Предимензионирана клима ќе трупа жежок воздух во нејзина близина, пошто јака, ќе гасни па ќе пали и се така во круг.
Ова е стотици пати кажано на темава, пресметувано од стручњаци, докторирано од доктори на науки ама ете некако се најдува по некој „кајгана стручњак“ што е спремен да го побие сето знаење со свое видување и непостоечко искуство.

Затоа се поретко учествувам на темава освен во случаи на конструктивен муабет.
Муабето (констатациите) на @FLEGMA и @zlatko_ti412 си е на место, во право се луѓето, послушајте ги.
 

MitkoI

Gaining Experience
11 јуни 2017
256
100
Тоа така на муабет.... во пракса може да не е баш така.... јас не сакам да судам на невидено ама тоа модулација на 300w од кинеска клима и тоа 7ка ми е малку невероватно па земи го со резерва освен ако некаде си го видел истиот мoдел да мoже тоа да го испорача! За на греење зборуваме!

А за провевот, ако ја ставиш во една од 3 простории вкупно 45м2 ќе имаш бучава и провев во таа просторија кај што ќе биде поставенa.
Ако пак избегнуваш провев со тоа што ќе ја користиш само на најтивок фан, ќе имаш топлина само во таа просторија кај што е поставена а останатте ќе ти бидат со по неколку степени поладни....
Освен евентуално имаш топ изолација и ја ставиш во салон каде што најмалу би ти сметала бучавата и провевот а ќе држи доволно топлина во останатите простории поради изолацијата.

Нејсе, штом се си осмислил... go for it :)
Модулација од 300W на 24.000 Btu? Кога? Никогаш па ни тогаш!
Можеби може да спушти на 400 ама само на ладење при надворешна од 25 или подолу. Дај сега да бидеме сериозни..

Предимензионирана клима ќе трупа жежок воздух во нејзина близина, пошто јака, ќе гасни па ќе пали и се така во круг.
Ова е стотици пати кажано на темава, пресметувано од стручњаци, докторирано од доктори на науки ама ете некако се најдува по некој „кајгана стручњак“ што е спремен да го побие сето знаење со свое видување и непостоечко искуство.

Затоа се поретко учествувам на темава освен во случаи на конструктивен муабет.
Не сум стручњак за клими, затоа и праштвам, а го напишав она што го пишува во податоците за климите.
Значи неможе толку ниско да модулира. Ок прифанато... Е сега вака... Кујната, трпезаријата и салонот се поврзани без врати и прегради како да е една просторија од 45м2. Се работи за стан во зграда, втори спрат, одоздоле стан, одозгора стан, бочно еден стан. Просторијата со еден надворешен зид на југ, со прозорец во трпезаријата и прозорец со врата за тераса во салонот, друг ѕид ходникот од станот, трет ѕид спална и четврти ѕид соседен стан. Прозорци пвц Саламанфер со двојно 4 сезони стакло. Изолација нема.
За климите 18-ски пишува дека се за до 45 м2, значи просторот е махсимум за клима 18-ска. Затоа мислам дека клима 24-ка ќе брка подобро работа и во ладни денови, додека за 18-та можеби ќе треба помош од друго грејно тело.
Ова е мое размислување и затоа сакам да ги слушнам и вашите размислувања пред да се земе климата... Ви благодарам на сите што дадовте мислење...
 
5 јуни 2021
16
10
Кој го препорачувате од овие 4 модели... цените им се скоро исти, ќе треба монтажа да се доплаќа....HISENSE Apple pie TG50XA00(G/W).....EASY SMART CA50XS1AG + CA50XS1AW.....EASY SMART CA50XS1AG + CA50XS1AW.....GREE PULAR PREMIUM GWH18AGD-K6DNA1A

Кој го препорачувате од овие 4 модели... цените им се скоро исти, ќе треба монтажа да се доплаќа....HISENSE Apple pie TG50XA00(G/W).....EASY SMART CA50XS1AG + CA50XS1AW.....EASY SMART CA50XS1AG + CA50XS1AW.....GREE PULAR PREMIUM GWH18AGD-K6DNA1A
Односно .... Hisense kb50xs1eg.... повеќе ни е за греење.
Кој го препорачувате од овие 4 модели... цените им се скоро исти, ќе треба монтажа да се доплаќа....HISENSE Apple pie TG50XA00(G/W).....EASY SMART CA50XS1AG + CA50XS1AW.....EASY SMART CA50XS1AG + CA50XS1AW.....GREE PULAR PREMIUM GWH18AGD-K6DNA1A
Кој го препорачувате од овие 4 модели... цените им се скоро исти, ќе треба монтажа да се доплаќа....HISENSE Apple pie TG50XA00(G/W).....EASY SMART CA50XS1AG + CA50XS1AW.....EASY SMART CA50XS1AG + CA50XS1AW.....GREE PULAR PREMIUM GWH18AGD-K6DNA1A
 

klima fan

Intern
14 јуни 2021
65
47
Кој го препорачувате од овие 4 модели... цените им се скоро исти, ќе треба монтажа да се доплаќа....HISENSE Apple pie TG50XA00(G/W).....EASY SMART CA50XS1AG + CA50XS1AW.....EASY SMART CA50XS1AG + CA50XS1AW.....GREE PULAR PREMIUM GWH18AGD-K6DNA1A
Мoј сoвет ти е Haier Tundra Green 5.5kw имa многумина кoј што се презaдoвoлни oд Haier Tundra Green

 
5 јуни 2021
16
10
Мoј сoвет ти е Haier Tundra Green 5.5kw имa многумина кoј што се презaдoвoлни oд Haier Tundra Green

Го надминува буџетот сосе монтажа, таман овие 3-4 модели што ги барам сосе монтажа се до 40000, а може и искуства да пише некој што ги користел овие два модели.
 

MitkoI

Gaining Experience
11 јуни 2017
256
100
Го надминува буџетот сосе монтажа, таман овие 3-4 модели што ги барам сосе монтажа се до 40000, а може и искуства да пише некој што ги користел овие два модели.
Земи си ја ид Сетек и со монтажа ќе ти излезе околу 40000 и да си немаш гајле, климите што си ги навел се слаби
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,553
14,533
Го надминува буџетот сосе монтажа, таман овие 3-4 модели што ги барам сосе монтажа се до 40000, а може и искуства да пише некој што ги користел овие два модели.
Пиши квадратура на собата каде што ќе греете и каква изолација има (дограма и слично)
Можеби можете поевтино да поминете
 
5 јуни 2021
16
10
Пиши квадратура на собата каде што ќе греете и каква изолација има (дограма и слично)
Можеби можете поевтино да поминете
Ќе треба две соби одделени со врата (нема ходник меѓу нив),25кв+20кв, има пвц врата и дупли прозорци,а другата е со дупла клизачка пвц врата, фасадата е обична, нема модерна изолација (аман веќе од дрва горење )(сакаме клима со вифи уред и R32(не стар фреон)(низ вратата што води кон другата соба знам дека нема да згрее колку првата соба, колку иде топлина, толку)...А и Сетек или Риверсофт кој знае колку се сигурни за купување од кај нив...
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,553
14,533
Ќе треба две соби одделени со врата (нема ходник меѓу нив),25кв+20кв, има пвц врата и дупли прозорци,а другата е со дупла клизачка пвц врата, фасадата е обична, нема модерна изолација (аман веќе од дрва горење )(сакаме клима со вифи уред и R32(не стар фреон)(низ вратата што води кон другата соба знам дека нема да згрее колку првата соба, колку иде топлина, толку)...А и Сетек или Риверсофт кој знае колку се сигурни за купување од кај нив...
Haier 5,5-ka за тие пари.

Ако ништо друго ќе заштедувате сериозна количина на дрва.
 

klima fan

Intern
14 јуни 2021
65
47
Го надминува буџетот сосе монтажа, таман овие 3-4 модели што ги барам сосе монтажа се до 40000, а може и искуства да пише некој што ги користел овие два модели.
Тундрaтa е oдличен избoр зa дo 40.000 денaри
Евентуално aкo сaкaш Вивaкс Аеми 5.5кв


нo пaк ке кaжaм Тундрaтa 5.5кв е oдличен избoр зa дo 40.000 денaри
 
5 јуни 2021
16
10
Земи си ја ид Сетек и со монтажа ќе ти излезе околу 40000 и да си немаш гајле, климите што си ги навел се слаби
Не отвора линкот, страната не постои.
Мислењето е автоматски споено:

Земи си ја ид Сетек и со монтажа ќе ти излезе околу 40000 и да си немаш гајле, климите што си ги навел се слаби
Не отвора линкот, страната не постои.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,737
Мислења
856,439
Членови
29,742
Најнов член
MilanTrajkovski1
На врв Дно