• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Избор на клима уред (линк со резултати од мерења има во првиот пост)

AIRTC

Баниран/a
25 јануари 2021
17
22
Здраво,
Мислење од ваша страна за инвертер клима што би го греела прикачениот простор: ходник и две соби, одбележани како 1 и 2 , а која е и веројатноста да се грее просторија 3 ? Просторот означен со греалка е вц и би се греел со греалка. Погледнете го атачментот 97686Се работи за спрат, поткровје, 2,20 висина и фасада на надворешни ѕидови од 5 см изолација со стиропол и нови пвц прозори. Единствено место за климата е над врата во ходник и е нацртано и означено со Клима 5,5 kw.
Не барај една клима од ходник да грее две соби, кој и да ти даде таков совет те лаже.
Земи си за секоја соба посебна клима ако сакаш да имаш греење.
Мислењето е автоматски споено:

Почитувани, би ве замолил за помош околу избор на клими за овој мој спрат. Имено се работи за спрат (втори) од стара кука. Од долу на први спрат се грее само третина од мојата дневна соба и кујната повремено. Над мене има плоча и има подкровје, кое е затворено но не е изолирано.

Ставена е ПВЦ столарија, нема надворешна изолација, сите зидови и надворешни и внатрешни се од старата проста (полна) тула (25-30 цм). Висината на спратот е 265 цм, а димензиите на собите се дадени на сликата.

Четири члено семејство треба да се грее на спратот, дневната и детската цел ден, а спалната само за спиење.

Досега (и сеуште) се грееме - дневна со клима 12 - неинвертер (колку што дозволуваат температурите) и главно на дрва, во детската со термо печка 2 или 2,5 kW e, а спалната ја грееме со улјен радијатор само навечер за спиење....

Идејата ми е за дневната да земам 18-ка инвертер, за детската 9-ка или 12-ка инвертер, а досегашната стара 12-ка неинвертер да ја ставам во спалната, а термо печката и радијаторот да бидат во приправност каде биде потребно да догреваат ...

Што мислите за идеата и за димензионирањето на климите према просториите ??? 18-ка за дневната од 36 квадрати и 9-ка или 12-ка за детската од 13-14 квадрати ???

Буџетот е скромен, за двете клими би одвоил максимум 65000 (без монтажи)...

Па би ве замолил уште еднаш према горе опишаното да ми предложите клими кои би одговарале на моите потреби, а сепак да се уклапаат во буџетот... (да напоменам дека се работи за Струмица, релативно потопло поднебје)... Однапред ви благодарам.
Иди до Електромеханика, ќе ти дадат супер решение.
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1,277
1,358
Мерач на потрошувачка (за членот што побара)


Јас го имам од Анхоч сличен на овој и 200 денари поевтин но го немаат на залиха
 

Chovek1

Intern
19 октомври 2019
4
0
Не барај една клима од ходник да грее две соби, кој и да ти даде таков совет те лаже.
Земи си за секоја соба посебна клима ако сакаш да имаш греење.
Мислењето е автоматски споено:


Иди до Електромеханика, ќе ти дадат супер решение.
Просторот во собите каде што би можело да се постави внатрешната единица е исполнет - прозори, корниз, плакари и сл. и поради висината, 220 цм , некаде и пониско( тавански соби), не може да се постави клима во секоја соба. Има ли некој искуство со греење на повеќе соби со една клима која е поставена во ходник?
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,799
3,161
Просторот во собите каде што би можело да се постави внатрешната единица е исполнет - прозори, корниз, плакари и сл. и поради висината, 220 цм , некаде и пониско( тавански соби), не може да се постави клима во секоја соба. Има ли некој искуство со греење на повеќе соби со една клима која е поставена во ходник?
Јас греам две соби и ходниче со клима поставена во ходникот. Услов е вратите од собите да се отворени. Температурата во собите е рамномерна. Но сѐ зависи од распоредот на просторот и каде е климата поставена.
 

filipinec

Intern
5 февруари 2018
14
3
Vo meguvreme samo kondurite mi se skinaa
Мислењето е автоматски споено:


Vnatresniot ventilator se pridvizuva so duvanje kon nego, bidejki ne mozam so raka da go dokacam (zavrtam) sto znaci se vrti slobodno bez teskotii. Mozno li e saketo da e zapuseno od ne profi cistenje a e cistena dvapati ovaa godina ili nekoj problem so nadvoresna edinica ili nekoj senzor
Можно е вентилаторот од ВЕ да не е убаво исчистен,и не може да работи со максимален издув.
 

YUKO10

Intern
1 март 2021
8
1
Парапетна под прозорецот.
Здраво,

сега се приклучувам на форумов, би сакала да замолам за совет во однос на избор на клима.

Ставам во attach. скица со распоред на соби и САМО каде има можност да се намести климата во дневна, дадени како опција 1 и опција 2:
-опција 1 високо монтажна
- опција 2 парапетна

Ве молам за мислење која е подобра опција 1 или 2 , и предлог клима и kw соодветно на опцијата, буџет за уредот без монтажа: за опција 1 - 40.000 денари , за опција 2 - 48.000 денари.

Она што сакаме да постигнeмe е да се грее дневната примарно со тоа што ако се отвори врата кон ходник да се млачи ходникот и евентуално спалната, но не очекувам нит е потребно да се постигне иста температура како дневната.

Станува збор за стан во постара зграда со добра внатрешна ѕидна изолација, на последен кат, со реноврана, добро изолирана кровна конструкција, со нови ПВЦ врати и прозори.

Ви благодарам.
 

Атачменти

AIRTC

Баниран/a
25 јануари 2021
17
22
Здраво,

сега се приклучувам на форумов, би сакала да замолам за совет во однос на избор на клима.

Ставам во attach. скица со распоред на соби и САМО каде има можност да се намести климата во дневна, дадени како опција 1 и опција 2:
-опција 1 високо монтажна
- опција 2 парапетна

Ве молам за мислење која е подобра опција 1 или 2 , и предлог клима и kw соодветно на опцијата, буџет за уредот без монтажа: за опција 1 - 40.000 денари , за опција 2 - 48.000 денари.

Она што сакаме да постигнeмe е да се грее дневната примарно со тоа што ако се отвори врата кон ходник да се млачи ходникот и евентуално спалната, но не очекувам нит е потребно да се постигне иста температура како дневната.

Станува збор за стан во постара зграда со добра внатрешна ѕидна изолација, на последен кат, со реноврана, добро изолирана кровна конструкција, со нови ПВЦ врати и прозори.

Ви благодарам.
Во дневна конзолна Грее 12К, одлична клима.
 

filipinec

Intern
5 февруари 2018
14
3
Здраво,

сега се приклучувам на форумов, би сакала да замолам за совет во однос на избор на клима.

Ставам во attach. скица со распоред на соби и САМО каде има можност да се намести климата во дневна, дадени како опција 1 и опција 2:
-опција 1 високо монтажна
- опција 2 парапетна

Ве молам за мислење која е подобра опција 1 или 2 , и предлог клима и kw соодветно на опцијата, буџет за уредот без монтажа: за опција 1 - 40.000 денари , за опција 2 - 48.000 денари.

Она што сакаме да постигнeмe е да се грее дневната примарно со тоа што ако се отвори врата кон ходник да се млачи ходникот и евентуално спалната, но не очекувам нит е потребно да се постигне иста температура како дневната.

Станува збор за стан во постара зграда со добра внатрешна ѕидна изолација, на последен кат, со реноврана, добро изолирана кровна конструкција, со нови ПВЦ врати и прозори.

Ви благодарам.
Поткровје,треба да си размислиш дали ти треба и преку летниот период да ја разладуваш просторијата.Не сум баш сигурен каков конфор ке ти овозможи парапетната единица.
Дали сметаш де ке ти трба разладување како опција?
 

YUKO10

Intern
1 март 2021
8
1
Поткровје,треба да си размислиш дали ти треба и преку летниот период да ја разладуваш просторијата.Не сум баш сигурен каков конфор ке ти овозможи парапетната единица.
Дали сметаш де ке ти трба разладување како опција?
Да дефинитивно ми треба и за ладење
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,300
14,111
Ајде бе буразери, @FLEGMA и остали стручњаци. Цели два саати и никој уште савет да даде.
Де бе, де!
Не киснам по цел ден на форум. Си имам јас живот и на Фејсбук :D

Станува збор за стан во постара зграда со добра внатрешна ѕидна изолација, на последен кат, со реноврана, добро изолирана кровна конструкција, со нови ПВЦ врати и прозори.
Чим имаш изолација тогаш оди на парапетна. И тоа од две причини
Прво, собата (дневната) е мала и ако ставиш обична клима за многу брзо ќе постигнува и ќе гасни и друга причина е што парапетната дава порамномерна топлина затоа што е наместена долу.

За ладење, ќе те изладат и двете. Изолацијата е најбитна (а ти ја имаш)


И да.
Слободно игнорирај ги Gree герилата која ти препорачува да купиш Gree.
Герила е тоа. Цело време роварат по форуми. Се шуњаат, дел се од нас, човеколики се...не можеш да ги препознаеш.

И пријателски совет! Избегни ја kajgana_com ако имаш намера да бараш совет.
Ќе се реши проблемот овдека. Има паметни момци кои без многу тупење ќе те доведат и до модел и до монтажер.
Полека, без брзање.
 

YUKO10

Intern
1 март 2021
8
1
Де бе, де!
Не киснам по цел ден на форум. Си имам јас живот и на Фејсбук :D


Чим имаш изолација тогаш оди на парапетна. И тоа од две причини
Прво, собата (дневната) е мала и ако ставиш обична клима за многу брзо ќе постигнува и ќе гасни и друга причина е што парапетната дава порамномерна топлина затоа што е наместена долу.

За ладење, ќе те изладат и двете. Изолацијата е најбитна (а ти ја имаш)


И да.
Слободно игнорирај ги Gree герилата која ти препорачува да купиш Gree.
Герила е тоа. Цело време роварат по форуми. Се шуњаат, дел се од нас, човеколики се...не можеш да ги препознаеш.

И пријателски совет! Избегни ја kajgana_com ако имаш намера да бараш совет.
Ќе се реши проблемот овдека. Има паметни момци кои без многу тупење ќе те доведат и до модел и до монтажер.
Полека, без брзање.
Благодарам.

Па замолувам за препорачан модел за парапетна и колку KW?
 

alfred

Intern
2 декември 2019
15
7
Hisense TQ70DB0EG-TQ70DB0EW


Почитувани. Мислење и искуство со климава дали има некој, за во Маврово се планира кај роднини мои во викендица да се стави, за простор 50м2 дневна и галерија на спрат 20м2? Дали ќе врши работа и дали е моделов ок, искуство неко? Благодарам
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,300
14,111
Благодарам.

Па замолувам за препорачан модел за парапетна и колку KW?
3,5 kW во секој случај

Оваа има Еуровент

Гледај ја AF35
04-03-2021 Advanced search _ Certita Eurovent (1).pngВиди побарај и Midea. Јас не можев да најдам

Од кинез страна моментално само Midea и Haier имаат Eurovent сертификат,
 

YUKO10

Intern
1 март 2021
8
1
3,5 kW во секој случај

Оваа има Еуровент

Гледај ја AF35
Погледнете го атачментот 98133Види побарај и Midea. Јас не можев да најдам

Од кинез страна моментално само Midea и Haier имаат Eurovent сертификат,
Fala ti, Haeir ja gledav ne mi se sviga toa sto trebala da bide bas na pod da dopira pod, dosta nisko montirana, ne na pr. 20 cm od pod na zid, a Midea ne ni znaev deka postoi, sega kje ja vidam.
Kje istrazam i za Eurovent certifikat, fala.

Isto ja gledam i ovaa, vase misenje ?


1614887807736.png 1614887807736.png
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,300
14,111
Fala ti, Haeir ja gledav ne mi se sviga toa sto trebala da bide bas na pod da dopira pod
Прв пат слушам за вакво нешто. Види најди го упатството и провери дали е така.
Купер Хантер ти е Грее.

Гледај да има Еуровент. Само така ќе бидеш сигурен дали она што го пишува во проспектите е вистина.
 

YUKO10

Intern
1 март 2021
8
1
Прв пат слушам за вакво нешто. Види најди го упатството и провери дали е така.
Купер Хантер ти е Грее.

Гледај да има Еуровент. Само така ќе бидеш сигурен дали она што го пишува во проспектите е вистина.
Фала ти.
 

AIRTC

Баниран/a
25 јануари 2021
17
22
3,5 kW во секој случај

Оваа има Еуровент

Гледај ја AF35
Погледнете го атачментот 98133Види побарај и Midea. Јас не можев да најдам

Од кинез страна моментално само Midea и Haier имаат Eurovent сертификат,
Мислам дека грешна насока имаш.
Сепак Грее се сериозен производител.
 

YUKO10

Intern
1 март 2021
8
1
Која е разликата на парапетна инвертер на функционалност за греење минус одреден степен на пр.до - 10 ? Дали тоа значи дека ако е надвор - 20 ќе престане да грее ?
Мислам дека грешна насока имаш.
Сепак Грее се сериозен производител.
@AIRTC те молам за предности зашто е Gree подобар од Haier, фала
 

AIRTC

Баниран/a
25 јануари 2021
17
22
Која е разликата на парапетна инвертер на функционалност за греење минус одреден степен на пр.до - 10 ? Дали тоа значи дека ако е надвор - 20 ќе престане да грее ?

@AIRTC те молам за предности зашто е Gree подобар од Haier, фала
Нема да престане да грее, али капацитетот ќе е значително помал на - 20.
Грее е производител на клима уреди, основна дејност, додека Хаиер на бела техника, затоа е Грее подобар во климатизација.
 

YUKO10

Intern
1 март 2021
8
1
Нема да престане да грее, али капацитетот ќе е значително помал на - 20.
Грее е производител на клима уреди, основна дејност, додека Хаиер на бела техника, затоа е Грее подобар во климатизација.
@AIRTC освен тоа, те молам за за предности како функционалности споредувајќи ги двата модела?
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,300
14,111
Мислам дека грешна насока имаш.
Сепак Грее се сериозен производител.
Кога ќе имаат Eurovent сертификати за грото од климите тогаш ќе бидат сериозен производител.

А не да ги рекламираат до - 25 или - 15 а во реалност да работат до - 10.
Добро, работат тие и под - 10 но со COP 1. Како скап калорифер.

Се до појавата на Eurovent на кајгана ни ги отекоа со Gree ова, Gree она. Откако излегоа тестовите на Eurovent се испостави дека во суштина се работи за просечни и подпросечни клими кои не ги оправдуваат цените.
Често (модел версус модел версус класа) се само 10 до 20% поевтини а често имаат и иста цена со јапонските клими.

А Haier, Midea и останати кинези кои имаат Eurovent вакви или онакви имаат црно на бело и за потрошувачка и за перформанси и за бука и за се.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,470
Мислења
845,150
Членови
29,292
Најнов член
ivica25
На врв Дно