• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Избор на клима уред (линк со резултати од мерења има во првиот пост)

AIRTC

Баниран/a
25 јануари 2021
17
22
Кога ќе имаат Eurovent сертификати за грото од климите тогаш ќе бидат сериозен производител.

А не да ги рекламираат до - 25 или - 15 а во реалност да работат до - 10.
Добро, работат тие и под - 10 но со COP 1. Како скап калорифер.

Се до појавата на Eurovent на кајгана ни ги отекоа со Gree ова, Gree она. Откако излегоа тестовите на Eurovent се испостави дека во суштина се работи за просечни и подпросечни клими кои не ги оправдуваат цените.
Често (модел версус модел версус класа) се само 10 до 20% поевтини а често имаат и иста цена со јапонските клими.

А Haier, Midea и останати кинези кои имаат Eurovent вакви или онакви имаат црно на бело и за потрошувачка и за перформанси и за бука и за се.
Гледам дека си оптеретен со Грее, во скоро секој пост мораш да ги спомнеш.
Има многу задоволни корисници, затоа е добро да се препорачаат.
 

1s3ct0wN

Gaining Experience
18 септември 2013
371
312
Стрелците ја пробија одбраната Ит.мк форум.

Од денес па натака да знајте оти Грее е најдобар избор 0-2000 евра и за секоја намена.

Можи да се затвори темава. :)

Испратено од HRY-LX1 преку IT.mk форум апликација
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,301
14,111
Гледам дека си оптеретен со Грее, во скоро секој пост мораш да ги спомнеш.
Има многу задоволни корисници, затоа е добро да се препорачаат.
Тој "Стрелец безобразлук" ќе си го чуваш за на кајгана, овдека не ви поминуваат тие фори. Тоа прво!

Друго!
Ти лично му предложи Gree. Не бев јас тој што прв му рече "Абе види вака. Земај што ќе земеш само Gree немој"

На крај краева јас му аргументирав зошто не треба да земе Gree. Едноставно е.

Лажат и немаат Eurovent. А кога се појавија резултатите цела Gree багра беше на апарати.

Си играат ку*ташак со вас на кајгана. Уште 1000 ботови не ве вадат.
 

AIRTC

Баниран/a
25 јануари 2021
17
22
Тој "Стрелец безобразлук" ќе си го чуваш за на кајгана, овдека не ви поминуваат тие фори. Тоа прво!

Друго!
Ти лично му предложи Gree. Не бев јас тој што прв му рече "Абе види вака. Земај што ќе земеш само Gree немој"

На крај краева јас му аргументирав зошто не треба да земе Gree. Едноставно е.

Лажат и немаат Eurovent. А кога се појавија резултатите цела Gree багра беше на апарати.

Си играат ку*ташак со вас на кајгана. Уште 1000 ботови не ве вадат.
Релаксирано, сепак Грее е број 1 во светот, нема потреба за нервоза.
Ова овде не е кајгана, затоа пишувај културно.
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,301
14,111
Релаксирано, сепак Грее е број 1 во светот, нема потреба за нервоза.
Ова овде не е кајгана, затоа пишувај културно.
И Мекдоналдс се број еден во производња на сендвичи па сепак се најружни на светот.
 

zlatko_ti412

Gaining Experience
12 ноември 2018
112
157
И Мекдоналдс се број еден во производња на сендвичи па сепак се најружни на светот.
За тој што јаде само од Мекдоналдс може топ му се од таму сендвичите и на сите ги препорачува како најдобри!
Мислењето е автоматски споено:

Едно прашање... чуден е звуков како тишење?
Од климата излегуваше...
 
Последна промена:

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,301
14,111
Едно прашање... чуден е звуков како тишење?
Од климата излегуваше...
Ја регулира количината на фреон преку EEV (LEV) вентилот. Ги рамни притисоците.
Ќе престане.

Ова се случува кога ќе дојде до релативно нагла промена на надворешната температура па мора да се снајде.

Морав вака упростено за да не тупам премногу.
 

1s3ct0wN

Gaining Experience
18 септември 2013
371
312
"Грее е број еден во светот" тоа само во Македонија кажано и препорачано од Грее продавач.

Што значи тоа? За Грее продавач број еден во светот е Грее.
Релаксирано, сепак Грее е број 1 во светот, нема потреба за нервоза.
Ова овде не е кајгана, затоа пишувај културно.
Испратено од HRY-LX1 преку IT.mk форум апликација
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1,279
1,358
GREE se broj 1, t.e. dobitnici na nagradata COP 1. Vrsat rabota ama se daleku od onoj hype sto e napraven za niv vo MK.
 

AIRTC

Баниран/a
25 јануари 2021
17
22
GREE se broj 1, t.e. dobitnici na nagradata COP 1. Vrsat rabota ama se daleku od onoj hype sto e napraven za niv vo MK.
Уште многу долго ќе се број 1 во свет, а за МК да не правиме муабет.
Релаксирајте се, темава не е ГРЕЕ, туку избот на клима уред.
 

Joker1897

Intern
7 март 2021
2
0
Здраво дечки. Имам куќа од 150 квадрати. Моментално се греам на систем на пелети. Би сакал да инвестирам во Даикин топлотни пумпи. Ќе може ли совет околу тоа дали би можел да ја променам само печката, и да го поврзам постоечкиот систем на греење со новата единица на струја?
 

YUKO10

Intern
1 март 2021
8
1
Гледам дека си оптеретен со Грее, во скоро секој пост мораш да ги спомнеш.
Има многу задоволни корисници, затоа е добро да се препорачаат.
Нема категорија клими на Eurovent веб страната за клими види attach., а во производители ги листа Gree

Би замолила некој не засегнат комерцијално со одбрана на некој бренд заради свој интерес во врска со конкретен бренд да даде аргументирано мислење зошто тој бренд/модел за конкретен модел na 3.5 kw конзолна клима до 48.000 денари? Благодарам
 

Атачменти

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,301
14,111
Нема категорија клими на Eurovent веб страната за клими види attach., а во производители ги листа Gree

Би замолила некој не засегнат комерцијално со одбрана на некој бренд заради свој интерес во врска со конкретен бренд да даде аргументирано мислење зошто тој бренд/модел за конкретен модел na 3.5 kw конзолна клима до 48.000 денари? Благодарам
Во мојот одговор една страна наназад ти аргументирав зошто Haier-от. Ефикасноста е прикажана во Eurovent табелата.
Би ти рекол земи Hisense или Gree или Vivax но немаме Eurovent за нив па братијата, ни срам ни перде, ги рекламира до -15.

Апологетите на Gree во своја корист имаат само дека се „број 1“ во производство на клими. Во тој број еден влезени се joint venture со Daikin, производството на компресори и ребрендирани клими.

За споредба пребарај Eurovent за Daikin, Mitsubishi, Toshiba, Fujitsu и ќе видиш дека буквално секој модел им е тестиран.
 

AIRTC

Баниран/a
25 јануари 2021
17
22
Здраво дечки. Имам куќа од 150 квадрати. Моментално се греам на систем на пелети. Би сакал да инвестирам во Даикин топлотни пумпи. Ќе може ли совет околу тоа дали би можел да ја променам само печката, и да го поврзам постоечкиот систем на греење со новата единица на струја?
Може да се поврже, ама сепак ќе треба некој да направи увид пред да се решиш.
Мислењето е автоматски споено:

Нема категорија клими на Eurovent веб страната за клими види attach., а во производители ги листа Gree

Би замолила некој не засегнат комерцијално со одбрана на некој бренд заради свој интерес во врска со конкретен бренд да даде аргументирано мислење зошто тој бренд/модел за конкретен модел na 3.5 kw конзолна клима до 48.000 денари? Благодарам
Грее има Еуровент за топлински пумпи воздух-вода, централна климатизација т.е. ВРФ/Чилери.
Климите, сплит системи, имаат за еден дел само.
Причината зошто немаат за целиот асортиман на сплит клима уреди е затоа што имаат голем број на модели и реално немаат потреба, затоа што се доказани на тоа поле како број 1 во светот.
 
Последна промена:

1s3ct0wN

Gaining Experience
18 септември 2013
371
312
Да се надоврзам затоа и Грее како Лада број еден се во светот, Лада како Грее не ги пушта моделите на EURO NCAP за crash test нема они што да се докажуваат број еден се.

Испратено од HRY-LX1 преку IT.mk форум апликација


Edit

На EURO NCAP за crash test пуштаат недокажани фирми да ги тестираат како Порше, Мерцедес, БМВ итн...

Исто така и со еуро вент НЕ докажаните фирми се тестираат за маркетинг.
 

AIRTC

Баниран/a
25 јануари 2021
17
22
Да се надоврзам затоа и Грее како Лада број еден се во светот, Лада како Грее не ги пушта моделите на EURO NCAP за crash test нема они што да се докажуваат број еден се.

Испратено од HRY-LX1 преку IT.mk форум апликација


Edit

На EURO NCAP за crash test пуштаат недокажани фирми да ги тестираат како Порше, Мерцедес, БМВ итн...

Исто така и со еуро вент НЕ докажаните фирми се тестираат за маркетинг.
Еуровент е обична приватна организација, демек за сертификација, која не е валидна ниту потребна за внос на опрема за климатизација, ниту кај нас ниту во ЕУ.
Од таа причина Грее нема потреба од неа.
 

1s3ct0wN

Gaining Experience
18 септември 2013
371
312
Да се сложувам исто и EURO NCAP некоја приватна организација за безбедност сертификати не потребна затоа и Лада не праќа возила не се дојдени до еден сертификат како сериозен број еден произдител во светот.

Испратено од HRY-LX1 преку IT.mk форум апликација
 

Joker1897

Intern
7 март 2021
2
0
Може да се поврже, ама сепак ќе треба некој да направи увид пред да се решиш.
Мислењето е автоматски споено:


Грее има Еуровент за топлински пумпи воздух-вода, централна климатизација т.е. ВРФ/Чилери.
Климите, сплит системи, имаат за еден дел само.
Причината зошто немаат за целиот асортиман на сплит клима уреди е затоа што имаат голем број на модели и реално немаат потреба, затоа што се доказани на тоа поле како број 1 во светот.

А, која е најдобрата опција според тебе?

Јас треба само да ја сменам печката на пелети со некоја електрична единица. Идејата ми е да вложам во фотоволтаичен систем, и преку него да го напојувам системот на греење.

Даикин ми се свиѓа, зошто има мала потрошувачка, ама прескап е.

Има некоја алтернатива?
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,373
8,661
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Ајде стручњаци специфична препорака да не шпартам 100+ страни уназад.

Клима за околу 50 квадрати (мање више отворен простор). Дневна споена со трпезарија и кујна и мала спална одвоена со голема врата на лизгање што стои отворена. Значи ~50 квадрати, повеќе нема сигурно може да се помалце.

Сакам да изгасам парно па важно ми е да има економично греење. Треба да има одлично ладење.

Неколку факти специфични за просторот.
- Зградата е стара (блок, градски ѕид 3-ти кат).
- Алуминиумски профили, значи во зима морам да отварам од време на време за да нема кондензација.
- Станот е на запад директно. Сонце го грее од околу 14ч до заоѓање. Тешко се лади навечер.
- Во зима со парно ми е ладно сабајле околу 19 степени во соба, навечер е по ок 22-23 степени. На што се должи ова ни БЕГ незнае. Уствари знае ама треба да натерам 7 влеза и 7 куќни совети да се согласат на поголеми сметки. MI: Parno
- Надворешната единица ќе ја грее сонце исто како и станот, нема никаква опција да биде под секнка.

Во станот веќе има една Gree LCLH 3.5kw која ја земав преклани како дополнителна, неможе да постигне и лошо е наместена. Сега ќе ја мењам таа во дневна која е 5KW Beko стара on/off клима и иако знае да излади и стопли, влече околу 1.5KW од штеќер и е бучна (16 години е стара). На нејзнино место сакам да земам нешто помодерно.

Буџет од 40 до 55 иљади.
 

Robert23

Intern
18 декември 2020
16
14
Fala ti, Haeir ja gledav ne mi se sviga toa sto trebala da bide bas na pod da dopira pod, dosta nisko montirana, ne na pr. 20 cm od pod na zid, a Midea ne ni znaev deka postoi, sega kje ja vidam.
Kje istrazam i za Eurovent certifikat, fala.

Isto ja gledam i ovaa, vase misenje ?


Погледнете го атачментот 98138Погледнете го атачментот 98138
Тоа се глупости кај сакаш и на која висина од подот сакаш може да ја монтираш но тоа ти го кажале заради најголема ефикасност оти ладниот воздух лежи најдолу
Мислењето е автоматски споено:

Ајде стручњаци специфична препорака да не шпартам 100+ страни уназад.

Клима за околу 50 квадрати (мање више отворен простор). Дневна споена со трпезарија и кујна и мала спална одвоена со голема врата на лизгање што стои отворена. Значи ~50 квадрати, повеќе нема сигурно може да се помалце.

Сакам да изгасам парно па важно ми е да има економично греење. Треба да има одлично ладење.

Неколку факти специфични за просторот.
- Зградата е стара (блок, градски ѕид 3-ти кат).
- Алуминиумски профили, значи во зима морам да отварам од време на време за да нема кондензација.
- Станот е на запад директно. Сонце го грее од околу 14ч до заоѓање. Тешко се лади навечер.
- Во зима со парно ми е ладно сабајле околу 19 степени во соба, навечер е по ок 22-23 степени. На што се должи ова ни БЕГ незнае. Уствари знае ама треба да натерам 7 влеза и 7 куќни совети да се согласат на поголеми сметки. MI: Parno
- Надворешната единица ќе ја грее сонце исто како и станот, нема никаква опција да биде под секнка.

Во станот веќе има една Gree LCLH 3.5kw која ја земав преклани како дополнителна, неможе да постигне и лошо е наместена. Сега ќе ја мењам таа во дневна која е 5KW Beko стара on/off клима и иако знае да излади и стопли, влече околу 1.5KW од штеќер и е бучна (16 години е стара). На нејзнино место сакам да земам нешто помодерно.

Буџет од 40 до 55 иљади.
Ке искључувам парно за клима кога ќе ги вратиш тие 55000 и никогаш нема да ги загрееш сите соби подеднакво а за купатило и да не зборувам Лудост
Мислењето е автоматски споено:

Pozdrav do clenovite na forumov, ako moze mislenje za Fujitsu asyg 18kmta, bi ja korisrel za 40m2 prosecno izolirano
Екстра ти е ја имам дома
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,373
8,661
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Тоа се глупости кај сакаш и на која висина од подот сакаш може да ја монтираш но тоа ти го кажале заради најголема ефикасност оти ладниот воздух лежи најдолу
Мислењето е автоматски споено:


Ке искључувам парно за клима кога ќе ги вратиш тие 55000 и никогаш нема да ги загрееш сите соби подеднакво а за купатило и да не зборувам Лудост
Мислењето е автоматски споено:


Екстра ти е ја имам дома
Кој спомна пари? Од работа доаѓам во 23 навечер - нема парно. Сабајле мрзнам во 7. Од 11 до 3 обично не сум дома. Кое фајде од парно. Во бања и онака не работи радијаторот, запушена вертикала, греам со калорифер. БЕГ нејќе да ја отпуши. Можело компликации да испаднат.

@FLEGMA

Ова или не?
 

Kriste

Intern
10 февруари 2020
10
0
Здраво...ми треба мислење за овој модел на Midea-MDV...прилично скап за 3.5 ама пишува max.7kw??? Screenshot_20210309-101903_Facebook.jpg
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,524
Мислења
845,949
Членови
29,319
Најнов член
Busaco
На врв Дно