• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Дигитални крипто-валути: совети - подесувања (забранета трговија ако сте без права на огласување!)

joBs0

Gaining Experience
13 септември 2019
81
113
Јас имам да продавам 5к усдт, со 0% фее.

Кој прв доаѓа тој се услужува.
 

stefan_off

Gaining Experience
29 октомври 2009
499
400
Радовиш
stefan_off's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 7700K
Motherboard
Eurocom Torando F5
Storage
Samsung 960 Evo 256Gb m.2; Intel 660P 1Tb m.2; Seagate 2Tb 2,5inc 5400RPM
PSU
230W brick
RAM
16Gb DDR4 2x8Gb Kingston @2400mhz
Video card
MXM nVidia GTX 1070 8gb
Mouse
Logitech MX Master 2S
Keyboard
Logitech K520
Monitor
Benq BL3200PT 32`
OS
Win 10 64bit
Hекој да не продава ETC Ethereum Classic?
Или да знае од каде може да се купи со македонска картичка?
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
4.524
4.358

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
5.660
5.187
Ethermine
www.facebook.com
4090Ti демек.
Можам и ја на моите да пишам RTX5900Ti -Test Control. И така да ги јаве на пул.
 

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4.741
5.292
Што стана со Coinbase пред некое време. Го мавнаа нешто или...
FB_IMG_1639523361465.jpg

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
 

joBs0

Gaining Experience
13 септември 2019
81
113
Гарант правеле некој упдејт, па нешто им излегло од контрола.
 

pipelin

Practice makes perfect
8 мај 2010
1.628
1.348
aleksandar.mk
pipelin's setup  
OS
Windows 11
Coinmarketcap имаа проблем, што значи дека Coinbase користи API од Coinmarketcap за прикажување на цени?
 

xristijanGTI

Gaining Experience
7 март 2011
327
375
Ќупурли
xristijanGTI's setup  
Processor & Cooler
R5 1600 AF
Motherboard
MSi Tomahawk B450 max
Storage
Samsung EVO 250GB SSD
PSU
550W EVGA SuperNOVA 550 G3
RAM
G.SKILL RipjawsV F4 DDR4 16GB
Video card
RTX 2060s
Case
Thermaltake Versa J21
Mouse
Logitech MX master 3
Keyboard
HyperX Alloy FPS Pro Cherry MX Red
Audio
Logitech G430
Monitor
DELL p2418d
OS
Windows 10 x64
Coinbase користи од coinmarketcap ако тоа сакаше да кажеш, а дешавкиве со coinmarketcap се се поголеми, кој има пари ќе листаат нивни проекти...
 

Dead Brain

Gaining Experience
19 февруари 2018
74
108
Не сум навлезен длабоко во криптово па ме интересира дали постои начин да се повлече голема сума ($100к+) на крипто во кеш/банка ?
 

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
5.660
5.187
Ethermine
www.facebook.com
Не сум навлезен длабоко во криптово па ме интересира дали постои начин да се повлече голема сума ($100к+) на крипто во кеш/банка ?
Mozes lice u lice so nekoj sto otkupuva kripto so odreden procent.
 

joBs0

Gaining Experience
13 септември 2019
81
113
Ќе треба да ги вади на 20 пати, за 100к некој може да го направи тутун:ROFLMAO:

Ако се плаши дека може да го направат тутун, без проблем може да најде 10 лица, да им продаде по 10к, и тоа за 3-4 дена ќе заврши работа.

Главниот проблем е да имаш за продавање 100к :D
 

Sancho Sanchez

Gaining Experience
12 октомври 2016
270
282
Не сум навлезен длабоко во криптово па ме интересира дали постои начин да се повлече голема сума ($100к+) на крипто во кеш/банка ?

Зе кеш е лесно, има доволно дилери можеш и милион да кешираш (можеби на неколку пати).

Банка е најарно да избегаваш, освен ако си ептен приморан (купуваш стан, итн).

Моментално банкарскиот систем го гледам толку ризичен ради глобалната финансиска состојба што попрво би чувал фиат во stablecoins на Етереум и други смарт контракт платформи, отколку во било која банка во Европа и Америка, а богами и низ цел свет.
 
Последна промена:

Mechanic

Gaining Experience
2 мај 2016
295
221
Ако се плаши дека може да го направат тутун, без проблем може да најде 10 лица, да им продаде по 10к, и тоа за 3-4 дена ќе заврши работа.

Главниот проблем е да имаш за продавање 100к :D
Абе и 10к се пари за кои може да те дупнат од ќотек.
Јас кога продавам ги делам на помали суми, 1000-2000 евра, и да налетам на некој ненормален побрзо ќе ги прежалам отколку 10к.
Мислењето е автоматски споено:

Зе кеш е лесно, има доволно дилери можеш и милион да кешираш (можеби на неколку пати).

Банка е најарно да избегаваш, освен ако си ептен приморан (купуваш стан, итн).

Моментално банкарскиот систем го гледам толку ризичен ради глобалната финансиска состојба што попрво би чувал фиат во stablecoins на Етереум и други смарт контракт платформи, отколку во било која банка во Европа и Америка, а богами и низ цел свет.
Комерцијална ти е посигурна од ЕУ, такви апаши не пропаѓаат и метеор да не погоди.
 

Sancho Sanchez

Gaining Experience
12 октомври 2016
270
282
Комерцијална ти е посигурна од ЕУ, такви апаши не пропаѓаат и метеор да не погоди.

Баш тоа е проблемот, ти ќе бидеш жртвуван за они да не пропаднат.

Во 2013та Кипарските банки конфискуваа од штедачите за они да преживеат.
 

Dead Brain

Gaining Experience
19 февруари 2018
74
108
Премногу замарање за извадиш поголема сума што реално и мене не би ми било сеедно да продавам $10к како компири на пазар.. иако пак не се работи за некоја wow сума за нашиов пазар сеуште е голема
Абе и 10к се пари за кои може да те дупнат од ќотек.
Јас кога продавам ги делам на помали суми, 1000-2000 евра, и да налетам на некој ненормален побрзо ќе ги прежалам отколку 10к.
За $1к со ножеви пиштоли прават грабежи среќа па тие се обично 5то одделение едвај што завршиле така да крипто светов за нив е sci-fi :LOL:
 

Mechanic

Gaining Experience
2 мај 2016
295
221
Баш тоа е проблемот, ти ќе бидеш жртвуван за они да не пропаднат.

Во 2013та Кипарските банки конфискуваа од штедачите за они да преживеат.
До 30к се обезбедени од „Фондот за осигурителни депозити“, само ќе си почекаш додека да ги земеш.
Ако имаш 100к, ќе си ги распоредиш во 4-5 банки и ќе бидат безбедни.

Во тој филм си сега, тоа читаш, тоа ти излегува, али the doomsday ќе дојде кај крипто, не кај фиат.
Криптото уствари ти е новиот балон, ист како еуфоријата околу интернетот, автомобилите и тн. Врати се историски, прочитај што се случило со сите овие балони, и колку луѓе биле под истата еуфорија како што се денес тие што веруваат во крипто.

Премногу замарање за извадиш поголема сума што реално и мене не би ми било сеедно да продавам $10к како компири на пазар.. иако пак не се работи за некоја wow сума за нашиов пазар сеуште е голема

За $1к со ножеви пиштоли прават грабежи среќа па тие се обично 5то одделение едвај што завршиле така да крипто светов за нив е sci-fi :LOL:
Абе и за помалку од тоа може да се случи, особено за време на економска криза каде има многу очаен народ.

Види тука имаш и група за продавање/купување на предмети со крипто, ако ти е полесно можеш да купиш нешто, па да го продаваш легално.

 

Sancho Sanchez

Gaining Experience
12 октомври 2016
270
282
Премногу замарање за извадиш поголема сума што реално и мене не би ми било сеедно да продавам $10к како компири на пазар.. иако пак не се работи за некоја wow сума за нашиов пазар сеуште е голема

За $1к со ножеви пиштоли прават грабежи среќа па тие се обично 5то одделение едвај што завршиле така да крипто светов за нив е sci-fi :LOL:

Ако повеќе пати менуваш ќе ги научиш покрупните дилери и ќе можеш и далеку повеќе од 10к дневно да менуваш.
Мислењето е автоматски споено:

До 30к се обезбедени од „Фондот за осигурителни депозити“, само ќе си почекаш додека да ги земеш.
Ако имаш 100к, ќе си ги распоредиш во 4-5 банки и ќе бидат безбедни.

Ако некој на врвот заповедал дека до 30к парите ќе ти бидат осигурани, истиот тој може утре да напише нов закон со кој истите твои пари он во твое име ги поклонува на банката или државата за да ја спаси од финансиски крах.

Скорашен таков пример ти е кога 2011та во Грција им конфискуваа 25% од пензијата на сите пензионери за да се намали државниот долг.

Моментално во истата таа Грција им се конфискува по 100 ЕУР месечно на секој пензионер што одбива да му шприцнат отров во рамото за заштита од измислени пандемии.

Ако мислиш пак дека ние сме нешто поразлични од Грците, прашај некој постар да ти објасни што се тоа заробени девизи.
Мислењето е автоматски споено:

Во тој филм си сега, тоа читаш, тоа ти излегува, али the doomsday ќе дојде кај крипто, не кај фиат.
Криптото уствари ти е новиот балон, ист како еуфоријата околу интернетот, автомобилите и тн. Врати се историски, прочитај што се случило со сите овие балони, и колку луѓе биле под истата еуфорија како што се денес тие што веруваат во крипто.

Сеуште не го познаваш ни малку криптото ако чекаш doomsday да му дојде, на кратко ќе кажам не знаеш што му дава сила и колку е отпорен на забрана од владата, ако 100те забрани до сега во Кина не ти покажаа онда ништо не си видел.

И кога веќе го споредуваш со стари технологии по твој резон значи му дошло doomsday на интернетот и сме се вратиле на весници од трафика, исто и на автомобилите им дошло doomsday и сме се вратиле на коњи и шпидитери.
 
Последна промена:

Mechanic

Gaining Experience
2 мај 2016
295
221
Ако повеќе пати менуваш ќе ги научиш покрупните дилери и ќе можеш и далеку повеќе од 10к дневно да менуваш.
Мислењето е автоматски споено:Ако некој на врвот заповедал дека до 30к парите ќе ти бидат осигурани, истиот тој може утре да напише нов закон со кој истите твои пари он во твое име ги поклонува на банката или државата за да ја спаси од финансиски крах.

Скорашен таков пример ти е кога 2011та во Грција им конфискуваа 25% од пензијата на сите пензионери за да се намали државниот долг.

Моментално во истата таа Грција им се конфискува по 100 ЕУР месечно на секој пензионер што одбива да му шприцнат отров во рамото за заштита од измислени пандемии.

Ако мислиш пак дека ние сме нешто поразлични од Грците, прашај некој постар да ти објасни што се тоа заробени девизи.
Мислењето е автоматски споено:Сеуште не го познаваш ни малку криптото ако чекаш doomsday да му дојде, на кратко ќе кажам не знаеш што му дава сила и колку е отпорен на забрана од владата, ако 100те забрани до сега во Кина не ти покажаа онда ништо не си видел.

И кога веќе го споредуваш со стари технологии по твој резон значи му дошло doomsday на интернетот и сме се вратиле на весници од трафика, исто и на автомобилите им дошло doomsday и сме се вратиле на коњи и шпидитери.
Ме мрзи да те цитирам едно по едно, еве неколку точки по ред:

  • не постои нешто 100% сигурно, но депозитот ти е неколку скалила посигурен од било која крипто валута (не сакам да кажам асет, бидејќи криптото не е асет).
  • задолжени сме, стануваме се повеќе задолжени, а парите некој ќе треба да ги врати, шифтање во крипто нема да ги врати долговите.

  • Последните пасуси, не ја спорам технологијата, туку замислата како таа ќе биде прифатена од страна на државите. Никоја држава нема да си ја даде моќта врз парите, барем не по мирен пат. Крв се има пролеано за таа моќ, и не постои влада што истата ќе ја даде на гикчиња кои искуцале неколку редови код.
  • Во иднина ќе постојат дигитални валути, но ЦЕНТРАЛИЗИРАНИ. Ќе користат слична технологија, веројатно со смарт контракти во кои по автоматизам ќе се наплатат сите даноци кон државата, но нема шанса некој да дозволи валута која нема да биде контролирана. Како прво таква валута најмногу одговара на криминалците, и второто уште поопасно, нема како да ти наплатат даноци, а држава што не може да наплати данок е осудена на екстремно брз пропаст.
  • Последната реченица, не барам јас да се вратиме на весници, ќе остане нешто корисно од оваа технологија, ама далеку поинаку организирано од тоа што се случува во моментов.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.664
Мислења
889.235
Членови
31.504
Огласи
35
Најнов член
formula-1
На врв Дно