• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Аудио опрема: Слушалки, засилувачи, звучни карти, звучници, HI-Fi (аудиофилска дискусија)

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,333
13,229
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS

InSides

On your way to fame
21 февруари 2009
374
886
Дека ме прозва, не за друго...
потврдено безброј пати кај @InSides, со најразлични комбинации на кертриџи

Се вративме во минатото, и заглавивме таму.

1.jpg


Ова е последното парче кое го направив пред да ја склопуваме онаа на @igor_xxxx - тука се гледа и VTA-on-the-fly адаптерот кој го дизајнирав и го направив (*).

Еве ги сите трички на куп:

2.jpg


И уште еден поглед, од птичја перспектива.

3.jpg


Во меѓувреме имаше ротација на кертриџи, поради ова:

zCuSd2b.jpg


И уште една слика, дека оваа конфигурација е прилично ретко фотографирана (барем што е достапно онлајн):

30vUav8.jpg


(*) Дизајнот на VTA адаптерот (или попрецизно SRA адаптер) е достапен во сопствено GitHub репо, заедно со DXF + PDF финални фајлови, лиценциран под MIT.
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,333
13,229
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
@igor_xxxx и @InSides секоја пофалба за проектот. Е вака нешто да прочитаме во аудиифилската тема, не за некои rgb слушалки . Овие е веќе во hi-end аудиофилство. Секоја чест. Респект

Ама признајте... си фали некоја диодичка да засветка така у 3-4 бои... или една лента... :D :D :D

Ја само ќе речам дека покрај тоа што се ова изгледа нестварно, за едниот састав тврдам и дека звучи предобро. Тој битолскиот, не сум го чул, ама знаеш како е со битолчани, тешки луѓе се, па макар биле и од Скопје доселени, тешки се за договарање.
 

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,537
4,763
Иако не сум аудиофил, морам да кажам дека страшно уживам кога гледам слики од Игор и ИнСидес, браво, пор-но!
Уште двајцата ако се со Шкода па...

Браво дечки, секоја чест!

Не се два центи од Џеј, туку од мене...

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
 

InSides

On your way to fame
21 февруари 2009
374
886
Уште двајцата ако се со Шкода па...
emoji16.png

giphy.webp


Инаку, обично се воздржувам да претерувам со информации за ова хоби, дека сепак ова е примарно IT форум, па, доколку има повеќе интерес за тоа како е дојдено до сегашната итерација на грамофоните, детални писанија и фотографии овде:

dŵr & Friends (how not to build a turntable)
 

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,337
4,604
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
i7-4790/TT Contac 29
Motherboard
Gigabyte GA-Z97M-DS3H
Storage
SSD Samsung 840 Evo 120 GB + Toshiba DT01ACA300
PSU
CM 700 W Silent Pro
RAM
Kingston HyperX DDR3 1600MHz 24GB
Video card
Asus Strix GTX970
Case
TT Commander Blue LED
Mouse
A4 Bloody V7
Keyboard
Modecom MC-800W Volcano
Audio
Samson SR850 & JVC HAM55X
Monitor
Dell U2414h
OS
Windows 8.1
Ова е единствена тема што со нетрпение ја читам, а постови со ваква содржина истовремено ми создаваат и восхит и (не ми е срам да признаам) малку љубомора... Респект левел 1000.

Испратено од Redmi Note 10s преку IT.mk форум апликација
 

krema

Epic
24 јуни 2009
12,755
12,036
youtu.be
а и може да се слушне.
tnx, но би било одлично за верната публика почесто да постирате сликици од вашите проекти. :)
btw ... Би рекол дека и сликите се направени на едно високо ниво, абе милина. :)
 

igor_xxxx

Practice makes perfect
10 септември 2010
1,289
1,589
tnx, но би било одлично за верната публика почесто да постирате сликици од вашите проекти. :)

Сугестијата е прифатена :)

Од вчера е направена ситна промена, која што секако беше во план за блиска иднина, но поради "сплет на околности" испадна многу порано :D

Стандардниот SME хедшел е заменет со Audio Technica AT-LH13/OCC. Вистинската намена на овој хедшел ќе биде за втора комбинација со друг кертриџ (најверојатно AT33Mono), а како примарен стерео кертиџ ќе биде нешто друго, но за тоа повеќе инфо за некоја недела (се надевам).

Зашто во моментов е заменет SME хедшелот со AT хедшелот?

1) Тежината.Уште од старт се сомневавме дека не е најсоодветен избор за со кертриџите што ние ги сакаме (Denon DL-103 во моментов) зашто е премногу лесен.Тежината му е 6.5 грама без жички и околу 7.5 грама со жички, што не е баш соодветно за нашата апликација и тоа се потврди уште при првото слушање на системот.Новиот АТ хедшел е 13 грама (LH13/OCC).

2) Изгледот.Колку сака нека звучи површно, ама системот треба да звучи и изгледа соодветно, а стандардниот SME хедшел едноставно не ми (ни) правеше ќеиф.Квалитетот на изработка и финиширање на АТ хедшелот е одличен и се вклопува со останатите алуминиумски елементи.

За викендов на распоред се фини подесувања околу геометријата заради новиот хедшел.

IY4M3SK.jpg


sfjRs03.jpg


Me3pt7G.jpg


WBcleWz.jpg


SCHSL6v.jpg
 

InSides

On your way to fame
21 февруари 2009
374
886
Дополнително, една од клучните причини зошто баш овој хедшел се интензивните тестирања на Korf Audio.

Korf Audio е истражувачка лабораторија која врши тестирање и прототипизирање на компоненти за употреба во аудио индустрија. Од скоро, изработуваат и свои производи, но за тоа другпат.

Имено, во прилог резултатите од вибрационите карактеристики на LH13/OCC:


Споредбата со OEM хедшелот на SME е смешна, па нема ни да ја коментирам. Единствен хедшел кој покажува подобри резултати е Orsonic AV-101, но тоа е речиси unobtanium, а и таму каде е достапен, цената не го оправдува скокот во перформанси.
 

Ребро

Gaining Experience
18 ноември 2016
48
72
Да не му се наоѓа на некој аудио кабел од Sony WH-CH700N што не му треба?
Не можам да постирам во /forums/kupuvam.135/ па затоа тука.
 
Последна промена:

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
2,061
1,537
Неготино
Да не му се наоѓа на некој аудио кабел од Sony WH-CH700N што не му треба?
Не можам да постирам во /forums/kupuvam.135/ па затоа тука.
Зошто не ставиш било каков 3.5мм кабел? Би требало да можеш да најдеш.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,069
Мислења
871,240
Членови
30,405
Најнов член
FenomenX
На врв Дно