1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Аудио опрема: Слушалки, засилувачи, звучни карти, звучници, HI-Fi (аудиофилска дискусија)

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од psyside, 19 Август 2011.

 1. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  957
  1,464
  13 Јануари 2014
  Машко
  Redmi Airdots :)

  Sent from my SM-G975F using Tapatalk
   
  На DarthJe5us му/ѝ се допаѓа ова.
 2. igor_xxxx

  igor_xxxx
  Practice makes perfect

  1,228
  1,288
  10 Септември 2010
  И јас сум задоволен многу како ги направија.Е сега не се на ниво на сталаците од B&W што ги имав претходно (FS700/CM), ама секако и цената не им е таа, туку неколку пати поевтина.

  А ДМакер ги планирам да ги ангажирам за кастм полици за плочи/дискови, како и за нешто побитно, само овој @InSides забушава периодов :p
   
  На gokica и Oktar им се допаѓа ова.
 3. InSides

  InSides
  Gaining Experience

  49
  111
  21 Февруари 2009
  Сталаците се базирани на БАЈРА конструкцијата на ДМАКЕР, но имаат дополнителна пречка за зацврстување со цел зголемување на носивост и намалување на вибрации.

  Профилите се 60мм х 20мм, дебелоѕидни, со извонредно обработени варови, и нарежани навои М8 со дискретни ногарки за минимално нивелирање. Вертикалните столпчиња се наполнети со песок со цел дополнително умртвување.

  Завршната обработка е одлична, електростатски фарбани во мат црна боја затоа што целта е звучниците да бидат ѕвезди, а сталаците дискретно да си ја вршат својата работа.

  Уште еднаш големи пофалби до ДМАКЕР, и поради изведбата, и придржувањето кон рокови, и трпението за досадни клиенти.

  Хигиена на кабли е многу тешка дисциплина. :( За среќа, тоа е лесно решливо со држачи за кабли (колку и да звучи аудиофилски) - тука ни заврши @FiC DoGG (фалаааа!) ооооодлична работа - само немам слика тука да постирам.
   
  На Necromancer, igor_xxxx, FiC DoGG и уште 2 други им се допаѓа ова.
 4. InSides

  InSides
  Gaining Experience

  49
  111
  21 Февруари 2009
  Не знам за што зборуваш.

  [​IMG]
   
  Necromancer, igor_xxxx, gokica и на уште 1 им се допаѓа ова.
 5. InSides

  InSides
  Gaining Experience

  49
  111
  21 Февруари 2009
  Најдов нешто. Не е баш најрепрезентативно, но ќе послужи додека да доставам подобри фотографии.

  Најважно, не дозволуваат собирање на прашина, и овозможуваат лесно чистење под и околу нив.

  Во процес на изработка:

  [​IMG]

  На работното место:

  [​IMG]

  Но фотографиите не можат да ја доловат извонредната изработка на @FiC DoGG :)
   
  gremlin, brasica, igor_xxxx и на уште 1 им се допаѓа ова.
 6. yasho

  yasho
  On your way to fame

  439
  507
  11 Јануари 2014
  Машко
  јес да е појачало, ама не е за темава... РФ појачало за антички радио телефон, 30W, 49-73MHz. освен музејска, некоја практична вредност не гледам...
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 7. JunkieMKD

  JunkieMKD
  Retro King

  2,262
  745
  3 Декември 2008
  Машко
  @yasho назначив дека незнам дали е соодветна тема. Очигледно нема ни музејска вредност поради тоа што фалат и другите делови.
   
 8. Ragnar

  Ragnar
  On your way to fame

  680
  713
  9 Декември 2015
  Машко
  @igor_xxxx како го активираше Tidal (или само како пример го даде)? Со VPN? Дали мора цело време да е уклучен VPN за да функционира?
   
 9. igor_xxxx

  igor_xxxx
  Practice makes perfect

  1,228
  1,288
  10 Септември 2010
  ВПН само при прв Sign In кога се креира акаунтот на официјалната страна.После веќе нема потреба.
   
  На Ragnar му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Abovelife

  Abovelife
  Intern

  17
  19
  11 Април 2016
  Машко
  Каде можам да најдам по нашиве продавници headband за Steelseries Siberia V2?

  Link
   
 11. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,959
  4,101
  28 oктомври 2008
  Никаде (колку што знам). Инаку јас на моите го вадам и го перам, бидејќи е жолт и брзо се валка.
   
 12. gokica

  gokica
  Модератор

  8,391
  10,198
  13 Јуни 2009
  На neW1 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. igor_xxxx

  igor_xxxx
  Practice makes perfect

  1,228
  1,288
  10 Септември 2010
  Latest acquisition from the UK:

  [​IMG]

  ...and the highlight of the night :)

  [​IMG]
   
  На Скоти, Necromancer, tomaso и уште 15 други им се допаѓа ова.
 14. Глупав

  Глупав
  Gaining Experience

  353
  159
  20 Април 2008
  Машко
  @igor_xxxx (like) поголем троа за Pink
   
  На Banjifiko и igor_xxxx им се допаѓа ова.
 15. julll

  julll
  Intern

  41
  16
  20 Август 2016
 16. krema

  krema
  Professor

  8,978
  8,727
  24 Јуни 2009
  Машко
  Лошо си линкувал, провери си ги линковите.

  btw што му фали на појачалото?
  И дај некои карактеристики за звучките кои што сакаш да ги користиш со евентуално новото појачало.
   
 17. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,307
  9,550
  23 oктомври 2012
  Машко
  Афилиејт се линковите. Теоретски забрането да се споделуваат без напомена, според правилата на форумот, ама ај, да се надеваме дека е ненамерно.
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 18. krema

  krema
  Professor

  8,978
  8,727
  24 Јуни 2009
  Машко
  Да да, и јас мислам дека е ненамерно.
  Добро би било некој модератор да го корегира постот со линковите.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 19. julll

  julll
  Intern

  41
  16
  20 Август 2016
  Појачалото си е во ред. Само многу големо е, вчера баш на форумов гледав на едно место за тие линковите кои ги пратив (не знам што е забрането, ама знам дека само копи-пејст им направив) и гледам на али некои луѓе ги имаа заменето нивните појачала со овие уреди.
   
 20. krema

  krema
  Professor

  8,978
  8,727
  24 Јуни 2009
  Машко
  Сметај дека таа минијатура од појачало нема да го извади истиот квалитет како големиот панасоник.
   
 21. julll

  julll
  Intern

  41
  16
  20 Август 2016
  Јасно ми е тоа меѓутоа дали би одговарало истото? Дали ќе го замени појачалото?
   
 22. krema

  krema
  Professor

  8,978
  8,727
  24 Јуни 2009
  Машко
  Ќе го замени, но звукот во споредба со појачалото што го имаш ќе биде разочарувачки.
   
  На bicikle и julll им се допаѓа ова.
 23. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,627
  742
  3 Март 2018
  плус адаптер ќе ти треба
   
 24. julll

  julll
  Intern

  41
  16
  20 Август 2016
 25. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,627
  742
  3 Март 2018

Сподели

Вчитување...