1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

AMD Zen & AМ4 платформа

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од gOJDO, 28 Септември 2016.

 1. DarthJe5us

  DarthJe5us
  On your way to fame

  1,237
  991
  2 Јануари 2012
  Машко
  Are Quad-core CPUs Finally Dead in 2019?

  Што мислите, дали вреди да се чека Рајзен 3000 или да се склопи конфигурација со 2600 сега?
   
 2. dekomote

  dekomote
  Gaining Experience

  286
  498
  11 ноември 2014
  Машко
  Програмист
  Никој не знае што ќе биде со зен2. Се е рекла казала до сега. Се расфрлаат некои бројки што делуваат too good to be true. Факт е дека зен+ е mature, и е супер. Ако чекаш зен 2, ќе искочи зен 2+ (како зен и зен+) и ќе го стегнат уште подобро. Па зен 3 итн итн. Секогаш ќе има следна генерација. Зен 2 ќе искочи јули, кај нас ќе дојде крај на август. Со постоечкиве плочи ќе работи, со тоа што, 2700x веќе турка лимит на голем дел од нив, се појако ќе ги исчури.

  2020 ќе искочи ddr5...

  Прашањето е дали ти можеш чекаш?
   
  На gOJDO и goce03 им се допаѓа ова.
 3. goce03

  goce03
  Practice makes perfect

  910
  1,545
  20 Јануари 2015
  Машко
  Како што пиша погоре членот, зависи од тебе, ако се точни шпеклуациите, можно е 6 месеци од сега да земеш за исти пари колку што сега кошта 2600 или минимално повеќе 8 јадрен 3600.
  Прашање е дали ти треба 8 јадрен процесор, ако е гејминг не ти треба,не верувам дека игрите во догледен период ќе имаат голем бенефит од 6+ јадра.
  Ако ти требаат повеќе јадра за работа... тогаш вреди.
  Меѓутоа и во тој случај, 6 месеци од сега без проблем ќе го продадеш рајзенот 2600 за 7 к.
   
 4. DarthJe5us

  DarthJe5us
  On your way to fame

  1,237
  991
  2 Јануари 2012
  Машко
  Највеќе ме мисли тоа дека треба да е 7нм.
   
 5. ТАТА_МАТА

  ТАТА_МАТА
  Practice makes perfect

  1,357
  1,482
  25 Март 2013
  Машко
  Ќе му треба 8 јадра/16 треда за гејминг и тоа како. Новите конзоли ќе имаат такви процесори, а со тоа 8/16/cores/threads ќе биде новиот гејминг стандард. Инвестиција за наредни 5 години
   
 6. dekomote

  dekomote
  Gaining Experience

  286
  498
  11 ноември 2014
  Машко
  Програмист
  И radeon vii e 7nm...
   
 7. DarthJe5us

  DarthJe5us
  On your way to fame

  1,237
  991
  2 Јануари 2012
  Машко
  Ок се однесува радеон 7 според мене иако цената и потрошувачката се малце високи поради меморијата.

  Не верувам. Можеби 6/12.
   
 8. goce03

  goce03
  Practice makes perfect

  910
  1,545
  20 Јануари 2015
  Машко
  Можеби, интересно е да се прочитаат овде на форумов, жолчни дискусии од 2011-2012 година непосредно пред Bulldozer во која се дискутира за истово, со тоа што тогаш мислењата се дека е пројдено времето на 4 јадрени процесори и дека за од тогаш година две, 6 па и 8 јадра ќе бидат стандард. Проценките се реализираат тек сега во 2018/2019 година односно проценките се утнати баш за едно 5 години.
   
 9. dekomote

  dekomote
  Gaining Experience

  286
  498
  11 ноември 2014
  Машко
  Програмист
  Не се оптимизира за 6 или за 8. Или оптимизираш за едно или на n јадра m нишки. Или на мултипли од p кај шо p е генерално 2.
   
 10. ТАТА_МАТА

  ТАТА_МАТА
  Practice makes perfect

  1,357
  1,482
  25 Март 2013
  Машко
  6/12 ќе си бркаат уште работа за ПЦ, но конзолите мораат да ги однесат на следното ниво бидејќи ги прават за наредни 7 години. А секогаш кога ќе излезат конзолите и игрите за нив се случуваат турбуленции во спецификациите потребни за ПЦ гејминг. Никој не знае што точно ќе се склучи, но шпекулациите потврдуваат дека 8/16 ќе биде новиот стандард
   
 11. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  165
  118
  21 Мај 2017
  Ептен лош моабет ви е ова со "игрите немаат бенифит од 4,6,8,16 јадра" пуштете task manager уз игра и ќе видите дали не се користат сите јадра.
   
 12. dekomote

  dekomote
  Gaining Experience

  286
  498
  11 ноември 2014
  Машко
  Програмист
  Едно тоа, друго, идеме со претпоставка дека компјутери се за гејмање и ништо друго. Ја гејмам 1% од времето...
   
  Sharlovski, Tomashevski.Aleksandar и на itstheigyg им се допаѓа ова.
 13. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,550
  11,274
  23 Јануари 2008
  Манга
  За глеање порничи со педери у 4к колку јадра ми требаат?
   
 14. dangthe

  dangthe
  Practice makes perfect

  1,114
  1,352
  5 Септември 2008
  Машко
  Минимум 6 со hyperthreading!
   
 15. dangthe

  dangthe
  Practice makes perfect

  1,114
  1,352
  5 Септември 2008
  Машко
  Зависи од играта!
   
 16. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,550
  11,274
  23 Јануари 2008
  Манга
  А не зависи од порничот?
   
  На itstheigyg му/ѝ се допаѓа ова.
 17. AlexanderMK

  AlexanderMK
  Practice makes perfect

  1,144
  1,787
  19 Мај 2011
  Машко
  +РГБ кулер :oh:
   
  На goce03 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. goce03

  goce03
  Practice makes perfect

  910
  1,545
  20 Јануари 2015
  Машко
 19. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  165
  118
  21 Мај 2017
  LGBTQWERTY кулер, на крај од офтопиков ќе излеземе со патент : )
   
 20. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,550
  11,274
  23 Јануари 2008
  Манга
  со откопчан патент и смкнати гаќи
   
  На toplel му/ѝ се допаѓа ова.
 21. ileste

  ileste
  Gaining Experience

  1,250
  306
  26 Јануари 2012
  ako se tocni spekulaciive deka za 200$ ke ima 8 jadren sto ke se meri so i9 a za 500$ 16 jaden sto se ke napravi pepel :D
   
 22. goce03

  goce03
  Practice makes perfect

  910
  1,545
  20 Јануари 2015
  Машко
  Не иди во оффтопик, со шпекулации за 8 јадрени АМД процесори за 200 $, нели гледаш дека си правиме домаќински муабет за оптимален хардвер за гледање на геј порно у 4К.
   
 23. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,162
  1,551
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Цените ќе бидат тие, ама не е нешто wow и сега ризенците имаат убава цена, доброто во сето тоа е што ќе преминам на 3600-ка без промена на матична и кулер :).
   
  На AndrejFerdzo му/ѝ се допаѓа ова.
 24. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,550
  11,274
  23 Јануари 2008
  Манга
  Во наредни 5 годиин нема ништо драматично да се промени во однос на сега, пред се затоа што нема да излезат комплетно нови енџини на нови концепти кои би користеле повеќе јадра и тридови. Ќе се користат и евентуално надградат постојните. 8 јадра и 16 треда се безполезно потрошени ресурси за гејминг. Ако нешто е тешко за оптимизација на повеќе јадра/тридови тоа се игрите бидејќи се подлежни на код кој е последователно зависен во пајплајнот и многу тешко се паралелизира. Повеќе од 4 јадра/4 трида со денешните енџини на игри практично речиси не се од некоја полза. Над 6 јадра/6 трида практично не даваат никаков бенефит. Така да во наредниве 5 години 6 јадра на соодветно висок клок се она кое што е потребно.
  Best CPU for gaming 2019: perfect for gaming PC builds | PC Gamer

  Потрошувачката на Radeon VII, како и на сите Radeon картички е висока поради неефикасната архитектура. HBM/HBM2 само ја намалува потрошувачката, т.е. троши многу помалку од GDDR5/GDDR5X/GDDR6 за ист мемориски проток и капацитет.

  Тоа што можеби некои тредови/јадра се активни не значи дека се искористуваат полезно и дека тоа резултира со некаков бенефит во игрите. Ѕирни го горе линкот и види кои се разликите помеѓу 4, 6 и 8 јадрените процесори. За да не се донесеш до заблуда дека некој процесор со многу јадра има подобри перформанси поради јадрата направи нормализација, т.е. разликата во перформанси подели ја со разликата во фрекфенција и ќе видиш колку реално има фајде од 8 наспроти 4 јадра за гејминг.

  Се кладам дека откако ќе смениш процесор за мнгоу брзо ќе смениш и матична плоча. :D
   
  GGTT1, Avid и на goce03 им се допаѓа ова.
 25. dekomote

  dekomote
  Gaining Experience

  286
  498
  11 ноември 2014
  Машко
  Програмист
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. Street h4ck3r
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  1,072
 2. Sephiroth
  Одговори:
  55
  Прегледи:
  3,953
 3. boro1
  Одговори:
  12
  Прегледи:
  881
 4. xenon
  Одговори:
  12
  Прегледи:
  1,567
 5. steelseries

  Проценка Ам4 платформа.

  steelseries, 4 Мај 2018, Во форумот: Продавам
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  905
Вчитување...

Сподели

Вчитување...