1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

AMD Zen & AМ4 платформа

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од gOJDO, 28 Септември 2016.

1. MartinJack3d

MartinJack3d
    Gaining Experience

94
    70
    21 oктомври 2016
    Машко
    Побарај во ITD или пак јави се во DDStore, но сигурен сум дека би имало во ITD.

2. CrazYMinD

CrazYMinD
    Intern

6
    0
    3 Мај 2011
    Фала друже, ќе се јавам утре.

3. Costigan_Jr

Costigan_Jr
    Unstoppable

2,831
    3,909
    5 Јули 2013
    Само од егејска мк таа работа visionstudio.gr

4. StalkeR

StalkeR
    Unstoppable

3,905
    3,471
    5 Декември 2009
    Машко
    Чисто информативно за совет... Знам дека нареден квартал здравје треба да излезат нови зен ови, па дали ке е паметно да земам некоја плоча сега, или да чекам понатаму?
    Како што кажаа од АМД треба дс ги држат новите процесори истите ам4 сокети.

Дали вреди да се даде поише пари за X или да одам со B450 ка. Поточно ги меркам ASUS ROG STRIX B450-F и MSI X470 GAMING PRO.

Моментално планирам само плоча, па понатаму да ја дадам атм конфигурацијава и да доземам други делови.

Sent from my Huawei P20 Lite using Tapatalk

5. gOJDO

gOJDO
    Epic

8,538
    11,261
    23 Јануари 2008
    Манга
    @StalkeR не нареден туку по наредниот или тој после по наредниот. Рачунај дека летово тешко да ги има кај нас.

На StalkeR му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Costigan_Jr

Costigan_Jr
    Unstoppable

2,831
    3,909
    5 Јули 2013
    Ти препорачувам да земеш 4xx плоча. Истовремено, доколку немаш потреба од CF/SLI и од повеќе nvme слотови и некои екстра можности да се дуплираат, да одиш со B плоча. Подржува се исто со X само има помалку можности да се дуплираат. X плочите често имаат и подобра напонска контрола, но тоа не значи дека е така кај сите плочи. Погледни во темата што ја креирав и ставив база со плочи АМ4, ги пишува сите каква напонска контрола имаат.
    4хх ги препорачувам бидејќи во најголем број случаи се поквалитетни од 3хх бидејќи со 3хх не беа сигурни колку популарна ќе стане Ryzen платформата и каков потенцијал ќе има. Сега, знаејќи дека ќе има Ryzen 3000 на истиот чипсет, вложен е повеќе труд во развој и поквалитетни компоненти.

Така да, препорачувам квалитетна B450 пред квази визока класа X470 ( не алудирам на моделот што го спомна).

На PC_GAMER и StalkeR им се допаѓа ова.
  7. ТАТА_МАТА

ТАТА_МАТА
    Practice makes perfect

1,348
    1,472
    25 Март 2013
    Машко
    @StalkeR нема да згрешиш со ниедна опција, но можеби ќе сакаш да ги почекаш новите 5XX плочи поради PCI 4

PC_GAMER, Rukfash и на StalkeR им се допаѓа ова.
  8. toshex

toshex
    Unstoppable

3,984
    3,971
    18 Септември 2013
    Машко
    PCI 4 валјда нема да има со шо да се искористи. Графичка картица ко таква не влече толку Bandwidth у ниедна ситуација. Евентуално некои други предности може ќе имат плочите од 5ХХ серија но се уште не се знае што и колку ќе е тоа предност за просечен корисник.

Она што може да ќариш ако почекаш е ако паднат цените на 4ХХ плочи коа ќе излезат новите процесори, но прашање е дали и колку.

Стално е ова дилема - дали сеа да се земе или да се чека, па после ќе е дилема дали да чекаш нови интел, па нови АМД и така у круг.

Мој совет ако ти треба - земи сега со тоа шо ќе можеш само процесор да смениш за пола година (графички тоа е тоа шо го има на пазар моментално, и искрено ја би ти советувал на старо да земеш графика хаха). Ако не ти е неопходно можеш да почекаш. За 1080 гејминг и просечни ствари компјутерите веќе од хасвел навака се сите топ.

На StalkeR му/ѝ се допаѓа ова.
  9. StalkeR

StalkeR
    Unstoppable

3,905
    3,471
    5 Декември 2009
    Машко
    Благодарам за одговорите.
    Гојдо, немам намера да земам од новите зен ови, туку чекам да падне малку цената на 2 ката, па можно е и да земам некој настаро.

Корстиган, фала за инфото и темата, ке го имам на ум тоа. Секако немам потреба од повеќе слотови и сл. така да и јас размислував на таа верзија со поквалитетна Б плоча.

Јован, мислам дека немам потреба од него јас, секако се работи за буџет десктоп за домашна употреба и гејминг.

Мене некако ме влече Асус РОГ од постот погоре како поквалитетна плоча, бидејки највеќе ги поштувам Асус, но гледам интересни плочи и од Гигабајт (моментално сум со з97) како и од АсРок, иако сум скептик малку околу нив...

Едит, Тоше пишал веќе...
    Графика, псу, куќиште и хдд ке искористам од овој. Секако дека би идел со цпу и рам на старо, особено со рам поточно. Цениве на нови се огин.

Моментално не е итно ништо, така да за некој месец додека оставам некој денар настрана, се надевам ке паднат цениве. :)

На toshex и Costigan_Jr им се допаѓа ова.
  10. Maurelie

Maurelie
    Gaining Experience

204
    231
    6 Април 2014
    Машко
    Ако имаш време и не ти се брза, подобро почекај и види што ќе има за пола година од сега.

Ако земеш сега В/Х 400 серија , зашто да ти седи пола година во кутија и да ти тече гаранција, плус сегашниве Б/Х 400 нема да бидат компитабилни со 3000 Рајзен. Ќе треба да бараш Рајзен 1000/2000 за да правиш БИОС апдејт.

Ако е така како што велиш погоре, за буџет домашна употреба и гејминг, комотно можеш да поминеш и со Haswell/Devil's i7ца, и тоа не е така лоша опција, а ќе поминеш доста ефтино.

Рамот е доста паднат (ДДР4) , моментално има 2х8ГБ G.SKILL Ripjaws4 F4-3000C15Q-32GRK за 7110 во Нексио.

Krkac, Foldalot и на StalkeR им се допаѓа ова.
  11. highflyer

highflyer
    Gaining Experience

245
    171
    3 Јануари 2010
    Машко
    Од каде информацијава ?

12. gremlin

gremlin
    Practice makes perfect

2,160
    1,548
    18 oктомври 2009
    Машко
    IT
    Не го разбра убаво, БИОС-от треба да им се апдејтува а за да го направиш тоа ќе му треба Ризен 2ххх инаку без биос апдејт нема да му го препознае процесорот.
    И јас сум против идејата купување матична и држење во фиока дур излезе Ризен 3ххх едноставно нема смисла кога тогаш за истите пари ќе си земеш матична со понов чипсет и други тракатанци ...

На Krkac, Foldalot, Maurelie и уште 2 други им се допаѓа ова.
  13. spiritBreaker

spiritBreaker
    Unstoppable

2,675
    3,002
    27 oктомври 2015
    Машко
    g4m3R
    Има едно интересно нешто е, пример ако купуваш од анхоч, Б350 плоча, да ги замолиш да флешнат биос за втора генерација рајзен, и нема да ти наплатат ни денар.

И уште нешто битно шо е, тие шо имате рајзени, а планирате апгрејд на рајзен 3000, во исто време излагаат биос апдејтите за новите генерации, така да дур да стигнат рајзените имате доволно време да се апдејтира биосот. Не паничете, и не ширете дезинформации дека б3хх плочи нема да се компатибилни со новиве рајзени. И од самите амд е даено инфо дека ам4 сокетот ќе поддржува 4 генерации процесори, така да и првата B350 плоча ќе поддржува 4та генерација рајзен, значи до 2020та минимум.

На Rukfash, gremlin, StalkeR и уште 3 други им се допаѓа ова.
  14. StalkeR

StalkeR
    Unstoppable

3,905
    3,471
    5 Декември 2009
    Машко
    За флешување биос знам дека не наплаќа никој, особено ако е нов уред или под гаранција.
    Инаку, како што пишав погоре, ке соберам некој денар првен па ке купам матична. 99% ке биде B450 ка. Процесор, ке оди 2 ген секако, бидејќи 3 ката ке е доста поскап, башка ке најдам некој половен 2600/2700 со разумна цена. За месец, два ке правам преглед на матични што има кај нас лагер, па ке се земе нешто.

На ТАТА_МАТА и spiritBreaker им се допаѓа ова.
  15. DarthJe5us

DarthJe5us
    On your way to fame

1,237
    990
    2 Јануари 2012
    Машко
    Дали некој видел Рајзен 2600 или 1700 за продажба некаде и кои би биле цените за половен процесор?

16. spiritBreaker

spiritBreaker
    Unstoppable

2,675
    3,002
    27 oктомври 2015
    Машко
    g4m3R
    A 2700?

17. DarthJe5us

DarthJe5us
    On your way to fame

1,237
    990
    2 Јануари 2012
    Машко
    Тие два ги пишав затоа што се блиску по перформанси и претпоставувам по цена би биле блиски, 2700 би бил поскап половен дури и од нов 2600 мислам.

18. spiritBreaker

spiritBreaker
    Unstoppable

2,675
    3,002
    27 oктомври 2015
    Машко
    g4m3R
    2700 ~ 12к половен би бил, мое мислење сепак :) комплет со се шо иде со него

19. DarthJe5us

DarthJe5us
    On your way to fame

1,237
    990
    2 Јануари 2012
    Машко
    Работата е што сакам да купам половен рајзен сега и да апгрејднам на 3ххх кога ќе излезат. Затоа се мислам за 2600 моментално.

20. Canibalot

Canibalot
    Gaining Experience

64
    80
    29 Јуни 2016
    Машко
    Се шпекулира дека на овој датум ќе излезат 7/7/2019, гледајќи на датумот изгледа доста интересно :)

На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
  21. ARMac

ARMac
    Орган

5,868
    6,466
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    А кај наоѓате половни процесори од новиве генерации? Има некој блек маркет за кој незнам или ако начекате? Јас би земал сега ако немаш ништо, а ти треба. Ако не почекај до Јули. Само дали сигурно ќе биде Zen 2 на 7nm. Да не испадне џабе чекање.

22. DarthJe5us

DarthJe5us
    On your way to fame

1,237
    990
    2 Јануари 2012
    Машко
    Се надевав ќе се појави некој ама веројатно тешко. И мене ми е дали ќе е џабе чекање, моментално 2600 има доста интересна цена нов, а јас технолошки сум останат во прошлата деценија(феном користам).

Исто ако сака некој да ми препорача матична со 7.1 звук, освен x470 што ја гледам во Сет дали има некоја со малце пониска цена или ако се исплати да ја размислам да ја земам таа.

23. Avid

Avid
    Unbeatable

3,462
    5,010
    21 Јануари 2009
    реално феном газеше и во почетокот на новава деценија...

24. DarthJe5us

DarthJe5us
    On your way to fame

1,237
    990
    2 Јануари 2012
    Машко
    Првите проблеми на Witcher 3 ми се појавија поради недостаток на рам ама и процесорот не може баш да се справи и губи фрејмови цело време. Не ми текнува моментално со кои други игри сум имал проблем со овој процесор. За видео рендер е малце тапа.

25. spiritBreaker

spiritBreaker
    Unstoppable

2,675
    3,002
    27 oктомври 2015
    Машко
    g4m3R
    Можда не е за овде прашањево, но дали на некој му се наоѓа бракет за ам4 оној од назад шо е? Цм-то има ама не пасуваат точно дупките, пошто има друг механизам за ам4, т. Е. Се монтира на пластиките до сокетот од предната страна.

Слични теми
  1. Street h4ck3r
    Одговори:
    15
    Прегледи:
    1,072
  2. Sephiroth
    Одговори:
    55
    Прегледи:
    3,951
  3. boro1