1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

AMD Zen & AМ4 платформа

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од gOJDO, 28 Септември 2016.

 1. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,546
  4,898
  18 Септември 2013
  Машко
  Ко шо кажав за ова имаме демо резултати а од интел имаме само име и дека наводно ќе дојде покасно годинава - 8 години вадат 10нм значи извини ако сум скептичен дека се ко шо треба ќе биде.

  Мое типување за интел таборот (иако не е тоа тема тука) секако дека ќе извадат под притисок пак нешто, ко шо вадеа 9900К, и веројатно ќе биде супер и по страшно ужасна цена. Ама мислам дека АМД ќе биде performance king годинава и покрај тоа, можда за малку ама сепак ќе биде. А ќе бидат многу поевтини.

  Но АМД ќе има предност во производство каде интел мислам дека барем уше некое време ќе се помачат да извадат добар yield за high end ентузијаст маркетот, а и со оглед на тоа дека фокусот им се сервери пак мислам ќе има недостаток од интел делови.

  Плус - нов сокет anyone?

  ЕДИТ: Лол читајќи го артиклов подетално 10нм го прикажале само у лаптоп - па тоа е тоа i3 (и можда слични базирани) шо го најавија на 10нм колку да се каже дека тргнал процесот уше лани.

  10нм значи за мобилни еден процесор шо имаат и читајте има многу артикли колку underwhelming делува и набрзина склопен.

  А за ДЕСКТОП на ЦЕС најавиле нови 9та генерација (читај 14нм ранг на 9900К со залемени хитспредери) i3-i9 процесори за да попунат тој сегмент.

  Значи за 10нм во десктоп сегмент ама никаква најава немаат уште.
   
  На Rukfash, farkizz, PC_GAMER и уште 2 други им се допаѓа ова.
 2. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,706
  14,439
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Ееее, колку ми се интересни овие AMD vs Intel дискусии.. После многу долго време повторно има мерење на AMD VS Intel e-пениси.
  Не знам на какви желби и соништа ти се базира типувањето, ама ако го земеш тој единствен cherry picked бенчмарк во CineBench R15 како репер тогаш можеш да видиш какви перформанси ќе има Zen 2 во останатите апликаци и игри. Едноствано помножи ги моменталните перформанси по 1.13% (колку што е разлика во скорот меѓу тест примерокот на Zen2 и 2700X) и горе доле ќе ја добиеш груба слика. Ете додади и уште 3-4% поради тоа што тест примерокот не е по финални спецификации и да речеме дека финалните примероци ќе имаат повисока фрекфенција.
  Intel Core i9-9900K Review
  [​IMG]
  Па така во просек финалните примероци, кои да речеме ќе имаат подобри перформанси за 4% од тест примерокот, ќе имаат во просек пониски перформанси од 9900k:
  0.832 * 1.13 * 1.04 = 0.978 односно 97.8% од перформансите на 9900K
  Твоето типување е пред се wishful типување без некој здрав аргумент кој му оди во прилог.
   
  На boro1 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,546
  4,898
  18 Септември 2013
  Машко
  За овој дел останува да видиме до прво. Јас само велам дека за фракција од цената ќе има компетитивен Р5 3600 процесор, компетитивен со интеловиот најдобар и најскап. На тоа се сугерира и тие се моментално тврдењата на јутуб тек заедницата.

  А како и колку ќе излезе сто пати кажав ќе видиме. Мое мислење само, читај мислење небазирано за кое не водам инает дека може тотално да е утнато, е дека сега е шансата и ќе ја зграбат АМД да извадат X процесор на кој едно или повеќе јадра ќе бустаат до над 5гигахерци за да го симнат интел од тронот конечно.

  И не им треба да бидат повеќе од неколку проценти побрзи, се дури се поевтини значително и може да ги користиш на постоечки high end плочи. Јас тоа се надевам и чекам, да се растресе малце пазарот :)
   
  Rukfash, Goran., steelseries и на уште 1 им се допаѓа ова.
 4. FreakyDroid

  FreakyDroid
  On your way to fame

  507
  537
  21 Август 2008
  Машко
  3D Visualizer
  @Dave1 1 Посмешен си ти што неможеш да ја сватиш основата на аргументот. Ај погледни потпис и кажи ми каков процесор користам. Мешаш минати монополски/неферски однесувања на Интел и цени во муабетот. Ја ги занемарувам тие работи во оваа дискусија зошто се небитни кога зборувам чисто од гледна точка на преформанс. Ако сакаш да збориме за неферски практики кој ги користел Интел во минатото, 100% ќе се сложам со тебе, но тој муабет припаѓа во друг разговор. На истава оваа тема го имам ругано Интел за тоа. Ако сакаш да збориме кои процесори повеќе се исплатат за 90% од корисниците по денешниве цени, одговорот е АМД. Не случајно и јас таков купив, не еден туку два. А по се изгледа ќе ги купам и 16 јадрените или 24/32 во зависност од цената кога ќе искочат. Не спорам дека АМД се поисплатливи, а посебно за мојата работа што опфаќа рендање. Тоа 100 пати сум го кажал овде и ќе продолжам да го зборам истото се додека Интел продава по многу високи цени. Ја зборам за преформанс и ништо друго, а ти не можеш да ги разграничиш двете работи.

  Нема никакво извртување од моја страна, имаш проблем што не можеш да им погледнеш на фактите в очи, а фактите говорат АМД постигнува паритет со Интел на дупло помал производен процес. Па викате ама потрошувачката гледај ја! Тоа исто ко да ми викаш еј види оваа 200 квадратната куќа е дупло поголема од 100 квадратната куќа. Тоа е очигледна работа што едноставно се подразбира и не е никаков аргумент. Не викам дека не е доволно она АМД што го прикажа, но не е ништо револуционерно и за возбуда. Да добиеше 10% или повеќе над сегашниот еквивалентен Интелов процесор, тогаш ќе викав браво, а ова е ништо друго туку АМД го дава изедначувачкиот чекор со Интел на дупло помал производен процес. Тоа значи Интел пак ќе ги прешиша за некој месец и пак ќе си остане старата приказна односно динамика меѓу двете компании ќе остане непроменета. За ова да беше победа за консумерите ни требаше АМД да го надмаши Интел за барем 10%, за да има трка, а вака нема трка. Интел останува чекор понапред а АМД чекор поназад, што значи и ценовно работите нема да се сменат многу, барем во највисокиот дел.

  Предвидувате демек Интел можеби нема да успее да постигне помала потрошувачка на нивниот 10nm нод и не знаеме каков ќе биде процесорот во однос на Зен2. Ја така Ве разбирам и тебе и @toshex. Ако стварно ова го мислите не знам што да ви кажам, освен дека, со извинение, сте во голема заблуда. Точно, шпекулирам со ова што го тврдам, дека Интел 10nm ќе го згази Зен2, но тоа го тврдам од проста причина што Зен2 е еднаков со 9та генерација на Интел, и многу јасно 10nm Интел ќе биде појак, а колку појак тоа е знак прашалник, па макaр тоа било и со поголема потрошувачка. Не живеам во влажен фанбојски сон да мислам дека Интел ќе подвали, тоа е смешно да се очекува, многу пологично е да се очекува дека Интел ќе извади одличен процесор по преформанс и најверојатно ќе се продава по поконкурентни цени одколку денешните, затоа што до тогаш Интел ќе ги среди проблемите со производство. Има ли нелогичност во ова што го тврдам, кажи ми? Грешка ли ги резонирам работиве?
   
 5. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,546
  4,898
  18 Септември 2013
  Машко
  Ко шо повторив 10 пати веќе: интел 10нм за десктоп не е ни во најава уште, имаат проблеми, имаат и пари ама очигледно пари само не се доста за одма да се решат тие проблеми со вадење 10нм на десктоп.

  Имаат и проблеми со залиха, до толку шо и серверскиот дел им страда на интел. И паралелно само продолжуваат со фалсе адвертајзинг и старите пракси кај шо ги исмеваат АМД и најавуваат нешто шо доцни со години.

  Те разбирам се шо викаш ама моментално колку толку инфо шо има е на страна на АМД.

  И пак ќе кажам, не знаеш тоа шо рече дека ако покачат фреквенции нагло ќе скокне потрошувачка. Ќе видиме тоа, ама ако излезе дека 10% се појаки од интел 9900К и тоа со Р5 3600 - зар толку е неверојатно тоа?

  И не потенцираме куќа од 200 квадрати е поголема од куќа од 100 туку дека куќа од двеста квадрати е поголема од 100 а поевтина.

  Поточно, ко шо кажа ти самиот - ради помал производен процес имаат помала потрошувачка, но се пак поевтини на понапреден процес а имаат исти или можда подобри перформанси.

  Повторувам веќе дека перформансите се врзани за архитектура а не за производен процес. Интеловата архитектура и на 10нм ќе биде со исти перформанси, само ќе може помала потрошувачка да имаат валјда и ќе може да стават повисоки фреквенции.

  Но од 10нм и3 процесорот за лаптопи шо го извадија ни тоа не изгледа така бело. Пак да не се повторуваме, се разбираме ама во делот шпекулации не може да се согласиме - различни очекувања имаме.

  Но АМД барем имаат некое демо, имаат датум коа ќе излезат, и ќе се назад компатибилни со стари плочи. Интел има само муабет, и тоа за лаптоп процесори. За десктоп најавија пак од ова 14нм++++ процесорите. Ќе причекаме до 2020 најрано за 10нм интел десктоп процесори така шо АМД има шанса да биде чекор пред интел после долго време. Дали ќе ја искористи ќе видиме.

  Ова сто пати го повторивме шо не е јасно и е фантазија тука?

  П.С. да поправам една мисконцепција - не значи дека само ради помал производен процес има помала потрошувачка. производен процес уствари ти е само правање помали компоненти и истите најчесто помалце греат и често помалку трошат. Но сепак може да има и различни подобрувања, кои дополнително би намалиле потрошувачка, термални перформанси, и зголемиле општо IPC и останати перформанси.

  Помал производен процес обично значи повеќе транзистори и повеќе јадра. Само тоа, се друго е баланс меѓу милиони параметри. Ама ако користиш иста архитектура логиката е дека ако само го смалиш делот, би требало и исто да троши. Така шо напредни комплексни математики се ова, не е искчучено и голем дел од подобрувањата и во потрошувачка на новите АМД процесори да се ради подобрен ИПЦ а намелени фреквенции само за демото да не издадат премногу, или слични оптимизации.
   
  Последна промена: 13 Јануари 2019
  На Rukfash и itstheigyg им се допаѓа ова.
 6. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,706
  14,439
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  @toshex звучиш како расипана грамофонска плоча!

  Ти пуштив линк, да не пуштам уште 20 други: гуглај!!!

  ИНТЕЛ ГОДИНАВА ЌЕ ПРОДАВА ICELAKE 10NM ПРОЦЕСОРИ ЗА DESKTOP И LAPTOP КОМПЈУТЕРИ!!!!
   
  На FreakyDroid му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Dave1

  Dave1
  Gaining Experience

  62
  101
  23 ноември 2016
  Машко
  Дали го изгледа видеото на AdoredTV ? Со што не се сложуваш од него?
  Споредбата е i9 9900K vs R5 3600 исти перформанси и помала потрошувачка, а неколку пати поевтин. (шпекулирам)
  Што е битно дали е 14 или 7nm. Гледаш перформанси и потрошувачка. Кој ќе извадат и интел на помал нод пак ќе споредиме.
  Гледаш дека има место за уште еден чиплет? Ќе има 12 и 16 јадрени процесори и тие ќе ги споредуваш со i9 9900K и кој ќе излезат ќе немате аргумент за цената туку само перформанси ќе споредувате.
  Навистина интел моментално го имаат најдобриот, колку е побрз? 15% за двојно повисока цена?
  Колку години најавуваат 10nm? А само еден процесор за лаптоп извадиле.
  Ако добро те разбрав рече дека напредокот во перформанси е од 7nm а нема подобрување во архитектурата. Воопшто не се сложувам со ова.
  И да видов дека користиш AMD процесор пред да постирам.
   
 8. FreakyDroid

  FreakyDroid
  On your way to fame

  507
  537
  21 Август 2008
  Машко
  3D Visualizer
  Вака
  Intel announces new data center processors and more

  ова е информација од пред неколку дена. Кон крајот на 2019 година Интел ќе вади 10nm декстоп и лаптоп процесори, а во 2020 серверски процесори.

  Ја гледам дека не се согласуваме во предвидувањата, ама мислам дека оперираш со недоволни информации и затоа вадиш погрешни заклучоци. Надуените муабети за Зен2 по кои што сите се попалија последниве месец ипол излегоа потполно неточни. Да не ме сватиш погрешка, не се обидувам да се исмејувам ни да дисреспектирам, но гледам дека уште се надеваш на некое чудо, па збориш за Х процесор од АМД. Не е реално да очекуваш такво непшто зошто и во тој Х процесор основата ќе му биде чиплетот што го претставија, нема да биде подобар, освен нели ако не одлучат да му ја зголемат потрошувачката. Е сега тука може да се нагодуваме и да шпекулираме, која фреквенција, која потрошувачка итн. Тука ни јас ни ти можеме да тврдиме ништо со сигурност. Сепак останувам скептичен дека можат АМД да направат нешто што ќе ги надмаши Интел, од чиста причина што гледам како се понаша Зен+ 2700Х кога ќе се помине таа горна граница на оптимална потрошувачка и што ми прикажаа пред недела дена со ЦБ15. Дај боже да сум грешка, но не можам да бидам оптимист после тоа што го видов.

  Можеби Интел немаат никаков податок за нивните прецосори во моментот, но имаат доволно податоци за АМД процесорите и знаат каде им е целта и убеден сум дека ќе направат подобар процесори. Немам никаква причина да мислам дека Интел ќе подвали. Ова ми е многу пореална шпекулација, иако би сакал да не е точна, зошто сум кажал многу пати овде, сакам АМД да ја земе предноста барем за 1-2 години за да зграпчи уште поголем удел од пазарот и стварно да има трка меѓу двете компании. Но чисто се сомневам дека тоа ќе се случи во некоја догледна иднина.

  Тој AdoredTV изгуби многу кредибилитет кај мене со тоа што не успеа да си признае дека неговите ликови се неточни. и продолжува да ги занемајува останатиет тинфоилери. Нека им е со среќа.

  По 100-ти пат, не ме интересира цена кога зборам преформанси. По 100-ти пат, многу пати сум ги критикувал Интел за цените. По 100-ти пат, ОД ТАА ПРИЧИНА КУПИВ АМД.

  Прекрати да замараш ако не знаеш да одговориш прецизно на аргументот или да сватиш за што зборувам. До сега никој не сум ставил на игнор али на добар пат си да станеш првиот. Прочитај убаво што пишувам и кој ми е аргументиот и дади соодветен контра аргумент а не да си вадиш аргументи од гз и сам да си се расправаш со нив. На друг да му правиш страшило аргументирање, не мене.
   
  Последна промена: 13 Јануари 2019
 9. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,546
  4,898
  18 Септември 2013
  Машко
  https://www.digitaltrends.com/computing/intel-ice-lake-cpu-everything-you-need-to-know/

  Intel demonstrates 10nm Ice Lake processor, promises PCs will ship with it later this year

  Intel’s Keynote at CES 2019: 10nm, Ice Lake, Lakefield, Snow Ridge, Cascade Lake

  Intel at CES 2019: Ice Lake, 10nm Parts, New Network SoCs - ExtremeTech

  Intel details 10nm Ice Lake PC processors

  А ја ти кажав дека прочитав и пишува само МОБИЛНИ компјутери и нема ништо спомнато за десктоп освен додатоци на 9тата генерација (14нм). Изгуглав и додатно keynotes од ЦЕС 2019 баш за ice lake и тоа викаат сите, валјда 2020 најрано ќе ги видиме за десктоп иако нема уште конкретно кажано кога.

  А за мобилните кажале holiday 2019 шо исто не е специфично. Значи расипана плоча или не ти повторувам пошо прочитав убаво.

  ЕДИТ: додадено уште линкови, никој нигде не спомнува десктоп процесори и убаво некои потенцираат дека се работи само за мобилни Ice Lake-U процесори.

  пинг и до @FreakyDroid провери поубаво и порелевантни портали а не тие шо напишале грешка и само одат у прилог на тоа шо го кажа. или изгледај го цел keynote - нема десктоп најава освен нови 9та генерација процесори.

   
  Последна промена: 13 Јануари 2019
 10. FreakyDroid

  FreakyDroid
  On your way to fame

  507
  537
  21 Август 2008
  Машко
  3D Visualizer
  Не пишува ништо дефинитивно дека десктоп процесорите ќе бидат во 2020, пишува дека можеби ќе се одолговлечат до тогаш. Нема никаква 100 процентна потврда дека е 2020 дефинитивно, освен ако не ја промашив таа информација кога на брзина ги прочитав линковите. Како и да е, или ќе биде Q419 или Q120. Освен ако не им текне уште еднаш да одложат, што нема да ме чуди. Ако им остават таков простор на АМД повеќе од 6 месеци да имаат паритет, тоа ќе биде добро.
   
 11. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,546
  4,898
  18 Септември 2013
  Машко
  Освен ако да - промаши секаква информација, пошо прочита само еден портал се обидувам веќе 100 пати да ви повторам аман. Еве шо објави интел:

  - ice lake (ефикасност и останати подобрувања во главо за батерија)
  - ништо не спомна за перформанси - ниш-то
  - прво ќе се појави во лаптопи и слични мобилни уреди (hopefully - нивни зборови) во празничната сезона во 2019 (божиќ, крај на 2019, коа веќе ќе бидат АМД одамна излезени) - САМО ЛАПТОПИ И МОБИЛНИ УРЕДИ (Y и U серија)
  - ништо реално не спомнаа за десктоп кога да се очекува ама ако крај на 2019 не ги извадат десктоп логично е 2020 најрано дека ќе биде
  - новинарите додатно што прашале за информации добиле потврда дека најрано 2020 се очекува ice lake за десктоп

  како појасно да објаснам се ова? ice lake моментално е само најава и 3-4 слајда, и најверојатно ќе биде исфорсиран 2019 за лаптопи колку да се има нешто.

  е сеа ако јас шпекулирам - од тука натака шпекулација - лично мислам (со оглед колку се одолговлечи ова ice lake) дека Q3 2020 ако извадат нови десктоп процесори ќе биде чудо, а не порано.

  пошо зошо планираат до крај на 2019 да вадат 9та генерација уште процесори, за после тоа само да извадат 10та па да не им се продадат? очигледно не им е се испеглано со ice lake, ни од далеку, па само пробуваат да одржат медиумски хајп као демек се иде по план. ко шо идеше 10 години нели со вадењето на 10нм.
   
 12. FreakyDroid

  FreakyDroid
  On your way to fame

  507
  537
  21 Август 2008
  Машко
  3D Visualizer
  @toshex Е добро де, нема некоја голема разлика во информацијата што ја имаме. Освен ако не излезе како што викаш ти Q320 за десктоп. Иако не ја исклучувам таа опција ми стои малку нелогично, зошто ако имаат лаптоп процесори Q419 не би требало да поминат повеќе од 9 месеци додека излезат декстоп процесорите. Производствениот процес би требало да е тој истиот, и значи само ќе им треба малку време да ги издвојат чиповите и да ги програмираат со фреквенции/потрошувачка итн. тоа плус ќе зависи и од тоа колку им гори (ако им гори) под петици од АМД.
   
 13. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,546
  4,898
  18 Септември 2013
  Машко
  И пак се враќаме на тоа дека за 10нм интел има време, сеа шо е спорно да се збори за перформанси на најавен чип (R5 RYXEN 3XXX) за кој имаше демо од early sample и да се спореди со веќе излезен чип (и9-9900к) кој очигледно ќе биде најјакото шо интел го има барем до 2020?

  Бар збориме врз основа на нешто шо постои, а не само шпекулации. АМД се во добра позиција, лично не сум пристрасен ко шо ми кажа со некои зборови - јас не ни ќе ги купам процесориве најверојатно ме сфаќаш.

  Мене ми е само интересно дека има движење во пазарот, толку. И да, сакам да биде поинтересно, да загубат интел малце да видат како е. Ама да овој пат АМД фати дел од пазарот а не ко порано да ги уценуваат интел производителите на компјутери да купуваат само интел чипови.

  Среќа 2019 веќе ентузијаст пазарот може сам да си нарача и склопи конфигурација, така шо тешко да им забранат интел на луѓе да купуваат АМД чипови.
   
 14. FreakyDroid

  FreakyDroid
  On your way to fame

  507
  537
  21 Август 2008
  Машко
  3D Visualizer
  Пазарот е во многу подинамично движење од кога настапи Рајзен на сцена. И ја го сакам истото, само што сакав АМД да отиде понапред од Интел а не само да се изедначи. Ако не успејат сега кога Интел имаат проблеми, како да очекувам, или каква светла иднина да гледам за АМД кога Интел ќе се опорави? Мислам затоа очекувањата што ги имаме ни се толку различни, ја имам многу поскептично стојалиште во однос каде се наоѓа, односно каде ќе се наоѓа АМД за година дена кога Интел ќе излезе со 10нм, па макар тоа било и после година ипол, ако ти е точна претпоставката дека десктоп 10нм ќе излезат во третиот квартал на 2020.

  Тука не се согласуваме, дека она што го прикажаа со Зен2 ке ги постави АМД во лидерска позиција. Не ги поставува во таа позиција, тука е проблемот. Само се изедначуваат, и тука пак кажувам изедначуваат со оглед на тоа што располагам само со еден податок а тоа е ЦБ15 скорот, што не ни е 100% сигурност дека се изедначени. А тој скор беше толку близок до скорот на 9900к, да ако направат повторно мерење ќе се случи 9900к да излезе понапред за 15-20 поени. Мојот 2700Х вади од 1800 до 1900 и никогаш не вади една иста бројка или да кажеме опсегот е 5-10 разлика при секое мерење. Еднаш е 1805, друг пат 1890, и секое мерење се движи во опсег од 100 разлика. Затоа се си мислам дека АМД направија и дубара на презентацијата, тоа не беше мерење во живо туку видео снимка каде им се погодило нивниот процесор да е 15 поени појак. Него ајде, нека остане тоа моја тинфоил теорија. :D

  А може да се случи како што вика @gOJDO да во просек пак бидат позади, зошто ЦБ15 не е be-all-end-all мерење на процесорски преформанси. И пак ќе нагласам дека ова условно кажано изедначување АМД го постигнува на 7nm, а цело време зборуваат и тие самите дека ќе станат лидери со 7nm. Ајде да кажеме дека од гледна точка на ценовен преформанс ќе станат лидери, но тоа веќе го имаат постигнато уште пред неполни 2 години, затоа кога го кажаа тоа очекував да станат и лидери во преформанси, Затоа цело време кажувам не ме интересира цената кога зборувам за чист преформанс, залудна ми е таа дискусија зошто АМД веќе го имаат постигнато тоа и сто пати сме дискутирале на таа тема, и не сум имал никаков лош збор за АМД, само пофални.
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 15. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,546
  4,898
  18 Септември 2013
  Машко
  Ако качат клокови, а ќе качат, ќе го поминат интел. И 5% е доста само да се и поевтини. Битно е кој ја носи круната.

  Испратено од s8+ преку IT.mk форум апликација
   
  На FreakyDroid му/ѝ се допаѓа ова.
 16. FreakyDroid

  FreakyDroid
  On your way to fame

  507
  537
  21 Август 2008
  Машко
  3D Visualizer
  Да, битно е да ја поносат круната макар тоа било и неколку месеци, но за разлика од тебе, не сум убеден дека ќе го постигнат тоа, иако би сакал да е точно. :D
   
 17. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,546
  4,898
  18 Септември 2013
  Машко
  Па со оглед на АМД вс Нвидиа ситуацијата, се гледа дека ептен е битно кој е прв неспорно во перформанси. Џабе АМД има добри графички за цена перформанси коа немаат „најдобра“ графичка.

  Со процесори се доближија доста ама така беше до полани. Сега им треба да го растресат пазарот со еден процесор шо ќе биде ист или малце подобар од на интел за поевтино, и можда еден шо ќе биде подобар во се за бар 5-10% па и повеќе, а со ист ранг на цена (уште поарно ако е и поевтин).

  Дури ако извадат перформанс кинг, можда ќе се осудат и да го стават поскап од интеловиот за да направат малце ќар - тоа веќе маркетинг и таму ќе им одлучува.

  EDIT: ова е се под едно големо АКО и можда нормално.
   
 18. MartinJack3d

  MartinJack3d
  Gaining Experience

  111
  88
  21 oктомври 2016
  Машко
  Дечки некој да ме запознае со overclocking на рам од 2400mhz до 2666mhz на матична AB350M-Gaming 3 Gigabyte. Не сум многу запознаен со overclocking и затоа барам малце помош , па наидов на темава. Ви благодарам однапред
   
 19. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,903
  3,356
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Прво, во биос намести фрекфенција од 2400 на 2666,без да ги менуваш другите работи. Ако не бутира така, ќе треба да си играш со тајминзите и напонот. Кај мене, на кингстонот без менување на волтажа и тајминзи од 2667 на 2800 се клокна, за да стигнам до 3000 теебаше и со тајминзи да си играм и со напонот.
   
 20. MartinJack3d

  MartinJack3d
  Gaining Experience

  111
  88
  21 oктомври 2016
  Машко
  А нешто со волтажа , треба да чепнам или ?
   
 21. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,903
  3,356
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  За почеток не, ако бутира само со промена на херцажа, а мислам дека ќе бутира, тогаш не.
   
  На Astro и MartinJack3d им се допаѓа ова.
 22. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,605
  7,648
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Читајќи наназад гледам се развила дискусија асална. Не заборавајте дека и кога АМД го имаше монополот со Athlon 64 x2 и го газеше Prescott на Интел, солено ни го наплатија тоа на нас потрошувачите. Така да АМД да „победи“ и да го земе тронот не значи победа за нас.

  Нас ни одговара оваа ситуација, да бидат neck-to-neck со тоа што АМД е процентуално поспор, а Intel побрз со надуени цени.

  И второ мислам дека ова е EOL на х86/амд64 архитектурата. И да не е крај на пругата, секако брзо доаѓа. На крај ќе мора да се мисли пошироко. Можеби комбинација на чипови со X86 и ARM инструкции? Зошто да не.
   
  GGTT1, Costigan_Jr и на SiPy` им се допаѓа ова.
 23. MartinJack3d

  MartinJack3d
  Gaining Experience

  111
  88
  21 oктомври 2016
  Машко
  Топ, другарче ! Фала ти многу, успеав на 2666 без да менувам во волтажата нешто, кажи ми по твое колку можам максимум да му земам на 2400мхз до каде би можел да го клокнам 2800 / 3000 би идел ?
   
 24. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,903
  3,356
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Зависи од типот на мемориски чипови, какви чипови ти се погодиле итн. Ако се погодат чиповите можеш и до 3000 да крени, кај мене се hynix и ппвеќе од 3000 не оди, штета. Ако имаш рајзен платформа, побарај по инт има ryzen ram calculator мислам дека така беше, и ќе пресметаш и тајминзи и волтажа и се.
   
 25. CrazYMinD

  CrazYMinD
  Intern

  6
  0
  3 Мај 2011
  Здраво дечки, дали некој знае од каде од мк можам да нарачам threadripper 2990wx?
   
Слични теми
 1. Street h4ck3r
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  1,167
 2. Sephiroth
  Одговори:
  55
  Прегледи:
  4,311
 3. boro1
  Одговори:
  12
  Прегледи:
  971
 4. xenon
  Одговори:
  12
  Прегледи:
  1,701
 5. steelseries

  Проценка Ам4 платформа.

  steelseries, 4 Мај 2018, Во форумот: Продавам
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  1,009
Вчитување...

Сподели

Вчитување...