• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Aliexpress

DonFrozex

Practice makes perfect
9 јуни 2011
1,090
1,335
После 8 работни дена кај мене е секогаш заокружено...
Така да имаш време колку толку
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,747
12,172
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Мене понекогаш (но ретко) овој сајт ми дава повеќе информации од 17track или наша пошта. Пример: RG657515265CN
 

Riste19

Gaining Experience
14 ноември 2016
602
243
Имав отворено диспјут за производ кој што не ми стаса ($1), поминаа дури 80 дена не стаса воопшто, и сега Ali ми го обди барањето за рефунд вика "Please continue to wait for 10 days" ccc
 

igor_igor

Unstoppable
2 септември 2012
2,128
3,336
Скопје
igor_igor's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i3-10100F + CM Hyper 212 EVO
Motherboard
ASUS PRIME B460M-A
Storage
SSD Kingston A2000 250GB M.2 / HDD Seagate BarraCuda 2TB (ST2000DM008)
PSU
Cooler Master G750M 80 Plus Bronze
RAM
2 x 8GB (16GB) Kingston HyperX FURY RGB 3200MHz DDR4
Video card
AMD Radeon R9 290 4GB DDR5
Case
SAMA Vision III
Mouse
X7 XL-750BH
Keyboard
X7 A4tech G800 MU
Monitor
AOC D2357Ph Led 3D
OS
Windows 10 Pro 64 bit
Ако од вкупно 10 нарачки (пример) имаш побарано рефунд за 8 ќе ти вика да чекаш. :p
 

DonFrozex

Practice makes perfect
9 јуни 2011
1,090
1,335
Чекај малце другари, сфаќам дека секој треба да си ги почитува парите и да си ги цени и све тоа ...

ама кажи ми искрено дали ти вреди времето поминато во читање бесмислени кинески коментари, исправање криви дрини со продавачот, потоа алиекспрес итселф и „изгубените живци“ ??
Сериозно, за 50 денари?
Па у кафич/кафана вечер шо ќе излезеш ќе оставиш повеќе бакшиш.
Струјата шо си ја потрошил читајки коментари и објаснувајки се таму (а богами и тука на форумов) заедно со амортизацијата на компјутерот за исто тоа време те чини повеќе од 1$ бе друже....
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,697
1,280
Неготино
mihovkris's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 @ 4GHz 1.25V
Motherboard
B450M-DS3H
Storage
1TB Hitachi HDD 5400 RPM, Samsung EVO 850 250GB, Kingston A2000 NVMe 250GB
PSU
Chieftec 600W
RAM
Kingston HyperX Fury 16GB DDR4 3200MHz
Video card
Sapphire RX580 4GB GDDR5
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
A4Tech Bloody P93
Keyboard
Fury Hellfire 2
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
24" Philips 243V7QDSB/00 IPS
OS
Windows 10 v20H2


еве гииии :D
 

Steam.

On your way to fame
31 мај 2011
859
749
Чаир
Steam.'s setup  
Processor & Cooler
i7 2600 w/CM Hyper 212+
Motherboard
ASRock H61M-VG3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + 2TB WD20EZRX
PSU
Seasonic M12II 520W
RAM
12GB DDR3 @ 1333MHz
Video card
MSI RX570 GAMINGX 4GB
Case
CoolerMaster Elite 335U
Mouse
Glorious Model O (Matte White)
Keyboard
Anne Pro 2
Audio
Creative Play 3 w/ Sennheiser HD 215
Monitor
ASUS VG248QE/Dell 1909W
OS
Windows 10
мојава уште седи на send item abroad..
 

Riste19

Gaining Experience
14 ноември 2016
602
243
Чекај малце другари, сфаќам дека секој треба да си ги почитува парите и да си ги цени и све тоа ...

ама кажи ми искрено дали ти вреди времето поминато во читање бесмислени кинески коментари, исправање криви дрини со продавачот, потоа алиекспрес итселф и „изгубените живци“ ??
Сериозно, за 50 денари?
Па у кафич/кафана вечер шо ќе излезеш ќе оставиш повеќе бакшиш.
Струјата шо си ја потрошил читајки коментари и објаснувајки се таму (а богами и тука на форумов) заедно со амортизацијата на компјутерот за исто тоа време те чини повеќе од 1$ бе друже....
OMG, па не ми стаса воопшто + они се тиа што за 1$ не треба вака да прават, ама гледам дека за 50 денари дури и би се расплакале кинезиве, и кажи ми што к*р да му ги оставам туку така наместо да ми бидат рефундирани и направам нова порачка од друг продавач?? Тука некако не си ми јасен, колкава и да е сумата несакам да ме права будала, може и воопшто да нема пратено.. Му реков на идиотот да ми прати нова пратка дека таа не е стасана, тој ќе стигне , ќе стигне, епа јас неможам тебе да те ...... си има тука рок колку дена треба да биде испорачан, и јас не сакам вака за глупости од 1$ да отварам дуспјут ама + не е ни за мене пратката а порачав за друг. :(
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,747
12,172
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Што се прави кога се приближува рокот за затворање на нарачката? Две работи уште не ми се стигнати од 11.11, знам дека патуваат и дека е поради гужвата за празниците (едната има тракинг и е во Чешка), не сакам веднаш да им ѕвекнам Dispute. Како да имаше порано можност за продолжување на рокот, а сега нема, или така ми се чини?

Едната има уште 4 дена, другата 6. Пишува дека тогаш автоматски ќе ги затвори.
 

igor_igor

Unstoppable
2 септември 2012
2,128
3,336
Скопје
igor_igor's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i3-10100F + CM Hyper 212 EVO
Motherboard
ASUS PRIME B460M-A
Storage
SSD Kingston A2000 250GB M.2 / HDD Seagate BarraCuda 2TB (ST2000DM008)
PSU
Cooler Master G750M 80 Plus Bronze
RAM
2 x 8GB (16GB) Kingston HyperX FURY RGB 3200MHz DDR4
Video card
AMD Radeon R9 290 4GB DDR5
Case
SAMA Vision III
Mouse
X7 XL-750BH
Keyboard
X7 A4tech G800 MU
Monitor
AOC D2357Ph Led 3D
OS
Windows 10 Pro 64 bit
Ако имаш некакви информации дека нарачката е на пат како што кажуваш тогаш побарај од продавачите да ти го зголемат времето за пристигање на нарачките. :)
 
Последна промена:

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,747
12,172
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Аха, имало на страницата на нарачката, ама демек и продавачот треба да се согласи. Може да одолговлекува додека да истече времето?
 

igor_igor

Unstoppable
2 септември 2012
2,128
3,336
Скопје
igor_igor's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i3-10100F + CM Hyper 212 EVO
Motherboard
ASUS PRIME B460M-A
Storage
SSD Kingston A2000 250GB M.2 / HDD Seagate BarraCuda 2TB (ST2000DM008)
PSU
Cooler Master G750M 80 Plus Bronze
RAM
2 x 8GB (16GB) Kingston HyperX FURY RGB 3200MHz DDR4
Video card
AMD Radeon R9 290 4GB DDR5
Case
SAMA Vision III
Mouse
X7 XL-750BH
Keyboard
X7 A4tech G800 MU
Monitor
AOC D2357Ph Led 3D
OS
Windows 10 Pro 64 bit
Направив исправка во горниот пост, моја грешка. :D
Се збунив со проширување на времето од твоја страна, ама тоа е пред да ти ја пратат нарачката (awaiting shipment) тука ти можеш да го зголемиш времето на барање на продавачот.
Од кога ќе ти ја прати само тој може на твое барање, или може и поинаку доколку тој процени дека ќе треба повеќе време.
Секако твое е дали ќе прифатиш или ќе стиснеш dispute после 60 дена.
 
Последна промена:

krema

Professor
24 јуни 2009
12,202
11,566
youtu.be
Може да одолговлекува додека да истече времето?
Ако одолговлекува тогаш ден-два пред истек шлапни му despute и крај приче.
Имам и јас неколку ситници нарачано од тоа време со чет'р кеца (11.11) :D, ги нема ни кај мене. :)
 

igor_igor

Unstoppable
2 септември 2012
2,128
3,336
Скопје
igor_igor's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i3-10100F + CM Hyper 212 EVO
Motherboard
ASUS PRIME B460M-A
Storage
SSD Kingston A2000 250GB M.2 / HDD Seagate BarraCuda 2TB (ST2000DM008)
PSU
Cooler Master G750M 80 Plus Bronze
RAM
2 x 8GB (16GB) Kingston HyperX FURY RGB 3200MHz DDR4
Video card
AMD Radeon R9 290 4GB DDR5
Case
SAMA Vision III
Mouse
X7 XL-750BH
Keyboard
X7 A4tech G800 MU
Monitor
AOC D2357Ph Led 3D
OS
Windows 10 Pro 64 bit
Пред нова година нарачав повеќе нарачки и сите беа испратени за ден, два од кога беа направени, ама една за која продавачот имаше пишано дека (awaiting shipment) му е 5 дена не ја испрати воопшто и Алиекспрес ја затвори после петиот ден и парите ги враќа од 7 до 10 работни денови. (сеуште трае)
Додека течеше времето за тие 5 дена јас имав опција да го зголемам времето на колку сакам, ама затоа што продавачот не ме исконтактира као дека му треба повеќе време од тоа што тој сам го навел јас не направив ништо и автоматски се затвори.
Може му завршил тој артикал во меѓувреме што го знам. :p
 

SiPy`

Unbeatable
23 јуни 2015
2,719
4,612
У строК центар!

DeltronZero

Intern
6 декември 2014
39
48
Дечки,истиот проблем само малце подругачуе формулиран.Ако напраам диспјут и во меѓувреме се појави на тракинг дека е влезена во Македонија(моментално заглавена на (PRAHA 120 sent item abroad веќе 14 дена),дали им реагирате на продавачиве дека ви е пристигната пратката или ќутенката.Првпат се соочувам со волкаво каснење на пратка затоа прашувам.
 

steelseries

On your way to fame
20 декември 2015
888
555
Skopje
steelseries's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 w/Stock Cooler (Wraith Spire RGB)
Motherboard
Asus x370 Prime PRO
Storage
WD10EZEX Blue
PSU
Cooler Master Vanguard 750+ Gold
RAM
HyperX Predator 2x8GB // 3200Mhz
Video card
Asus GTX 1060 6GB
Mouse
SteelSeries Rival 310
Keyboard
Gigabyte K85 Mechanical RGB
Monitor
Benq RL2455HM
OS
Windows 10 Pro
Дечки,истиот проблем само малце подругачуе формулиран.Ако напраам диспјут и во меѓувреме се појави на тракинг дека е влезена во Македонија(моментално заглавена на (PRAHA 120 sent item abroad веќе 14 дена),дали им реагирате на продавачиве дека ви е пристигната пратката или ќутенката.Првпат се соочувам со волкаво каснење на пратка затоа прашувам.
Ќе ги препратиш парите.

Испратено од SM-G950F преку IT.mk форум апликација
 

igor_igor

Unstoppable
2 септември 2012
2,128
3,336
Скопје
igor_igor's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i3-10100F + CM Hyper 212 EVO
Motherboard
ASUS PRIME B460M-A
Storage
SSD Kingston A2000 250GB M.2 / HDD Seagate BarraCuda 2TB (ST2000DM008)
PSU
Cooler Master G750M 80 Plus Bronze
RAM
2 x 8GB (16GB) Kingston HyperX FURY RGB 3200MHz DDR4
Video card
AMD Radeon R9 290 4GB DDR5
Case
SAMA Vision III
Mouse
X7 XL-750BH
Keyboard
X7 A4tech G800 MU
Monitor
AOC D2357Ph Led 3D
OS
Windows 10 Pro 64 bit
Сум имал таков случај, му нарачав ист таков артикал уште еднаш и му напишав да не ми го праќа затоа што во меѓувреме стигнал првиот.
Е сега друга работа е што тој повторно ми го прати и покрај тоа што ми се заблагодари за поштеноста и ми кажа дека нема да го праќа.
Па пак истото и едвај ја оправивме некако. :D
Кога е фер човек и кажува како што е, постои некоја сила си се редат коцките и другите се однесуваат така кон тебе просто неможам да го опишам тоа чувство, едноставно ти се враќа се со добро, барем кај мене.
 
Последна промена:

Arkturus

Gaining Experience
17 јануари 2013
341
265
До која вредност на нарачката не се плаќа царина?


Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 

Audiofil

Gaining Experience
28 октомври 2007
904
350
Мислиш на Ni-MH батерии? За нив овој полнач не нудо спас. За такви батерии само спас Maha MH-c9000 со опцијата BREAK-IN... се друго е гола вода и залажување.

Ако мислиш на Li-Ion батерии, они и немаат мемориски ефект...
Во вторникот ми стигна овој полнач од холандската продавница за кој чекав 30 дена и моментално го тестирам со постари NIMH батерии кои имаат од 30 до 50% изгубено капацитет од фабрички декларираниот кога биле нови на таа опција што ја кажуваш BREAK IN за да видам краен резултат.Инаку целосно уништени батерии без разлика дали се АА или ААА на кои REFRESH покажува дека се од 20 до 50mah а напонот е над 1.5 волти полначот не ги прима односно доколку се уклучи опцијата BREAK IN на тие батерии после 2 или 3 секунди го прекинува процесот и на дисплејот покажува повторно стартување и бирање на опција од можните 5.
 

flashgordon007

On your way to fame
15 септември 2012
701
710
Во вторникот ми стигна овој полнач од холандската продавница за кој чекав 30 дена и моментално го тестирам со постари NIMH батерии кои имаат од 30 до 50% изгубено капацитет од фабрички декларираниот кога биле нови на таа опција што ја кажуваш BREAK IN за да видам краен резултат.Инаку целосно уништени батерии без разлика дали се АА или ААА на кои REFRESH покажува дека се од 20 до 50mah а напонот е над 1.5 волти полначот не ги прима односно доколку се уклучи опцијата BREAK IN на тие батерии после 2 или 3 секунди го прекинува процесот и на дисплејот покажува повторно стартување и бирање на опција од можните 5.
Понекогаш таа опција BREAK IN е потребно да се повтори неколку пати. Да не се разочаруваш, ама не е семоќна. Заборавени батерии, полнети со неквалитетни полначи, стари батерии, генерално може да оживее, ама капацитето да не дојде до фабричкиот.

Ако полначот не прифати да полни некоја бактерија, тогаш таа е дефинитивно за фрлање. Можеби ќе ја полниш на некој друг полнач, можеби ќе можеш уште некое време да ја користиш на некои други уреди кои не бараат многу енергија во краток период (уреди кои не се фотографски блицеви), ама прашање на време е кога ќе ти откаже послушност.

Ако инсистираш да ги полниш батериите кои несака махата да ги полни... тогаш загреј ги и стави ги топли на полначот... ќе ги прими!
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,524
Мислења
845,949
Членови
29,319
Најнов член
Busaco
На врв Дно