• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Aliexpress

krema

Professor
24 јуни 2009
12,072
11,455
youtu.be
Кај мене имам ист таков случај, имам неколку ситници од Али и ибеј (кинези) кои навлегоа во 5-та недела.
Изгледа проблемот е глобален + предбожикен (католички) и предновогодишен период!
 

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
940
588
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro
Кај мене имам ист таков случај, имам неколку ситници од Али и ибеј (кинези) кои навлегоа во 5-та недела.
Изгледа проблемот е глобален + предбожикен (католички) и предновогодишен период!
Една од тие 4 пратки стигна за 15 дена нарачана во ист ден буквално... зошто ,не знам.Се зачудив...


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,072
11,455
youtu.be
Треба да се земе во предвид дека во кина има преку стотина (а можеби и повеќе од тоа) поштенски оператори, секој продавач си има свој избран оператор кој работи на различни принципи, од собирање на нарачки, преку сортирање, па се` до конечно препраќање кон европа.
 

Riste19

Gaining Experience
14 ноември 2016
599
241
Последниов период (1-2месеца) имам проблем со споро пристигнување на пратки.Не знам зошто но, до сега сите пратки пристигнувале за 20-25дена со соодветен тракинг која пратка до каде е .Сега последниве само има инфо дека ја напуштиле Кина и месец дена стојат така..некој со сличен проблем?


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
Ќе стигнат, има голем застој во Прага!
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,572
3,732
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Незнам зошто ви е чудно. Алиекспрес користи наефтин шипинг што постои. Сеа чекајте со месеци.
Да, дека алиекспрес постои од вчера и никој не знае од претходно искуство колку се чека, па сега се зезнале и ќе чекаат со месеци...:boring:
FYI, повеќето нарачки стигаат за 20 и кусур, максимум за 30 дена со било кој шипинг метод.
 

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,325
4,421
У глобала досега сум чекал 3-4 недели. Имало некогаш да заглават по месец и пол, ама 2 на 50 пратки.
Последниве 3 ги чекам повеќе од месец и пол скоро...

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
 

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
940
588
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro

krema

Professor
24 јуни 2009
12,072
11,455
youtu.be
хехе, сигурно се некои поклончиња за нова година па се чешате дали ќе стигне на време :D j/k
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,072
11,455
youtu.be
Се зезам. Коментирав за статусот на пратката. Да не загинала некаде во океанот. :D
Потполно те разбрав, веќе не им се губат авионите.
Инаку од тогаш кога исчезна тој авион па наваму се отежна шипингот на било какви литиумски батерии од P.R.C. кон европа.
 

flashgordon007

On your way to fame
15 септември 2012
700
709
Сега им се сигурни авионите, башка овие користат карго авиони а не патнички. :)
Опет криво.
За авионски транспорт на поштенски пратки (какви што нарачуваме сите ние од кинезите) се користат првиот слободен простор во било кој патнички авион... Поевтино е од карго авион...

Инаку од тогаш кога исчезна тој авион па наваму се отежна шипингот на било какви литиумски батерии од P.R.C. кон европа.
Го заборави нивниот авион што падна во Украина неколку месеци претходно?
 

DeltronZero

Intern
6 декември 2014
38
48
Последниов период (1-2месеца) имам проблем со споро пристигнување на пратки.Не знам зошто но, до сега сите пратки пристигнувале за 20-25дена со соодветен тракинг која пратка до каде е .Сега последниве само има инфо дека ја напуштиле Кина и месец дена стојат така..некој со сличен проблем?
И кај мене е исто другар.Пред 5 недели нарачани пратки од АлиЕкспрес сеуште никаков трекинг неам добиено од Македонски Пошти.Можно е каснењево заради акцијата што ја имаа на 11.11.
 

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
940
588
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro
И кај мене е исто другар.Пред 5 недели нарачани пратки од АлиЕкспрес сеуште никаков трекинг неам добиено од Македонски Пошти.Можно е каснењево заради акцијата што ја имаа на 11.11.

Јас ги нарачав недела дена пред 11.11


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,255
8,513
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Јас редовно си добивам пратки. Најнормално, т.е. нема каснење. Само што мене сите пратки ми се валидни тракинг бројчина RFXXXXXXXX, не оние глупостине само со цифри. Тие можат да пратат само додека се качи во авион. Стално доплаќајте за прав тракинг, со потпис.
 

Software

Gaining Experience
15 август 2007
528
267
Software's setup  
Processor & Cooler
Intel i3 8100
Motherboard
Gigabyte B360M DS3H
Storage
Western Digital 1TB Blue
PSU
EVGA 450W BT 80+
RAM
8 GB Kingston HyperX 2400 Mhz
Video card
-
Case
Modecom Oberon 2F
Mouse
Genius
Keyboard
Genius 110
Audio
Trust 2.1
Monitor
Samsung P2270
OS
Windows 10 Pro 64bit
а до каде се кинезиве со нивниот магацин кој беше најавен во некоја од поранешните ЈУ републики или Бугарија?
 

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
940
588
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro

DonFrozex

Practice makes perfect
9 јуни 2011
1,082
1,316
Екипо, сакам да споделам еден веб-сајт за повраток на средства при секоја онлјан нарачка.
Пошто сајтов има добра affiliate програма и би сакал да го искористам тоа, а форумов не дозволува реф линкови - ќе морам да го пишувам сајтот без име, а тие што се заинтересирани нека ми пишат кратка ПП - ќе ви пуштам линк.

(Однапред да кажам, НЕ, не станува збор за Лајонес!)

Имено станува збор за одличен кешбек сајт кој го користам околу пола година и нуди кешбек на повеќе од 100 онлајн продавници, меѓу која и AliExpress (веројатно сите ја оваа најчесто користиме).
Освен Али, на сајтот ги има и Ebay, Amazon, Dell, Booking, Hotels и многу други познати имиња кои нудат кешбек преку нивните онлајн продавници.

Сајтов има различни кешбек проценти за различни продавници:
 • AliExpress - 7%
 • Amazon - 8%
 • Nike - 8%
 • Booking.com - 7%
 • Dell - 6%
 • Best buy - 1%
 • GNC - 12%
 • Reebok - 7%

За да го добиете кешбекот се што треба да направите е да се логирате на сајтот, да го најдете Али како merchant, да кликнете Get Cashback линкот и тоа ќе ве редиректира до нивниот affiliate линк од Али.
Од тука веќе си пазарувате нормално како што сте правеле претходно.
Simple as that.

Освен кешбек, на сајтот можат да се најдат и доста ваучери и купони за одредени продавници и продукти.

Исплатата од сајтот до вас може да биде преку Пејпал, ACH и преку gift-cards од Ebay, Amazon, Nike итн.
(п.с. за тие што ќе се регистрират преку мене, сите пари што ќе ги извадите на Пејпал - можам во ист ден да ви ги искеширам на рака)

Единствена маана е што се чека многу време за потврда на кешбекот (некогаш може и месец-два да биде), но ова е како заштитна мерка откако ќе потврдите дека сте ја примиле нарачката и парите ќе бидат пуштени на продавачот од Али.
Мене лично тоа не ми смета се додека сајтот е легит и навистина исплаќа.

Како функционира сето ова?
AliЕxpress има доста јака Affiliate програма, и многу други сајтови го користат ова за дополнителна заработка од секој купен продукт.
Овој сајт е токму еден од тие, и постои од 2005-та година, значи е стабилен и етаблиран, не некоја превара.

Зошто би се регистрирале на ова?
Затоа што веќе секако го користите АлиЕкспрес (чим сте активни на темава) за нарачки и нема што да изгубите, баш напротив, со ова технички секое едно нешто што ќе го купите ќе ве чини 7% по-ефтино.

Зошто реф линк?
 1. Секој што ќе се регистрира преку мене, во моментот кога ќе направете 10$ во кешбек на сајтот (а се прават доста брзо) - јас ќе добијам еднократно 20$ гратис затоа што сум донел нови членови.
 2. Ви стојам на располагање за вадење пари од Пејпал на рака.
Нема никаква пирамида во ова со реф линкот, никаква измама, проверено е и си функционира без никаков проблем.

Откако ќе се регистрирате, ќе си имате секој уникатен реф линк и ќе можете да го споделете со ваши пријатели, за да заработите некој гага гаџет од Али :)

Секој што е заинтересиран нека ми пише ПП - ќе ви пратам два линка, обичен и реф линк, па вие одлучете преку кој ќе се регистрирате.

Тие што ме знаат по форумов, знаат дека набавувам телефони од Али, и токму кешбек заработката од сајтов беше една од главните причини како успевам да носам телефони по ефтини цени, а сепак да имам пристојна заработка и за мене.

Не сакав да го споделам линкот порано затоа што сакав прво да се уверам дека сајтов е легит и дека навистина исплаќа.
Пред неколку дена ми стигна првата исплата на Пејпал од некои си 200$+ долари.

Еве како ми изгледа моменталната состојба таму:


Доколку имате било какви прашања или дилеми - слободни пишете ми ПП или ајде да дискутираме тука :)

p.s. sorry for the long post, we are out of potatoes :/
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,087
Мислења
838,210
Членови
29,009
Најнов член
frameofmind
На врв Дно