• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

arduino

 1. G4M3R

  DIY Ambilight за монитор

  Знам дека се дискутираше во другата тема, но за овој (целосен) проект мислам заслужува засебна тема во која се содржи целиот материјал за изработка. Претходен пост каде имав на кратко објаснето за DIY Ambilight. Сега е направена целосна надградба и сетап со нова ЛЕД лента. Мониторот од 24" е...
 2. JensenInterceptor

  Туторијал за кодирање на Ардуино чип, да чита шифра пред влез/излез од работа?

  Имам домашна работа. Треба да искодирам Ардуино чип така што ќе чита кодови од каква таква тастатура која во замислен свет стои пред влезна врата од фирмата каде работиш. Прво идејата беше со уред со магнетна картичка, но излеа може и со Ардуино чип со тастатура. Врска неам од кодирање Ардуино...
 3. B

  Arduino ми треба совет за почеток

  Син ми (15) се интересира за учење на Arduino и се што е поврзано со тоа па ми треба совет дали да му земам само Arduino Uno плоча и неколку додатни компоненти или цел стартер кит (Arduino Starter Kit). Исто така ми треба информација дали некој организира почетнички курсеви за поставување...
 4. bokiscout

  [услуга / позајмица] Лемење пинови на Arduino Mini Pro

  Дома немам лемалка а ми треба да залемам неколку пинови на Arduino Mini Pro. Се наоѓам во Скопје, Буњаковец.
 5. vukasin

  Туторијал 1602 LCD Keypad Shield + Arduino = Часовник

  Од неодамна почнав да се занимавам (од хоби) со програмирање на Arduino, па затоа решив и несбично да го споделам и мојот прв код. Се надевам дека на форумов има и многу други кои работат со Arduino па ќе си направиме и добра дискусија и ќе си помагаме. она што ќе ви го претставам е часовник...
На врв Дно