• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Туторијал Водич при купување на Android TV Box

nikola_bb

Gaining Experience
14 август 2009
332
86
Дали mibox s ќе прикажува full hd од нетфликс? Имам бокс ама не е сертифициран, а воглавном го користиме за netflix гледање па ме интересира која е најевтина варијанта за full hd.
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
2,927
4,139
SK
Ovoj e so ram 2GB DDR3, baram DDR4 ako mozam da najdam
Не знам што бенефит ќе даде DDR4 наспроти DDR3 на овие платформи... Но знам дека 4 гига рам треба да е приметливо подобро од 2 гигабајти.

Јас за другар нарачав два комада Transpeed A95X F3 S905X3 (4GB RAM, 32Gb flash) и двата заедно за ~73 долари со се поштарина, па ќе видиме како ќе стигнат. Тоа на 15-ти Јуни акциската продажба, сега се нешто поскапи: US $27.75 29% OFF|Transpeed A95X F3 Air 8K Android 9.0 TV BOX Amlogic S905X3 4K Google Voice Assistant wifi 4GB 16GB 32GB 64GB Light TV Box|Set-top Boxes| - AliExpress
 

draey

Gaining Experience
15 јануари 2010
194
229
Куманово
draey's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 7 3700X + beQuiet! Dark Rock 4
Motherboard
Asrock X570 STEEL LEGEND
Storage
M.2 Samsung NVMe 970 EVO Plus 250GB + Samsung 860 EVO 500 GB + 1TB WD EZEX
PSU
650W RIOTORO ENIGMA G2
RAM
32GB G.SKILL Trident Z RGB NEO
Video card
GIGABYTE GTX1660 SUPER GAMING OC 6GB
Case
Cooler Master Storm Scout 2
Mouse
Logitech G403
Audio
Phillips BTD7170
Monitor
Acer Nitro VG252Q IPS, 240hz, Full HD
OS
Windows 10 Pro
Не знам што бенефит ќе даде DDR4 наспроти DDR3 на овие платформи... Но знам дека 4 гига рам треба да е приметливо подобро од 2 гигабајти.

Јас за другар нарачав два комада Transpeed A95X F3 S905X3 (4GB RAM, 32Gb flash) и двата заедно за ~73 долари со се поштарина, па ќе видиме како ќе стигнат. Тоа на 15-ти Јуни акциската продажба, сега се нешто поскапи: US $27.75 29% OFF|Transpeed A95X F3 Air 8K Android 9.0 TV BOX Amlogic S905X3 4K Google Voice Assistant wifi 4GB 16GB 32GB 64GB Light TV Box|Set-top Boxes| - AliExpress
Ти стигнаа боксовите да споделиш искуство како се?
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
2,927
4,139
SK
@draey стигнаа на крај на Јули, директно на врата без царниски давачки или данок (веројатно пликот/пакетчето не им било интересно за отварање)... Не ги користам јас, за пријател ги купив, инаку задоволни се и се фалат дека супер им вршат работа за IPTV, филмчиња и слично.

Убаво спакувани беа, ок изработка од аспект на пластика/итн. Можам само да додадам дека опцијата со тастатурчето вреди за доплатата. Цената секако е солидно поевтина од овдешните понуди, ама тоа веќе сите го очекуваме.
 

draey

Gaining Experience
15 јануари 2010
194
229
Куманово
draey's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 7 3700X + beQuiet! Dark Rock 4
Motherboard
Asrock X570 STEEL LEGEND
Storage
M.2 Samsung NVMe 970 EVO Plus 250GB + Samsung 860 EVO 500 GB + 1TB WD EZEX
PSU
650W RIOTORO ENIGMA G2
RAM
32GB G.SKILL Trident Z RGB NEO
Video card
GIGABYTE GTX1660 SUPER GAMING OC 6GB
Case
Cooler Master Storm Scout 2
Mouse
Logitech G403
Audio
Phillips BTD7170
Monitor
Acer Nitro VG252Q IPS, 240hz, Full HD
OS
Windows 10 Pro
@draey стигнаа на крај на Јули, директно на врата без царниски давачки или данок (веројатно пликот/пакетчето не им било интересно за отварање)... Не ги користам јас, за пријател ги купив, инаку задоволни се и се фалат дека супер им вршат работа за IPTV, филмчиња и слично.

Убаво спакувани беа, ок изработка од аспект на пластика/итн. Можам само да додадам дека опцијата со тастатурчето вреди за доплатата. Цената секако е солидно поевтина од овдешните понуди, ама тоа веќе сите го очекуваме.
Мене ми треба само за ИПТВ, за цената не правиме муабет тука се скоро 2х од цената на али.
 

the_butcher

Intern
31 октомври 2016
7
4
Здраво, ајде малку помош ако знае некој.
Имам земено андроид бокс поточно модел S96 max+. Денес сабајле кога го уклучив си беше се во ред гледав преку него, сега го пуштам ми ги нема сите канали. Се јавив во техничка поддршка во Скопје, и ми рекоа дека треба да им го пуштам до нив да го проверат. Прво ми рекоа дека сум ги избришал програмите, а нема врска тоа, сабајле само го исклучив..Прашањето ми беше дали некој знае како се инсталираат повторно сите програми?
 

flashgordon007

On your way to fame
15 септември 2012
696
704
Здраво, ајде малку помош ако знае некој.
Имам земено андроид бокс поточно модел S96 max+. Денес сабајле кога го уклучив си беше се во ред гледав преку него, сега го пуштам ми ги нема сите канали. Се јавив во техничка поддршка во Скопје, и ми рекоа дека треба да им го пуштам до нив да го проверат. Прво ми рекоа дека сум ги избришал програмите, а нема врска тоа, сабајле само го исклучив..Прашањето ми беше дали некој знае како се инсталираат повторно сите програми?
Јас знам како се инсталираат сите програми. (имам тазе грав, па ќе гатам кои се тие програми).
И ти знаеш како се инсталираат сите програми. Ти кажале од техничка подршка од „Скопје“.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,627
Мислења
821,971
Членови
28,272
Најнов член
coolshoeshine
На врв Дно