• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Туторијал Водич при купување на Android TV Box

  • Ја почнал/а темата
  • #253

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,750
6,780
www.mikrotikmacedonia.net
Мастер!
Препорачај бокс со ваков ОС. За еден другар прашувам!
Чесен збор, не се измотавам.

Јас си имам Tanix TX9 Pro и супер ми е.

Или бокс до 50-ина долари. Одамна не ги следам чипсетиве со Амлоџик па врска немам до каде се стасани.
Ова

 
  • Ја почнал/а темата
  • #257

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,750
6,780
www.mikrotikmacedonia.net
Флегма му кажа дека нема џој до и под 50 евра ама искрено да ви кажам чисто сумњам дека ќе бидам послушан.
Дај уште некој денар над 50 евра у биди мирен наредните 5-6 години со боксов.
Со истиот CPU рагледај на али што се нуди.
Не е само CPU-то сегмент. Нека почне од Андроид ТВ како почетна точка. Потоа рам, дури на крај CPU. Не е приоритетот CPU кај андроид бокс.
 

Mayson

Gaining Experience
10 април 2011
925
479
Mayson's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6500
Motherboard
Asus H110M-K
Storage
Samsung 850 EVO 250 GB + Kingdian S370 512 GB + HDD Hitachi 2 TB
PSU
HCG-520M
RAM
16 GB DDR4 2133 MHz Patriot
Video card
ASUS Strix RX 470 4GB
Case
Antec GX500
Mouse
Logitech MX 518 Legendary
Keyboard
Redragon K558
Monitor
AOC G27 70PF FreeSync 144Hz
OS
Windows 10
која е предноста на андроид тв ос? гледав споредби на јутуб и освен интерфејсот и што неможе некој апликации да се инсталираат?
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,072
11,455
youtu.be
Дај уште некој денар над 50 евра у биди мирен наредните 5-6 години со боксов.
@FLEGMA никад није био циција, тој би платил и 100 за добар бокс, него за пријател прашува.
Не е само CPU-то сегмент. Нека почне од Андроид ТВ како почетна точка. Потоа рам, дури на крај CPU. Не е приоритетот CPU кај андроид бокс.
Горе долу познато ми е ова, но ако се земе во предвид за што би се користел боксот (претежно за IPTV) тогаш и дали е неопходен Андроид ТВ.
 

petkotrajko

Gaining Experience
16 јуни 2017
161
113
Дали со ваков уред може да се замени кабловска од А1/Телеком, може ли да се добие исто искуство да си мењаш канали како на кабловска? Македонски канали, кој сакам канал од светот? Потребен ли е некој подобар Wi Fi сигнал? Што е уствари ова, од обичен тв прави смарт?

Диносаурус сум за овие работи, дајте линкови нешто ако има да се прочита.
Тие боксови на првата страна гледам од странство се сите тука кај нас прочитав назад за тој ми бокс анхоч али нема залиха?

Бидејќи немам поим, можеби има побитни прашања кои треба да ги поставам? Можеби има друга тема за ова?
То е уствари уредче шо има на него андроид како оперативен. (Андроид ТВ бокс, или на нашки андроид тв кутија).
Ти треба интернет да имаш, брзини од 10 мегабита нагоре, и телевизор за да го врзиш со хдми кутивчево (кое претходно ќе го поврзиш на во струја и на интернетот).
Јас лично купив 2 исти уреди од реклама5 (од ист чоек, во размак од месец-два), коштаа по 3.000 ден. плус 130 ден. достава дома по карго (од Кавадарци беше чоеко).
Нови беа уредите, некористени, и од чоеко доаѓаа со прединсталирани програмчина шо се потребни за гледање ИПТВ (Коди, ТВ бади и шознам кој не), со вклучени листи на канали (претплата прашав дали треба, ама ете не требаше, пошто тоа гратис од него идеше, имал закупено сервери или шо и да значи тоа, во случај нешто да откажи, рече само да му јавам, ќе среди, ќе ја обнови претплатата и сл.)
Јас пробно ги користев по 3-4 дена, пред да ги пратам како поклони во држави надвор од Балкано, и мислам ок си беа....имаше канали во фул хаде (сите можни арени во фул хаде ги имаше), ХБО исто имаше, преводи имаше (некаде српско-хрватски, некаде македонски?),
тука беа стандардниве фокс канали, еуроспорт, дискавери и уште неколку стотини...или илјади други? Незнам, не ми се замараше до толку.
На некои од апликациите не работеше ИПТВ листата ко шо треба...баш на Коди се сеќавам, таму најтапа беше, неќеа да стартуваат каналите?
Можда не знаев да работам со Коди, ај помина тоа...
Иначе хардверо беше 4гига рам, 32 гига ром (за оперативнио и за инсталирање на други андроид програмчиња), а оперативнио ќе да беше андроид 9, со надградба што чекаше да се апдејтува на 10, ама не апдејтнав, за да не ми се изгубат листите.
Иии, то...

Испратено од телефоно.
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,259
14,023
Дај уште некој денар над 50 евра у биди мирен наредните 5-6 години со боксов.


Не е само CPU-то сегмент. Нека почне од Андроид ТВ како почетна точка. Потоа рам, дури на крај CPU. Не е приоритетот CPU кај андроид бокс.
Пред неколку години, мислам 2016~2017, од АМЦ купив Tanix TX9 Pro со Amlogic S912. Го платив прилично солено (околу 5000~5400) .
Тогаш, се сеќавам, брзав и не ми се чекаше од нет затоа што заради промени во API-то Youtube апликацијата на мојот Sony телевизор престана да работи па морав да се одлучам или за нов телевизор (што во моментот ми изгледаше сулудо) или за нешто со кое би го направил „смарт“
Почетно сметав дека сум избрзал (особено заради цената) но се испостави дека боксот е одличен. Брз и респонзивен + има Wifi: 802.1.1 b/g/n/ac (2.4G+5.8G) и гигабит ЛАН што особено ми одеше во прилог затоа што многу користам DLNA.
Боксот е root-нат па може да му се прави што сакаш. Сега брзо на XDA читав туторијал како да му ставиш Android TV OS прилично лесно (за што ни имам желба нит имам време, но добро е да се знае)
90% од времето се користи за Youtube. Заради динамиката на живеење (деца и сето тоа) немам време да се занимавам со мушиците на Коди и да билдам филмотеки. Филмовите ги симнувам на компјутер па од таму преку FTP/SMB ги џиткам на боксот на кој има приклучено екстерен од 500 гига (Вербатим) кој е полн со, погодувате, Маша и Медвед + остала менажерија.
Кога ви велам дека е тажен гиковскиот живот не ми верувате.

Единствен проблем на кој наидов беше користењето на вградената YouTube апликација која не ја бидува (барем не за мене) за на телевизор.
После многу обиди, и сам не знам како, успеав да најдам верзија за на Android TV па сега така гледам.
Набавив и даљинско со тастатура/глушец (жироскопско) па кога морам да пишувам терам така.
HDMI CEC поддржува flawless па боксот го командам со даљинското од телевизорот.
Нетфликсови, Попкорнови.. ништо од ова.

moral of the story
Добиваш онолку колку што си платил. Под услов да знаеш да го користиш.
Пробувам ова да го објаснувам (еве во конкретниов случај со другарот) но некако не ми иде. Ќе се искрши човек од објаснување и на крајот ќе ти земат бокс од 2500 денари (“шо му фали? Абе нека тера таму..“)


која е предноста на андроид тв ос? гледав споредби на јутуб и освен интерфејсот и што неможе некој апликации да се инсталираат?
Баш интерфејсот е клучен во командање на Јутубе на телевизор. Обичната апликација не ја бива (ситен текст)
Мене колку што ми е познато и гледајќи Андроид телевизори со овој OS, можат да се инсталираат обични апликации. Со таа разлика што некои од нив имаат по две верзии. Една прегледна за на телевизор и друга за останатите Андроид уреди.
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,241
1,339
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Браво за напорот ама мислам дека вреди да се чека од иБеј. Amazon Firestick 4k има буквално исти перформанси и го земав за 2900 денари од иБеј. Мислам дека има дилови и за Кромкаст на иБеј и испаѓа околу 3000 денари...
 

SYM_J

Intern
3 декември 2012
37
13
Дали Xiaomi Mi Box S од mi-store.mk има AV излез? Или знаете некаде каде што се продава во Македонија (да не го чекам од Кина) а има AV излез?

Гледам има повеќе верзии на интернетов, некои се со Audio, а некои со AV излез на истото место.
 

Salermo

Intern
13 септември 2017
25
3
Se odluviv za Mecool box. Beelink mi e nekako skap. E sega gledam ima Mecool Km1, Km1 pro, Km 9, Km9 pro site se so 905x2 ili 905 x3 a ima i M8S so 912. Mislenje za poupatenite koj da go izberam ?
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,735
3,104
Se odluviv za Mecool box. Beelink mi e nekako skap. E sega gledam ima Mecool Km1, Km1 pro, Km 9, Km9 pro site se so 905x2 ili 905 x3 a ima i M8S so 912. Mislenje za poupatenite koj da go izberam ?
905x3, во однос на чипсетите. Иако 912 е појака класа, сепак х3 е две генерации понов.
Во однос на конкретните модели, види кој што има од приклучоци што ти требаат и кој ти фаќа око.
 

TheSchumann

Gaining Experience
27 јануари 2017
86
100
Скопје
Se odluviv za Mecool box. Beelink mi e nekako skap. E sega gledam ima Mecool Km1, Km1 pro, Km 9, Km9 pro site se so 905x2 ili 905 x3 a ima i M8S so 912. Mislenje za poupatenite koj da go izberam ?
КМ1 е врв. Единствен проблем што го имам е перингот на даљинското, некогаш сака некогаш не, па го користам на инфраред. За 1000че плус сега имаш КМ6 со 905х4 така да размисли си.
 

SYM_J

Intern
3 декември 2012
37
13
Случајно некој да не продава половен и исправен Xiaomi Mi Box S? Новиве некако скапи (ми) се, а половни по огласи нема ни за лек. Или пак ептен се добри и никој не ги продава?!

Ако е офтопик постов нека оди в канта.
 

Astraion

Unstoppable
24 ноември 2012
1,802
2,705
Струмица
Случајно некој да не продава половен и исправен Xiaomi Mi Box S? Новиве некако скапи (ми) се, а половни по огласи нема ни за лек. Или пак ептен се добри и никој не ги продава?!
Ако мислиш случајно оти некој ќе ти го даде под 50 евра АКО реши да го продава, поарно уште сега барај некој евтин кинез, за кој ќе немаш поддршка ни апгрејд на понов Андроид ОС.
Еве ти најевтина локална опција, која исто кошта горе-доле ако решиш да го порачуваш од Али, плус имаш 2 години локална гаранција.
 

Mayson

Gaining Experience
10 април 2011
925
479
Mayson's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6500
Motherboard
Asus H110M-K
Storage
Samsung 850 EVO 250 GB + Kingdian S370 512 GB + HDD Hitachi 2 TB
PSU
HCG-520M
RAM
16 GB DDR4 2133 MHz Patriot
Video card
ASUS Strix RX 470 4GB
Case
Antec GX500
Mouse
Logitech MX 518 Legendary
Keyboard
Redragon K558
Monitor
AOC G27 70PF FreeSync 144Hz
OS
Windows 10
КМ1 е врв. Единствен проблем што го имам е перингот на даљинското, некогаш сака некогаш не, па го користам на инфраред. За 1000че плус сега имаш КМ6 со 905х4 така да размисли си.
за 1000че плус гледам на али се со 2гб рам, со 4гб рам е 3000чиња плус, и како што видов единствена разлика е што с905х4 подржува AV1. мислам дека не се исплати
 

bookoo

Intern
12 декември 2017
60
18
Јас земав Ми Стик и покрај толку лоши коментари што ги прочитав, од мое искуство никаков проблем. Ако се користи како што треба, нема мака, а не некои го поврзуваат усб-то во ТВ директно наместо да користат адаптер и после се рестартирал, загревал, прегревал итн. Го препорачувам за секој што не пребарува многу многу.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,088
Мислења
838,212
Членови
29,009
Најнов член
frameofmind
На врв Дно