• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Туторијал Водич при купување на Android TV Box

123456

Practice makes perfect
12 април 2013
1,489
1,042
Naselba Dracevo, Kisela Voda, Macedonia
Aman be sto e tolku loso so nego?

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
Преку 5г на коди локално филмовите ми ги исклучува на рандом 10секун,10мин итн , 2 пати до сега ми се укочи данлиското, и сликата дирекно од андроид тв филипсот е далеку побистра него на шилдот и ако сменив неколку хдми кабли.

Проблемот со кодито го решив со лан кабел ама не е тоа тоа

За брзина ептен е брз ко брзи гоназелс :D
 

bookoo

Intern
12 декември 2017
80
28
Користи 5гх мрежа не на 2.4и ке немаш мака со кодито

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
Da be i jas toa primetiv na Mi Stick-ot zavcera duri mi bese ukluceno samo 2.4ghz i strimot na kodi nonstop se gasese i otkoga ukluciv 5ghz si bese se pod kontrola i celo vtoro poluvreme go izgledav na raat

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
 

shooter

Gaining Experience
2 март 2010
566
386
По препорака од член од форумот во темава купив A95X Air ( US $32.44 17% OFF|Transpeed A95X F3 Air 8K Android 10.0 TV BOX Amlogic S905X3 4K Google Voice Assistant wifi 4GB 16GB 32GB 64GB RGBLight TV Box|Set-top Boxes| - AliExpress ), 4ГБ+32ГБ испадна околу 50$ со вифи тастатура. Работи добро, стабилно, брзо сеа за сеа. Замерки - имаше некоја модифицирана верзија на коди која не функционираше, морав да ја бришам и да инсталирам одново (уредот дозволува бришење на апликации кои доаѓаат со него).
 

bookoo

Intern
12 декември 2017
80
28
По препорака од член од форумот во темава купив A95X Air ( US $32.44 17% OFF|Transpeed A95X F3 Air 8K Android 10.0 TV BOX Amlogic S905X3 4K Google Voice Assistant wifi 4GB 16GB 32GB 64GB RGBLight TV Box|Set-top Boxes| - AliExpress ), 4ГБ+32ГБ испадна околу 50$ со вифи тастатура. Работи добро, стабилно, брзо сеа за сеа. Замерки - имаше некоја модифицирана верзија на коди која не функционираше, морав да ја бришам и да инсталирам одново (уредот дозволува бришење на апликации кои доаѓаат со него).
Ич не ги сакам само заради тоа што доаѓаат рутирани со апликации од сумљиви извори и прв пат послушав некој друг кога станува збор за купување нешто од технологијата и си земав Ми Стик, а иначе сакав да земам Transpeed 6K што крева температура до 80 90 степена одма а после открив и фејк рам дека имале.

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
 
12 ноември 2018
87
28
Ne mi e jasno sto uloga ke igra dali android bokost e priklucen na 2.4 ghz ili na 5 ghz??? Mene boksot mi bese na 2.4 povrzan i mnogu cesto koga gledam iptv znae posle nekoe vreme da me isfrli da se ukoci se i da se restartira boksot.... Se mislam da se konektiram preku wifi na 5 ghz ama ne veruvam deka ke bide do toa.. ajde neka pomogne nekoj koj se razbira vo ovaa tehnologijava denesna dali i sto bi bila razlikata od 2.4 i 5 ghz? I dali e mozno toa da e problem zatoa sto iptv gledam na 2.4???
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,519
4,156
Препорака за најбрз Андроид бокс (може да е и обичен и ТВ ОС)?

Mi box S никаде во МК го нема на залиха.

Pendoo T95? Mecool?

Formuler Z8+ / Shield Pro моментално не ми се опција додека не се отвори Грција, или нешто локално или од Србија или од кинески сајт препорачајте, предност имаат брендови кои редовно ги апдејтираат боксовите.
 

123456

Practice makes perfect
12 април 2013
1,489
1,042
Naselba Dracevo, Kisela Voda, Macedonia
Препорака за најбрз Андроид бокс (може да е и обичен и ТВ ОС)?

Mi box S никаде во МК го нема на залиха.

Pendoo T95? Mecool?

Formuler Z8+ / Shield Pro моментално не ми се опција додека не се отвори Грција, или нешто локално или од Србија или од кинески сајт препорачајте, предност имаат брендови кои редовно ги апдејтираат боксовите.
нептун има ми бокс с


ова не ти фака око
 
Последна промена:

mrkela2009

Gaining Experience
24 јануари 2010
198
193
Скопје
Препорака за најбрз Андроид бокс (може да е и обичен и ТВ ОС)?

Mi box S никаде во МК го нема на залиха.

Pendoo T95? Mecool?

Formuler Z8+ / Shield Pro моментално не ми се опција додека не се отвори Грција, или нешто локално или од Србија или од кинески сајт препорачајте, предност имаат брендови кои редовно ги апдејтираат боксовите.Види во листиве, имаш доста модели со бенч резултати.

Sent from my M2007J17G using Tapatalk
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,519
4,156
нептун има ми бокс с


ова не ти фака око
Не ни барав во Нептун, фала ти.

Хромкастот не ми се свиѓа бидејќи сакам да има Ethernet (за Box S-от би нарачал усб адаптер од Али).

После RJ45 втора работа што е пожелно да има чести софтверски апдејти, за формулерот еве 2+ години има редовно.
 

123456

Practice makes perfect
12 април 2013
1,489
1,042
Naselba Dracevo, Kisela Voda, Macedonia
Не ни барав во Нептун, фала ти.

Хромкастот не ми се свиѓа бидејќи сакам да има Ethernet (за Box S-от би нарачал усб адаптер од Али).

После RJ45 втора работа што е пожелно да има чести софтверски апдејти, за формулерот еве 2+ години има редовно.
па добро ке нарачаш и за гоогле тв адаптер од европа некаде,плус верзија 10 е, ако за него нема апдејти незнам за кој друг уред би имал попрво.

мојот шилд 2019 е се уште на 9.0
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,806
3,174
А зошто толку инсистираш апдејти да има?
Имам еден бокс, системот не му е апдејтиран од 2017-та, си работи беспрекорно и со најновите верзии од програмите.
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,519
4,156
А зошто толку инсистираш апдејти да има?
Имам еден бокс, системот не му е апдејтиран од 2017-та, си работи беспрекорно и со најновите верзии од програмите.
Имам андроид таблет од пред 8 години, на 4.2 седи и некои апликации не можат да се апдејтираат. Не сакам на 2-3 години да купувам ствари бидејќи добивале малце/воопшто апдејти.
 

Mayson

Gaining Experience
10 април 2011
944
491
Mayson's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6500
Motherboard
Asus H110M-K
Storage
Samsung 850 EVO 250 GB + Kingdian S370 512 GB + HDD Hitachi 2 TB
PSU
HCG-520M
RAM
16 GB DDR4 2133 MHz Patriot
Video card
ASUS Strix RX 470 4GB
Case
Antec GX500
Mouse
Logitech MX 518 Legendary
Keyboard
Redragon K558
Monitor
AOC G27 70PF FreeSync 144Hz
OS
Windows 10
Имам андроид таблет од пред 8 години, на 4.2 седи и некои апликации не можат да се апдејтираат. Не сакам на 2-3 години да купувам ствари бидејќи добивале малце/воопшто апдејти.
ја имам андроид бокс лд пред 5 год и да има апдејти нема да значи пошто хардверот не подржува 4к60фпс...
за неколку години 8к ке биде меинстрим ке требА пак нов хардвер.
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,519
4,156
Нарачан Pendoo T95 ако се погоди ок, ако не ќе зимам Formuler GTV од странство.

Фала на сите за сугестиите.
 
Последна промена:

123456

Practice makes perfect
12 април 2013
1,489
1,042
Naselba Dracevo, Kisela Voda, Macedonia

bookoo

Intern
12 декември 2017
80
28
Na ovie so H616 chipset moze rucek da se pravi kolku krevaat temperatura i bez da ti e pusteno nesto. Prosecno 80 90 pri gledanje videa, a ramot e fejk.

Bolje ti bilo nekoe boksce so Amlogic i androidtv OS.
Jas pred 2 meseca se mislev megju Transpeed 6k i Mi TV Stick. Traspeed 6k e so istiot toj H616 chipset i koga vidov po toa ruskite forumi deka doagja rutiran, kreva temperatura ko sporet i fejk ram se resiv za stikot i gajle nemam. A sto sve ne procitav za stikot, seckal, kochel, sam se restartiral (toa bilo za tie sto mesto steker koristele struja od tv) ama eve go raboti bukvalno po cel den, 50 stepeni, si lizga.
 
Последна промена:

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,519
4,156
Може урл?
Барав или не знам да барам.
Шарам барам. :)

@bookoo Кога ќе го добијам и поработам некое време ќе пишам импресии. Посекако не ми е главен ТВ бокс (имам Formuler Z8), за споредна работа ми е.
 
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,531
Мислења
846,098
Членови
29,330
Најнов член
Leonard
На врв Дно