• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Туторијал Водич при купување на Android TV Box

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
512
623
Bitola
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 3.8GHz & DeepCool IceWind Pro
Motherboard
B350 Gaming Plus
Storage
256 SSD EVO
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
Ripjaws V DDR4-3000 64GB
Video card
Radeon RX 580
Case
DeepCool
Mouse
MX Master
Keyboard
G.SKILL KM570 MX
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D, Dell U2414H
OS
Windows 10
Amazon Fire TV Stick 4K
Иста цена ти е во немачка и имачка
Stremio и Kodi работат добро на ова?

Работат ама со мака. Гледам дека е одлично ова за платени сервиси, арно ама некогаш другарите ми бараат неплатени, па дали има такво донгле?
Ова Mi Box S 4K функционира добро со Коди и/или Стремио?
 
Последна промена:

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
512
623
Bitola
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 3.8GHz & DeepCool IceWind Pro
Motherboard
B350 Gaming Plus
Storage
256 SSD EVO
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
Ripjaws V DDR4-3000 64GB
Video card
Radeon RX 580
Case
DeepCool
Mouse
MX Master
Keyboard
G.SKILL KM570 MX
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D, Dell U2414H
OS
Windows 10
Stremio и Kodi работат добро на ова?

Работат ама со мака. Гледам дека е одлично ова за платени сервиси, арно ама некогаш другарите ми бараат неплатени, па дали има такво донгле?
Ова Mi Box S 4K функционира добро со Коди и/или Стремио?
Мислам дека најдов доста солиден Android Box, имам Galaxy Note8 со скршен екран. Го врзав со DEX, ќе пишам деновиве како работи. :D
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,763
3,955
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Кој уред би го препорачале за постар 720p телевизор? Сакам да го направам смарт. Буџетот ми е 3000 денари а ќе се користи за гледање на интернет стримови и YouTube.
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,763
3,955
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Разгледував нешто, мислење за Xiaomi Mi TV Stick?

Има 1GB RAM, заради тоа се двоумам. За livestreams ќе го биде? Инаку мислам дека има доста добра цена и се добива повеќе во споредба со Chrome Cast-от на пример со кој што не следува даљинско.
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,763
3,955
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Амазон Стик, многу е побрз од Xiaomi и одлично работи со иптв стримови.


Нешто не ми се свиѓа зашто нема Chromecast ни Google Play Store a поскап е за 500 денари. И веројатно те бомбардираат со реклами за Amazon Prime и слично..
Инаку сакам да пуштам стримови од вебсајт преку Chrome или друг веб прелистувач, не iptv. Не мора стик, може предлог и за некој box до ~3000 денари доколку е подобар од овие 2.
 

fcwizard

Intern
26 март 2018
4
1

Нешто не ми се свиѓа зашто нема Chromecast ни Google Play Store a поскап е за 500 денари. И веројатно те бомбардираат со реклами за Amazon Prime и слично..
Инаку сакам да пуштам стримови од вебсајт преку Chrome или друг веб прелистувач, не iptv. Не мора стик, може предлог и за некој box до ~3000 денари доколку е подобар од овие 2.
Браусерите за андроид боксови се срање(превише време ти треба да најдеш било што, па дури и со тастатура и глувче) така да би ти препорачал најдеш бокс со chromecast за брзо и лесно кастување од телефон или лаптоп, јас имам mecool km6 deluxe и сум презадоволен знам дека не ти влегува во буџет ама основната верзија со km 6 standard е околу 50/60 $ значи околу 3 000 ден, google certified, chromecast, има 2 gb рам и16 gb storage мислам дека е најдобар избор за парите, од 64 gb јас имам 52 слободни така да би требало и 16 да се доволни.
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,763
3,955
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Браусерите за андроид боксови се срање(превише време ти треба да најдеш било што, па дури и со тастатура и глувче) така да би ти препорачал најдеш бокс со chromecast за брзо и лесно кастување од телефон или лаптоп, јас имам mecool km6 deluxe и сум презадоволен знам дека не ти влегува во буџет ама основната верзија со km 6 standard е околу 50/60 $ значи околу 3 000 ден, google certified, chromecast, има 2 gb рам и16 gb storage мислам дека е најдобар избор за парите, од 64 gb јас имам 52 слободни така да би требало и 16 да се доволни.
Работата е што ми треба до следниот викенд, мора да земам нешто од кај нас. Во право си најдобро модели со chromecast да гледам.
 

bookoo

Intern
12 декември 2017
100
37
Работата е што ми треба до следниот викенд, мора да земам нешто од кај нас. Во право си најдобро модели со chromecast да гледам.
Veke 2 meseci teram so Mi TV Stick od AliExpress i raboti fenomenalno. 95% posto od se sto procitav po internet vrska nemase, kako se gasel, se restartiral, mnogu bil zezok, kocel. Fintata e vo toa sto lugjeto go povrzuvale usb-to direkt vo TV namesto adapterot i malce struja im vlecel. Si raboti top, a so martovskiot update mislam deka e bolje vo RAM menadzmentot i navodno po toa sto vidov na reddit imalo uste nekoi drugi podobruvanja za koi ne sum zapoznaen bas da ne te lazam, obicno za nekoi stream/video aplikacii.
Najbitnata rabota e da imas optimiziran hardver i softver, sto golem del kinelski no-name boksovi vrska nemaat, a imaat demek po 4gb fake ram i bozem 4k vrtat.
Sto i da zemes gledaj da e AndroidTV OS i Amlogic chipset.
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,763
3,955
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Veke 2 meseci teram so Mi TV Stick od AliExpress i raboti fenomenalno. 95% posto od se sto procitav po internet vrska nemase, kako se gasel, se restartiral, mnogu bil zezok, kocel. Fintata e vo toa sto lugjeto go povrzuvale usb-to direkt vo TV namesto adapterot i malce struja im vlecel. Si raboti top, a so martovskiot update mislam deka e bolje vo RAM menadzmentot i navodno po toa sto vidov na reddit imalo uste nekoi drugi podobruvanja za koi ne sum zapoznaen bas da ne te lazam, obicno za nekoi stream/video aplikacii.
Najbitnata rabota e da imas optimiziran hardver i softver, sto golem del kinelski no-name boksovi vrska nemaat, a imaat demek po 4gb fake ram i bozem 4k vrtat.
Sto i da zemes gledaj da e AndroidTV OS i Amlogic chipset.
Да знам, фала. Ги прочитав и претходно твоите мислења во темава во врска со стикот и ми помогнаа во одлуката (y)

Уште утредента, во неделата, земав Mi TV Stick и за тоа што ми треба работи супер. Веднаш го приклучив преку адаптерот во штекер :). Инсталирав Коdi, тв каналите се гледаат без никаков проблем, иако погоре спомнав дека не ми е за iptv сепак го користам и за тоа. Chromecast-oт е без проблеми, пробано од повеќе телефони, YouTube исто одлично.
И јас сакав што почист Android TV, ова е тоа. Ми се свиѓа и што изработката на далечинското и на самиот стик е доста квалитетна. Постар телевизор е, го живна ептен.
 

123456

Practice makes perfect
12 април 2013
1,491
1,043
Naselba Dracevo, Kisela Voda, Macedonia
Да знам, фала. Ги прочитав и претходно твоите мислења во темава во врска со стикот и ми помогнаа во одлуката (y)

Уште утредента, во неделата, земав Mi TV Stick и за тоа што ми треба работи супер. Веднаш го приклучив преку адаптерот во штекер :). Инсталирав Коdi, тв каналите се гледаат без никаков проблем, иако погоре спомнав дека не ми е за iptv сепак го користам и за тоа. Chromecast-oт е без проблеми, пробано од повеќе телефони, YouTube исто одлично.
И јас сакав што почист Android TV, ова е тоа. Ми се свиѓа и што изработката на далечинското и на самиот стик е доста квалитетна. Постар телевизор е, го живна ептен.
тоа ти е исто на стар компјутер да му акнеш ссд има да лети :D
Мислењето е автоматски споено:

Него некој го има ли уредов ?
 
Последна промена:

bookoo

Intern
12 декември 2017
100
37
Да знам, фала. Ги прочитав и претходно твоите мислења во темава во врска со стикот и ми помогнаа во одлуката (y)

Уште утредента, во неделата, земав Mi TV Stick и за тоа што ми треба работи супер. Веднаш го приклучив преку адаптерот во штекер :). Инсталирав Коdi, тв каналите се гледаат без никаков проблем, иако погоре спомнав дека не ми е за iptv сепак го користам и за тоа. Chromecast-oт е без проблеми, пробано од повеќе телефони, YouTube исто одлично.
И јас сакав што почист Android TV, ова е тоа. Ми се свиѓа и што изработката на далечинското и на самиот стик е доста квалитетна. Постар телевизор е, го живна ептен.
Мило ми е што сум помогнал колку толку во изборот, и што подолго да те служи
 

bookoo

Intern
12 декември 2017
100
37
тоа ти е исто на стар компјутер да му акнеш ссд има да лети :D
Мислењето е автоматски споено:

Него некој го има ли уредов ?
View: https://youtu.be/fbMy8UJ6gso

Еве една рецензија, само тука е варијанта на Чешки Телеком.
Јас викам да може да се кракне МаксТВ апликацијата и топ ќе биде се хахахах. Ја ставив на Стикот кај мене и вика не е поддржан уредот нешто така.
 

Mayson

On your way to fame
10 април 2011
965
527
Mayson's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6500
Motherboard
Asus H110M-K
Storage
Samsung 850 EVO 250 GB + Kingdian S370 512 GB + HDD Hitachi 2 TB
PSU
HCG-520M
RAM
16 GB DDR4 2133 MHz Patriot
Video card
ASUS Strix RX 470 4GB
Case
Antec GX500
Mouse
Logitech MX 518 Legendary
Keyboard
Redragon K558
Monitor
AOC G27 70PF FreeSync 144Hz
OS
Windows 10
ми стигна пред некој ден вонтар х3 од овој продавач

и не сум баш пријатно изненаден од тоа што го добив....

го поврзав работи, ама што е со гребанициве, лошо залепенавиов најлон?
1618769821153.jpg 1618769821144.jpg

и малце како да грее кога е изгасен дали ради дисплејчето што покажува саат, ама старото боксче кога е угаснато е ладно скроз (нема дисплејче)

ке барам партиал рефунд и избегавајте го овој продавач.
 

bookoo

Intern
12 декември 2017
100
37
ми стигна пред некој ден вонтар х3 од овој продавач

и не сум баш пријатно изненаден од тоа што го добив....

го поврзав работи, ама што е со гребанициве, лошо залепенавиов најлон?
Погледнете го атачментот 99935Погледнете го атачментот 99936

и малце како да грее кога е изгасен дали ради дисплејчето што покажува саат, ама старото боксче кога е угаснато е ладно скроз (нема дисплејче)

ке барам партиал рефунд и избегавајте го овој продавач.
Displejot e digitalen, vrska nema toa. Tuku sto go vidov po sliki i dolniot del e zabarikadiran i vozduhot nema kaj da vrti. Toa e problemot kaj poveketo.
 

Mayson

On your way to fame
10 април 2011
965
527
Mayson's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6500
Motherboard
Asus H110M-K
Storage
Samsung 850 EVO 250 GB + Kingdian S370 512 GB + HDD Hitachi 2 TB
PSU
HCG-520M
RAM
16 GB DDR4 2133 MHz Patriot
Video card
ASUS Strix RX 470 4GB
Case
Antec GX500
Mouse
Logitech MX 518 Legendary
Keyboard
Redragon K558
Monitor
AOC G27 70PF FreeSync 144Hz
OS
Windows 10
Тоа е заштитна фолија, пред употреба треба да се извади.
незнаев... прв пат на нов уред гледам вака стара фолија лошонзслепена + од страна удрено, не ми изгледа на нов неотпакуван уред
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,855
3,211
незнаев... прв пат на нов уред гледам вака стара фолија лошонзслепена + од страна удрено, не ми изгледа на нов неотпакуван уред
Каде е удрено? На сликите не забележав такво нешто.
Тие печатените капаци се произведуваат на сосема друго место, каде ја ставаат и таа фолија за да ја штити пластиката од гребаници и отпечатоци при транспорт и манипулација при составување и пакување на уредот. Но, за да ги намалат трошоците немаат баш некоја контрола на квалитет, така што поминуваат и вакви не убаво залепени или поткинати фолии.
Важно да е исправно, и така ќе го мушнеш некаде под телевизор да не се гледа :)
 

Mayson

On your way to fame
10 април 2011
965
527
Mayson's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6500
Motherboard
Asus H110M-K
Storage
Samsung 850 EVO 250 GB + Kingdian S370 512 GB + HDD Hitachi 2 TB
PSU
HCG-520M
RAM
16 GB DDR4 2133 MHz Patriot
Video card
ASUS Strix RX 470 4GB
Case
Antec GX500
Mouse
Logitech MX 518 Legendary
Keyboard
Redragon K558
Monitor
AOC G27 70PF FreeSync 144Hz
OS
Windows 10
Каде е удрено? На сликите не забележав такво нешто.
Тие печатените капаци се произведуваат на сосема друго место, каде ја ставаат и таа фолија за да ја штити пластиката од гребаници и отпечатоци при транспорт и манипулација при составување и пакување на уредот. Но, за да ги намалат трошоците немаат баш некоја контрола на квалитет, така што поминуваат и вакви не убаво залепени или поткинати фолии.
Важно да е исправно, и така ќе го мушнеш некаде под телевизор да не се гледа :)
кога ке се зумира сликата се гледа поубаво, а во живо уште поубаво...
viber_image_2021-04-18_20-29-36.jpg
 

Mayson

On your way to fame
10 април 2011
965
527
Mayson's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6500
Motherboard
Asus H110M-K
Storage
Samsung 850 EVO 250 GB + Kingdian S370 512 GB + HDD Hitachi 2 TB
PSU
HCG-520M
RAM
16 GB DDR4 2133 MHz Patriot
Video card
ASUS Strix RX 470 4GB
Case
Antec GX500
Mouse
Logitech MX 518 Legendary
Keyboard
Redragon K558
Monitor
AOC G27 70PF FreeSync 144Hz
OS
Windows 10

Mayson

On your way to fame
10 април 2011
965
527
Mayson's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6500
Motherboard
Asus H110M-K
Storage
Samsung 850 EVO 250 GB + Kingdian S370 512 GB + HDD Hitachi 2 TB
PSU
HCG-520M
RAM
16 GB DDR4 2133 MHz Patriot
Video card
ASUS Strix RX 470 4GB
Case
Antec GX500
Mouse
Logitech MX 518 Legendary
Keyboard
Redragon K558
Monitor
AOC G27 70PF FreeSync 144Hz
OS
Windows 10
Dispute Finished
Refund US $ 14.89
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,777
Мислења
850,341
Членови
29,472
Најнов член
Горјан Стојчев
На врв Дно