1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Ваши фотографии [Читај прв пост!]

Дискусија во форумот 'Дизајн и графика' започната од Fatal1ty_, 15 Февруари 2017.

 1. theMAD

  theMAD
  Practice makes perfect

  1,073
  1,383
  6 Декември 2012
  Машко
  Студент
  super fotkive, moze eden raw ili jpeg, out of camera da spodelis isto ? cisto me interesira kako izgleda raw od dron
   
 2. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  681
  2,251
  27 Јануари 2014
  Машко
  DJI_0085.jpg

  Секако, еве jpeg од последните слики, а еве и RAW фајл.
   
  На Boce! и theMAD им се допаѓа ова.
 3. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  980
  524
  12 Април 2017
  Машко
  Ја сликав за позадина на телефонот:
  [​IMG]20180309_165649 by lazedimitrovski, on Flickr

  ЕДИТ: Клик, оти форумов страшно ја покажува.
   
  На Boce! и damil им се допаѓа ова.
 4. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,020
  2,285
  28 Јануари 2017
  Машко
  Јас мислев околу блиштејнцата нешто ќе е поинаку то ротацијата :)
   
  На boriseto му/ѝ се допаѓа ова.
 5. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  681
  2,251
  27 Јануари 2014
  Машко
  Пред некое време имав поставено на темава слики од Барселона. Затоа што нема соодветна тема едно timelapse видео ќе поставам тука.

   
  На bojan dimkovski, Boce!, Војвода и уште 20 други им се допаѓа ова.
 6. theMAD

  theMAD
  Practice makes perfect

  1,073
  1,383
  6 Декември 2012
  Машко
  Студент
  брат, тајмлапсот ти е страшен!
   
  На M.Pix му/ѝ се допаѓа ова.
 7. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,675
  3,054
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Се согласувам и јас!
   
  На M.Pix му/ѝ се допаѓа ова.
 8. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  681
  2,251
  27 Јануари 2014
  Машко
  Фала и на двајцата! Во последно време избегнувам да сликам тајмлапс затоа што зафаќа многу меморија. За 2016 година имам 3.7тб фајлови, па за Барселона решив да направам исклучок. Иам уште 10тина секвенци сигурно ама се трудам видеата да се пократки за да задржам внимание до крај.
   
  На Draynor, DaVoRkNe, Трајче Дрварчето и уште 2 други им се допаѓа ова.
 9. theMAD

  theMAD
  Practice makes perfect

  1,073
  1,383
  6 Декември 2012
  Машко
  Студент
  DSC_0172_Double_Exposure_Playground_Hamburg-1-3.jpg

  a little something different

  ноќна панорама од центарот на градот и најпрестижната знаменитост во Хамбург, филхармонијата на Елба!
   
  На simplicitas_, Boce!, Necromancer и уште 18 други им се допаѓа ова.
 10. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,387
  25,017
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Еден обид за долга експозиција без трипод, апарат потпран на мост... кој имаше вибрации а имаше и “ХУ“ а морав да го држам апаратот па настаана шумови...
  [​IMG]Budapest Street by Martin Rayovski, on Flickr
   
  На Boce!, [email protected]@[email protected]@N, M.Pix и уште 11 други им се допаѓа ова.
 11. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,333
  9,741
  23 oктомври 2012
  Машко
  Canon 80D + Canon 70-200, shoot @200mm, f/2.8, ISO 200. Location: Cèdre Gouraud Forest, Morocco.
  [​IMG]
  MonkeyBusiness-2

  by D_oktaR, on Flickr
   
  На HardCorec, Boce!, damil и уште 12 други им се допаѓа ова.
 12. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,387
  25,017
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  На Boldozer, Boce!, DaVoRkNe и уште 6 други им се допаѓа ова.
 13. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,862
  1,396
  10 Август 2010
  Машко
  Нижни Новгород, Русија.

  На стадионов летово ќе се игра Светско. :)
  Nikon D3400
  ISO 100, SS 1/15, f/5.6
  [​IMG]

  ISO 100, SS 1/50, f/5.6 (кропнато малце)
  [​IMG]

  ISO 100, SS 1/50, f/5
  [​IMG]

  ISO 100, SS 1/50, f/5.6
  [​IMG]

  ISO 280, SS 1/60, f/10
  [​IMG]

  фром раша виз лов
   
  На StalkeR, Boldozer, aleksandar.divitarov и уште 17 други им се допаѓа ова.
 14. theMAD

  theMAD
  Practice makes perfect

  1,073
  1,383
  6 Декември 2012
  Машко
  Студент
  GoPro Hero5 Black

  GOPR1644_Playground_Hamburg-1-6.jpg

  1/320sec 3mm, ISO 100 f2.8

  Old Trafford
   
  На StalkeR, Boce!, mviktors и уште 7 други им се допаѓа ова.
 15. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,333
  9,741
  23 oктомври 2012
  Машко
  На HardCorec, bLaCk AnArChY, l1d0v1c и уште 8 други им се допаѓа ова.
 16. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,333
  9,741
  23 oктомври 2012
  Машко
  Пак јас, ама шодапраам, ми се бендиса невремево и фоткава.

  [​IMG]
  ThunderStorm
  by D_oktaR, on Flickr
   
  На MartinJack3d, HardCorec, Boce! и уште 26 други им се допаѓа ова.
 17. krema

  krema
  Professor

  9,250
  8,978
  24 Јуни 2009
  Машко
  ^
  Фрејм од видео?

  Инаку опасно фото. :)
   
 18. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,333
  9,741
  23 oктомври 2012
  Машко
  Nope, обична фотка со долга експозиција, 10 секунди.
   
  На damil и krema им се допаѓа ова.
 19. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,862
  1,396
  10 Август 2010
  Машко
  9ти Мај, државен праздник во Русија. Луѓето што идат со слики во раце се дел од "Бесмртниот Полк", кој се одвива секоја година во чест на сите кои војувале, загинале, во втора светска војна.

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
  На goran_oh, Sharlovski, StalkeR и уште 12 други им се допаѓа ова.
 20. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,387
  25,017
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  @D3N1EL фотките се супер, а Денот на победата е најубавото сбиднување што може да се деси... ептен сакам да присуствувам на еден 9 мај во Москва....
   
  На goran_oh му/ѝ се допаѓа ова.
 21. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,862
  1,396
  10 Август 2010
  Машко
  И ја се надевам дека наредната година ќе ми успее да се пикнам во Москва.
  Овие се слики од друг град, сакав и воената парада тука што е да ја фатам, ама заборавив претходниот ден да видам кои улици ќе бидат блокирани и плус потрошив многу време да најдам паркинг. Штета.
   
 22. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  3,942
  3,553
  5 Декември 2009
  Машко
  Прв пост тука од лаик у сликање и слично. Бујрумте со критики/предлози. :)
  Сликата е малку чепната со Lightroom.

  2. да
  3. Спиковски Водопади, Пехчево МК.
  4. Fuji X10
  5. Сликано од рака. Мод High ISO and Low noise. Поточни податоци има во EXIF.

  [​IMG]Water by Boshko, on Flickr
   
  На Boce!, Трајче Дрварчето, krema и уште 3 други им се допаѓа ова.
 23. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  681
  2,251
  27 Јануари 2014
  Машко
  [​IMG]
   
  На bojan dimkovski, Musho, damil и уште 25 други им се допаѓа ова.
 24. Boce!

  Boce!
  Gaining Experience

  113
  161
  4 Август 2017
  Квази-мacro фотка...
  120мм
  Ф/11
  1/125s
  ISO 100 20180528_231559.jpeg
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 25. Boce!

  Boce!
  Gaining Experience

  113
  161
  4 Август 2017
  Макро фотка
  105мм
  Ф/40
  ИСО 1000
  1/60 сек.
  Со оф-камера блиц 20180601_201312.jpeg
   
  На caki, moongose, Трајче Дрварчето и уште 2 други им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...