1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Ваши фотографии [Читај прв пост!]

Дискусија во форумот 'Дизајн и графика' започната од Fatal1ty_, 15 Февруари 2017.

 1. Boce!

  Boce!
  Gaining Experience

  119
  165
  4 Август 2017
  Астро-фотка
  2000мм еквивалент (Никон П900 макс зум 357мм)
  Без статив !!!
  Ф/6.5
  ИСО 180
  1/500 сек. 20180627_000639.jpeg
   
  На JeanB, BlackOuttheWoRlD, uwemi и уште 15 други им се допаѓа ова.
 2. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  734
  2,427
  27 Јануари 2014
  Машко
  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]

  Првите 3 слики се од дрон, останатото од апарат. Локациите се Велес, Велешко, Нежилово, Папрадиште и Богомила.
   
  На JeanB, null_ptr, Napoli и уште 20 други им се допаѓа ова.
 3. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  734
  2,427
  27 Јануари 2014
  Машко
  [​IMG]


  [​IMG]

  [​IMG]

  Првата фотографија е f/32, 30" со ISO 100. Користен е ND филтер. Сликано пола саат после изгрејсонце.

  Вторите две слики се f/4, 25" со ISO 1600 за foreground и 5000 за background.
   
  Последна промена: 15 Август 2018
  На JeanB, igor_xxxx, ntb91 и уште 17 други им се допаѓа ова.
 4. dreamson

  dreamson
  Gaining Experience

  244
  386
  8 ноември 2009
  Sony a6000 f3.5 1/4sec ISO-1600 manual focus

  [​IMG]
   
  На JeanB, uwemi, architect и уште 5 други им се допаѓа ова.
 5. Bojan J

  Bojan J
  Intern

  34
  38
  11 Јули 2013
  Машко
  [​IMG]
  Охрид f/5.6 ISO 200 1/1250
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Bojan J

  Bojan J
  Intern

  34
  38
  11 Јули 2013
  Машко
  Хелп малку зошто не ја покажува? Пробав се што ми текна во моментов...
   
 7. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,530
  10,555
  23 oктомври 2012
  Машко
  На JeanB, damil, Banjifiko и уште 6 други им се допаѓа ова.
 8. ntb91

  ntb91
  Gaining Experience

  91
  83
  27 Март 2018
  Машко
  Една препорака за астро фотографии. Кога користиме високо ISO пожелно е да се направи стакирање, на пример со Sequator, за да се избегне шумот.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 9. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,213
  4,664
  4 ноември 2013
  Машко
  После овие фотки што ги видов тука... срамота е да ги ставам моиве ама ајде, како за прв пат нека ми биде.
  Искрено не ми текнува кој беа сетинзите (ама сликано е на Manual :D)... сеуште се вежбам така да не ми замерувајте :)
  Сликано е со Nikon D3300 и Tamron 70-300

  2. Да
  3. Прилеп
  4. NIKON D3300 70-300mm
  [​IMG]

  2. Да
  3. Вевчани
  4. NIKON D3300 70-300mm
  [​IMG]

  2. Да
  3. Вевчани
  4. NIKON D3300 70-300mm
  [​IMG]

  2. Да
  3. Вевчани
  4. NIKON D3300 70-300mm
  [​IMG]
   
  Последна промена: 27 Септември 2018
  На JeanB, igor_xxxx, shooter и уште 13 други им се допаѓа ова.
 10. sostius

  sostius
  On your way to fame

  189
  553
  16 Јануари 2017
  Машко
  Фотограф
  На stefan_off, Necromancer, architect и уште 5 други им се допаѓа ова.
 11. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,530
  10,555
  23 oктомври 2012
  Машко
  На JeanB, BlackOuttheWoRlD, [email protected]@[email protected]@N и уште 39 други им се допаѓа ова.
 12. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,530
  10,555
  23 oктомври 2012
  Машко
  На JeanB, damil, [email protected]@[email protected]@N и уште 27 други им се допаѓа ова.
 13. krema

  krema
  Professor

  10,141
  9,747
  24 Јуни 2009
  Машко
  Не си досаден, пукај. :)
   
 14. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,530
  10,555
  23 oктомври 2012
  Машко
  Еве една фотка на која сум прилично горд. За воља на вистината, полесно се прават убави фотки кога сетапот сам по себе изгледа одлично.

  [​IMG]
  Hamnoy-19
  by D_oktaR, on Flickr
   
  На JeanB, architect, [email protected]@[email protected]@N и уште 26 други им се допаѓа ова.
 15. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  734
  2,427
  27 Јануари 2014
  Машко
  Предобра! Јас овде би извадил и 70-200 на 200мм да ги фотнам врвчињата со снег.
  Исланд, Лофотен и Фарски = светото тројство за пејсажна фотографија!
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,530
  10,555
  23 oктомври 2012
  Машко
  Вака нешто? Не сум експерт, ама мислам дека сум блиску до тоа што ти го збориш :D

  [​IMG]
  ErsfjordBeach-19
  by D_oktaR, on Flickr

  П.С. Ме гаѓаш сега со Фарските, уште тие ми останаа, а ги гледам и нив...
   
  На JeanB, architect, [email protected]@[email protected]@N и уште 21 други им се допаѓа ова.
 17. igor_xxxx

  igor_xxxx
  Practice makes perfect

  1,250
  1,410
  10 Септември 2010
  @Oktar се движиш на убави места :)
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 18. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  734
  2,427
  27 Јануари 2014
  Машко
  @Oktar

  Тоа е тоа, јас имам некоја слична замисла ама на изгрејсонце коа светло ќе го погоди врвот. Не знам зошто во последно време повеќе мерак ми прават вакви зум фотки отколку широкоаголни.
   
  igor_xxxx, Fatal1ty_ и на Oktar им се допаѓа ова.
 19. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,530
  10,555
  23 oктомври 2012
  Машко
  И кај мене се деси истото. Моментално и јас сликам повеќе на зум одколку на широко. Најверојатно поради деталите кои се доловуваат а дополнително си правам панорами од зумирани слики за да добијам поширок агол. Дефинитивно е до детаљите.
   
  На M.Pix му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,223
  3,575
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  За оние кои користат flickr.com за „сториџ“ на слики, ќе се менуваат правилата. Односно, нема да има 1ТВ бесплатен простор, туку само 1000 фотографии. Они кои надминуваат, а не си го „средат“ просторот, ќе подлежат на бришење фотографии хронолошки од постари кон понови се до 1000 фотографии најмногу.

  Let’s be candid.

  Dq8AgOFV4AA0ORU.jpg
   
  На krema и Oktar им се допаѓа ова.
 21. krema

  krema
  Professor

  10,141
  9,747
  24 Јуни 2009
  Машко
  ^Честито нови влечалки. :)
   
 22. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,213
  4,664
  4 ноември 2013
  Машко
  Nikkon D3300 + Tamron 70-300mm
  Локација: Скопје Зоо


  [​IMG]

  Nikkon D3300 + Tamron 70-300mm
  Локација: Скопје Зоо

  [​IMG]


  Nikkon D3300 + Tamron 70-300mm
  Локација: Скопје Зоо

  [​IMG]


  Nikkon D3300 + Tamron 70-300mm
  Локација: Црна Гора

  [​IMG]

  Nikkon D3300 + Tamron 70-300mm
  Локација: Вевчани

  [​IMG]
   
  На JeanB, DonFrozex, omegaRED и уште 9 други им се допаѓа ова.
 23. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,819
  3,982
  1 Септември 2011
  Машко
  Овие од Золошка,прати им ги,да ги стават на инста,предобри се.

  Испратено од SM-G955F преку IT.mk форум апликација
   
  На HardCorec му/ѝ се допаѓа ова.
 24. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,213
  4,664
  4 ноември 2013
  Машко
  Пратено, тенкс.

  Еве уште 2 фотки од зоолошката (и доста е :) ).

  Nikkon D3300 + Tamron 70-300mm
  [​IMG]

  Nikkon D3300 + Tamron 70-300mm
  [​IMG]
   
  На StalkeR, omegaRED, krema и уште 3 други им се допаѓа ова.
 25. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,530
  10,555
  23 oктомври 2012
  Машко
  На MartinJack3d, Necromancer, Taurus и уште 23 други им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...