1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Ваши фотографии [Читај прв пост!]

Дискусија во форумот 'Дизајн и графика' започната од Fatal1ty_, 15 Февруари 2017.

 1. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,556
  25,679
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Целта да оваа тема е да ги видиме вашите професионални фотографии. Настрана од темата Фотографии сликани со мобилен ., во оваа тема ќе ги поставувате вашите фотографии направени со помош на фото опрема. Фотографии направени со мобилен телефон ќе бидат префрлени во постоечката тема.

  Правила:
  1. Поставете ја фотографијата на www.flickr.com или сличен сервис каде фотографија нема да изгуби квалтет (не ја поставувајте во attachment).
  2. Copyright (Дали дозволувате истата да биде коритене од членивте/читателите на форумов за комерцијлни цели, без притоа да биде дозволено од ваша страна).
  3. Локација (каде е направена фотографијата град, држава, област...)
  4. Камера инфо (наведете точен модел на апарат и објектив со кој е направена фотографијата)
  5. Фотографија инфо* (Доколку знаете наведете информации за фотографијата Aperture, Shutter speed, Focal length, ISO sensitivity) доколку не истите се достапни на линкот од вашата фотографија на flickr.com

  * не е задолжително

  ОБАВЕЗНО! под секоја слика наведете ги податоците од погоре, кои ќе му бидат од големо значење на почетниците да направат добри фотогафии

  Идејата ми е да направиме една галерија од прекрасни фотографии и воедно да учиме и советуваме.

  ПС Дозволено е да коментирате во темава само со совети и идеи, ако ви се допаѓаат фотографиите тогаш користете ЛАЈК.

  Фотографии кои нема да го почитуват правилата (т.е нема да бидат наведени информациите од погоре ќе бидат бришени) Покажете дека умеете да водите нормална дискусија, јас верувам во вас.
   
  На PC_GAMER, Boce!, Dinamit и уште 17 други им се допаѓа ова.
 2. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,556
  25,679
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Еве да ги поставам моите.
  Јас сум почетник и имам релативно почетничка опрема.

  1. [​IMG]Лист на Клупа by Martin Rayovski, on Flickr
  2. Да
  3. Скопска Црна Гора
  4. NIKON D3300 18-55mm f/3.5-5.6 G VR
  5. Aperture f/9 | Shutter speed1/100 sec | Focal length 52 mm | ISO sensitivity 400
   
  На DennyMK, dimsa, Nikola Sone и уште 17 други им се допаѓа ова.
 3. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,534
  10,579
  23 oктомври 2012
  Машко
  Одлична тема, знам дека многумина од тука се занимаваат со фотографија и би било убаво да споделиме и да научиме нешто или барем да добиеме фидбек за сработеното. Еве и од мене допринос на темата.

  [​IMG]ComTowerVodno by D_oktaR, on Flickr
  Кулата на АЕК во изградба на врв на водно. За мене делува спектакуларно.

  [​IMG]MacroSpider by D_oktaR, on Flickr
  Макро фотка од многу мало пајаче. Користев extension tubes на 18-135 IS STM објектив и екстерен блиц, Canon 430 EXII.

  [​IMG]Sparkle by D_oktaR, on Flickr
  Обична жижица сликана во мрак со црна позадина. Сликана со стар мануелен Hellios 44-2 објектив. Презадоволен од крајниот резултат.

  [​IMG]B&W_Bubbles by D_oktaR, on Flickr
  Ова е еден експеримент. Зејтин, вода, боја за храна (иако тука резултатот е во црно бело) и шумлива таблета. Интересна реакција. Користев extension tubes на 18-135 IS STM објектив и екстерен блиц, Canon 430 EXII.

  На секоја слика има EXIF инфо, нема потреба да ги повторувам.

  Мал дел од сликите ги имам поставено на 500рх, а најголем дел, секако на инста.
   
  На Boce!, theMAD, damil и уште 28 други им се допаѓа ова.
 4. uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,761
  4,315
  20 Февруари 2011
  Машко
  Топ тема бравос (Y)

  Неколку слики сликани по Скопјево по дома.

  [​IMG] by Liridon Limani, on Flickr
  2. Да
  3. Скопје
  4. Olympus E420
  5. 40-150mm objektiv

  [​IMG] by Liridon Limani, on Flickr

  2. Да
  3. Скопје
  4. Olympus E420
  5. 40-150mm objektiv

  [​IMG] by Liridon Limani, on Flickr

  2. Да
  3. Скопје
  4. Olympus E420
  5. 14-42 mm objektiv

  [​IMG]by Liridon Limani, on Flickr

  2. Да
  3. Скопје
  4. Olympus E420
  5. 14-42 mm објектив + Extension Tube.
   
  Последна промена: 16 Февруари 2017
  На 123456, theMAD, damil и уште 21 други им се допаѓа ова.
 5. MetalGear

  MetalGear
  On your way to fame

  2,993
  504
  14 Април 2007
  Машко
  Браво за темата, верувам ке има доста добри форографии тука

  [​IMG]
  500px линк

  2. Не, за секакво користење пожелно е барање дозвола
  3. Локација: врв Љуботен, гледано накај косовска страна
  4. Опрема: Canon5dII со Tamron 70-300mm Di VC USD
  5. Параметри на слика 147mm ƒ/11 1/640s
   
  На megaton, theMAD, Dinamit и уште 26 други им се допаѓа ова.
 6. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,408
  27,100
  4 Септември 2008
  Фантастично, дали би ви било проблем да наведте кои слики се едитирани а кои не? :D
   
  igor_xxxx, DaVoRkNe и на Oktar им се допаѓа ова.
 7. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,534
  10,579
  23 oктомври 2012
  Машко
  Бидејки сликам во RAW, на некој начин сите слики се едитирани. Кај сите слики имам корекција на контраст, температура, осветлување, сенки, итн итн итн.
   
  gokica, FiC DoGG и на psyside им се допаѓа ова.
 8. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,408
  27,100
  4 Септември 2008
  Претпоставував, но додатно дотерување дали има и до кој степен XD
   
 9. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,795
  3,264
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  имам и јас неколку добри фотки од канонот, вечер штом стигнам ги постирам тука, со се инфо со се се (ќе креирам и flickr ако треба), воглавно се обиди за макро фотографии, со 18-55 објектив...не ме пцујте само, се надевам добри ми се обидите....се извинувам на офтопикот, ќе постирам слики вечер :)
   
 10. Isak Keyten

  Isak Keyten
  Practice makes perfect

  1,122
  1,267
  25 ноември 2014
  [​IMG]
  Sigma 70-210 - Skopje

  [​IMG]
  Canon 18-55 - Ohrid

  [​IMG]
  Canon 18-55 - Skopje

  Copyright - May use freely but not monetize (за сите)
  Canon 1000D (сите)
   
  На megaton, theMAD, psyside и уште 11 други им се допаѓа ова.
 11. FiC DoGG

  FiC DoGG
  On your way to fame

  846
  819
  17 Април 2007
  Машко
  3D Artist
  Еве и од мене нешто :D
  [​IMG]
  05200050
  2.НЕ
  3. Локација: Ѓуриште, Свети Николе
  4. Опрема: Samsung NX300 18-55 f/3.5-5.6 OIS
  5. ƒ/8.0 | 55.0 mm | 1/160 | ISO 800

  [​IMG]
  SAM_0023
  2.НЕ
  3. Локација: Езеро Орел, Свети Николе
  4. Опрема: Samsung NX300 18-55 f/3.5-5.6 OIS
  5. ƒ/8.0 | 55.0 mm | 1/30 | ISO 100
  [​IMG]
  SAM_0017
  2.НЕ
  3. Локација: Езеро Орел, Свети Николе
  4. Опрема: Samsung NX300 18-55 f/3.5-5.6 OIS
  5. ƒ/9.0 | 29.0 mm | 1/60 | ISO 100
  [​IMG]
  SAM_0191
  2.НЕ
  3. Локација: Била Зора, Свети Николе
  4. Опрема: Samsung NX300 18-55 f/3.5-5.6 OIS
  5. ƒ/8.0 | 55.0 mm | 1/250 | ISO 100
  [​IMG]
  SAM_0633
  2.НЕ
  3. Локација: Езеро Орел, Свети Николе
  4. Опрема: Samsung NX300 18-55 f/3.5-5.6 OIS
  5. ƒ/8.0 | 52.0 mm | 1/100 | ISO 100
  [​IMG]
  SAM_0116
  2.НЕ
  3. Локација: Свети Николе
  4. Опрема: Samsung NX300 18-55 f/3.5-5.6 OIS
  5. ƒ/8.0 | 30.0 mm | 1/250 | ISO 100
   
  На damil, Teget, igor_xxxx и уште 12 други им се допаѓа ова.
 12. filipkir

  filipkir
  Practice makes perfect

  1,060
  1,361
  17 Јуни 2009
  Машко
  Аj и јас да објавам нешто тука :) Панорамава е сликана со Sony RX100 и е отпосле составувана со Image Composite Editor.
  [​IMG]
   
  На damil, igor_xxxx, psyside и уште 3 други им се допаѓа ова.
 13. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,556
  25,679
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  1. [​IMG]Лебед Бел by Martin Rayovski, on Flickr
  2. Да
  3. Радишани
  4. NIKON D3300 18-55mm f/3.5-5.6 G VR
  5. Aperture f/8 | Shutter speed 1/60sec | Focal length 37.8 mm | ISO sensitivity 400

  1. [​IMG]Св. Недела by Martin Rayovski, on Flickr
  2. Да
  3. Скопска Црна Гора
  4. NIKON D3300 18-55mm f/3.5-5.6 G VR
  5. Aperture f/11 | Shutter speed1/500 sec | Focal length 42 mm | ISO sensitivity 320

  1. [​IMG]Цвет by Martin Rayovski, on Flickr
  2. Да
  3. Радишани
  4. NIKON D3300 18-55mm f/3.5-5.6 G VR
  5. Aperture f/9 | Shutter speed1/100 sec | Focal length 40 mm | ISO sensitivity 400

  1. [​IMG]Рефлексија by Martin Rayovski, on Flickr
  2. Да
  3. Градски Парк Скопје
  4. NIKON D3300 18-55mm f/3.5-5.6 G VR
  5. Aperture f/4.2 | Shutter speed1/640 sec | Focal length 30 mm | ISO sensitivity 200

  1. [​IMG]Ретро Парк by Martin Rayovski, on Flickr
  2. Да
  3. Луна Парк
  4. NIKON D3300 18-55mm f/3.5-5.6 G VR
  5. Aperture f/3.5 | Shutter speed1/2500 sec | Focal length 18 mm | ISO sensitivity 200
   
  На Dinamit, DennyMK, igor_xxxx и уште 6 други им се допаѓа ова.
 14. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  734
  2,427
  27 Јануари 2014
  Машко
  Браво за идејата! За почеток ќе одам со 7 слики.

  [​IMG]The City of Light by Ivan Petrovski, on Flickr
  2. Не
  3. Париз
  4. Canon 5D Mark II | EF 17-40mm f/4.0L USM
  5. f/8.0, ISO 50, 30sec

  [​IMG]Sunset from Montparanasse by Ivan Petrovski, on Flickr
  2. Не
  3. Париз
  4. Canon 5D Mark II | EF 17-40mm f/4.0L USM
  5. f/7.1, ISO 640, 1/80sec

  [​IMG]Sunrise by Ivan Petrovski, on Flickr
  2. Не
  3. Париз
  4. Canon 5D Mark II | EF 17-40mm f/4.0L USM
  5. f/8.0, ISO 50, 1/80sec

  [​IMG]Louvre by Ivan Petrovski, on Flickr
  2. Не
  3. Париз
  4. Canon 5D Mark II | EF 17-40mm f/4.0L USM
  5. f/13, ISO 50, 30sec

  [​IMG]Notre Dame by Ivan Petrovski, on Flickr
  2. Не
  3. Париз
  4. Canon 5D Mark II | EF 17-40mm f/4.0L USM
  5. f/14, ISO 50, 30sec

  [​IMG]Sunrise 2 by Ivan Petrovski, on Flickr
  2. Не
  3. Париз
  4. Canon 5D Mark II | EF 17-40mm f/4.0L USM
  5. f/7.1. ISO 50, 1/200sec

  [​IMG]Morning Dance by Ivan Petrovski, on Flickr
  2. Не
  3. Париз
  4. Canon 5D Mark II | EF 17-40mm f/4.0L USM
  5. f/7.1. ISO 50, 1/200sec Ова се сетинзи за птиците. Сликава е од 2 комбинации на трипод. Сетинзите исти со тоа што за првичната слика е користена долга експозиција, а за птиците да бидат во фокус без мб се напишаните сетинзи погоре.
   
  На HardCorec, drifter, StalkeR и уште 26 други им се допаѓа ова.
 15. Isak Keyten

  Isak Keyten
  Practice makes perfect

  1,122
  1,267
  25 ноември 2014
  Не можам едит на мојот пост али, третата слика МОЖНО е да е со Helios 44m 58mm f2.0 сликана сеа коа ќе размислам.
  Не сум сигурен стари се фоткиве одамна неам фатено апарат во рака.
   
 16. bogoevski

  bogoevski
  Unstoppable

  1,649
  2,654
  29 ноември 2009
  Машко
  Сваштара
  1. [​IMG]
  2. Creative Commons
  3. Povljana, Otok Pag, Croatia
  4. Nikon D80 Nikkor 18-200 f/3.5-5.6 G VR
  5. Aperture f/7.1 | Shutter speed1/60 sec | Focal length 18 mm | ISO sensitivity 100
  6. Yongnuo YN560II, два комада доле и еден самопрајски рефлектор/блиц у средина. RF remote flash sync. Color филтри на сите блицеви, поларизатор на објектив.
   
  На StalkeR, theMAD, DennyMK и уште 13 други им се допаѓа ова.
 17. MetalGear

  MetalGear
  On your way to fame

  2,993
  504
  14 Април 2007
  Машко
  @M.Pix гледам на 50исо тераш, имаш некоја споредба правено со 100исо, како што читав има помала динамика. али во пракса колку е разлика
   
 18. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  734
  2,427
  27 Јануари 2014
  Машко
  Искрено немам приметено некоја разлика од 50 до 100ка. Некој викаат дека 50ка дава послаб динамик рејнџ демек 50ка не е природно туку е екстендед и давало полоши резултати. Баш ќе тестирам деновиве исо 50 и исо 100 да видам дали има воочлива разлика.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 19. MetalGear

  MetalGear
  On your way to fame

  2,993
  504
  14 Април 2007
  Машко
  iso.jpg
  да токму на тоа мислев, него поентата ми беше иако помал dynamic range дали е подобро на шум, генерално дали има некој бенефит, или нема некоја разлика.
  (иако на 100 нема шум) а решение е bracketing за тоа, и добиеш огромен dynamic
  [​IMG]
   
  Oktar, Musho и на DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 20. filipkir

  filipkir
  Practice makes perfect

  1,060
  1,361
  17 Јуни 2009
  Машко
  Сликано со Sony RX100 ISO 125, f/11, Shutter speed: 1/1250 s
  [​IMG]
   
  На Teget, Musho, draganamon и уште 2 други им се допаѓа ова.
 21. uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,761
  4,315
  20 Февруари 2011
  Машко
  [​IMG] by Liridon Limani, on Flickr

  2. Да
  3. Скопје
  4. Olympus E420
  5. /

  [​IMG] by Liridon Limani, on Flickr

  2. Да
  3. Скопје
  4. Olympus E420
  5. /

  ЕДИТ - Сликите не се Едитирани воопшто, Блурот е со самиот Фокус од апаратот. ping @smole Добар апарат :)
   
  На theMAD, Molec, Teget и уште 8 други им се допаѓа ова.
 22. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  734
  2,427
  27 Јануари 2014
  Машко
  Море за ќотек сте. Страшни слики има тука. Дај да правиме собиранка на некоја локација. Имаше веќе и тема.
   
 23. l1d0v1c

  l1d0v1c
  Practice makes perfect

  635
  1,370
  10 Март 2011
  Машко
  Divi Expert
  Еве неколку фотки и од мене. Направени се со крајно не професионални апарати, но јбг, желбата да се дојде до одлична фотографија е голема, без разлика на тоа каков тиња апарат или телефон поседувам моментално. Некои од фотките се малку чепнати (контраст, осветлување...), a некои од нив се како од 'мајка родени' :)


  [​IMG]Дешат Планина by Vlad Naskovski, on Flickr
  2. Да
  3. Дешат Планина, Македонија
  4. Nikon Coolpix L830
  5. Подетално на flickr


  [​IMG]Can't Help It by Vlad Naskovski, on Flickr
  2. Да
  3. Милано, Италија
  4. Sony DSC-H20
  5. Подетално на flickr


  [​IMG]Cat Portrait by Vlad Naskovski, on Flickr
  2. Да
  3. Дома ;)
  4. Nikon Coolpix L830
  5. Подетално на flickr


  [​IMG]Parc de la Ciutadella - Barcelona by Vlad Naskovski, on Flickr
  2. Да
  3. Parc de la Ciutadella, Barcelona
  4. Nikon Coolpix L830
  5. Подетално на flickr


  [​IMG]White Pigeon by Vlad Naskovski, on Flickr
  2. Да
  3. Охридско
  4. Nikon Coolpix L830
  5. Подетално на flickr


  [​IMG]Botanic Garden - Montpellier by Vlad Naskovski, on Flickr
  2. Да
  3. Botanic Garden, Montpellier
  4. Nikon Coolpix L830
  5. Подетално на flickr


  [​IMG]Sunset Swimming by Vlad Naskovski, on Flickr
  2. Да
  3. Љубаништа
  4. Nikon Coolpix L830
  5. Подетално на flickr


  [​IMG]Rhino by Vlad Naskovski, on Flickr
  2. Да
  3. Barcelona ZOO
  4. Nikon Coolpix L830
  5. Подетално на flickr


  [​IMG]Rafael Nadal by Vlad Naskovski, on Flickr
  2. Да
  3. Barcelona Open
  4. Nikon Coolpix L830
  5. Подетално на flickr
   
  На Boce!, theMAD, damil и уште 14 други им се допаѓа ова.
 24. bogoevski

  bogoevski
  Unstoppable

  1,649
  2,654
  29 ноември 2009
  Машко
  Сваштара
  1.
  [​IMG]
  2. Creative Commons
  3. Budapest, Hungary, Nagy Futam Air Show 2016
  4. Nikon D80 Nikkor 18-200 f/3.5-5.6 G VR
  5. Aperture f/5.6 | Shutter speed1/500 sec | Focal length 105 mm | ISO sensitivity 400
   
  На Teget, DennyMK, igor_xxxx и уште 7 други им се допаѓа ова.
 25. bogoevski

  bogoevski
  Unstoppable

  1,649
  2,654
  29 ноември 2009
  Машко
  Сваштара
  1.
  [​IMG]

  2. Creative Commons
  3. Budapest, Hungary, Nagy Futam Air Show 2016
  4. Nikon D80 Nikkor 18-200 f/3.5-5.6 G VR
  5. Aperture f/5.6 | Shutter speed1/500 sec | Focal length 170 mm | ISO sensitivity 400
  Моментот којшто отиде у гинисова книга на рекорди.
   
  На Molec, DennyMK, igor_xxxx и уште 7 други им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...