1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Ubiquiti Unifi решенија

Дискусија во форумот 'Wi-Fi' започната од mdeni, 10 Јануари 2015.

 1. gjuko

  gjuko
  Intern

  3
  6
  1 Декември 2017
  Би се сложил дека Unify APs се одлични. Јас ги користам активно и на претходната и на моменталната работа и можам да кажам дека се одлични. Едноставни за конфигурација и одржување. Единствено, напомена. Моментално, најновата верзија на контролорот има проблеми со Java кога се работи за отворени SSID мрежи со Guest portal.

  На неколку наврати клиенти се жалат дека понекогаш не можат да се логираат на порталот за гости (Guest portal). Проблемот е во најновата (моментална) верзија на Java која е основа за Unify Controller. Доколку се случи ова, едноставно отстранете ја моменталната 151 верзија, и инсталирајте ја 131 верзија.

  Гарантинрано работи.
   
  На Necromancer, kirev, Krkac и уште 3 други им се допаѓа ова.
 2. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,133
  6,211
  27 Март 2014
  Јас ја имам верзијата 162 на јава и немам проблеми.
   
 3. gjuko

  gjuko
  Intern

  3
  6
  1 Декември 2017
  Здраво DrMTR - може ова е решено во 162 верзија. Ние на повеќето сервери ја имаме 151 верзија и го забележав ова како проблем.
   
 4. godovic

  godovic
  Intern

  18
  0
  5 Септември 2007
  Дали знае некој колку unifi access pointi moze da se zakacat na eden cloud key Ubiquiti Networks - UniFi® Cloud Key
  и дали mikrorik ili ubiquiti имаат хардвер со radius server?
   
 5. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,133
  6,211
  27 Март 2014
  Теоретски до 100 АП +/-, но УБНТ не препорачува повеќе од 30. Max 1000 клиенти поддржува. Немаат ниту МТК ниту УБНТ радиус решенија.
   
  На Psycore и Oktar им се допаѓа ова.
 6. smole

  smole
  Unstoppable

  2,825
  3,051
  18 Април 2007
 7. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,148
  8,670
  23 oктомври 2012
  Машко
  Прилично детално, ги имам читано претходните статии на темава од типов, многу е детален. Почнав ова да го читам ама има многу, се надевам ке го дочитам пред да искочи филмот :D
   
  На bxxxn и smole им се допаѓа ова.
 8. 123456

  123456
  Gaining Experience

  529
  223
  12 Април 2013
  Машко
 9. HardCorec

  HardCorec
  Unstoppable

  2,970
  3,995
  4 ноември 2013
  Машко
  На 123456 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,133
  6,211
  27 Март 2014
  За каде LR верзијата?
   
 11. HardCorec

  HardCorec
  Unstoppable

  2,970
  3,995
  4 ноември 2013
  Машко
  Може има голема куќа па сака да е покрие со Long Range верзијава :)
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 12. 123456

  123456
  Gaining Experience

  529
  223
  12 Април 2013
  Машко
  за дома, пошто микротиков има мал досег, па кога ке излезам надвор мрежа јок :D
   
 13. HardCorec

  HardCorec
  Unstoppable

  2,970
  3,995
  4 ноември 2013
  Машко
  Затоа се зема уред со надворешни антени :)
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 14. 123456

  123456
  Gaining Experience

  529
  223
  12 Април 2013
  Машко
  не сакам за надвор, сакам за дома да стои плус изгледа естетски на ѕид кога ке се закачи.
   
 15. HardCorec

  HardCorec
  Unstoppable

  2,970
  3,995
  4 ноември 2013
  Машко
  Не ми го имаш убаво прочитано одговорот :)
  Реков "се зема уред со надворешни антени" и мислев на вакви антени

  [​IMG]

  [​IMG]
   
  spiritBreaker, krema и на 123456 им се допаѓа ова.
 16. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,546
  2,821
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Внатрешни антени се оние за внатре за дома само :D
   
  На 123456 и HardCorec им се допаѓа ова.
 17. 123456

  123456
  Gaining Experience

  529
  223
  12 Април 2013
  Машко
 18. smole

  smole
  Unstoppable

  2,825
  3,051
  18 Април 2007
  3.jpg

  1.jpg

  2.jpg

  Заврши тиранијата на овернет.

  И така се мислев да го земам моделчево, ако се решам ќе ги контактирам дали стварно го имаат на лагер.
   
  На 123456 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. 123456

  123456
  Gaining Experience

  529
  223
  12 Април 2013
  Машко
  @smole што е ова што пишува без POE?
   
 20. smole

  smole
  Unstoppable

  2,825
  3,051
  18 Април 2007
  На што мислиш?
   
 21. 123456

  123456
  Gaining Experience

  529
  223
  12 Април 2013
  Машко
  моделот што сакаш да го купиш вика без пое?

  smole.png
   
 22. krema

  krema
  Professor

  8,020
  7,644
  24 Јуни 2009
  Машко
  Можеби се мисли без power supply а сепак да има подршка за PoE.
   
 23. smole

  smole
  Unstoppable

  2,825
  3,051
  18 Април 2007
  Најверојатно се мисли дека нема РОЕ адаптер што мене ништо не ми менува бидејќи планирам да го закачам на Miktorik CRS112-8P-4S-in кој е РОЕ свич.
   
  На Garfield' му/ѝ се допаѓа ова.
 24. Garfield'

  Garfield'
  Intern

  60
  6
  18 Јануари 2019
  Машко
  му паднала цената се познава.
  Годината ќе ја намали и ќе може да се купи,а во 2100год. цената ќе му биде 10евра :)
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 25. 123456

  123456
  Gaining Experience

  529
  223
  12 Април 2013
  Машко
  @smole да не се распраша го имаат ли на лагер ?
   
Слични теми
 1. igor_xxxx
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  590
 2. smole
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  1,153
 3. HardCorec
  Одговори:
  7
  Прегледи:
  575
 4. HardCorec
  Одговори:
  10
  Прегледи:
  846
 5. skullmonkey
  Одговори:
  8
  Прегледи:
  323
Вчитување...

Сподели

Вчитување...