• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Ubiquiti Unifi решенија

Delicon

Gaining Experience
10 јуни 2007
887
301
delicon.mk
nanoHD или AC-Pro? ...или друг предлог?

Ќе се користи дома.
Најчесто за стримање од NAS (1080p и 4K)
PS4 (online)
~15 смарт уреди (некои закачени преку gateway/hub, некои директно на wifi)
ТВ, мобилни, компјутери, таблети...

Треба да е закачен на Huawei-то од Телеком (оптика), не знам дали е можно ова.
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,345
4,794
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
AC Pro.
Ке функционира и преку Huawei-то.
 

Delicon

Gaining Experience
10 јуни 2007
887
301
delicon.mk
AC Pro.
Ке функционира и преку Huawei-то.
Се мислам дали би било подобра варијанта, Huawei-то да биде во бриџ, само да го пренесува интернетот до друг WiFi рутер или рутер->AP.

Huawei-то има многу ограничени можности, пр. не можам да сменам DNS, а не па друго.

Некој предлог?
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,345
4,794
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit

Oktar

Epic
23 октомври 2012
3,975
12,194
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
AC Pro е само аксес поинт, ја би препорачал и добар рутер за таков АП, а хаваито да биде само конвертер од оптика во лан т.е. бриџ мод.
 

Delicon

Gaining Experience
10 јуни 2007
887
301
delicon.mk
Од каде да се земат Ubiquiti Unifi производи најевтино?
Дека читам овие нашиве (overnet?) скапи биле.
 

G4M3R

On your way to fame
26 јуни 2012
711
764
Од каде да се земат Ubiquiti Unifi производи најевтино?
Дека читам овие нашиве (overnet?) скапи биле.
Мислам дека и тие најефтини се, бидејќи се официјални застапници за нив. Секако распрашај се добро да не има нешто поефтино на друго место. btw види си и други брендови согласно потребите ако јунифај ти се вон буџет.
 

Delicon

Gaining Experience
10 јуни 2007
887
301
delicon.mk
Мислам дека и тие најефтини се, бидејќи се официјални застапници за нив. Секако распрашај се добро да не има нешто поефтино на друго место. btw види си и други брендови согласно потребите ако јунифај ти се вон буџет.
Го гледав и EdgeRouter X како замена за Ubiquiti Inifi USG.

Ги гледав, немаат тоа шо ми треба.
 

Mao

Practice makes perfect
5 јуни 2007
1,233
1,012
Mao's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 3900X + BeQuiet Dark Rock Pro 4
Motherboard
Asus Rog Strix B450-F Gaming
Storage
Samsung Evo Plus 970 M2 nVME SSD
PSU
CM 850W M2 Silent Pro
RAM
Kingston Predator/Fury 32GB 3200Mhz
Video card
Asus Rog Strix 1070 8GB
Case
DeepCool Mattrex RGB
Mouse
Logitech G502 Hero
Keyboard
Cooler Master MK750
Monitor
Alienware 25" 240hz
OS
Win 10 Pro
Здраво, ќе ја искористам темава за да поставам некои прашања.

Сакам да извршам поставување на 3 уреди UAP AC PRO (во маркет, во ресторан и во административна зграда). Ме интересира која дополнителна опрема ќе ми треба? Размислував да земам и Микротик рутер, меѓутоа пошто се повеќе AP-a дали ќе ми треба контролер или свич? Го разгледував и уредот UniFi Security Gateway USG.

Не би сакал да комплицирам многу со многу уреди, така да ве молам дајте ми ја наједноставната идеја. Исто така би сакал да ставам и физички firewall после Телеком Рутерот (200/200 mbps линија) и ме интересира дали UniFi USG-то врши таква функција?

Благодарам

ping @HardCorec

Едит: Отворен сум за предлози за микротик рутери како CRS112-8G-4S-IN, RB2011UiAS-RM, RB2011UiAS-2HnD-IN или други. Дајте предлог ако мислите дека има подобра варијанта.
 
Последна промена:

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,345
4,794
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
За да немаш главоболки (со одржување на UniFi уредите) убаво е да си земеш контролер или да одиш на хард кор варијанта со Raspberry Pi (тоа од тебе зависи). Јас би одел со CRS112ката бидејќи имаш 8 гигабитни порти, RB2011 RM верзијата е ТИЊА, ја користиме на мрежа и е ужасно спора. Доколку немаш поголемо познавање од MikroTik тогаш земај UniFi Gateway, но, знај дека истите работи (дури и повеќе од тоа) можеш да сетираш на MikroTik и мирно да си спиеш.

edit:
Наместо CRS-от, земај RB3011UiAS-RM – ALL4NET
 
Последна промена:

Mao

Practice makes perfect
5 јуни 2007
1,233
1,012
Mao's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 3900X + BeQuiet Dark Rock Pro 4
Motherboard
Asus Rog Strix B450-F Gaming
Storage
Samsung Evo Plus 970 M2 nVME SSD
PSU
CM 850W M2 Silent Pro
RAM
Kingston Predator/Fury 32GB 3200Mhz
Video card
Asus Rog Strix 1070 8GB
Case
DeepCool Mattrex RGB
Mouse
Logitech G502 Hero
Keyboard
Cooler Master MK750
Monitor
Alienware 25" 240hz
OS
Win 10 Pro
За да немаш главоболки (со одржување на UniFi уредите) убаво е да си земеш контролер или да одиш на хард кор варијанта со Raspberry Pi (тоа од тебе зависи). Јас би одел со CRS112ката бидејќи имаш 8 гигабитни порти, RB2011 RM верзијата е ТИЊА, ја користиме на мрежа и е ужасно спора. Доколку немаш поголемо познавање од MikroTik тогаш земај UniFi Gateway, но, знај дека истите работи (дури и повеќе од тоа) можеш да сетираш на MikroTik и мирно да си спиеш.
Дали контролерот мора да се напојува преко POE? Доколку тоа е случајот претпоставувам дека ќе мора да земам и Микротик Рутер со POE порта.

Инаку да, сум работел со микротик ос запознаен сум и дефинитивно одам со микротик рутер.

Едит: Видов сега дека контролерот има усб C Порта за напојување.
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,345
4,794
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
Да, мора да се напојува преку POE.
Земај RB3011 и мирен си, имаш POE Out на порт 10. (едитиран ми е претходниот пост)
 

Mao

Practice makes perfect
5 јуни 2007
1,233
1,012
Mao's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 3900X + BeQuiet Dark Rock Pro 4
Motherboard
Asus Rog Strix B450-F Gaming
Storage
Samsung Evo Plus 970 M2 nVME SSD
PSU
CM 850W M2 Silent Pro
RAM
Kingston Predator/Fury 32GB 3200Mhz
Video card
Asus Rog Strix 1070 8GB
Case
DeepCool Mattrex RGB
Mouse
Logitech G502 Hero
Keyboard
Cooler Master MK750
Monitor
Alienware 25" 240hz
OS
Win 10 Pro
Да, мора да се напојува преку POE.
Земај RB3011 и мирен си, имаш POE Out на порт 10. (едитиран ми е претходниот пост)
Во поглед на мрежна безбедност, кој уред (firewall) би ми препорачал да го користам паралелно со микротик рутеров?
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,446
4,052
Здраво, ќе ја искористам темава за да поставам некои прашања.

Сакам да извршам поставување на 3 уреди UAP AC PRO (во маркет, во ресторан и во административна зграда). Ме интересира која дополнителна опрема ќе ми треба? Размислував да земам и Микротик рутер, меѓутоа пошто се повеќе AP-a дали ќе ми треба контролер или свич? Го разгледував и уредот UniFi Security Gateway USG.

Не би сакал да комплицирам многу со многу уреди, така да ве молам дајте ми ја наједноставната идеја. Исто така би сакал да ставам и физички firewall после Телеком Рутерот (200/200 mbps линија) и ме интересира дали UniFi USG-то врши таква функција?

Благодарам

ping @HardCorec

Едит: Отворен сум за предлози за микротик рутери како CRS112-8G-4S-IN, RB2011UiAS-RM, RB2011UiAS-2HnD-IN или други. Дајте предлог ако мислите дека има подобра варијанта.
CRS122-8P е верзијата со 8 РОЕ порти, види си дали 3011 дава .ат/аф РОЕ или пасивно РОЕ.
 

G4M3R

On your way to fame
26 јуни 2012
711
764
CRS e пред се како свич и воопшто нема споредливи перформанси со RB3011. Небулозно е ако имаш буџет за RB да земеш CRS. Имам работено со нив, ептен за мал број на клиенти се CRS серијата. Разликата ќе ја осетиш кога ќе ти се приклучат повеќе и наеднаш ќе почнат спајкови до 100% usage. Нека не те лажат PoE портите, подобро со инџектор и јак рутер отколку со all in one свич.
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,345
4,794
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
CRS e пред се како свич и воопшто нема споредливи перформанси со RB3011. Небулозно е ако имаш буџет за RB да земеш CRS. Имам работено со нив, ептен за мал број на клиенти се CRS серијата. Разликата ќе ја осетиш кога ќе ти се приклучат повеќе и наеднаш ќе почнат спајкови до 100% usage. Нека не те лажат PoE портите, подобро со инџектор и јак рутер отколку со all in one свич.
Точно!
 

Tomislav96

On your way to fame
7 февруари 2013
847
956
Дечки мала помош, 8 АП ЛР низ хотел, контролер на сервер, никако несака Guest portal да проработи. 5.6 е верзијава на контролерот, пуштено во сетингс се ама кога ќе се уклучи уред недобива да се пренасочи кон Sign-in пејџот... што да гледам барам чаре?

Испратено од SM-N960F преку IT.mk форум апликација
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,709
6,731
www.mikrotikmacedonia.net
Ubiquiti Networks is fending off customer complaints after emitting a firmware update that caused its UniFi wireless routers to quietly phone HQ with telemetry.

Sure, we made your Wi-Fi routers phone home with telemetry, says Ubiquiti. What of it? • The Register
Ништо ново. Микротик ова го прави веќе долго време. Еве на пример нивниот клауд . Микротик уредите комуницираат со облакот иако истиот е исклучен т.е деактивиран.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,656
Мислења
829,846
Членови
28,661
Најнов член
Zokibebrat
На врв Дно