• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Што последно сте надградиле на вашиот компјутер (компонети за компјутер ONLY!)

Necromancer

Unstoppable
24 февруари 2012
3,406
3,963
Скопје
Cooler Master MH 752 од Сетек. Цена: 4.799 ден. Подарок за колега, се надевам дека ќе бидат солидни од она што видов рецензии. Базирани се на Takstar Pro 82 слушалките. Имаат опција и како USB да се приклучат, но и со 3,5mm конектор. Микрофонот се вади при што изгледаат неупадно како обични слушалки за разлика од некои гејмерски.

1608372154962.png


Samsung 970 Evo NVMe 500GB. Цена: 4.799 ден. од Сетек. Одлична цена за SSD-во кое ќе улета во компјутерот на работа.

1608372456968.png
 

fikiki

Gaining Experience
8 јануари 2010
68
161
fikiki's setup  
Processor & Cooler
Intel i7-8700K & Noctua NH-D15
Motherboard
Asus ROG Maximus X Hero
Storage
Samsung 960 PRO 512GB + 2x1TB WD Blue + Synology DS215j (2x4TB WD Red)
PSU
Corsair RM750x
RAM
G.SKILL Trident Z 32GB 3200MHz
Video card
Sapphire Nitro+ Radeon RX480 4GB
Case
Fractal Design Define R6 Blackout
Mouse
Logitech MX Master 2S
Keyboard
Logitech G413 Carbon
Audio
Sennheiser HD599 + Logitech Z200
Monitor
Dell U2415
OS
Windows 10 Enterprise
Asus ROG-STRIX-RX5600XT-T6G-GAMING, купена од Сетек со роденденска цена 23000 денари.
Замена за Sapphire Nitro+ RX480 што верно ме служеше претходните 4 и кусур години.
Најголема и најтешка графичка што било кога сум имал, како тенк е. :D

2.jpg

1.jpg
 

Ace Lud

Unstoppable
7 април 2012
1,127
2,066
Skopje
Ace Lud's setup  
Processor & Cooler
R7 3700x + NZXT Kraken x62
Motherboard
ASUS Crosshair VII HERO
Storage
nvme1TB + 1TB samsung SSD
PSU
V750 Cooler Master
RAM
2x16 3200mhz GSKILL neo
Video card
MSI 2080ti
Case
Lian Li 011 Dinamic
Mouse
g.skill
Keyboard
g.skill
Monitor
LG 27''
OS
Windows 10 pro
Последна надградба за оваа година се надевам кулери be quiet x4 и наставци од cablemod сите земени од Нексио. Редовна цена им е 1520 за кулер и 4130 за наставците. Сега уште да влезат во кукиште.


Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 

tomaso

Practice makes perfect
25 јануари 2008
1,040
1,562
Битола
tomaso's setup  
Processor & Cooler
Intel® Pentium® Processor G4560 + Thermaltake Frio Fanless
Motherboard
Gigabyte GA Z270 Gaming K3
Storage
Samsung 970 EVO 250GB - NVMe + TOSHIBA 2TB + TOSHIBA 1TB
PSU
Deepcool DA500M
RAM
8GB DDR4 2400MHz Geil CL17
Video card
Nvidia GeForce GT 720
Case
CoolerMaster MasterBox Q500L
Mouse
CM Storm Alcor + SteelSeries QcK+
Keyboard
Logitech Wave K350
Audio
Asus Essense STX II + AKG K702 + Denon DRA-F107DAB+Denon DCD-F107+McGrey BSS265, Audioquest Dragonfly Black 1.5 + Sony MDR-EX450APH
Monitor
LG 24MP55HQ-P IPS
OS
Microsoft Windows 10 Pro
CoolerMaster MasterBox Q500L од сет 3.000 денари.
Многу евтино изработено, шо најверојатно може и да се очекува за таа цена. Го купив заради форм факторот и ако не се лажам едниствено што собира фул атх плоча. Има повеќе опции за монтирање на дискови позади, 2× 3.5 инч во мојот случај, може и по 4×2.5 инчи.
Напојувањето може горе долу да оди во зависност од должина на графичката.
Кулери може во било која позиција да се наместат цело куќиште е со дупки.
 

eX3v1l

On your way to fame
2 мај 2011
1,159
853
eX3v1l's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 5 5600X
Motherboard
ASRock Fatal1ty X470 Gaming K4
Storage
Samsung 970 EVO 500GB
PSU
Cooler Master MWE 750w
RAM
32GB 3200MHz G.Skill Trident Z
Video card
RTX 3070 EAGLE
Case
Cooler Master K380
Mouse
G502
Keyboard
RIPJAWS KM570 MX-Brown
Monitor
Dell S2721DGF
OS
Windows 10
3070 преку врски од Анхоч за 42.000 мкд. Имаше и 3080 ама некој со поголеми врски ми ја зема :( Следно да се најде 5600x / 5700x и може да се гејма на ултрa. :) :) :)
1608671168259.png
 

TheDimiskov

Gaining Experience
26 февруари 2015
70
180
TheDimiskov's setup  
Processor & Cooler
R7 5800X/XIGMATEK aurora 240mm aio
Motherboard
Asrock Steel Legend B550
Storage
1tb ssd+250gb nvme
PSU
Antec HCG 850w
RAM
Hyper x fury 3200mhz 2x8
Video card
RTX 3070 X TRIO
Case
NZXT H510 Elite Black
Mouse
deathadder elite
Keyboard
blackwidow chroma v2
Audio
ss arctis 5
Monitor
BENQ 27'' 144HZ XL2720Z
OS
Windows 10
MSI x trio 3070, Kupena od @gOJDO za 42.500. Sledno 5600x ako moze da se naceka kaj nas
20201218_175113.jpg
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,196
3,284
Битола
Asus TUF 3080 купена 55500 ден по нарачка од пријател.
Прво бев скептик за туф моделот но очигледно ги подобриле.
Термални и акустични перформанси топ.
Две физички мани. Делот кај што е тоа оскудно ргб е покриен под напонските кабли и задниот дел е поширок и го оштетив куќарето ( се гледа на третата слика)

Погледнете го атачментот 95174Погледнете го атачментот 95175Погледнете го атачментот 95176
Од оваа генерација TUF-от им се доста подобрени. Не грејат и вадат супер перформанси.
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,069
1,672
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
2x Xfx RX 580 8Gb Crossfire X
Case
Nzxt h500i
Mouse
Steelseries Rival 100 Dota 2
Keyboard
Natec Thor 300 TKL
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
Од оваа генерација TUF-от им се доста подобрени. Не грејат и вадат супер перформанси.
Имав многу лошо искуство со ТУФ 5700хт карти, претерано грееја и shroud-от од кулерот беше пластичен и блокираше топлината. Ова ми е прва хај енд карта каде предниот shroud е алуминиумски. Зверска е!
 

The_Witch_Hunter

Practice makes perfect
23 мај 2012
849
1,801
Asus TUF 3080 купена 55500 ден по нарачка од пријател.
Прво бев скептик за туф моделот но очигледно ги подобриле.
Термални и акустични перформанси топ.
Две физички мани. Делот кај што е тоа оскудно ргб е покриен под напонските кабли и задниот дел е поширок и го оштетив куќарето ( се гледа на третата слика)
Гледам само еден кабел си пуштил од напојување. Не ти е тоа добра идеја за карта што троши 300+ вати. Пушти 2 посебни наместо еден што се двои дур не биднала беља.

Инаку TUF кулерот е прва класа, потврдувам. 3090 ја држи константно испод 70c кај мене (68c actually мерено во CP2077).
 

Skorp

Gaining Experience
25 август 2016
379
317
Skopje
Имав многу лошо искуство со ТУФ 5700хт карти, претерано грееја и shroud-от од кулерот беше пластичен и блокираше топлината. Ова ми е прва хај енд карта каде предниот shroud е алуминиумски. Зверска е!
Од каде ја нарача картата?
Пиши пп ако сакаш.
 

TheDimiskov

Gaining Experience
26 февруари 2015
70
180
TheDimiskov's setup  
Processor & Cooler
R7 5800X/XIGMATEK aurora 240mm aio
Motherboard
Asrock Steel Legend B550
Storage
1tb ssd+250gb nvme
PSU
Antec HCG 850w
RAM
Hyper x fury 3200mhz 2x8
Video card
RTX 3070 X TRIO
Case
NZXT H510 Elite Black
Mouse
deathadder elite
Keyboard
blackwidow chroma v2
Audio
ss arctis 5
Monitor
BENQ 27'' 144HZ XL2720Z
OS
Windows 10

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,069
1,672
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
2x Xfx RX 580 8Gb Crossfire X
Case
Nzxt h500i
Mouse
Steelseries Rival 100 Dota 2
Keyboard
Natec Thor 300 TKL
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
Што е следно? РГБ стенд за слушалки? oh, wait..
 

TheDimiskov

Gaining Experience
26 февруари 2015
70
180
TheDimiskov's setup  
Processor & Cooler
R7 5800X/XIGMATEK aurora 240mm aio
Motherboard
Asrock Steel Legend B550
Storage
1tb ssd+250gb nvme
PSU
Antec HCG 850w
RAM
Hyper x fury 3200mhz 2x8
Video card
RTX 3070 X TRIO
Case
NZXT H510 Elite Black
Mouse
deathadder elite
Keyboard
blackwidow chroma v2
Audio
ss arctis 5
Monitor
BENQ 27'' 144HZ XL2720Z
OS
Windows 10

architect

Unstoppable
27 ноември 2008
2,083
2,618
Скопје
architect's setup  
Processor & Cooler
i7 9700k Coffe Lake / NZXT Kraken x62
Motherboard
ASRock Z390 Pro4
Storage
SSD Samsung M.2 970 EVO 250 GB / 850 EVO 250 GB / WD EZEX 1TB
PSU
Corsair HX750i 80 Plus Platinum
RAM
G.SKILL TRIDENT Z RGB 2x 8GB ddr4 3000 mhz
Video card
Asus Rog Strix Gaming RТX 3070 O8G 8GB DDR6
Case
NZXT H500i black/red
Mouse
Logitech G502 RGB
Keyboard
Cooler Master
Audio
Logitech x 530 / asus echelon navy
Monitor
LG 27GL850-B
OS
Windows 10 x64

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,579
3,735
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64

TheDimiskov

Gaining Experience
26 февруари 2015
70
180
TheDimiskov's setup  
Processor & Cooler
R7 5800X/XIGMATEK aurora 240mm aio
Motherboard
Asrock Steel Legend B550
Storage
1tb ssd+250gb nvme
PSU
Antec HCG 850w
RAM
Hyper x fury 3200mhz 2x8
Video card
RTX 3070 X TRIO
Case
NZXT H510 Elite Black
Mouse
deathadder elite
Keyboard
blackwidow chroma v2
Audio
ss arctis 5
Monitor
BENQ 27'' 144HZ XL2720Z
OS
Windows 10

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,069
1,672
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
2x Xfx RX 580 8Gb Crossfire X
Case
Nzxt h500i
Mouse
Steelseries Rival 100 Dota 2
Keyboard
Natec Thor 300 TKL
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
стигнаа до ргб кабли, за другото да не ни правиме муабет веке... Уште фали филипс hue да се синхронизира со аура sync или што и да е од компјутерот, и цела соба дискотека да е
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,196
3,284
Битола
NZXT продава RGB чешли за кабли:


Јас последно од RGB порачав RGB GPU holder од АлиСекспрес:

 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,120
Мислења
838,814
Членови
29,033
Најнов член
Newlearner
На врв Дно