• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Што последно сте надградиле на вашиот компјутер (компонети за компјутер ONLY!)

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
1,936
2,469
Alienware 38" (од setup-от) конечно стигна.
Порачан преку Макпетрол директно од Dell за цена од 85499ден.

Погледнете го атачментот 95332
Со здравје да се служиш, ич да не гледам знам дека топ избор си направил, но ме интересира зошто не комбинација од пример 24 инчен монитор и Oled телевизор. Гејминг и филмови се супериорни на олед.
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,200
3,290
Битола
Гејминг и филмови се супериорни на олед.
Се согласувам. Тоа е она TRUE HDR што никој освен ОЛЕД ЗАСЕГА не може да го постигни. Го гледав LG CX 48 -- гејмерски TV/Monitor (120HZ, G-Sync Module, итн.) иста цена горе долу беа. Но, со мојата употреба, ќе требаше да го менувам за 2 години (работа на десктоп со статично UI и играње RTS и RPG со статично UI). Прочитај за QNED (ќе излегува за 3-4години) што е СЕ ШТО OLED нуди (self-emissive) БЕЗ ризикот за BURN IN:


Таман да излезат добри модели за баш ко ќе дојди време за замена.
 
Последна промена:

Ljupced

Intern
26 јули 2019
2
36
Здраво,

Склопив се` одново па еве делови и цени:

Матична: MSI B550 Tomahawk
9800 ден. – Anhoch
Графичка: ASUS TUF RTX 3070 8gb OC
42800 ден. - Setec
Процесор: Ryzen 5 3600x @ 3.8 Ghz
12870 ден. - Setec
Рам: Kingston HyperX 16 GB (2x8) 3200 Mhz
4840 ден. - Setec
ССД: Kingston 500GB A2000 M.2 PCIe NVMe
3900 ден. – Setec
Напојување: Cooler Master MWE Gold 750W
6300 ден. – Setec
Куќиште: NZXT h510 matte white
4500 ден. – Riversoft
Водно ладење: CoolerMaster MasterLiquid ML240R RGB
6300 ден. - Setec
Кулери: 2x CoolerMaster MASTERFAN MF120 HALO
1800 ден. - Setec
RGB лента: Deepcool RGB 200 PRO Addressable
1200 ден. - Anhoch
Монитор: AOC Q27G2U/BK (2k, 144hz)
16500 ден. - Riversoft

Тврд диск имав од претходно некоја Тошиба 1 TB.

1.jpg
 

Goran995

On your way to fame
16 ноември 2019
455
717
Скопје
Ако имаш место над РАМ-от - премести го радијаторот и кулерите за воденото ладење на горната страна.
 

Ljupced

Intern
26 јули 2019
2
36
Ако имаш место над РАМ-от - премести го радијаторот и кулерите за воденото ладење на горната страна.
Немам за жал.. ова е единствено место а оздола нагоре не бива поради графичката.
Благодарам за советот :D
 

gdamjan

On your way to fame
3 април 2008
2,542
957
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Скоро цела нова конфигурација склопив пред отприлика месец:
MotherBoard​
MSI MAG B550m Mortar WiFi137 € - computeruniverse
CPU​
AMD Ryzen 5 3600 box12400 мкд - анхоч *
RAM​
G.Skill Ripjaws V 32GB DDR4 K2 CL16 (2× 16GB)103 € - computeruniverse
NVME​
ADATA XPG SX8200 Pro M.2 PCIe Gen3x4 1TB107 € - computeruniverse
CASE​
BeQuiet Pure Base 5004280 мкд - нексио

Од претходно имав и 2 Toshiba P300 дискови, и еден Samsung 860 EVO 256 GB, и Gigabyte G750H 750W - а од уште поодамна DELL U2412M и Lenovo ThinkPad USB Keyboard with TrackPoint.

На сето тоа морав да позајмам Asus RX550 графичка (види *)

* како тоа баш Ryzen 5 3600 од анхоч :)
Оригинално сакав да земам Ryzen 5 Pro 4650G APU (со вградена графичка). Не играм игри и не ми треба уште еден уред во компјутерот кој треба да се лади (читај: да бучи) и да се напојува. Компјутерот работи 24/7, треба да е тивок и колку-толку енергетски ефикасен. Генерално е домашен сервер, compile машина, со малку desktop употреба.

APU-то го имаа во computeruniverse за отприлика 200 €, со достапност од 1-2 недели - затоа и решив да склапам конфигураија од кај нив.
Но неколку дена по направената нарачка, ми пишуваат „го немаме веќе 4650G и нема да го има - ти го тргнавме од нарачката“ (на германски). Тоа малку ме поколеба за склапање компјутер, па си реков океј, ќе подразмислам што понатака. Тоа што не го очекував е дека computeruniverse ја пратиле нарачката - секако без процесорот. Така за некои 3 недели имав дома матична, ram, nvme и не знаев што да им правам :). Некое време разгледува опции од кај би се нарачал APU-то, но немаше многу опции, а уште помалку со поволна цена. Пробав и 3400G - спецификацијата на B550 вика дека не работи со Zen+ - за чудо системот бутираше, но не ги наоѓаше wifi-то и nvme-то.

Видов-невидов - земав AMD Ryzen 5 3600 од анхоч и Pure Base 500 од нексио, и позајмив графичка од пријател и ја склопив конфигурацијата. In retrospect, требаше за скоро иста цена (500 денари разлика) да го земам 3600X кој доаѓа со Wraith Spire наместо со Wraith Stealth. Stealth ми се чини некако гласен на моменти. Се излажав дека 3600 е 65W cpu vs 95W кај 3600X, но тоа на idle мислам не прави разлика. Но, тоа е што е, ќе почекам подобри времиња за некое Zen3 APU можеби со RDNA2 - во 2022ра :).

пс.
позајмената RX550 не го контролира вентилаторот, постојано врти на 100%, и беше ужасно бучен - сега е откачен, така да пасивно се лади. По 10тина минути youtube иде од 40⁰ накај 65⁰. Тоа е нешто за кое што ќе треба да подразмислам во (блиска) иднина. Wraith Stealth-от исто би го сменил, можда со dark rock slim (overkill за 3600тка, али да се мисли на иднината). И се мислам дали G750H да го сменам со нешто потивко.

ппс.
компјутерот работи исклучиво на Linux - за прашања во врска со тоа, пожелно во соодветниот форум.

Слики: View: https://imgur.com/a/BKHirHW
 
Последна промена:

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,593
3,742
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
@gdamjan wow баш глуп потег од Computeruniverse (n)

Toa за графичката види да не има некој нов биос за неа, 960-ката кога ја земав на времето ист проблем имаше ама после апдејт на биос се среди.
 

gdamjan

On your way to fame
3 април 2008
2,542
957
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Toa за графичката види да не има некој нов биос за неа, 960-ката кога ја земав на времето ист проблем имаше ама после апдејт на биос се среди.
вентилаторот е со 2 жици :)
го наместив едниот вентилатор што дојде со purebase 500 да дува во графичката
 

draganamon

On your way to fame
24 јануари 2016
444
589
Skopje
draganamon's setup  
Processor & Cooler
i7-6700HQ
Storage
250 SSD & 1TB HDD
RAM
16gb DDR4
Mouse
Logitech G9
Keyboard
Logitech G Pro
Audio
Logitech G51 5.1 & Creative Sound Blaster X-Fi 5.1
Monitor
Dell U2419H
OS
Windows 10
Конечно и јас да пишам на темава благодарение на преновогодишните попусти во Медиа Маркет Германија
970 Ево за 99 евра
860 Ево за 86 евра
ssd.jpg
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,757
6,789
www.mikrotikmacedonia.net
Откако после 4 години ми рокна Samsung PM871-цата. Релативно неквалитетно SSD. Само бренд Samsung му е мајката. Се надевам ке издржи барем двојно од претходното со оглед на тоа што не правам многу записи на SSD-то.
 

VaskaIlieva

Gaining Experience
30 април 2020
51
137
Скроз нова конфигурација склопена со правиот човек @gOJDO и со помош од oRc нормално зашо ипак CS ке се игра на компјутеров.
cpu: 22500 ден.
mb: 6700 ден.
cooler: 2900 ден.
SSD1: 5700 ден.
SSD2: 3800 ден.
RAM: 9200 ден.
GPU:43500 ден.

Плус од Сетек
Куќиште:8650 ден.
Напајање: 6300 ден. 134696947_586379675560554_5783906688370130736_n.jpg
 

toplel

Practice makes perfect
18 август 2016
958
1,328
@mods Зошто го избришавте мислењето како off-topic? Соодветно на правилата, поставив прашање што е од корист за сите, да сакав да го прашам само за мене ќе го направев на друг начин. И во правилата на подфорумов стои дека прашањата ќе бидат оставени 12-24 часа за да може да се одговори, а од моето не поминаа ни 5 часа.

Како за контекст, прашањето беше до @VaskaIlieva: како ќе го користи Ryzen 5 5600X на B450 Tomahawk MAX II? Не можам да најдам BIOS за Zen 3 на официјалната страницата. Кај најде, која верзија ја користи и дали можеби фабрички по default поддршува Zen 3? На интернет има само шпекулации зошто матичната е некоја нова верзија на Tomahawk MAX.

Оставете го прашањево макар до утре, не дека е мое туку чисто заради транспарентност и информација за сите што сакаат да користат Zen 3 на таа матична. Гледам ја има во Анхоч.
 

VaskaIlieva

Gaining Experience
30 април 2020
51
137
Матичната со нов биос го тера процесоров.Еве наместен е тера се како што треба.Го флешнаа кога ја зимав со постар процесор
 

toplel

Practice makes perfect
18 август 2016
958
1,328
Матичната со нов биос го тера процесоров.Еве наместен е тера се како што треба.Го флешнаа кога ја зимав со постар процесор
Аку имаш време да одвоиш, може ли да кажеш која верзија е инсталирана? Можеш да провериш преку:

  • EDIT: Преку CPUZ во Mainboard табот или;
  • Кликни Start, напиши RUN и уклучи го
  • внеси msinfo32
  • ентер
Фала на одговорот и со здравје да си ја гејмаш конфигурацијата!
 
Последна промена:

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,014
15,997
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Аку имаш време да одвоиш, може ли да кажеш која верзија е инсталирана? Можеш да провериш преку:

  • EDIT: Преку CPUZ во Mainboard табот или;
  • Кликни Start, напиши RUN и уклучи го
  • внеси msinfo32
  • ентер
Фала на одговорот и со здравје да си ја гејмаш конфигурацијата!
За ryzen 5000 ти треба BIOS со AGESA 1.1.0.0

Мислам дека за било која B450/X470 матична ќе најдеш.


Повели за MSI B450 TOMAHAWK MAX II:

 

eX3v1l

On your way to fame
2 мај 2011
1,159
853
eX3v1l's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 5 5600X
Motherboard
ASRock Fatal1ty X470 Gaming K4
Storage
Samsung 970 EVO 500GB
PSU
Cooler Master MWE 750w
RAM
32GB 3200MHz G.Skill Trident Z
Video card
RTX 3070 EAGLE
Case
Cooler Master K380
Mouse
G502
Keyboard
RIPJAWS KM570 MX-Brown
Monitor
Dell S2721DGF
OS
Windows 10
5600x од Gojdo - 22500 мкд
970 Evo 500GB од Зоте Брос - 5290 мкд


1609782134102.png
 

Rukfash

On your way to fame
24 јануари 2019
1,301
958
Неврленд
MSI-B460M-A PRO Анхоч 4690 ден.
B460M-A PRO.jpg

i3-10100F 4/8 Анхоч 5650 ден .
i3-10100F.jpg

8GB Kingston Hyper X Fury 3200Mhz RGB 2500 ден од сетец, ама со бонус поени 1150 ден го платив.
+ 3-400 ден за монтажа на дилеро.
 

Атачменти

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,141
Мислења
839,308
Членови
29,054
Најнов член
Bojanco123
На врв Дно