• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Што последно сте надградиле на вашиот компјутер (компонети за компјутер ONLY!)

omegaRED

Unstoppable
13 септември 2011
2,373
2,909
Скопје
omegaRED's setup  
Processor & Cooler
ADM Ryzen 3700X & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS TUF Gaming X570 Plus
Storage
256GB Toshiba XG5, 512GB Samsung PM981, 2+1 TB HDDs
PSU
CoolerMaster Vanguard V1000
RAM
2 x 8GB GSkill Ripjaws V @ 3600 MHz
Video card
Sapphire RX5700 XT Pulse
Case
CoolerMaster Storm Trooper
Mouse
SteelSeries Rival 600
Keyboard
MSI Vigor GK50 low profile
Audio
Logitech X540 & Plantronics .audio 365
Monitor
AOC Q3279VWF
OS
Windows 10 x64 Pro
NZXT Kraken X63, од оглас. Цена - ситница.

large_c081a318408e1de6.png

И ситници за да го стишам PS4 Pro - Thermal Grizzly Kryonaut термална паста и Arctic 1mm термални падови - 950 денари од Нексио.
 

Fredy

Unstoppable
12 октомври 2014
958
2,410
Skopje
Fredy's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-8700K @5.Ghz /Noctua D14
Motherboard
ASrock Taichi Z370
Storage
970 evo plus 500gb + Kingston A2000 NvMe 1Tb + SSD Samsung 850 pro 256gb
PSU
EVGA SuperNova 750 G3
RAM
2x 8GB DDR4 Kingston HyperX Fury Black @3000Mhz
Video card
MSI 3070 Gaming Trio X
Case
NZXT s340 Elite
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
G.Skill Ripjaws KM780 RGB cherry mx brown
Audio
Sennheiser HD 518 + Kurzweil KS40A
Monitor
Asus RoG PG279Q 1440p 165Hz IPS
OS
Windows 10 Pro
Стигна поклонот за стара нова година


Sent from my SM-G975U using Tapatalk
 

Fredy

Unstoppable
12 октомври 2014
958
2,410
Skopje
Fredy's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-8700K @5.Ghz /Noctua D14
Motherboard
ASrock Taichi Z370
Storage
970 evo plus 500gb + Kingston A2000 NvMe 1Tb + SSD Samsung 850 pro 256gb
PSU
EVGA SuperNova 750 G3
RAM
2x 8GB DDR4 Kingston HyperX Fury Black @3000Mhz
Video card
MSI 3070 Gaming Trio X
Case
NZXT s340 Elite
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
G.Skill Ripjaws KM780 RGB cherry mx brown
Audio
Sennheiser HD 518 + Kurzweil KS40A
Monitor
Asus RoG PG279Q 1440p 165Hz IPS
OS
Windows 10 Pro

Goran995

On your way to fame
16 ноември 2019
454
717
Скопје
Последна промена:

TheDimiskov

Gaining Experience
26 февруари 2015
70
179
TheDimiskov's setup  
Processor & Cooler
R7 5800X/XIGMATEK aurora 240mm aio
Motherboard
Asrock Steel Legend B550
Storage
1tb ssd+250gb nvme
PSU
Antec HCG 850w
RAM
Hyper x fury 3200mhz 2x8
Video card
RTX 3070 X TRIO
Case
NZXT H510 Elite Black
Mouse
deathadder elite
Keyboard
blackwidow chroma v2
Audio
ss arctis 5
Monitor
BENQ 27'' 144HZ XL2720Z
OS
Windows 10
5800x-neksio 31k
b550-neksio 12k
xigmatek aurora 240mm-neksio 6k
3070 x trio- od kaj gojdo 42k

Па за некоја недела lancool II и нов рам,со светулки шо би се рекло.
npKHURh - Imgur.jpg
cIfaGjJ - Imgur.jpg

п.с се извињавам за лошите фотки,
 
Последна промена:

igoooor7

Gaining Experience
17 февруари 2015
149
220
igoooor7's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 3570 + CM Vortex 211Q
Motherboard
Asus P8Z77-V LE PLUS
Storage
SSD:Kingston HyperX 3K 120GB + HDD: WD 1T Caviar Black
PSU
CM G650M
RAM
4x4GB, 1600MHz Kingston Hyper X
Video card
Gigabyte GTX 1060-6GB Xtreme Gaming
Case
CM Elite 430 Black
Mouse
A4TECH - Bloody V7MA
Keyboard
A4TECH - Bloody B120
Audio
Logitech Z506
Monitor
Dell 24" SE2419HR FHD IPS
OS
WINDOWS 10 Pro 64bit
Си купив wireless глувче од Анхоч Lenovo ThinkPad за 990 ден. Да ми паше со лаптопот .


Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
 

zirkach

Gaining Experience
12 февруари 2015
213
166
Struga
www.facebook.com
zirkach's setup  
Processor & Cooler
i3 2310m
Motherboard
DELL
Storage
Samsung EVO 850 120gb + Seagate Momentus 500gb
RAM
6GB
Video card
intel hd3000
Audio
IDT 92HD87B1
Monitor
Hanns-G HQ191DP
OS
Windows 7 Home Premium x64
Ефтин турски wireless mouse Everest SM-834 219ден КАМ


Sent from my Redmi 4X using Tapatalk
 

CokeZone

Gaining Experience
27 декември 2015
113
82
Сликата е од нет, не е моја. Иначе го купив уште Јуни, 2020 така да тоа е последното нешто што го надградив на мојот PC.
Купен од Анхоч за 4740 денари.
 

Атачменти

zirkach

Gaining Experience
12 февруари 2015
213
166
Struga
www.facebook.com
zirkach's setup  
Processor & Cooler
i3 2310m
Motherboard
DELL
Storage
Samsung EVO 850 120gb + Seagate Momentus 500gb
RAM
6GB
Video card
intel hd3000
Audio
IDT 92HD87B1
Monitor
Hanns-G HQ191DP
OS
Windows 7 Home Premium x64
слушнав дека многу прецизен бил маусов.за две пива е топ :)
па добар е за прецизност ама мана му е што има тврд клик и се слуша Клик клик при притискање на левото дугме ама за парите толку е..ќе видам колку ќе издржи батеријата со употреба од 7-8 сати во ден :)
 

Intoxicated

Gaining Experience
22 декември 2014
28
60
Скопје
Intoxicated's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3600x 4.4Ghz & Arctic Esports 34 DUO
Motherboard
ASUS TUF GAMING B550-PLUS
Storage
SSD M.2 Corsair NVMe MP510 240GB // PCIe Kingston A400 240GB // 1TB WD Blue HDD
PSU
Coolermaster 500w Lite
RAM
16GB DDR4 3200Mhz Corsair Vengeance PRO RGB CL16 Kit (2x8GB)
Video card
Gigabyte Aorus RX580 4GB OC
Case
Macube 310 white w/ 7x Hydrion 120 white
Mouse
Razer Viper Mini
Keyboard
Genesis RHOD 400
Monitor
ASUS VZ249H Eye Care Monitor White
OS
Win 10 Pro
Ryzen 3600x TRAY - 12.350 ден од Анхоч
16GB DDR4 3200Mhz Corsair Vengeance PRO RGB CL16 Kit (2x8GB) - 5.990 ден од Анхоч
SSD M.2 Corsair NVMe MP510 240GB PCIe - 3.490 ден од Анхоч
ASUS TUF GAMING B550-PLUS - 9.999 ден од Сетек


1611416433425.jpg 1611416379045.jpg

Наредно се fans, PSU без кечап и мајонез кабли или пак црно-бели екстензии. А можеби и Freezer 34 Duo ќе се менува за нешто друго, поради тоа што не сум сигурен колку добар контакт има со процесорот, малце чудно беше инсталирањето а за некои AM4 матични требало додатоци....
 

icemaher

Intern
27 мај 2009
56
47
Куманово
icemaher's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3400g
Motherboard
Gigabyte B450M‐H
Storage
SAMSUNG 250GB SSD 970 EVO Plus M.2 PCI‐E NVMe
PSU
500 NJOY 80+
RAM
2 x DIMM 8GB DDR4 3200Mhz Kingston CL16 HyperX Fury Black
Case
MS METROPOLIS PRO
Monitor
Benq BL2480
OS
Win10 Pro
Ryzen 3400g Box 8500ден, сетек
2 x DIMM 8GB DDR4 3200Mhz Kingston CL16 HyperX Fury Black
MB Gigabyte B450M‐H AM4 DDR4 3600MHz OC SATA3 M.2 USB3.1 HDMI/VGA
SAMSUNG 250GB SSD 970 EVO Plus M.2 PCI‐E NVMe
MS METROPOLIS PRO
PSU 500 NJOY 80+
Се ова останато од Софтмак, 17000ден. Вкупно 25.500ден.

Ќе гледам да го сменам кулеров амд, малце бучи. IMG_20210123_182530.jpg
Доста беше малтретирање од 2007 со дуал кор 4200 амд:cool:
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,448
8,562
Скопје
Ryzen 3400g Box 8500ден, сетек
2 x DIMM 8GB DDR4 3200Mhz Kingston CL16 HyperX Fury Black
MB Gigabyte B450M‐H AM4 DDR4 3600MHz OC SATA3 M.2 USB3.1 HDMI/VGA
SAMSUNG 250GB SSD 970 EVO Plus M.2 PCI‐E NVMe
MS METROPOLIS PRO
PSU 500 NJOY 80+
Се ова останато од Софтмак, 17000ден. Вкупно 25.500ден.

Ќе гледам да го сменам кулеров амд, малце бучи.Погледнете го атачментот 96445
Доста беше малтретирање од 2007 со дуал кор 4200 амд:cool:
Главниот е во средина на екранот.
Со здравје да го користиш и фатете таму опрајте тоа сајтот со преводи за да примате превод with BOM.
 

omegaRED

Unstoppable
13 септември 2011
2,373
2,909
Скопје
omegaRED's setup  
Processor & Cooler
ADM Ryzen 3700X & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS TUF Gaming X570 Plus
Storage
256GB Toshiba XG5, 512GB Samsung PM981, 2+1 TB HDDs
PSU
CoolerMaster Vanguard V1000
RAM
2 x 8GB GSkill Ripjaws V @ 3600 MHz
Video card
Sapphire RX5700 XT Pulse
Case
CoolerMaster Storm Trooper
Mouse
SteelSeries Rival 600
Keyboard
MSI Vigor GK50 low profile
Audio
Logitech X540 & Plantronics .audio 365
Monitor
AOC Q3279VWF
OS
Windows 10 x64 Pro
NZXT H710i, од кај @gOJDO, 11.000.

Многу минималистичко куќиште, а сепак не е рерна внатре.

Следно нарачувам бели продолжетоци за кабли.


Sent from my SM-G988B using Tapatalk
 
Изменето од модератор:

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,189
3,267
Битола
@omegaRED убаво куќиште. И јас со @gOJDO имав стоечка порачка но првото кај тебе замина. Инаку не порачувај WinCool -- лошо искуство со брендот имам.
 

omegaRED

Unstoppable
13 септември 2011
2,373
2,909
Скопје
omegaRED's setup  
Processor & Cooler
ADM Ryzen 3700X & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS TUF Gaming X570 Plus
Storage
256GB Toshiba XG5, 512GB Samsung PM981, 2+1 TB HDDs
PSU
CoolerMaster Vanguard V1000
RAM
2 x 8GB GSkill Ripjaws V @ 3600 MHz
Video card
Sapphire RX5700 XT Pulse
Case
CoolerMaster Storm Trooper
Mouse
SteelSeries Rival 600
Keyboard
MSI Vigor GK50 low profile
Audio
Logitech X540 & Plantronics .audio 365
Monitor
AOC Q3279VWF
OS
Windows 10 x64 Pro
@omegaRED убаво куќиште. И јас со @gOJDO имав стоечка порачка но првото кај тебе замина. Инаку не порачувај WinCool -- лошо искуство со брендот имам.
Благодарам - да, навистина е убаво, и таман за моите потреби. Ги собра и трите 3.5" дискови без проблем и без вибрации.

Препорака за друг бренд за продолжетоци - секако да испорачуваат до тука. Евентуално Amazon.de е опција, но ќе треба да дополнам нарачка за да ми се исплати испораката до тука.

Sent from my SM-G988B using Tapatalk
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,189
3,267
Битола
Благодарам - да, навистина е убаво, и таман за моите потреби. Ги собра и трите 3.5" дискови без проблем и без вибрации.

Препорака за друг бренд за продолжетоци - секако да испорачуваат до тука. Евентуално Amazon.de е опција, но ќе треба да дополнам нарачка за да ми се исплати испораката до тука.

Sent from my SM-G988B using Tapatalk
Верувај барав надолго нашироко добри продолжетоци, но, не ми се погодија ниедни. На крај, нарачав целосни PSU Custom Cables за моето напојување (НЕ продолжетоци) од CableMod (водечката компанија за custom кабли). Ги зедов на попуст од 20 посто со АСУС купон (има вакви даваат на АСУС дискорд каналот. Со ова решавам два проблеми: clutter назад бидејќи не наставувам НОВИ кабли НАД постоечката должина и пружам чиста струја без да преминува од еден во друг кабел (со овие WinCool имав проблем ради тоа).


Eве ја мојата нарачка. Не постојат поквалитетни custom кабли на пазарот.

. chrome_i9HXdGWWtX.jpg
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,062
1,539
Си купив wireless глувче од Анхоч Lenovo ThinkPad за 990 ден. Да ми паше со лаптопот .


Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
Сакам и јас да го земам поради истата причина, материјалот е мазен или малце рапав(како PBT keycaps)? Не сакам со мазна пластика уште еден маус одма се прави лом. М185 имам и ептен се собираат глупости по него.
 
22 декември 2020
6
24
Оваа тастатура што ја порачав од AliX, модел Ajazz AK33. Сакав да пробам механичка тастатура, но ништо не ми фаќаше око што имаше кај нас, а тоа што ми се допаѓаше беше над 200 евра. Овој формфактор ми се допадна исто како и неговата цена. 75% компактен дизајн со индивидуални ЛЕД диоди што може како сакаш да си ги напраеш со интересни ефекти и анимации и Black линеарни свичови. За 2300 денари мислам дека нема ништо што и се приближува. Ја препорачувам на сите што сакат да се пробат со механички тастатури.

IMG_20210124_142721.jpg
 
Последна промена:

igoooor7

Gaining Experience
17 февруари 2015
149
220
igoooor7's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 3570 + CM Vortex 211Q
Motherboard
Asus P8Z77-V LE PLUS
Storage
SSD:Kingston HyperX 3K 120GB + HDD: WD 1T Caviar Black
PSU
CM G650M
RAM
4x4GB, 1600MHz Kingston Hyper X
Video card
Gigabyte GTX 1060-6GB Xtreme Gaming
Case
CM Elite 430 Black
Mouse
A4TECH - Bloody V7MA
Keyboard
A4TECH - Bloody B120
Audio
Logitech Z506
Monitor
Dell 24" SE2419HR FHD IPS
OS
WINDOWS 10 Pro 64bit
Сакам и јас да го земам поради истата причина, материјалот е мазен или малце рапав(како PBT keycaps)? Не сакам со мазна пластика уште еден маус одма се прави лом. М185 имам и ептен се собираат глупости по него.
Па што знам, не е скроз мазен ама пак и таа текстура (рапавост) што ја има не е нешто многу изразена, напротив минимална е. Ама најдобро тркни до Анхоч и нека ти го отворат и види дали те фаќа око.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,062
1,539
Па што знам, не е скроз мазен ама пак и таа текстура (рапавост) што ја има не е нешто многу изразена, напротив минимална е. Ама најдобро тркни до Анхоч и нека ти го отворат и види дали те фаќа око.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
Барам нешто слично на Logitech G305, одлична текстура ми има овој маус ама не ми се даваат 3к за маус за лаптоп :D
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,045
Мислења
837,517
Членови
28,976
Најнов член
Horus
На врв Дно