1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Samsung паметни телефони - генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од psyside, 30 Септември 2014.

1. fuzzjaw

fuzzjaw
    Practice makes perfect

883
    1,309
    13 Јануари 2014
    Машко
    Samsung викаат дека е водоотпорен IP68. По дефиниција, IP68 уред "can be immersed in 1.5 meters of freshwater for up to 30 minutes". Freshwater е чиста вода, не базен, не море, не било каква друга течност. Ако не си го прочитал ова, и си го е*ал телефонот, сам си крив. Не треба Samsung да ти кажат каква е водата, си има ознака што многу јасно го објаснува тоа.

Проблемот во муабетов е во најмала рака misleading advertisement, поради рекламите во базени и слично.

На Скоти и The Geek Boy им се допаѓа ова.
  2. DarthJe5us

DarthJe5us
    On your way to fame

1,174
    953
    2 Јануари 2012
    Машко
    Екранот на самсунг не е сатуриран туку е калибриран, сигурно збори за во basic mode дека не му се исти боите. А ако мисли во динамик модот да можеше да се направи амолед со добри бои и висок рефреш рејт Самсунг први ќе го ставеа. :)

3. fuzzjaw

fuzzjaw
    Practice makes perfect

883
    1,309
    13 Јануари 2014
    Машко
    Двата беа во фабричкиот мод. Кај мене е Vivid, за OP не сум сигурен :) Инаку и јас мислам дека е компромис, да можеа да ги добијат овие бои со повисок refresh rate, ќе ги направеа. Ќе видиме со Note 10 ваљда.

Како и да е, јас не гледам бенефит од тие 30hz плус. Боите ми се поосетна разлика, посебно со намалени анимации на 0.5x, кај што двата уреди се страшно брзи.

4. DarthJe5us

DarthJe5us
    On your way to fame

1,174
    953
    2 Јануари 2012
    Машко
    Фабрички мод на С10 е basic. За вивид треба сам да смениш. :D

5. fuzzjaw

fuzzjaw
    Practice makes perfect

883
    1,309
    13 Јануари 2014
    Машко
    Немам чепнато овде, еве како е. [​IMG]

Sent from my SM-G975F using Tapatalk

6. psyside

psyside
    Rising Star

24,743
    24,809
    4 Септември 2008
    Имаш.

На The Geek Boy и Tomislav96 им се допаѓа ова.
  7. fuzzjaw

fuzzjaw
    Practice makes perfect

883
    1,309
    13 Јануари 2014
    Машко
    Ако сум го сменил а не се сеќавам, се извинувам. Како и да е, си стојам на кажаното за споредбата.

8. mdeni

mdeni
    Unstoppable

3,175
    2,869
    24 Септември 2012
    Епа смени во Амолед вајд гамут на ОП и ќе го добиеш тоа што го имаш на самсунг, како што и напоменав.

9. Happy

Happy
    Gaining Experience

692
    209
    21 Јуни 2010
    Wellness советник
    Па тука е штосот. Треба да е отпорен на секаква вода. Во реално сценарио кажи ми кај ке најдеш питка вода? Едино у када без шампон. Обично паѓа во тоалет/вир со кал/базен/море/снег. Во право се луѓето што тужат. IP68 кај Rugged телефони и блутут звичници баш тоа значи. Мене ми има паднато у вир со кал BV5000 немаше мука. Го забришав и ко нов. Нека стават IP54 да нема забуна или специјална внатрешна заштита на компонентите IPX4 и крај.

Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација

10. goran_oh

goran_oh
    Practice makes perfect

1,261
    1,034
    26 Април 2013
    Машко
    Пробај вака и ке видиш како ке биди.[​IMG]

Sent from my GM1910 using Tapatalk

На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Скоти

Скоти
    Gaining Experience

173
    273
    15 oктомври 2013
    Машко
    dada.jpg

S7 Edge :)

The Geek Boy, psyside и на tupacan им се допаѓа ова.
  12. psyside

psyside
    Rising Star

24,743
    24,809
    4 Септември 2008
    Чекај малце. Не беа заборавени стариве телефони на Samsung?

iFanatics на апарати.

DaVoRkNe, The Geek Boy, DrMTR и на уште 1 им се допаѓа ова.
  13. DelphiUser

DelphiUser
    On your way to fame

618
    713
    2 Март 2011
    Машко
    Овие се лудаци. На што ќе личат рекламите отсега ако изгуби самсунг на суд? Се знае што е реклама а што е официјален податок, Самсунг убаво си пишал во упатството дека телефонот е отпорен само на слатка вода. Се согласувам дека можеби треба да биде понагласено негде и продавачите да нагласуваат дека не е за на море, може во езеро или под чешма.
    Ако самсунг изгуби, тогаш ќе треба за сите реклами да се оди на суд. Замисли Gillete да оди на суд затоа што со еден потег не бричот не се трга целата брада, и женската не те бакнува оти си многу убав вака бричен? Или после Орбит не ти светат забите бело и женските не ти се смеат со покана за секс вечер?

На Psycore му/ѝ се допаѓа ова.
  14. mdeni

mdeni
    Unstoppable

3,175
    2,869
    24 Септември 2012
    Хах, кешки да изгуби. Не само што треба да е понагласено, туку уште подобро да е повиситинито и да се оди кон тоа да може да се бањаш во базен и море или во бањата со телефонот со потполна сигурност дека нема да му е ништо.

На olikomerc и Astraion им се допаѓа ова.
  15. Happy

Happy
    Gaining Experience

692
    209
    21 Јуни 2010
    Wellness советник
    Проблемот е што напишале waterproof што не е исто со water resistant. Едното е за секаква вода другото е за чиста вода.

Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација

На Goran. му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Tose1991

Tose1991
    Intern

11
    8
    18 Април 2016
    Машко
    Дечки сакам да земам Samsung s10 од usa од Sprint поточно па што мислите дали би работел на нашиве мрежи, има некој со такво искуство?

17. tupacan

tupacan
    Practice makes perfect

1,433
    1,855
    10 Септември 2007
    Машко
    Lorem Ipsum.
    Моделот би требало да е SM-G973U што значи би работел на нашите мрежи.

На Tose1991 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. PC_GAMER

PC_GAMER
    Intern

97
    47
    16 Јуни 2017
    Машко
    Ќе може ли да ми кажете мислење за Samsung Galaxy A30 A305F 4GB/64GB Dual Sim Black? Сакам да се подновам со нов модел, од сите што ги разгледував овој некако ми привлече внимание. Дали вреди да се земе овој?

Гледав ривјуа на јутјуб за овој модел и генерално велат дека е ок за тој ценовен ранг, но и некои од нив кажуваат дека неговата слабост е тоа што малку бил слаб со слушалката кога го слушаш соговорникот при разговор.

19. aleksandardespotovikj

aleksandardespotovikj
    Gaining Experience

917
    406
    7 Март 2014
    Машко
    За некоја мала разлика во цена односно 1810 денари, имаш Samsung Galaxy A50 во Ледиком.
    Ако А30 ти привлекол внимание, А50 е идеален телефон за тебе.

draganamon, DaVoRkNe, Krk198 и на уште 1 им се допаѓа ова.
  20. ideapad

ideapad
    Intern

7
    1
    25 Јануари 2017
    Машко
    Некои предлози каде да купам Samsung Galaxy A50 6GB RAM? Мобилари, сет, каде?

На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
  21. dojcin2

dojcin2
    Intern

4
    3
    13 Април 2010
    од каде може да се купи "OEM" батерија за S7 edge, препораки и искуства кој има нека сподели.

22. deki1

deki1
    Gaining Experience

154
    53
    20 Јули 2011
    Ledikom vidi najdobri ceni imaat i 2 god garancija

23. DrMTR

DrMTR
    Guru

6,185
    6,288
    27 Март 2014
  24. DaVoRkNe

DaVoRkNe
    Unstoppable

3,467
    3,475
    1 Септември 2011
    Машко
    Дечки се работи за Galaxy A50,ноќеска кога легнав имав 87% батерија,сабајлево кога станав имав 80% батерија,дали е ок телефонот од 87% батерија,да дојде на 80%,со уклучен wifi и always on display (7 ипол часа)?

25. DrMTR

DrMTR
    Guru

6,185
    6,288
    27 Март 2014
    1% на час ти троши AOD ! 2-3% обавезно ти троши во стенд бај самиот телефон. Ако ставиме и вифи-то 2% да потрошило, тие 7% се нормално да ти ги потрошило.

Jovan2389, Скоти, DaVoRkNe и на уште 1 им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...