1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Samsung паметни телефони - генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од psyside, 30 Септември 2014.

 1. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,554
  4,361
  23 Јуни 2015
  Машко
  Ајде нека биде така. :)
   
 2. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,844
  1,370
  10 Август 2010
  Машко
  А од кога потопен телефон го менуваат по гаранција, па макар и водоотпорен да е? Тоа е исто како да го скршиш екранот и да ти го заменат бесплатно.
   
  На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Rac58

  Rac58
  Gaining Experience

  236
  155
  5 Јануари 2017
  Машко
  слободни активности
  Во право си, отсега само ти ќе користиш мобилни, на идиоти како мене треба со закон да им се забрани.
  Испратено од SM-A705FN преку IT.mk форум апликација

  Па така е во овластени сервиси, а не во подрумчиња.
  Испратено од SM-A705FN преку IT.mk форум апликација

  Од кога се купуваат телефони со овластени сер висери, а не за 2- 3000 денари со гаранција кај приучен сервисер.
  Испратено од SM-A705FN преку IT.mk форум апликација
   
  Изменето од модератор: 20 Јули 2019
 4. DarthJe5us

  DarthJe5us
  On your way to fame

  1,241
  992
  2 Јануари 2012
  Машко
  Од каде и да е купен телефонот во овластен ако се смени така ќе биде сменет екранот.
   
 5. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  822
  289
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  M20 има подобар процесор, поголема резолуција и подобра батерија.

  А20 има Амолед екран.

  Ако не ти се брза би почекал дa стигне Lenovo 6 youth (леново 6z lite). Подобар е од двата самсунга во процесор камери и најверојатно и батерија.
  Исто така разгледај го Redmi 7. Има подобар процесор, главна камера и батеријата подолго трае. Ама нема ултра широка леќа.


  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
  На GGTT1 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Војвода

  Војвода
  Unstoppable

  2,210
  3,564
  26 oктомври 2012
  Машко
  Самсунг, Хуавеи и Ејпл, не ти признаваат гаранција доколку настане некоја штета од самата вода.
  Во нормални услови телефонот нема гајле, но поврзи го на полнач послетоа и...
  Секој водоотпорен телефон во него има стикери кои ја менуваат бојата доколку стапат во контакт со вода.
  Тие не знаат дали си го ставил во базен, море, езеро, не знаат ниту длабочината во која е потопен самиот производ, дали пред да се исуши комплетно си го поврзал на полнач и слично.
  Водотпорноста ја прави една смеса налик на лепак, која со тек на време деградира, поготово од високи температури.
  Затоа и некои од производителите велат, за да избегнете штета предизвикана од вода, не го потопувајте уредот.
  Едноставно водоотпорноста може да се смета како бонус некој, ако падне уредот во вода, има огромна шанса да не му е ништо доколку се испочитуваат одредени процедури.

  Sent from my SM-G975F using Tapatalk
   
  На SiPy` му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Скоти

  Скоти
  Gaining Experience

  184
  294
  15 oктомври 2013
  Машко
  И неовластени сервисери така менуваат екрани, нов екран соси рамка. Како пример ќе ги издвојам Аквариус Охрид. Ми рекоа дека телефонот повеќе нема да е водоотпорен. Сумљам дека екран заменет во Видео Дата, Мобико или кој да е "овластен" сервис ќе биде повторно водоотпорен.
   
  На SiPy` му/ѝ се допаѓа ова.
 8. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,384
  12,508
  2 Август 2012
  Машко
  Кинезите растураат.
  На оригинални скршени екрани менуваат само стакло и сето тоа на оригинално куќиште.
  Имаат вакум комори, ламинатори и триста чуда.

  Нашиве (чест на искључоците) од поправка страна знаат за B7000 лепило и стеги.
  На прво загревање телефонот ќе се одлепи.
   
 9. deni.mitev

  deni.mitev
  Gaining Experience

  507
  222
  7 oктомври 2014
  Абе другар, кој колку платил толку добил.


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 10. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,844
  1,370
  10 Август 2010
  Машко
  Никаква врска со тоа од каде е купен телефонот нема, бидејќи гаранцијата не покрива такви работи!

  Дај да погодам, нема да можеш никако да докажеш дека реално ти бил заменет потопениот телефон?
   
 11. Rac58

  Rac58
  Gaining Experience

  236
  155
  5 Јануари 2017
  Машко
  слободни активности
  Што има да докажувам, така е како напишав. Кога го земав првиот беше во фолија без гребнатинки и имаше друг ИМЕИ. Исто беше и втор пат. Битно јас бев задоволен и истиот го користев уште 2,5 години, се до моментот кога ми падна и се искршија и предното и задното стакло.
  Испратено од SM-A705FN преку IT.mk форум апликација
   
 12. ifobt

  ifobt
  Gaining Experience

  110
  128
  26 Март 2015
  Машко
  Сакам да отклучам с9 плус заклучен на телеком. Знаете некој добри сервиси платени за тоа?

  Sent from my SM-G950F using Tapatalk
   
 13. Викса

  Викса
  On your way to fame

  504
  662
  12 Март 2011
  Машко
  Доколку има поминато 2 години од кога е купен Телеком ќе ти го даде кодот за отклучување.
   
 14. ifobt

  ifobt
  Gaining Experience

  110
  128
  26 Март 2015
  Машко
  Нема уште 2 години.

  Sent from my SM-G950F using Tapatalk
   
 15. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  822
  289
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
 16. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,554
  4,361
  23 Јуни 2015
  Машко
  @gokica Мислам дека прашуваше за Pro Mode за снимање?
  Незнам дали си ја видел Filmic Pro апликацијата. *клик* Има плус доплата за одредени можности, ама мислам дека вреди за секој долар.
   
  На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
 17. gokica

  gokica
  Модератор

  8,391
  10,199
  13 Јуни 2009
  Ти благодарам ќе погледнам. Иако не знам што толку им треба на Самсунг да го аплицираат видео копчето во про модот.
   
 18. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,554
  4,361
  23 Јуни 2015
  Машко
  Не е само тоа, туку не даваат другите камери (телеф. и широкоаголната) да се користат од трети апликации.

  Апликацијава има и интеграција со најпознатите гимбали во светот. Погледни, па чекам оценка.
   
 19. aleksandardespotovikj

  aleksandardespotovikj
  Gaining Experience

  950
  430
  7 Март 2014
  Машко
  Samsung Galaxy S9, ви стига нотификација за нов маил? Користам gmail.До сега немав проблем последниве неколку дена не ми стига воопшто.

  Испратено од SM-G960F преку IT.mk форум апликација
   
 20. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,554
  4,361
  23 Јуни 2015
  Машко
  Дали воопшто ти стигаат мејловите? Или само нотификации немаш?

  Ако неможе да направи Sync тогаш голема е можноста да прави проблем доколку користиш VPN.
   
  На aleksandardespotovikj му/ѝ се допаѓа ова.
 21. aleksandardespotovikj

  aleksandardespotovikj
  Gaining Experience

  950
  430
  7 Март 2014
  Машко
  Мејловите стигаат, меѓутоа не добивам нотификација.Не користам VPN..

  Испратено од SM-G960F преку IT.mk форум апликација
   
 22. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,554
  4,361
  23 Јуни 2015
  Машко
  А пермисии имаш проверено?
   
 23. aleksandardespotovikj

  aleksandardespotovikj
  Gaining Experience

  950
  430
  7 Март 2014
  Машко
  Се проверив, battery saver пермисии,во апп се е уклучено, предходно си добивав, сеа одеднаш само од себе престана да стига.

  Испратено од SM-G960F преку IT.mk форум апликација
   
 24. coNNectMKD

  coNNectMKD
  Gaining Experience

  195
  118
  13 Март 2017
  Машко
  Во моментов имам S8 кој го користам веќе скоро 2 год(во јануари) и сеа сакам нов да земам. На крајов на месецов, можам да си го искористам буџетот од телеком од 10,000 ден. Ако чекам до јануари, ќе можам да искористам 16,000 ден.

  Имам 2 прашања:

  Дали да земам S10e сега во август или да чекам до јануари и да си земам S10 со поголем буџет?
  И која е реално разликата помеѓу овие 2 телефони? Вреди ли 10к повеќе да фрлиш за 10ката или и S10e, е добра надградба?
   
  На damil му/ѝ се допаѓа ова.
 25. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,988
  25,230
  4 Септември 2008
  Зимаш a50 или a60 од провајдер

  Продаваш, купуваш s10 од мобилара

  Профит?
   
  На Jovan2389 и aleksandardespotovikj им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...