1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Samsung паметни телефони - генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од psyside, 30 Септември 2014.

 1. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,679
  3,820
  1 Септември 2011
  Машко
  Вкупно 7% ми има потрошено,со све што набројав уклучено,wifi,always on dysplay (7 ипол часа).имав 87% кога легнав да спијам,кога станав после 7 ипол часа 80% батерија.
   
 2. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,603
  4,517
  23 Јуни 2015
  Машко
  Тоа е сосема во ред.
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 3. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,679
  3,820
  1 Септември 2011
  Машко
  Благодарам :)
   
 4. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  936
  360
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Мислиш дека е многу или малце?

  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 5. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  907
  955
  2 Март 2011
  Машко
  Ако сте на VIP, може многу да ви троши преку ноќ (stand by) без ништо уклучено. Лек е или да сте на 3G или на Airplane Mode.
   
 6. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,313
  25,709
  4 Септември 2008


  Epic

  55 секунда.
   
  DelphiUser, Alucard и на Jovan2389 им се допаѓа ова.
 7. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,328
  1,050
  2 Јануари 2012
  Машко
  Убаво си е нагласено ip68 water resistant. Тоа што не е водоотпорен во солена вода, жешко џакузи, кока кола, пиво, вино итн. е проблем на корисникот.

  Патем да пишам дека Самсунг ги додале live focus опциите од С10 на Ноте 9.
   
 8. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,313
  25,709
  4 Септември 2008
  А батеријата се троши побрзо со сертификат или?
   
 9. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,679
  3,820
  1 Септември 2011
  Машко
  Мислам многу дека е,затоа и прашав.
  Каков сертификат??
   
  Изменето од модератор: 23 Јули 2019
 10. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,313
  25,709
  4 Септември 2008
  Ip68?

  Еве mdeni мислам дека знае на таа тема повеќе.
   
  На DrMTR и DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 11. Rac58

  Rac58
  Gaining Experience

  243
  163
  5 Јануари 2017
  Машко
  слободни активности
  Воопшто не е многу. Мене на А70 за 24 часа со истите поставки како тебе ми троши 12%, со тоа што се работи за батерија 4500mAh.
  Испратено од SM-A705FN преку IT.mk форум апликација
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 12. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,679
  3,820
  1 Септември 2011
  Машко
  Искрено мислев дека не е ок.фала ви дечки на одговорите :)
   
 13. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  936
  360
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Види ревјуа колку троши на стенд бај. И напрај математика. Некои телефони трошат повеќе од другите. Меѓутоа ако имаш брз полнач... И не е така проблем xD

  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 14. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,551
  3,467
  11 Декември 2008
  Машко
  Богами многу ти троши, мене А5 2017 ми троши само 3-4 % во таков случај, не ти е погоден сигурно е кинески фрли го :oh:

  Шала на страна, штом почна да го фалиш, ми се чини ќе го продаваш наскоро, барем кажи ми цена на време :D
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 15. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,328
  1,050
  2 Јануари 2012
  Машко
  Да, го чува во меморија цело време телефонот да не заборави дека е водоотпорен.
   
  На StalkeR, Balanar, DaVoRkNe и уште 2 други им се допаѓа ова.
 16. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,679
  3,820
  1 Септември 2011
  Машко
  Искрено појма немав колку треба да троши во таков случај,затоа и прашав.Иначе телефонот нема да се продава,али ако сакаш за ок цена,можам да ти средам нов а50 :)
   
  На Rac58 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Rac58

  Rac58
  Gaining Experience

  243
  163
  5 Јануари 2017
  Машко
  слободни активности
  Гаранција имаат за ништо. Гаранција признавам само ако е овластен сервисер за Самсунг или некој друг сертифициран сервисер за друга марка на телефон. За 1-2.000 денари ризикуваш телефон од 200-400 евра. Кај овластени продавачи на Самсунг телефони со доплата 100 денари на 12 рати добиваш и гаранција ако го скршиш екранот или стаклото на телефонот.
   
 18. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,328
  1,050
  2 Јануари 2012
  Машко
  Од каде оваа дезинформација дека е 100 денари доплатата за екранот?
   
 19. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,358
  3,067
  24 Септември 2012
  1200 испаѓа, ако е вистина така. А не 100.
   
 20. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,603
  4,517
  23 Јуни 2015
  Машко
  Не знам како успевате да ги искршите екраните. Телефон со сменет екран не е ист, прво сигурно нема да биде наместен како првиот пат, второ губи водоотпорност, и да не збориме дека треба цел телефон да се расклопи. Тоа “осигурување“ на телефони е жива глупост. Еве едно видео за вас.
   
  На mviktors и marv им се допаѓа ова.
 21. GGTT1

  GGTT1
  Gaining Experience

  350
  278
  1 Февруари 2017
  Машко
 22. Rac58

  Rac58
  Gaining Experience

  243
  163
  5 Јануари 2017
  Машко
  слободни активности
  Кој ти рекол дека ја губи водоотпорноста. Во овластен сервис тоа не го велат и ако го удавиш го заменуваат со нов. Јас не гатам како тебе, ова го имам искусено со Sony Z2 кој беше потопен, после 20 дена ми дадоа нов. Новиот после 9 дена се удави во кока кола и испран на чешма. Во рок од 7 дена повторно ми дадоа нов, во овластениот сервис Мобико. Во Телеком за секој новокупен телефон продавачот ти нуди опција со доплата од 100 денари месечно во периодот до исплата на истиот осигурување од било какво механичко оштетување. Дали е глупост или не незнам, но кога ќе дадам 40-50.000 денари 2,400 се ситница. Гледај чудо има идиоти како мене што кршат екрани, и кога ќе ми речат дека за Самсунг С8 замена на ркран чини 19.000 денари, тогаш навистина е глупост што не го осигурав. Инаку јас кога имам проблем со мобилниот не го прачам до YOUTUBE, туку го носам во овластен сервис, да ги сочувам сите перформанси на телефонот.

  Испратено од SM-A705FN преку IT.mk форум апликација
   
  Последна промена: 20 Јули 2019
  На olikomerc му/ѝ се допаѓа ова.
 23. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,603
  4,517
  23 Јуни 2015
  Машко
  Изгледа не е телефон за тебе, и полека не се пали толку.
   
  MacRazor, marick14, DrMTR и на уште 1 им се допаѓа ова.
 24. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,328
  1,050
  2 Јануари 2012
  Машко
  Не е така имам пишано како функционира, си има табела по вредност на телефон се плаќа за телефон меѓу 800 и 1000 евра пред пола година беше 7200 на 12 рати и при оштетување да се доплатат 10% од сумата на нов телефон.

  При промена на екран во овластен сервис се преместува се во ново тело(екран и задно стакло) и се лепи како од фабрика да излегло.
   
 25. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,443
  12,616
  2 Август 2012
  Машко
  Овластените сервиси не менуваат само екран туку куќиште односно рамка со екран.
  Останатото се сведува на преместување на компонентите од стариот телефон.

  Задниот капак се лепи со оригинален стикер и сето тоа "лежи" на hot plate едно 10-20 мин. на 50 до 80 степени (во зависност од производителот.

  Кај Sony заменската рамка со екран доаѓа со звучници и флетови па сервисирањето буквално се сведува на преместување на матичната, батеријата и камера модулот.
  Во случаи на оштетена матична се дава blanc уред на кој му се менува IMEI како на стариот.

  Овластен сервис не ти губи време на поправки и шлакање со B7000 лепило.

  Ете затоа тие телефони повторно се IP68
   
  На StalkeR, cipiripi, Psycore и уште 4 други им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...