• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Рутер од ОНЕ

 • Ја почнал/а темата
 • #1

Master_Boy

Баниран/a
28 април 2013
427
216
Крушево
Дечки дали може да се направи рутерот од ОНЕ, да зрачи ваерлес?
Значи вака, ставив од друг оператор интернет (локален оператор) и сеа го имам рутеров од ОНЕ кој моментално го користам како свичер, е сеа дали некако можи да се среди да зрачи и ваерлес ?!
 

AndrejFerdzo

Gaining Experience
18 ноември 2013
850
298
AndrejFerdzo's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600X
Motherboard
Gigabyte X470 Aorus Ultra Gaming
Storage
Samsung 850 Pro 500GB & Toshiba 4TB & 2x500GB WD Green & WD VelociRaptor 300GB
PSU
CoolerMaster V1000
RAM
Kingston HyperX Predator 2x8GB 3200MHz
Video card
2x Saphire Nitro + RX570
Case
DeepCool Matrexx 70
Mouse
Bloody V7
Keyboard
Microsoft Comfort Curve Keyboard 2000
Monitor
MSI MAG271CR
Намести DHCP и вирелес побарај сигурно имаш да наместиш ама Lan кабелот во првата порта оти колку шо знам тој е со rj12.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

Master_Boy

Баниран/a
28 април 2013
427
216
Крушево
Намести DHCP и вирелес побарај сигурно имаш да наместиш ама Lan кабелот во првата порта оти колку шо знам тој е со rj12.
Можи малце подетално да ми објасниш !? или да пратиш некој линк од некој туторијал ?
 

AndrejFerdzo

Gaining Experience
18 ноември 2013
850
298
AndrejFerdzo's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600X
Motherboard
Gigabyte X470 Aorus Ultra Gaming
Storage
Samsung 850 Pro 500GB & Toshiba 4TB & 2x500GB WD Green & WD VelociRaptor 300GB
PSU
CoolerMaster V1000
RAM
Kingston HyperX Predator 2x8GB 3200MHz
Video card
2x Saphire Nitro + RX570
Case
DeepCool Matrexx 70
Mouse
Bloody V7
Keyboard
Microsoft Comfort Curve Keyboard 2000
Monitor
MSI MAG271CR
Побарај мануел за тој рутер на итернет го имаш во PDF
 
 • Ја почнал/а темата
 • #6

Master_Boy

Баниран/a
28 април 2013
427
216
Крушево
Ајде де од толку експерти ниеден не се најде да помогни салам ?!
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,394
4,887
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
Друже дали имаш и друг рутер или го имаш само овај од ОНЕ , дали е потребно да се крева PPPoE конекција за да добиеш нет од другиот оператор, дај објасни малце подобро со каква опрема располагаш за да можиме да ти објасниме убаво.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #10

Master_Boy

Баниран/a
28 април 2013
427
216
Крушево
Вака значи неам друг рутер освем овој, не треба да се крева ПППОЕ конекција, пуштаат интернет со вчитување на мак адреса во сервер (барем така ми кажаа)
Иначе кабелнет е операторот (можам да ги пофалам за брзината АЛАЛ ДА ИМ Е, дупло побрзи од ОНЕ, кјути се куртулив хууухх)
П.с нз точно што модел е ама гледам пиши ЗТЕ
 

g0ck0

Intern
20 јануари 2015
9
3
Треба да ја клонираш МАК адресата од модемот на рутерот и сам ке си пронајде све или да се јавиш во кабелнет и да им ја кажеш новата МАК адреса и они да ја заменат таму и би требало све да функционира :)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #12

Master_Boy

Баниран/a
28 април 2013
427
216
Крушево
оф леле,
1, дирекно од бандера кабелот иди со ЏЕК (нема ни модем ни ништо) а овај рутеров од ОНЕ е (модем/рутер) проблемот е што во рутерот не видов никаде опција за да се внесат параметрите(адресите што ми ги дадоја од Кабелнет, кој се внесуваат дирекно во мрежната картица ако сакаш да имаш интернет) сега моментално тој рутер од ОНЕ го користам како СВИЧЕР, значи лан кабелот оди во LAN 1 портата а на другите 3 лан порти имам закачено 3 компјутери, е сеа ми е муабетов дали можам даа го средам рутеров (кој моментално е како свичер) да зрачи и бежичен интернет.
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,394
4,887
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
Нај паметно ти е да си земиш едно рутерче и да не се малтретираш со експериментирање, мислам дека нема да ти брка работа тој рутер.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #14

Master_Boy

Баниран/a
28 април 2013
427
216
Крушево
Нај паметно ти е да си земиш едно рутерче и да не се малтретираш со експериментирање, мислам дека нема да ти брка работа тој рутер.
Пробав со 3 рутери ама не е тоа тоа....
Овај рутер како ми се погоди тоа е невероватно, до кизнај каде факја... има многу добар домет, п.с не за џабе ме штракнаја ОНЕ (крвта да му ја ебам) 100 евра ми го наплатија маме му ебам
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,394
4,887
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
ако си заљубен во рутерот тогаш исклучи му DHCP и сетирај го само Wireless-от и Bridge-увај го со друг рутер на кој што ти е пуштен DHCP-то ( рутерот на кој што е пуштен DHCP-то ти е главниот рутер на кој што влегува кабелот за интернет )
 
 • Ја почнал/а темата
 • #16

Master_Boy

Баниран/a
28 април 2013
427
216
Крушево
ау да бе ке му се пробам утре имаш право.. имам еден линксис рутер со слаб домет на ваерлес.. тој ке го шибнам
 

AleksandarBR8

Gaining Experience
8 февруари 2015
151
142
Skopje
AleksandarBR8's setup  
Processor & Cooler
i3 9100F
Motherboard
Asus Primer H310M-R R2.0
Storage
Kingston SSD 240GB / 500GB Kingston HDD
PSU
Cooler Master Elite V3
RAM
8GB
Video card
Radeon RX580
Case
Cooler Master Q300l
Monitor
24inch MAG
OS
Windows 10 Pro
не е до тоа проблем, ако си го ставил сега нов рутерот треба да почекаш од оне да ти го направат вифи, само како свичер го користев првата недела, јас го имав тој проблем мислам до тоа е :D
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,394
4,887
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
мислам дека нема врска... ако имаш пристап до него сигурно ке го исконфигурираш
 

bogoevski

Unstoppable
29 ноември 2009
1,668
2,585
Hønsebybotn
bogoevski's setup  
Processor & Cooler
Повеќејадрен со множител
Motherboard
Црна со црвени детали
Storage
Препун
PSU
Предимензионирано
RAM
Доволно
Video card
Нај јака со 8 гигавати
Case
Гломазно
Mouse
Немам, чувам мачки.
Keyboard
Тивка
Audio
Стерео со двигател
Monitor
Прецизен
OS
Џам
Ќ'умрам, и кај мене интернетот иде од бандера со џек, може да е RJ12, RJ45, LC/FC/SC, F, SMA, SMB, TNC, BNC, N, RCA, TRS, XLR.

Ако сакаш да ти помогнеме, помогни ни!
 
 • Ја почнал/а темата
 • #21

Master_Boy

Баниран/a
28 април 2013
427
216
Крушево
мислам дека нема врска... ако имаш пристап до него сигурно ке го исконфигурираш
Хмм.. гледам има усб порт на него.. башка тоа гледам дека можи да се мени софтвер... да му менам?
Ќ'умрам, и кај мене интернетот иде од бандера со џек, може да е RJ12, RJ45, LC/FC/SC, F, SMA, SMB, TNC, BNC, N, RCA, TRS, XLR.

Ако сакаш да ти помогнеме, помогни ни!
Ке умрам и јас, шо појма неам што е :)
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,394
4,887
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
Друже нема врска фирмверот и усб портот, ако незнаеш да пристапиш до него барај некој по стручен да ти го среди проблемов.
 

abraxass

Gaining Experience
15 декември 2012
66
87
Како што веќе спомнаа неколку луѓе, ако сакаш помош потруди се да дадеш покорисни информации, ова важи генерално за сите не само за тебе.
Според она што го прочитав до тебе стига кабел и имаш адреса од провајдерот.
Кабелот што доаѓа од бандера треба да влезе во WAN port на рутерот и адресата која ја имаш треба да ја внесеш во конфигурација на рутерот(fixed IP, Subnet Mask DNS).
Вака би требало да функционира и да си активираш DHCP и Wifi по желба.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #25

Master_Boy

Баниран/a
28 април 2013
427
216
Крушево
Како што веќе спомнаа неколку луѓе, ако сакаш помош потруди се да дадеш покорисни информации, ова важи генерално за сите не само за тебе.
Според она што го прочитав до тебе стига кабел и имаш адреса од провајдерот.
Кабелот што доаѓа од бандера треба да влезе во WAN port на рутерот и адресата која ја имаш треба да ја внесеш во конфигурација на рутерот(fixed IP, Subnet Mask DNS).
Вака би требало да функционира и да си активираш DHCP и Wifi по желба.
Пробав се тоа што велиш, ама рутерот се блокира и не функционјира ни бежичен ни лан порти... хах си играм играчки жими се цел ден отепав и на крај без ефект
што не направив у пм и ништо на крајот! пак си шиба како свичер.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,698
Мислења
848,925
Членови
29,431
Најнов член
XFXRX580
На врв Дно