1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Помош за мобилни - прашања - совети -генерална - дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од alekcackko, 29 Август 2012.

 1. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,208
  3,567
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  Абе не се лажете и не трошете пари по вакви глупости. Тој само однадвор наликува на Ѕ3, на ништо не личи. Подобро Samsung Galaxy S (i9000) за тие пари.
   
 2. Revan

  Revan
  Gaining Experience

  660
  310
  25 Мај 2008
  По мобилариве е околу 6000 денари.

  Баш ќе прочитам, не дека ќе се улетувам да го купам, него да го пробам по мобилариве да направам споредба со оригиналот ме интересира.
   
 3. The_Man

  The_Man
  Unstoppable

  2,341
  2,006
  18 ноември 2009
  Има ли кракувана SwiftKey 3 тастатура за дроид или слабо ?
   
 4. Boldozer

  Boldozer
  On your way to fame

  1,137
  592
  2 ноември 2012
  Завчера го клокнав xperia neo на 1.2 ghz со jelly bean, работи перфектно.
  а во иднина ке инсталирам кернел за да може да се клокне до 1.9ghz без повреда на телефонот :) а најверојатно ке ми биде ставен 1.4ghz на boot(само незнам дали бареријата ке загрева) слична моќ како с3 самошто е едно јадро и послаба графика
   
 5. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,884
  1,457
  10 Август 2010
  Машко
  има по торенти, јас користам.
   
 6. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,208
  3,567
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  Ако сакаш да ти ја пратам, пушти ми мејл на пп.
   
 7. The_Man

  The_Man
  Unstoppable

  2,341
  2,006
  18 ноември 2009
  Ми прати џанки експресно фала ви .
   
  На JunkieMKD му/ѝ се допаѓа ова.
 8. vodolijaa88

  vodolijaa88
  Intern

  1
  0
  25 Јануари 2013
  Здраво на сите! Гледам дека доста се разбирате околу мобилните па ајде едно прашање до вас. Имам Nokia Asha 311 но никако неможам да сменам тема на пример анимирана или во некоја друга боја - се менува само бојата на буквите а позадината останува темна а неможе ни слика да се стави како позадина. Исто така не ми чита swf фајлови. Дали имате некое решение за ова? :)
   
 9. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,208
  3,567
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  Најверојатно само толку е дозволено, односно до таму оди подесување на теми. Комплетно немам појма како изгледа телефонот или неговиот графички интерфејс и не можам да ти кажам конкретно. Ако си пробал/а во Settings, Personalize, Wallpaper/Theme, тогаш тоа е тоа. А за swf, ако има некој OviStore или слично, барај апликација.

  https://www.google.com/search?q=nok...aqs=chrome.0.57.8451&sourceid=chrome&ie=UTF-8
   
 10. alekcackko

  alekcackko
  Gaining Experience

  438
  69
  10 Август 2012
  Машко
  Играње Half life 1 и 2,CS 1.6 и програмирање
  Значи што е подобро да земам на вип фри м тарифа: сони типо кој е 2000 ден на оваа тарифа или самсунг галакси мини 2 кој е 0 денари?
   
 11. The_Man

  The_Man
  Unstoppable

  2,341
  2,006
  18 ноември 2009
  мини 2 :) телефоните со комплетно ист ранг и незнам кој им е филмот на вип 2000 за типо. http://sortable.com/phones/Sony-Xperia-tipo-vs-Samsung-Galaxy-mini-2
  компарација
   
  На Глупав и alekcackko им се допаѓа ова.
 12. alekcackko

  alekcackko
  Gaining Experience

  438
  69
  10 Август 2012
  Машко
  Играње Half life 1 и 2,CS 1.6 и програмирање
  А хтц десире ц сличен ли е со типото? Гледам тој е 5000 денари во вип фри м тарифа.
   
 13. The_Man

  The_Man
  Unstoppable

  2,341
  2,006
  18 ноември 2009
  Хтц е подобар. Само за 5000 се наоѓа на старо.
   
 14. alekcackko

  alekcackko
  Gaining Experience

  438
  69
  10 Август 2012
  Машко
  Играње Half life 1 и 2,CS 1.6 и програмирање
  Да, ама на ново уствари на преплата е 5000 денари(на вип фри м).

  Едитирано од SaleSk:
  Имаш тема за проценки на делови каде што можеш да го поставиш производот. Тука не му е место.
   

  Прикачени датотеки:

 15. SaleSk

  SaleSk
  Arzt

  4,596
  5,163
  20 Април 2007
  Машко
  Верувај дека џабе ке си го изгубиш времето...
  Но сепак, оди, спореди, пробај...
  После ке си речеш: У право беа дечкиве...
  :)
   
 16. Internalsis

  Internalsis
  Intern

  103
  45
  30 Јануари 2012
  Машко
  [​IMG]

  Дали некој ке може да помогне, едно другарче има Samsung Galaxy S plus/gt-9001, е сега му направил factory reset на телефонот. И сега цело време му прикажува еден скрин како на сликата - ClockWorks MODE - CWM, е сега прашањето е како би можел повторно да стави оперативен систем или да го подигне, затоа што стиснал WIPE ALL DATA , опцијата. Видов дека има опција INSTALL ZIP FROM SD CARD, ке може ли некој поконкретно да објасни како се прави целиот тој процес за да стави било каков РОМ, и ако може да има некој линк до некој ром, што работи за да не го пробаме дали ке сака. Он пробал нешто до сега , али му вика abborted - E: cant open /emmc/update.zip (bad)
   
 17. The_Man

  The_Man
  Unstoppable

  2,341
  2,006
  18 ноември 2009
  у сд стави ром(зип фајл) и идеш инстал фром сд, пред тоа иди wipe cache и тоа е тоа.
  http://alchemistar.blogspot.com/2010/10/samsung-galaxy-s-custom-roms-list-1014.html
  ромови еве ти . И да рутиран да ти е нормално
   
  На alekcackko му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Audiofil

  Audiofil
  Gaining Experience

  839
  329
  28 oктомври 2007
  Od vcera imam problem so telefonot.Se raboti za Sony Ericsson K610.Ne saka poveke da se podigne sistemot.Koga se startuva odozgora se pali ekranot i ostanuva taka nekolku sekundi zapalen kako led svetlo prazen bez da dade opcii kako Normal ili Flight mode za ponatamosno rabotenje i potoa sam se gasi.Prasuvam dali e ekranot ili mozebi softverski problem?Odnapred blagodaram.
   
 19. Internalsis

  Internalsis
  Intern

  103
  45
  30 Јануари 2012
  Машко
  Хехе фала, среден е телефонот на друг начин
   
 20. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,208
  3,567
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  Сподели искуство, ќе се најде.
   
 21. The_Man

  The_Man
  Unstoppable

  2,341
  2,006
  18 ноември 2009
  она виндоус8 не му читало драјвери во один. И демек го средил на друг начин.
   
 22. alekcackko

  alekcackko
  Gaining Experience

  438
  69
  10 Август 2012
  Машко
  Играње Half life 1 и 2,CS 1.6 и програмирање
  Дај кажи како го среди да знајме и ние, можда и друг има таков проблем, ако не е тајна :D
   
 23. Internalsis

  Internalsis
  Intern

  103
  45
  30 Јануари 2012
  Машко
  Ухх, неможам да ви кажам , зашто другарчево сам си го средил. Само рече дека имал некој проблем со драјверите за мобилниот, па затоа неможел да убаци нов оперативен систем нормално, додека начинот преку clockworkmod што иде не му работел, и неможел така да го среди
   
 24. alekcackko

  alekcackko
  Gaining Experience

  438
  69
  10 Август 2012
  Машко
  Играње Half life 1 и 2,CS 1.6 и програмирање
  Епа прашај го како го средил :D
   
 25. SaleSk

  SaleSk
  Arzt

  4,596
  5,163
  20 Април 2007
  Машко
  Ako си сигурен дека не ти паднал и дека не ти се оштетил механички на некој друг начин, во тој случај би требало да е софтвер...Многу често овие телефони имаа софтверски проблеми...
  Доколку сакаш да ти го проверат би ти ги препорачал Моби Буп во ТЦ Беверли Хилс, доле во подрумот, одма карши бутката за наплата на паркинг, или пак Алфа Мобил на Водњанска...
  Други сигурни мобилари незнам .. :)
   

Сподели

Вчитување...