1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Помош за мобилни - прашања - совети -генерална - дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од alekcackko, 29 Август 2012.

 1. dulemilosevski

  dulemilosevski
  Gaining Experience

  78
  58
  20 Декември 2010
  Машко
  Само фрлени пари во бунар ништо поише по срање телефон амин

  Sent from my Xperia T using Tapatalk 2
   
  На The_Man му/ѝ се допаѓа ова.
 2. alekcackko

  alekcackko
  Gaining Experience

  438
  69
  10 Август 2012
  Машко
  Играње Half life 1 и 2,CS 1.6 и програмирање
  Фала, ти, ама не ги испробав овие. Со блутут адаптер си се поврзав и се е во ред. Иначе, некогаш ќе ги испробам линковиве кога ќе се уклучвам со усб кабелот. Вака, со блутутот си е супер.
   
 3. Kapkata

  Kapkata
  Intern

  162
  22
  16 Мај 2010
  Здраво,дали има начин да се отклучи телефон со заборавен код за пораки за фајл менаџер итн се работи за Lg t385
   
 4. BazeMK

  BazeMK
  Gaining Experience

  140
  180
  5 Април 2011
  Машко
  Значи вака, продавам iPhone 3gs и ми се јави еден и ми понуди sony xperia tipo и плус доплата 2,000 денари.
  Дали вреди да се замени, гледам по 100 EU идат сега 3GS.
  iPhonоt работи на сите картички и со 6ка software, а пак xperiata tipo има уште гаранција, користен е месец дена....
  Вреди ли ?
   
  На Luidgi му/ѝ се допаѓа ова.
 5. The_Man

  The_Man
  Unstoppable

  2,341
  2,006
  18 ноември 2009
  НЕ .
   
  На SaleSk му/ѝ се допаѓа ова.
 6. BazeMK

  BazeMK
  Gaining Experience

  140
  180
  5 Април 2011
  Машко
  бев да го видам телефонот, како играчка ми е некако, уште година има гаранција ама мислам дека може да се најде и подобра замена.
  иначе фала
   
  На Luidgi му/ѝ се допаѓа ова.
 7. alekcackko

  alekcackko
  Gaining Experience

  438
  69
  10 Август 2012
  Машко
  Играње Half life 1 и 2,CS 1.6 и програмирање
  Овој мини 2 нема да биде повеќе 0 денари во вип фри м?
   
 8. boro1

  boro1
  Practice makes perfect

  1,625
  1,287
  13 Август 2009
  Машко
  Имам Nokia n95 8GB донесена од Англија, брендирана од Orange, носен на декодирање и работи на Vip картичка без проблеми. Е сега малку ми е спор и има стара верзија на фирмверот ( V 30.0.018 ), на страната на Нокиа последниот фирмвер е V 35.2.001 , а по форумите V 35.0.01 . Е сега ако направај апдејт дали ќе мора да го декодирам пак ( воедно дали можам тоа дома да го направам, без да го носам на “ мајстор “ ) ?
   
 9. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,557
  3,502
  11 Декември 2008
  Машко
  Може ли да се најде дисплеј за Samsung S7350 и по која цена ?
   
 10. The_Man

  The_Man
  Unstoppable

  2,341
  2,006
  18 ноември 2009
  не се губи. Инаку пак ќе биде спор

  боље нов телефон земи. Не се исплати дисплеј да мењаш . Цената на дисплејот е колку цената на телефонов.

  Зошто да инсталирам и зошо да не инсталирам таск килер ?
   
 11. alekcackko

  alekcackko
  Gaining Experience

  438
  69
  10 Август 2012
  Машко
  Играње Half life 1 и 2,CS 1.6 и програмирање
  Епаа, како што читав некаде, кога таск киллерот ке ги килни другите апликации, тие по некое време пак ќе се уклучеле. Само тоа знам за таск киллер чекај си и други одговори, Поздрав :D
   
 12. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,177
  3,534
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  Според мене врска нема тоа Task Killer, на многу места имам прочитано и дека не е препорачливо. Батеријата на секој телефон си држи онолку колку што ставиле и како што си бара оперативниот. Јас правев некои тестови на Нексусов, па ќе пишам едно кратко видување. Само ќе ви порачам внимавајте какви апликации користите, и ако немате потреба од апликации кои во позадина ажурираат податоци од нет, не ги користете во stand by.
   
 13. Steff_Maja

  Steff_Maja
  Practice makes perfect

  4,054
  1,648
  30 Мај 2010
  Кај мене на Xperia Arc S баш ми помогна Task Killer-от.
   
 14. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  4,006
  3,636
  5 Декември 2009
  Машко
  Па у главно, таск килерот е направен да ти ослободи само рам меморија. Го гасењето на апликациите, ослободуваш рам меморија. Но, нареден пат кога ќе сакаш да ја уклучиш, на процесорот ќе му биде потребно повеќе време за да ја стартува истата (повеќе време = повеќе струја = троши повеќе батерија), за разлика од оставањето на апликациите да се кешираат сами во позадина.
  Е сега, не сум се заангажирал да тестирам како ќе ми држи батеријата со и без таск килер, но на некои им помогнал, односно батеријата држела повеќе.
  Моментално не користам таск килер на Типово.
   
 15. dreamson

  dreamson
  Gaining Experience

  234
  384
  8 ноември 2009
  Ме интересира дали ги има кај нас во Македонија овие два телефона од панасоник,Panasonic Eluga DL1 и Panasonic Eluga Power,ако ги има по која цена се,и каде можат да се најдат,сакам да земам па затоа прашувам,фала поздрав.
   
 16. alekcackko

  alekcackko
  Gaining Experience

  438
  69
  10 Август 2012
  Машко
  Играње Half life 1 и 2,CS 1.6 и програмирање
 17. The_Man

  The_Man
  Unstoppable

  2,341
  2,006
  18 ноември 2009
  не да кочи со 256 рам башка со 100 мб меморија за апп ќе стаиш фб, твитер, инстаграм и мачето и за тапаталк ќе нема место
   
 18. alekcackko

  alekcackko
  Gaining Experience

  438
  69
  10 Август 2012
  Машко
  Играње Half life 1 и 2,CS 1.6 и програмирање
  А дали го имаш чепнато или само онака според спецификациите?
   
 19. mrkela2009

  mrkela2009
  Gaining Experience

  160
  181
  24 Јануари 2010
  Машко
  На alekcackko му/ѝ се допаѓа ова.
 20. SaleSk

  SaleSk
  Arzt

  4,588
  5,146
  20 Април 2007
  Машко
  Еден колега купи за син му...Вика дека телефонот е брз, не кочи, тачот му е просечен, но дека екранот му е лош...
  Инаку колку пари толку музика...
  :)
   
  На alekcackko му/ѝ се допаѓа ова.
 21. alekcackko

  alekcackko
  Gaining Experience

  438
  69
  10 Август 2012
  Машко
  Играње Half life 1 и 2,CS 1.6 и програмирање
  Ај прашај го колегата твој или ако знаеш во пакетот што има? Со што иде внатре? Да не зафркнам после во салонот во вип, оти велат дека од пакетот на некои уреди ваѓале некои работи, па затоа сакам да знам дали иде со или без мемориска, усб, слушалки и др :D
   
 22. SaleSk

  SaleSk
  Arzt

  4,588
  5,146
  20 Април 2007
  Машко
 23. JunkieMKD

  JunkieMKD
  Retro King

  2,317
  956
  3 Декември 2008
  Машко
 24. alekcackko

  alekcackko
  Gaining Experience

  438
  69
  10 Август 2012
  Машко
  Играње Half life 1 и 2,CS 1.6 и програмирање
  Имам ZTE Kis Lite и сакам да инсталирам temple run. Јас ја инсталирав, и кога сакав да ја инсталирам, не ми ја отвора, односно ми излегва сликава
  https://www.google.com/search?um=1&...icagear.com%2Ftemple-run-2-review%2F;640;1136
  Потоа сликава ќе исчезни и ми се исклучува играта. Чаре?
   
 25. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,177
  3,534
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  Тоа е почетна слика на играта, пред да се пушти. А зошто не ти се пушта, врска немам. Не го знам ни конкретно телефонот, да не има слаби карактеристики?
   

Сподели

Вчитување...