1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Pixel паметни телефони - генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од StalkeR, 21 Септември 2014.

 1. temelk4

  temelk4
  Gaining Experience

  178
  86
  19 Август 2013
  Машко
  Astrophotography 19:40h Плетвар :blank: IMG_20191108_192201.jpg
   
  farkizz, shooter, DaVoRkNe и на уште 1 им се допаѓа ова.
 2. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,734
  26,359
  4 Септември 2008
  Фул резолиција, да не се караме :D

  Можеш ли утре да сликаш 2 идентични слики од некое платно - материјал, било каков, едната на ауто другата со night mode? само намали експозиција на 2-те слики за -0.2 пред да сликаш.
   
  На temelk4 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,423
  1,109
  2 Јануари 2012
  Машко
  Што телефон е ова? 4?
   
 4. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,734
  26,359
  4 Септември 2008
  Да

  @temelk4, мислам на слики преку ден не ноќни.
   
 5. temelk4

  temelk4
  Gaining Experience

  178
  86
  19 Август 2013
  Машко
  Pixel 3a XL
  @psyside ноу проблем
   
  На DarthJe5us му/ѝ се допаѓа ова.
 6. draganamon

  draganamon
  Gaining Experience

  328
  457
  24 Јануари 2016
  Машко
  Freelancer
  Ми се допадна телефончево, и сериозно се мислам конечно да се префрлам на Андроид. Pixel 4 XL ми е логичен избор според моите потреби, но го гледав видеово на JerryRigEverything, како му се крши во рака и малце се замислив.
  Сакам да го користам без маска, но телефонов е прилично голем, си мислам да не се скрши случајно при седнување во кола :) (моментално користам iPhone 7+ и сум навикнат на form factor но iPhone-от е метален телефон).
  Наишол некој по интернет да се жалат од скршен Pixel 4 XL ?
  Каде во Мк може да се купи Pixel ?
   
 7. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  Practice makes perfect

  693
  1,010
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  После новиов апдејт на Фотос апликацијата, кога сакам да споделам слика, на месинџер или вајбер, сликите не се испраќаат, независно дали сум на вифи 4г. Претходно се си беше ок.
   
 8. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,734
  26,359
  4 Септември 2008
  Pixel 4 e се само не логичен избор.

  Вистински логичен избор,

  S10/plus

  ROG II

  OP7p
   
  На aleksuperior и DrMTR им се допаѓа ова.
 9. temelk4

  temelk4
  Gaining Experience

  178
  86
  19 Август 2013
  Машко
  Реално немојте Pixel 4... Освен ако имате ќеш. :hay:
   
 10. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,734
  26,359
  4 Септември 2008
  Слика не прати :/
   
 11. temelk4

  temelk4
  Gaining Experience

  178
  86
  19 Август 2013
  Машко
  Вака ли нешто?
   

  Прикачени датотеки:

 12. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,734
  26,359
  4 Септември 2008
  Да ама преку ден, не се фул резолуција imgbb користи.
   
 13. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  1,008
  399
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Нема пиксел кај нас ни ти па официјален сервис.
   
  На draganamon му/ѝ се допаѓа ова.
 14. temelk4

  temelk4
  Gaining Experience

  178
  86
  19 Август 2013
  Машко
 15. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,734
  26,359
  4 Септември 2008
  Ти ставив лајк, а заборавив сликите да ги проверам на PC. За жал си ги качил на страна која аплоадира без компресија, али се ептен мала резолуција, аплоадирај ги директно од галерија.....стисни на инфо у галерија, и види колку мегабајти се сликите, ако се над 2-3 + тоа е тоа, ако не се имаш фрка со G photos, наместен ти е да компресира.
   
 16. temelk4

  temelk4
  Gaining Experience

  178
  86
  19 Август 2013
  Машко
  Сликата со night sight e 7.0MB 3024x4032
  стандардт сликата без ефекти е 6.6MB 3024x4032
   
 17. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,734
  26,359
  4 Септември 2008
  Кога ќе ги симнеш не се такви....
   
 18. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,734
  26,359
  4 Септември 2008  “You might want to wait until your phone drops in value which for the pixel is two weeks”

  “Most people want a bigger battery or more storage in their next phone so Google went and added a radar”

  :oh:
   
 19. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  Practice makes perfect

  693
  1,010
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  Од пред некој ден почнав пак како дневен телефон да го користам Пиксел 2хл, и после апдејтот на камера 7.2, телефонот е како препороден. Колку е добар пост процесингот на гугл е нешто страшно.
  Најверојатно следен телефон ќе ми биде Пиксел 4.
   
  На temelk4 и Oktar им се допаѓа ова.
 20. Avid

  Avid
  Guru

  4,084
  6,076
  21 Јануари 2009
  Паметно. Читам пофални зборови за тој телефон на нет, особено за камерата кога веќе ја спомна.
   
 21. PandaBomber

  PandaBomber
  Gaining Experience

  370
  479
  13 Јуни 2012
  Машко
  Manuelen astrophotography имаме со овој update, уште маглава да се тргне...

  Едит: Да го докомплетирам постов,
  Добро работи 7.2 ама треба да се подеси, disable face warp, super res always on, synthetic fill flash треба да се тестира дали помага или одмага.

  Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
   
  Последна промена: 23 ноември 2019
  На Sludge.Factory му/ѝ се допаѓа ова.
 22. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,734
  26,359
  4 Септември 2008
  Ако си мераклија на огромна количина на шум, да. Ова е во услови на добра осветленост.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   
  Последна промена: 23 ноември 2019
  shifty, Happy и на stefan_off им се допаѓа ова.
 23. Иванчо

  Иванчо
  Gaining Experience

  306
  392
  22 Мај 2013
  Машко
  Веб-администратор,
  Ќе не почастиш со некоја фотка од новиот апдејт :)
   
 24. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  1,008
  399
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Чекај уште не е прогласен за феил на годината? Пиксел 3XL е сосема доволен.

  Пиксел 4 од хардвер е тиква. И за издржливост и за поправки, а и камерите се од далечната 2016 без 4к60фпс и ултра широка задна камера.

  Да не збориме што го унаказија што му ја тргнаа предната камера за широк агол.

  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
 25. Иванчо

  Иванчо
  Gaining Experience

  306
  392
  22 Мај 2013
  Машко
  Веб-администратор,
  Мала помош, каде може да се најде фолија пиксел 2хл
   

Сподели

Вчитување...