1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Pixel паметни телефони - генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од StalkeR, 21 Септември 2014.

 1. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,060
  3,383
  7 ноември 2014
  Машко
  Што е со телефонов и глупостиве, се гледа програмери го правеле со некои хај-тек замисли што за обичен човек ништо не значат.

  Супер е со гестовиве, гледам на другиве пред 5 години им успеа, па ајде сега и Гугле.
   
  На itstheigyg му/ѝ се допаѓа ова.
 2. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,318
  3,023
  24 Септември 2012
  Тешки глупости.
  Очај батерија на малиот.
   
  На Kajsibebraat му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  890
  336
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Грешка си. 3a/3a xl/3/3XL се поефтини.

  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
 4. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,245
  6,363
  27 Март 2014
 5. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,162
  3,501
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  Pixel 4 нема да добие неограничен простор на Google Photos заради недоволно ефикасна компресија на JPG форматот.

  На сметка на тоа, iPhone со одличната компресија на слики во HEIC форматот ќе добие неограничен простор во оригинална големина на Google Photos. Ова важи само за слики, 4К видеа од iPhone се аплоудираат со 1080р.

  Google Photos format loophole looks to give iPhone free storage - 9to5Mac

  Важно имаме радар кој наводно отклучува телефони со затворени очи и hand gestures.

  facepalm.gif
   
  mdeni, The Geek Boy и на DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 6. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,163
  25,481
  4 Септември 2008
  Pixel 4 е епик фејл сега за сега, катастрофа од невидени размери. Ако камерата не е најдобра (сега за сега така стои) ќе биде огромно промашување.
   
  На mdeni, The Geek Boy, HoLfElDeR и уште 4 други им се допаѓа ова.
 7. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  890
  336
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Ке биде смешно годинава ако ноут10 и пиксел4 се феил на годината. Ноутот го изгуби легендарниот џек а пикселот легендарната предна камера.

  Знам дека за многу луге овие работи не се репер за квалитет ама дефинитивно разочараа доста фанови.

  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
  На DaVoRkNe и The Geek Boy им се допаѓа ова.
 8. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,163
  25,481
  4 Септември 2008
  Screenshot_7.jpg

  Tim Cook се вработил во Google :oh:
   
  На The Geek Boy, MasteR_#0, BlueBaron и уште 8 други им се допаѓа ова.
 9. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  890
  336
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
 10. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,163
  25,481
  4 Септември 2008
  Pixel 4 camera samples: Our first shots with Google's new phone

  Фул резолуција самплови, open in new tab стиснете.

  Непознати и впечатоци,

  1. Дали е наместено HDR + enhanced или дифолт
  2. Не е користен night мод најверојатно
  3. Гледам еден тон шум дури и во добро осветлени услови
  4. Дали ќе се пушти day one update за камерата како што прави Samsung
  5. Сликите се overexposed генерално
   
 11. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  997
  1,560
  13 Јануари 2014
  Машко
 12. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,608
  3,744
  1 Септември 2011
  Машко
  The Geek Boy, stefan_off и на Oktar им се допаѓа ова.
 13. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,163
  25,481
  4 Септември 2008
  Google Pixel 4 camera review - DXOMARK

  Well, so much for the "best camera"

  Не ни имаше low light споредби, затоа што P30pro ќе го разнесеше, дури и преку ден го победи, комедии.
   
  На The Geek Boy му/ѝ се допаѓа ова.
 14. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,245
  6,363
  27 Март 2014
 15. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,913
  6,593
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Не ми се свиѓа што почнаа и fingerprint сензорите да ги вадат. Толку ли неможат да видат дека е контрапродуктивно да немаш нешто него да имаш, па макар и не го користел. Ај епл си тераат како сакаат со нивниве култисти ама и на андроид телефони почна истово да се прави.
   
  На Скоти, The Geek Boy, fuzzjaw и уште 2 други им се допаѓа ова.
 16. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,163
  25,481
  4 Септември 2008
 17. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,245
  6,363
  27 Март 2014
  KA TA СТРО ФА
   
  На Скоти и The Geek Boy им се допаѓа ова.
 18. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,318
  3,023
  24 Септември 2012
  Ама сите те зборат за камерата. Тоа е тоа. Сите бараат Џикем бла, бла. Факинг "Пиксел" се вика телефонот.

  И зимаат се глупираат, наместо да цепиш кај што те води масата на купци. Бараат перверзна камера и чист андроид. Без филозофии.
   
  На ARMac му/ѝ се допаѓа ова.
 19. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,163
  25,481
  4 Септември 2008
  Што ако зборат, кога Apple дури и без deep fusion е еднаков ако не и подобар од Pixel преку ден, а у low light е константно подобар дури и без deep fusion. Ќе ги направат пепел кога ќе искочи официјално.
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 20. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,245
  6,363
  27 Март 2014
  Дали добивме нов Apple фан ?
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 21. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,163
  25,481
  4 Септември 2008
  Преферираш вистина или лага?
   
  smole, it_boy и на SiPy` им се допаѓа ова.
 22. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,778
  5,533
  21 Јануари 2009
  Предизвик.
   
  На zdravkovskii, Скоти, The Geek Boy и уште 2 други им се допаѓа ова.
 23. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,245
  6,363
  27 Март 2014
  Вистина. Само ми е интересен моментот како го фалиш Ејпл. Пред некој месец го кудеше. ;)
   
  На Goran. му/ѝ се допаѓа ова.
 24. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,163
  25,481
  4 Септември 2008
  Јас уште го кудам Apple, и ќе го кудам. Дали тоа значи дека ако сега Apple направи уред 3 класи подобар од андроид телефоните, треба да глумиме дека тоа не е битно како iFanatics што обично прават?
   
  На Speedster, HoLfElDeR, DrMTR и уште 2 други им се допаѓа ова.
 25. null_ptr

  null_ptr
  Gaining Experience

  514
  437
  20 ноември 2013
  Машко
  bxxxn, worker_x, Oktar и на уште 1 им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...