1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Pixel паметни телефони - генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од StalkeR, 21 Септември 2014.

 1. temelk4

  temelk4
  Gaining Experience

  183
  89
  19 Август 2013
  Машко
  Друштво некој да продава Pixel 2 / 2xl ? Или па 3 / 3а.
   
 2. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  804
  320
  9 Август 2018
  Машко
 3. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,358
  802
  12 Април 2017
  Машко
  Најубаво си направија со 3A - Флегшип камера со мидрејнџ перформаси. Камерата сеуште партали ги прави флегшип телефоните во некои ситуации.
   
  Gumirano, temelk4, The Geek Boy и на уште 1 им се допаѓа ова.
 4. Happy

  Happy
  On your way to fame

  1,204
  512
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Знаеш што е најбитно за еден телефон да има шанса да успее?

  Да е достапен секаде.

  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
  mdeni, The Geek Boy и на draganamon им се допаѓа ова.
 5. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,780
  27,476
  4 Септември 2008
  Samsung reportedly designing custom Exynos chipset for Google -

   
  На Happy и boriseto им се допаѓа ова.
 6. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  804
  320
  9 Август 2018
  Машко
  Епа нека им е наздравје, сега уште толку ќе изгубат корисници.
  Кога Американчето ќе види Exynos процесор, ќе каже едно големо неееееееееее
  Убаво им беше со Qualcomm Snapdragon, што им текна да мењаваат сега..
  Flagship Процесор и Flagship камера, сите знаеме како завшри со Pixel 2/3/4/XL, камерите врв врхунства, па дури и поевтината Pixel A класа, но имаа Snapdragon процесор.
  Сега тиња ќе биде, пинци варени ќе прават custom g-cam за идниот Pixel. Ако Stock G - Cam ќе се покаже у реду ондак нема ни да има потреба реално, или ова ќе бидат добри вести за сите со Exynos процесорите, оти ќе се покаже интерес од страна на оние што прават custom g - cam port - ови, и ако бог да да почнат да прават и за Exynos, како што беше со Xiaomi Redmi Note 8 Pro, уред со Mediatek процесор, сите мислеа нема да има G - Cam а еве се покажа интерес и направија.
  Јас глава сечам ако некој на GSMArena у коментари на идниот Pixel не напише дека Exynos ќе биде голема утка, едно од страна со сегашните проблеми, друго што изгледа нема да има поддршка за custom g-cam port.
   
 7. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,780
  27,476
  4 Септември 2008
  Американчето како и секој друг човек на планетата изборот го базира на перформанси и консензус на рецензери, ова што го пиша нема допирна точка со реалноста.
   
  На Happy му/ѝ се допаѓа ова.
 8. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  804
  320
  9 Август 2018
  Машко
  Ама има луѓе, особено бумери кои што само им треба да прочитат. Не го бива Exynos, чао пријатно.
  Истото и со 5G. Штетно било, 5000Ghz, ќе умреме OMG... човече дома микробрановата зрачи со повеќе зраци (поголема фреквенција), ама тоа е кога има луѓе што не си проверуваат.
  Не кажувам дека се лоши, ако до тогаш се средат повеќето проблеми, и ако од Google одберат некој Flagship Exynos процесор, тогаш можда и нема толку лошо да биде.
  Ај ќе видиме што ќе биде со идниот Pixel.
   
 9. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,780
  27,476
  4 Септември 2008
  Кој бумер ќе купува Pixel? дај малце резонирај.
   
 10. boriseto

  boriseto
  Gaining Experience

  388
  337
  7 Јули 2013
  Машко
  Дали мислиш заедницата ќе портира gcam или ф-инг гугл ќе ја средат? Тргни на страна бумерите, дај од тоа дрогата и на нас малку.
  Воа коронтинот лошо влијае.
   
  На Скоти и The Geek Boy им се допаѓа ова.
 11. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  804
  320
  9 Август 2018
  Машко
  Не кажав дека специфично они, туку има луѓе, на GSMArena пуно има такви, а види Exynos процесор одма хејт. Така и за новата A класа, кога ставија нови Exynos процесори, наместо да кажат еј убаво не се старите скапани Exynos процесори кои што за ништо не ги биваше (оние на Ј класата circa. 2016), они одма неее Exynos не ги бива, срање процесори итн... е тоа е проблемот. Читај погоре што го едитнав #1381 постот, значи јас глава сечам ако некој не каже (кога ќе искочи новиот Pixel, поточно кога ќе го стават на GSMArena, и ако у опште искочи со Exynos процесор) нешто лошо за тоа што Google (ако се одлучат со Exynos) ќе направи Pixel уред, со Exynos процесор.
   
 12. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,780
  27,476
  4 Септември 2008

  Ок е. Секако Pixel-те се продаваат мизерно, ништо нема да се смени, тие што се гикови ќе знаат што ќе купат, тоа е тоа. Многу побитно е кој сензор ќе го стави Google, тоа е и поентата на тој телефон, да има најдобра камера, мада тука не се согласувам, можеби имаше до Pixel 2, веќе не. Сега останува да се види P5 дали ќе се врати на тронот.
   
  На Happy и The Geek Boy им се допаѓа ова.
 13. boriseto

  boriseto
  Gaining Experience

  388
  337
  7 Јули 2013
  Машко
  Загрижен сум само за батеријата со АМД графичката и кај ли ќе го закачам кулерот. :)
  Шала на страна, AMD Вега на мобилен уред ќе биде јако (иако сметам дека го чуваат за наредниот ноут/галакси ултра про +, не верувам дека на гугл ќе им дадат такви ресурси), а самсунг леќите со комбинација од самсунг и сони сензори и на гугл ISP за процесирање на фотки, би требало да е несопирлива комбинација.
   
  На The Geek Boy му/ѝ се допаѓа ова.
 14. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  804
  320
  9 Август 2018
  Машко
  Еве за што зборев. Секогаш има такви.
  Screenshot_20200410-091831_GSMArena.jpg Screenshot_20200410-091740_GSMArena.jpg Screenshot_20200410-091922_GSMArena.jpg
   
  На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
 15. boriseto

  boriseto
  Gaining Experience

  388
  337
  7 Јули 2013
  Машко
  А се радуваат на Кирин?
   
 16. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  804
  320
  9 Август 2018
  Машко
  Кирин па у опште. Освен за AI/камера и за Kirin викаат дека тиња чипсет оти нели Exynos имале Arm Cortex, и Kirin имале Arm Cortex, и за нив автоматски тиња е.
  Welcome to gsmarena.
   
 17. Happy

  Happy
  On your way to fame

  1,204
  512
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Факт е дека времето на лоши процесори помина. Фокусирајте се на функции од телефонот што ве интересираат. (Како се искористува процесирачката моќност)

  Разликата во процесорите кај телефоните е далеку помала во споредба со десктоп процесорите (AMD и интел)


  Кирин пошто се спомна, јака страна му е што не грее ко другиве поради агресивно намалување на процесирачката снага на 60% при преоптоварување.

  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
  На The Geek Boy му/ѝ се допаѓа ова.
 18. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  804
  320
  9 Август 2018
  Машко
  На stefan_off му/ѝ се допаѓа ова.
 19. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,780
  27,476
  4 Септември 2008
  Како е цената одлична?

  Веќе се наоѓа Pixel 4 со далеку подобар дисплеј и звучки/процесор за 500.
   
 20. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  804
  320
  9 Август 2018
  Машко
  Pixel 4 не е привремено спуштен со цена?

  Ако ја имаат засекогаш пуштено цената толку ниско, тогаш зошто у опште ја прават оваа "a" серија.
  Поентата ми беше дека, во овој ренџ со цена што ќе се најде Pixel 4a сигурно ќе има доста подобри уреди, дури и Flagship Killers, ама од сите тие гарант Pixel 4a ќе има најдобра камера.
  Сите знаеме како 3a/3aXL се покажаа извонредно со нивната камера, барем за таа цена, и еве ги сеуште се држат.
  --- Споени мислења, 4 Мај 2020 ---
  Google Pixel 4a Camera Review shows the 2020 Pixel's Camera Quality
   
 21. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,780
  27,476
  4 Септември 2008
  Дури и пред некој месец имаше опции да се купи за 1/2 од цената на лансирање, а тек сега се наоѓаат константно на попусти.
   
  На The Geek Boy му/ѝ се допаѓа ова.
 22. Happy

  Happy
  On your way to fame

  1,204
  512
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Во америка нормално 3а е 300$ и единствено го гледам за луге што не се разбираат од телефон за point and shoot поефтина верзија на ајфон СЕ. Немора да се расправаш со MIUI и инсталирање г-кам и искрено мислам дека е подобар од ми8 и слични телефони за сликање.

  Ништо возбудливо нема 3а, ама е златен стандард за буџет телефон со стерео звучници и добра камера со чист андроид.
   
  Oktar, smole и на draganamon им се допаѓа ова.
 23. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,358
  802
  12 Април 2017
  Машко
  Оти толку ја саката GCam? Сум ја инсталирал на 2 телефона и на двата вадеше полоши слики од stock камерата.

  Јас нешто не сум напраил ко шо треба?
   
 24. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,780
  27,476
  4 Септември 2008
  1. Од GCAM до GCAM има огромна разлика
  2. Сетинзите на GCAM се многу битни
  3. Кој телефон?
   
 25. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,358
  802
  12 Април 2017
  Машко
  Првиот телефон беше S7 Edge а вториот OP 7T Pro
   

Сподели

Вчитување...