• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Општа тема за монитори

Bate Sase

Баниран/a
27 мај 2021
638
826
Недојдија
MSI Optix G271 во има и во Анхоч, ама има и модел G272.
По опишани спецификации нема никаква разлика, ама цената на G272 е пониска за 1000 ден.
Ако нема некоја значителна разлика тогај да си го земам од G272 од Анхоч со фини лепи 3 години локална гаранција.
Шта че те да кажете?
https://www.anhoch.com/compare/599869381/599876864
1656391607149.png
 

Nikola100

Unstoppable
30 септември 2019
3.295
3.275
Скопје
MSI Optix G271 во има и во Анхоч, ама има и модел G272.
По опишани спецификации нема никаква разлика, ама цената на G272 е пониска за 1000 ден.
Ако нема некоја значителна разлика тогај да си го земам од G272 од Анхоч со фини лепи 3 години локална гаранција.
Шта че те да кажете?
https://www.anhoch.com/compare/599869381/599876864
Погледнете го атачментот 114484
Земи го БС. За 1000ка многу повеќе добиваш - а може да добиеш и попуст 5% -ако е расположен продавачот и смее да ти даде..Разгледај го - мотај се и прашај за попуст дали може...Верувам дека за да ти помогнат да се одлучиш ќе ти дадат попуст...
 

Bate Sase

Баниран/a
27 мај 2021
638
826
Недојдија
Земи го БС. За 1000ка многу повеќе добиваш - а може да добиеш и попуст 5% -ако е расположен продавачот и смее да ти даде..Разгледај го - мотај се и прашај за попуст дали може...Верувам дека за да ти помогнат да се одлучиш ќе ти дадат попуст...
Ај преведи шо е БС?
 

Quasimodo

Gaining Experience
2 септември 2016
137
113
Prilep
Мој совет е не брзај другар , јас лупнав 15к за Dell 25 inc 240 mhz по една недела Dell 27 1440p го намалија ... ако имаш уба GPU иди на 1440p
 

Nikola100

Unstoppable
30 септември 2019
3.295
3.275
Скопје

Bate Sase

Баниран/a
27 мај 2021
638
826
Недојдија
Бате Саше да не значи тоа случајно? :D

Ќути..многу смотан овој БС..:ROFLMAO:
Мислењето е автоматски споено:


Како се зовеш ?
Ох мај Год.
Мислењето е автоматски споено:

Мој совет е не брзај другар , јас лупнав 15к за Dell 25 inc 240 mhz по една недела Dell 27 1440p го намалија ... ако имаш уба GPU иди на 1440p
По 5ти пат. Не сакам 1440п.
Тоа секако можам на ТВ 4К и 1440п кога сакам.
Иначе у право си. Избрзав пред 3 дена ради добрата цена и порачав Самсунг 240 херца, ама следниот ден го откажав. Ќе почекаме уште малце ако се појаве нешо друго, Мада G271 и 272 се добри за цената.
 
Последна промена:

Nikola100

Unstoppable
30 септември 2019
3.295
3.275
Скопје
Ох мај Год.
Мислењето е автоматски споено:


По 5ти пат. Не сакам 1440п.
Тоа секако можам на ТВ 4К и 1440п кога сакам.
Иначе у право си. Избрзав пред 3 дена ради добрата цена и порачав Самсунг 240 херца, ама следниот ден го откажав. Ќе почекаме уште малце ако се појаве нешо друго, Мада G271 и 272 се добри за цената.
Ти што праиш Бате Саше - никој тоа не го прави :ROFLMAO:
 

DarthJe5us

Unstoppable
2 јануари 2012
2.705
2.114
Сега се чека мини лед со хдр 1000 и 144 хз со нормална цена. Тоа следно би купил.
 
20 јуни 2008
434
456
Ivicakmk's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 5800X & Noctua NH-D15 chromax.black
Motherboard
MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI
Storage
Samsung 970 EVO 500GB + WD Red 2 TB
PSU
Gigabyte P750GM 750W
RAM
2x16 GB Kingston HyperX Fury DDR4 3600 MHz CL16
Video card
Asus TUF RTX 3070 Ti
Case
Sharkoon TG6
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
Gigabyte Aivia Osmium
Audio
Razer Blackshark V2 Pro
Monitor
Dell S2721DGFA / BenQ BL3201PT
OS
Windows 10 Pro
Сега се чека мини лед со хдр 1000 и 144 хз со нормална цена. Тоа следно би купил.
 

Nikola100

Unstoppable
30 септември 2019
3.295
3.275
Скопје
Или ова
2K edition, which also peaks at 240 Hz and 400 nits without mini LED backlights
 

DarthJe5us

Unstoppable
2 јануари 2012
2.705
2.114

Или ова
2K edition, which also peaks at 240 Hz and 400 nits without mini LED backlights
Има веќе од нормални брендови.
 

Nikola100

Unstoppable
30 септември 2019
3.295
3.275
Скопје

Nikola100

Unstoppable
30 септември 2019
3.295
3.275
Скопје
Изненадувачки брз монитор без инверс-гоустинг (за 240хц ти реба 4.17 мс рифреш тајм овој 2.5мс без проблем покрива) - 12бит колор - над 3500 контраст - штета за скан линиите ама ок - од подалеку не се приметува..
Топ монитор нема што.
 

Algebra

Intern
8 април 2018
21
22
Не сакав да отворам посебна тема за ова но прашањето ми е тесно поврзано со монитори: Дали имате да препорачате некоја продавница во која се продаваат подлоги/"подгнувачи" за монитор? Во случајот имам 27 инчен монитор и сакам да го ставам на подлога односно да го подигнам малце за да можам лаптопот пред него да го ставам и да имам видливо фул слика од мониторот. Барав на интернет но налетував на некои линкови од компании шо не постојат повеќе и на групер линкови со "Упс, ја пропуштивте понудата" :rolleyes:
 

Boco1987

Gaining Experience
25 март 2017
237
254
Скопје
Не сакав да отворам посебна тема за ова но прашањето ми е тесно поврзано со монитори: Дали имате да препорачате некоја продавница во која се продаваат подлоги/"подгнувачи" за монитор? Во случајот имам 27 инчен монитор и сакам да го ставам на подлога односно да го подигнам малце за да можам лаптопот пред него да го ставам и да имам видливо фул слика од мониторот. Барав на интернет но налетував на некои линкови од компании шо не постојат повеќе и на групер линкови со "Упс, ја пропуштивте понудата" :rolleyes:
Ако мислиш на непто вакво ДРЖАЧ
 

Bate Sase

Баниран/a
27 мај 2021
638
826
Недојдија
Буразери! Случааајно некој да го има мониторот да каже доживување?
Не ме занимаат линкови од ривјуа пошто изгледав веќе, туку некој од тука ако го има да споделе лично искуство. Од неколкуте ривјуа на youtube велат дека е доста добар за гејминг у поглед на рсиспонс тајм и дека нема забележителен гоустинг, освен на UFO test.
 

Krk198

Gaining Experience
14 септември 2016
299
287
Krk198's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 - Wraith Stealth Cooler
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE AM4
Storage
Gigabyte SSD 256GB / WD HDD 2TB
PSU
550W Deepcool DN550 80Plus Black
RAM
8GB DDR4 3200Mhz Kingston CL16 HyperX Fury Black x 2
Video card
XFX GTS XXX Edition RX 580 4GB OC+
Како беше правилото, никако FHD 27-инчен?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.261
Мислења
920.014
Членови
32.918
Огласи
1.067
Најнов член
darkokocev
На врв Дно