• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Општа тема за монитори

  • Ја почнал/а темата
  • #1

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,209
1,675
Затоа што гледам има еден куп теми каде што се бараат предлози за монитори, а сакав и јас да отворам една таква тема мислам дека е подобро да се почне нова тема каде што ќе може да се поставуваат вакви прашања.

Сакам да купам IPS 144hz монитор ама сега дилемата ми е 1080p или 1440p, таа дилема на крај ќе ја реши веројатно разликата во цена затоа што 1440p си повлекува и појака графичка, моментално користам rx580.

Во Скопје моментално само во анхоч најдов монитор кој го користи панда панелот кој го има во повеќето нови евтини 144хз ипс монитори. Не најдов 1440p 144hz IPS монитор или можеби лошо барам.

Кои се опциите во Скопје за 1080/1440p 144hz IPS монитори?
 

hpetrovski

Gaining Experience
22 октомври 2018
114
311
Скопје
www.instagram.com
SAMSUNG C27JG50QQU 27" Curved High Resolution Gaming Monitor
Не е IPS, ама за цената вреди да се види, 27 инчен 1440p 144hz

Испратено од POCOPHONE F1 преку IT.mk форум апликација
+1 За мониторов, го купив во Солун минатиот блек фрајдеј за 220е(уште поевтино со tax back), одличен bang4buck. Репродукција на бои не е најпрецизна, затоа имам референс монитор, ама многу често не ни го користам затоа што изгледа доволно добро за мене и веќе сум навикнат. Viewing angles се мех, убаво би било ако имаш third-party држач, затоа што stock држачот нема тилт. Риспонс тајм е 5мс.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,209
1,675

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
1,958
2,515
+1 За мониторов, го купив во Солун минатиот блек фрајдеј за 220е(уште поевтино со tax back), одличен bang4buck. Репродукција на бои не е најпрецизна, затоа имам референс монитор, ама многу често не ни го користам затоа што изгледа доволно добро за мене и веќе сум навикнат. Viewing angles се мех, убаво би било ако имаш third-party држач, затоа што stock држачот нема тилт. Риспонс тајм е 5мс.
Од која продавница?
Btw со здравје да се служиш
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,209
1,675
Nitro VG270UP

Некоја продавница која би го порачала или го има овој монитор има?
 

hpetrovski

Gaining Experience
22 октомври 2018
114
311
Скопје
www.instagram.com
Од која продавница?
Btw со здравје да се служиш
Υπολογιστές, Laptop, Τηλεοράσεις, Εικόνα, Τηλεφωνία, Αναλώσιμα е продавницата. Уште една добра продавница што би ја предложил за вакви ствари е https://www.kotsovolos.gr/. Ако си заинтересиран за купување нешто, можеш да се договориш со нив на фејсбук да ја испратат пратката во Кожани(нивна најблиска продавница до МК граница). Ќе ти пратат бројче, нешто како order number, и со тоа одиш и ја плаќаш пратката на лице место и си ги земаш стварите.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Practice makes perfect
6 ноември 2012
1,769
1,779
Скопје
-={K-O-R-U-N}=-'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3700X / AMD Wraith Prism Cooler
Motherboard
ASUS ROG STRIXX B450-F
Storage
Kingston KC2000 NVMe PCIe SSD
PSU
Corsair HX1000 (full modular)
RAM
2 x 8gb G-SKILL Trident Z RGB
Video card
Gigabyte GTX 1080 ti Aorus Extreme
Case
NZXT S340 Elite
Mouse
Razer Deathadder Chroma
Keyboard
Asus Echelon Mechanical
Audio
Asus Delta Core \ HyperX USB Amp
Monitor
BenQ PD3200Q 32" \ LG 24"
OS
Windows 10 Pro
VA panel 144Hz QHD барем 27", sweet spot.
 

DarkEnchanter

Practice makes perfect
17 август 2014
1,768
1,266
Скопје
Дали се сретнале негде по продавнициве монитор со thunderbolt порта, јас барав ама или сум ќор или нема?
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,081
29,083
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

Mao

Practice makes perfect
5 јуни 2007
1,261
1,055
Mao's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 3900X + BeQuiet Dark Rock Pro 4
Motherboard
Asus Rog Strix B450-F Gaming
Storage
Samsung Evo Plus 970 M2 nVME SSD
PSU
CM 850W M2 Silent Pro
RAM
Kingston Predator/Fury 32GB 3200Mhz
Video card
Asus Rog Strix 1070 8GB
Case
DeepCool Mattrex RGB
Mouse
Logitech G502 Hero
Keyboard
Cooler Master MK750
Monitor
Alienware 25" 240hz
OS
Win 10 Pro
Дечки дали сретнал некој кај нас 49" Ultra Wide монитор да не е гејмерски, за работа ми треба?
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,370
3,621
Битола

Mao

Practice makes perfect
5 јуни 2007
1,261
1,055
Mao's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 3900X + BeQuiet Dark Rock Pro 4
Motherboard
Asus Rog Strix B450-F Gaming
Storage
Samsung Evo Plus 970 M2 nVME SSD
PSU
CM 850W M2 Silent Pro
RAM
Kingston Predator/Fury 32GB 3200Mhz
Video card
Asus Rog Strix 1070 8GB
Case
DeepCool Mattrex RGB
Mouse
Logitech G502 Hero
Keyboard
Cooler Master MK750
Monitor
Alienware 25" 240hz
OS
Win 10 Pro
Ги гледав овие ама баш дека се гејмерски имаат VA панел, затоа барам некој за работа со надеж дека IPS ќе се падне во него :D
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,370
3,621
Битола
Ги гледав овие ама баш дека се гејмерски имаат VA панел, затоа барам некој за работа со надеж дека IPS ќе се падне во него :D
Само 2-3 најдов ама кај нас ги нема. Специјална нарачка ќе треба и ќе те избричат. :))) chrome_BRRiCrVBCa.jpg
 

Mao

Practice makes perfect
5 јуни 2007
1,261
1,055
Mao's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 3900X + BeQuiet Dark Rock Pro 4
Motherboard
Asus Rog Strix B450-F Gaming
Storage
Samsung Evo Plus 970 M2 nVME SSD
PSU
CM 850W M2 Silent Pro
RAM
Kingston Predator/Fury 32GB 3200Mhz
Video card
Asus Rog Strix 1070 8GB
Case
DeepCool Mattrex RGB
Mouse
Logitech G502 Hero
Keyboard
Cooler Master MK750
Monitor
Alienware 25" 240hz
OS
Win 10 Pro
Само 2-3 најдов ама кај нас ги нема. Специјална нарачка ќе треба и ќе те избричат. :)))Погледнете го атачментот 88277
Здравје летоска ќе му мислам. Не е мала цена тоа, за тие пари ќе идам 10 дена UAI на Крит хахах. Па може на враќање да се земе еден.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Practice makes perfect
6 ноември 2012
1,769
1,779
Скопје
-={K-O-R-U-N}=-'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3700X / AMD Wraith Prism Cooler
Motherboard
ASUS ROG STRIXX B450-F
Storage
Kingston KC2000 NVMe PCIe SSD
PSU
Corsair HX1000 (full modular)
RAM
2 x 8gb G-SKILL Trident Z RGB
Video card
Gigabyte GTX 1080 ti Aorus Extreme
Case
NZXT S340 Elite
Mouse
Razer Deathadder Chroma
Keyboard
Asus Echelon Mechanical
Audio
Asus Delta Core \ HyperX USB Amp
Monitor
BenQ PD3200Q 32" \ LG 24"
OS
Windows 10 Pro

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,081
29,083
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,370
3,621
Битола
Здравје летоска ќе му мислам. Не е мала цена тоа, за тие пари ќе идам 10 дена UAI на Крит хахах. Па може на враќање да се земе еден.
Парите да не беа проблем, јас секогаш би одел на UltraWide и Super UltraWide. Зборував за истото во други теми за монитори. Професионалци креативци кому треба поголем простор секогаш е подобро да користат еден ултраширок панел наместо два засебни. Два панели па биле ист модел од ист бренд, не може секогаш да се погоди калибрацијата 100 посто еднаква на двата. Човек кому требаат прецизни и точни бои треба да работи на иста калибрација преку цела површина.

Ако не работиш креативна работа, компромис би ти бил два засебни монитори, иако поубаво изгледа ултраширок и супер ултраширок. Лично мене ми треба еден таков целосен панел па ќе купувам ултраширок ради професионални причини кога тогаш.
 
Последна промена:

hpetrovski

Gaining Experience
22 октомври 2018
114
311
Скопје
www.instagram.com
Инфериорен тип на панел. Зборено е многу пати, да не бидам папагал.
Agreed. Ама не дека си немаат место VA панели во entry-level маркетот. За буџет 144hz монитор секогаш би одбрал VA над IPS ако играш било што компетитивно.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,751
Мислења
856,680
Членови
29,749
Најнов член
dukata
На врв Дно