• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

LED - EDC лампи, батерии, полначи - генерална дискусија

mdeni

Unstoppable
24 септември 2012
3,793
3,482
Веќе има и од други производители енелуп-лајк батерии. Супер се енелупот, ама сите се веќе еднакви моите оригинални од 2010та или кога и да беше уште си тераат.
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,667
11,032
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
OK дечки фала. Ќе побарам во Нептун/рефот/пикс плус да видам дали некој од овие има достава.

Ако не, нека стане снегов па ќе претрчам до најблиска продавница каде ќе ми потврдат телефонски дека има.
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,597
2,935
Tank007 - E09 - 1xAAA лампа, сосема доволно светло за додека не ја најдеш поголемата лампа. 2 недели од Холандија преку ЕМС (поскапата опција за достава - 15 еур со тракнг).
Ја имам оваа неколку години одлична е. Со тоа што ја користам со 10440 литиум-јонска батерија. По големина е иста со ААА, но е на 3,7 волти. Свети многу посилно отколку со ААА.
 

smole

Unstoppable
18 април 2007
3,404
3,993
Ја имам оваа неколку години одлична е. Со тоа што ја користам со 10440 литиум-јонска батерија. По големина е иста со ААА, но е на 3,7 волти. Свети многу посилно отколку со ААА.
Баш ти фала што ми кажа. Ги има кај нас да се купат или пак од нкон да нарачувам?
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,597
2,935
Баш ти фала што ми кажа. Ги има кај нас да се купат или пак од нкон да нарачувам?
Кај нас не сум сретнал, ама искрено не сум ни барал. Јас нарачав еден пар од некој од кинеските сајтови истовремено со лампата, уште кога испорачуваа батерии. Досега само по еднаш ги имам полнето, но ја користам по потреба кога не сум дома, на привезокот за клучеви ми е.
 

smole

Unstoppable
18 април 2007
3,404
3,993
Кај нас не сум сретнал, ама искрено не сум ни барал. Јас нарачав еден пар од некој од кинеските сајтови истовремено со лампата, уште кога испорачуваа батерии. Досега само по еднаш ги имам полнето, но ја користам по потреба кога не сум дома, на привезокот за клучеви ми е.
Јас земав неколку парчиња за да ми стојат по несесери и ранци, а гледам дека 10440 е скоро 10 еур по парче така да сега нема да ги купувам, понатаму ако нарачувам од нкон нешто друга па уз тоа би нарачал 1 комад, иако малце ми е безвезе лампа од 10 еур да има во нејзе батерија од 10 еур :)
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,597
2,935
Јас земав неколку парчиња за да ми стојат по несесери и ранци, а гледам дека 10440 е скоро 10 еур по парче така да сега нема да ги купувам, понатаму ако нарачувам од нкон нешто друга па уз тоа би нарачал 1 комад, иако малце ми е безвезе лампа од 10 еур да има во нејзе батерија од 10 еур :)
Ги немам гледано сега цените, ама тогаш чинеа колку и обични АА/ААА батерии на полнење. 10 евра за една е премногу.
 

turbiny

Gaining Experience
20 декември 2016
190
87
SK98 clone
IMG_2483.JPGIMG_2484.JPGIMG_2489.JPGIMG_2488.JPG
После долго време конечно ја монтирав Nichia 219c не знам како сум ја користел претходноN56 via jailbroken Monarch
 

123456

On your way to fame
12 април 2013
1,415
977
Naselba Dracevo, Kisela Voda, Macedonia

stefan_off

Gaining Experience
29 октомври 2009
414
343
MKD
stefan_off's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 7700K
Motherboard
Eurocom Torando F5
Storage
Samsung 960 Evo 256Gb m.2; Intel 660P 1Tb m.2; Seagate 2Tb 2,5inc 5400RPM
PSU
230W brick
RAM
16Gb DDR4 2x8Gb Kingston @2400mhz
Video card
MXM nVidia GTX 1070 8gb
Mouse
Logitech MX Master 2S
Keyboard
Logitech K520
Monitor
Benq BL3200PT 32`
OS
Win 10 64bit
Здраво друштво, да ми препорачате некоја доба мала џебна ламба. За поклон ми е. Ја гледам оваа што ја препорача @smole Tank007 - E09 изгледа ок но ако има АА верзија би било подобро. Може и од странство да се порача не е итно. Ако има нешто тука од кај нас уште подобро. Буџет 1000ка +-
Фала
 

bobson

Gaining Experience
29 јануари 2009
795
432
Orgrimmar
bobson's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X | BeQuiet! DRP4
Motherboard
ASUS Prime X470 Pro
Storage
850 Pro 256Gb, WD5000AAKX, WD5000AAVS, WD10EZEX
PSU
Antec HCG850M
RAM
G.Skill Ripjaws V 2x8Gb @ 3600 Mhz
Video card
Gigabyte GeForce® GTX 1070 8GB G1
Case
Deepcool Tesseract White
Mouse
Logitech G502 | QCK+
Keyboard
Ripjaws KM570 RGB MX Brown
Audio
Realtek® S1220A | Sennheiser GSP300
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro
Lumintop Tool AA
 

stefan_off

Gaining Experience
29 октомври 2009
414
343
MKD
stefan_off's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 7700K
Motherboard
Eurocom Torando F5
Storage
Samsung 960 Evo 256Gb m.2; Intel 660P 1Tb m.2; Seagate 2Tb 2,5inc 5400RPM
PSU
230W brick
RAM
16Gb DDR4 2x8Gb Kingston @2400mhz
Video card
MXM nVidia GTX 1070 8gb
Mouse
Logitech MX Master 2S
Keyboard
Logitech K520
Monitor
Benq BL3200PT 32`
OS
Win 10 64bit
Здраво друштво, да ми препорачате некоја доба мала џебна ламба. За поклон ми е. Ја гледам оваа што ја препорача @smole Tank007 - E09 изгледа ок но ако има АА верзија би било подобро. Може и од странство да се порача не е итно. Ако има нешто тука од кај нас уште подобро. Буџет 1000ка +-
Фала
Може и понуди во ПП доколку некој има нешто за продавање.
Фала
 

smole

Unstoppable
18 април 2007
3,404
3,993
Tank007 - E09 - 1xAAA лампа, сосема доволно светло за додека не ја најдеш поголемата лампа. 2 недели од Холандија преку ЕМС (поскапата опција за достава - 15 еур со тракнг).


Единствена глупа работа е тоа што има чуден switch со вртење се пали/гаси/менува мод и истиот не работи 20% од времето.

Копче си е копче.
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,597
2,935
Единствена глупа работа е тоа што има чуден switch со вртење се пали/гаси/менува мод и истиот не работи 20% од времето.

Копче си е копче.
Направена е по урнек на Maglite Solitaire. Џепна лампа е и затоа е дизајнирана да се вклучува со вртење за да се избегне случајно притискање на копчето додека е во џеб.
Сепак, копче си е копче :)
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,600
11,933
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Батерии не, а други работи мислам дека никогаш не престанале.
 

smole

Unstoppable
18 април 2007
3,404
3,993
Со намера сум да купам Fenix E35 V3.0 - ми се допаѓа јачината на светлоста, големината и цената.

Генерално ги разгледав конкрентните марки (Klarus, Olight, Nitecore) ама не најдов нешто слично во ценовна смисла. Ако некој има предлог нека пише.

@psyside Стварите нарачани од HKEquipment сеуште стигаат брзо како порано? Планирам од кај нив да нарачам.

Единствена глупа работа е тоа што има чуден switch со вртење се пали/гаси/менува мод и истиот не работи 20% од времето.

Копче си е копче.
Ова се должело на истрошена ААА батерија. Сега пали од прва секој пат.
 
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,627
Мислења
821,971
Членови
28,272
Најнов член
coolshoeshine
На врв Дно