1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

LED - EDC лампи, батерии, полначи - генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од psyside, 11 Јуни 2014.

 1. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,747
  3,844
  12 Јануари 2016
  Машко
  Зависи од повеќе фактори, но во просек нешто повеќе од еден месец.
   
 2. skopje_mkd

  skopje_mkd
  Gaining Experience

  356
  190
  5 Февруари 2016
 3. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,871
  913
  3 Март 2018
 4. bobson

  bobson
  Gaining Experience

  794
  431
  29 Јануари 2009
  Ѓубре, вакви има на ebay/aliexpress за 3-4$.
   
  На bicikle и Sharlovski им се допаѓа ова.
 5. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,871
  913
  3 Март 2018
  за3-4$ друг е муабетот :) Фала
   
 6. dddragan

  dddragan
  Gaining Experience

  245
  262
  12 Август 2014
  Машко
  Гледам има доста луѓе поткрепени со знаење, па ми требаaт ваши насоки и мислење колку е изводливо ова. Комплетен лаик сум, ама имам некоја фикс идеја и сакам да се пробам на непознат терен.

  Сакам да направам мое светло за точак кај што отворот од кај што излегува светлината ќе има одреден специфичен радиус. Дали може да ми дадете насоки од каде да почнам да истражувам за што се би ми требало да го напраам тоа, на што да внимавам и што може/не може да се изведе?

  Знам дека можам да пишам на google "how to make a bicycle light", ама нека се раздвижи муабетов малце, можда ќе излезе интересна дискусија некоја.
   
 7. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,462
  11,730
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Зошто ја фалат оваа? Што има подобро од другите S2-јки? Само thermal management? А тоа што нема orange peel на рефлекторот?
   
 8. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,780
  27,512
  4 Септември 2008
  Не би знаел, пријател мој има S2 со ~4500K диода, супер пријатно светло. Него помош, гледам на Ebay почнале да се појавуваат продавачи на 18650/26650 батерии, дали се забранети на влез у државава или?
   
 9. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,462
  11,730
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Не се, забранети се за транспорт (демек експлодирале при промена на притисок во авион и можеле да направат пожар, па тоа им е оправдување полека да го стегаат транспортот - само ДХЛ ги прима). Тие што ги праќаат по обична пошта ги шверцуваат.

  На Ибеј тешко да најдеш оригинали (освен ептен познати продавачи како Торчи д батери бој или некоја филијала на продавница, ама тие не праќаат кај нас).
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 10. bobson

  bobson
  Gaining Experience

  794
  431
  29 Јануари 2009
  Зависи што очекуваш од нејзе. Релативно е тоа подобра/најдобра.

  Конкретно оваа ја фалат најверојатно поради диодата.

  SST40 важи за една од подобрите 5050 3V диоди. Ентузијастите ја сакаат поради екстремно чистата светлина што ја дава за разлика од новите .2 диоди од Cree, тука исто вреди да се додаде и ефикасноста на диодата.

  Драјверот е 5 ампери и има термо регулација која што е преагресивно наместена и според мене е маана а не предност.

  SMO vs OP рефлектор е пак субјективна работа, и тука пак ќе додадам за мене SMO е боље опција.

  Забранети не се, меѓутоа како што знаеш сеуште има големи рестрикции за праќање по пошта.

  Пушти линк да видиме што имаат да понудат тие продавачите од ибеј, ми треба една 26650.


  Sent from my SM-G950F using Tapatalk
   
  Lokvan, Metuzalem и на psyside им се допаѓа ова.
 11. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,780
  27,512
  4 Септември 2008
  PANASONIC NCR-18650B RECHARGEABLE Li-ion BATTERY 3.6V 3400 mAh NEW | eBay

  NCR18650PF PANASONIC 2900mAh 10A RECHARGEABLE BATTERY WITH WELDING STRIPS | eBay

  1 Panasonic Sanyo Battery 18650 3,7 V 1300 mAh 20a | eBay

  1 18650 Battery/Battery Pin protruding Samsung/Sony/LG/Panasonic Original | eBay

  Прашањето ми е дали КАЈ НАС ќе ги запленат, кога ќе стигне батеријата у наша пошта.
   
 12. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,462
  11,730
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Нема да ги запленат, ако ни стигале, поминувале. Освен некои што исчезнувале без трага, што мислам дека е inside job. :innocent:

  Инаку, зошто демек се забранети за транспорт. Оттогаш само ДХЛ има такви контејнери. И за малезискиот авион што исчезна во прво време се збореше дека пренесувал батерии, но беше демантирано.
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 13. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,871
  913
  3 Март 2018
 14. stranger777

  stranger777
  Gaining Experience

  336
  114
  27 oктомври 2013
  Машко
  На Goran27 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,871
  913
  3 Март 2018
  ебем ли га, тоа е едино на пазарот со 18650 батерии... а со аа/ааа да се зае*ава не намерава :)
  Поентата ми беше да носат резерва батерии, па ти купи си каква сакаш сијалица :)

  Него, постојат hxp90.2 лед чипови, или некој фејк се, или јас не можам да ги најдам на официјалната од кри? Ако постојат и ако сака некој да ми прати линк каде би купил само чип ? Фала.
   
 16. stranger777

  stranger777
  Gaining Experience

  336
  114
  27 oктомври 2013
  Машко
  Од батерии до батерии има разлика овие се сигурно некој чкљ 18650 батерии како и повекето батерии што одат со лампа од али, не се ни пола капацитет.
   
  На bicikle му/ѝ се допаѓа ова.
 17. imetotuka

  imetotuka
  Intern

  5
  3
  10 Септември 2016
  Машко
  Дечки каде во Скопје може да се купат феритни јадра? во Логин има ама прескапи се, со сомнителен квалитет(купив пар ама без некоја разлика). Купив лед сијалици х4, за колата ми прават пречки на ФМ радио.
   
 18. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,871
  913
  3 Март 2018
  појди на бувљак, купи напајања за пц по 50 денара, истај им ги сториџите (јадрата) таман намотани се.
   
 19. P.Overdrive

  P.Overdrive
  Gaining Experience

  458
  494
  23 Јуни 2010
  Дали сте сретнале некоја добра EDC USB светилка (мала/нормална големина) за луѓе кои не сакаат да се замараат со посебни полначи и батерии?
   
 20. G4M3R

  G4M3R
  On your way to fame

  605
  573
  26 Јуни 2012
  Машко
  Ми треба предлог за универзален полнач на батерии. Најбитно ми е за 9V да може да полни, второ ААА и трето 18650 кои ми требаат но најретко ги користам.
  Барав по ибеј и налетав на ова Universal Smart LCD Charger For 9V AA AAA Ni-MH Ni-CD 18650 Li-ion Battery lot | eBay

  Целта ми е да имам што помалку т.е еден уред за полнење. Да не купувам за секој тип на батерија посебен полнач.

  Е сега гледав и нешто од Nitecore, колку што прочитав по нетов биле поквалитетни но не најдов баш тоа што барам да има и за 9V. Дали е подобро да ги поделам и да земам два полначи? За 9V засебно и еден универзален за останатите цилиндрични батерии, или да одам со првиот избор погоре?
   
 21. krema

  krema
  Professor

  10,793
  10,344
  24 Јуни 2009
  Машко
  Нема многу избор на ваков универзален каде што ќе има и за 9v.
  Овој од ebay не е скап, ти треба само добар 5v 2А полнач за него.
   
 22. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  920
  631
  11 ноември 2015
  Машко
  Јас го имам VC4 и сум задоволен.
  #Aliexpress US $5.30 | XTAR VC2 VC2 plus VC4 VC2S VC4S battery charger for 10440/16340/14500/14650/18350/18500/18650/18700/21700/20700/17500
  US $5.3 |XTAR VC2 VC2 plus VC4 VC2S VC4S batterie ladegerät für 10440/16340/14500/14650/18350/18500/18650/18700/21700/20700/17500-in Ladegeräte aus Verbraucherelektronik bei AliExpress
  Испратено од SM-N975F преку IT.mk форум апликација
   
 23. gokica

  gokica
  Модератор

  8,552
  10,654
  13 Јуни 2009
  Здраво другари. Дали некој знае каде може да се најдат 1900-2000 Eneloop батерии за полнење. Пред некој ден прочитав дека ги имало во Нептун на каса ама гледам на сајт ги нема излистано.

  Благодарам.
   
 24. Steff_Maja

  Steff_Maja
  Practice makes perfect

  4,157
  1,713
  30 Мај 2010
  Во Рефот М. Само ваљда знаеш дека Enelop веќе ги произведува Panasonic.
   
  На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
 25. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,703
  2,584
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
  На gokica му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...