1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

LED - EDC лампи, батерии, полначи - генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од psyside, 11 Јуни 2014.

 1. Kajsibebraat

  Kajsibebraat
  On your way to fame

  1,439
  824
  1 Април 2012
  Машко
  Некој да препорача добра лампа за точак, докај 20 долара. Да има достава до Америка. Ми ја предложија оваа, и ја имам испробано солидна е но добредојдени се уште предлози.
   
 2. bokiscout

  bokiscout
  Practice makes perfect

  1,703
  1,999
  17 Март 2011
  Машко
  Embedded C, Linux Kernel
  Ако најдеш на попуст земи Convoy S2+ со orange peal рефлектор.

  Ке си купиш и go про механизам дршка за ламбата за два доалри.

  - Не бендисувам вградена батерија. Немаш резерва па треба да внимаваш да не ти се потроши на сред возење. Не ти е сеедно ако правиш долги ноќни тури или пак повеќедневни.
  - Немаш заменска батеријата. А батерија како батерија има рок на траење.

  Јас користам Astrolux S43 али таа е ѕверка со две оштрици (30 - 40 USD). Одлина е за MTB ама не ја препроачувам за во урбана средина, има премногу широк зрак. Затоа ја предлагам Convoy S2+ со orange peal рефлектор кој е широк зрак ама сепак не претерано. Башка и се наоѓа за помалце од 20 USD.
   
  На bicikle и Lokvan им се допаѓа ова.
 3. krema

  krema
  Professor

  8,720
  8,457
  24 Јуни 2009
  Машко
  Треба да се внимава да не налеташ на фејк конвој.
   
 4. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,306
  3,131
  12 Јануари 2016
  Машко
  Затоа ќе си ја нарача од гиербест и нема да го боли глава (а и цените им се конкурентни, поготово ако начека на акција и најевтино ќе помине).
   
  На bicikle му/ѝ се допаѓа ова.
 5. eX3v1l

  eX3v1l
  On your way to fame

  1,091
  625
  2 Мај 2011
  Да не шитка некој Convoy S2 ? Не ми се чека 2 месеци да стигне. Ми треба за велосипед. Гледам на Gearbest има 10 различни верзии со различна цена од 10$ - 20$. Некоја препорака?
   
 6. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,306
  3,131
  12 Јануари 2016
  Машко
  Разликите во цените (и во перформансите) се должат на различни лед-ови (CRI индекс, топлина на светлината) и различни драјвери/електроника (моќност, колку макс лумени).

  Колку лумени ти требаат ти треба да си одлучиш, исто и каква топлина на светлото сакаш. Најевтините се тие со ледови со поладни бои, и со драјвери кои можат помалку струја да повлечат. Средна комбинација на потопла боја и „послаб“ драјвер а повеќе струја ионака обично се користи на кратки периоди, пошто бргу се троши батеријата и поголемо е загревањето (читај кога сакаш некој да импресионираш, или не планираш долго да светиш).

  По мене најисплатливо во моментов ми се чини ова:
  https://www.gearbest.com/led-flashlights/pp_154256.html
  Влече 2.8 ампери (7135 x 8 драјвер) што е сосема солидно, а топлината на светлото е по мене идеални 4300-4500 келвини (4C бин). Метален свич (тие некој долар поевтините имаат гумен), итн, итн... Одлична лампа, ја имам истава и баш таа ми е една од најкористените (од купот лампи што ги имам).
   
  На PC_GAMER му/ѝ се допаѓа ова.
 7. eX3v1l

  eX3v1l
  On your way to fame

  1,091
  625
  2 Мај 2011
  За точак возење ми е. Најбитно е да има просечна светлина (500+ лумени) и да држи барем 2 часа батерија. Мада гледам на овие и може да им се менува батерија па да се носи резервна.
   
 8. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,532
  710
  3 Март 2018
  За низ град и колку да си обележан оваа е доволна, одоко имаат исто лумени со конвојот, но полошо е распределена светлината, послаба изработка, не е за даунхил, да се спушташ по карпи (најверојатно на секое фокусот ќе се ремети), но за низ град, по кеј е доволна, а има приклучон за на банка да го приклулиш, да полниш батерии директно на нејзе.
   
 9. Kajsibebraat

  Kajsibebraat
  On your way to fame

  1,439
  824
  1 Април 2012
  Машко
  Ми стигна astrolux s43ката, сега ми требаат батерии за нејзе. Некој предлог?
   
  На bokiscout му/ѝ се допаѓа ова.
 10. architect

  architect
  Unstoppable

  1,890
  2,220
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  де бре, од толку усб-речарџинг ламби за точак најде да купуваш рефлектор на батерии ..
   
  На Kajsibebraat и stranger777 им се допаѓа ова.
 11. stranger777

  stranger777
  Gaining Experience

  303
  102
  27 oктомври 2013
  Машко
  За на точак само
  BLF A6 пошо имаш Moon-Low-Med1-Med2-High1-High2-Turbo
  med2 е сосема доволно и не троши ич батерија.
   
  На bicikle му/ѝ се допаѓа ова.
 12. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,532
  710
  3 Март 2018
  евентуално ако имаат на 18650 . com (без празни места, такви се преференците)
  слична на конвој ?
   
 13. stranger777

  stranger777
  Gaining Experience

  303
  102
  27 oктомври 2013
  Машко
  да иста е по димензии
   
  На bicikle му/ѝ се допаѓа ова.
 14. bobson

  bobson
  Gaining Experience

  799
  411
  29 Јануари 2009
  FYI, S43 има NarsilM v1.3 фирмвер, многу напреден и може да се подеси многу случно на A6 фирмверот.
   
  На Lokvan му/ѝ се допаѓа ова.
 15. eX3v1l

  eX3v1l
  On your way to fame

  1,091
  625
  2 Мај 2011
  `ZHISHUNJIA` добри се како бренд ?
   
 16. bokiscout

  bokiscout
  Practice makes perfect

  1,703
  1,999
  17 Март 2011
  Машко
  Embedded C, Linux Kernel
  Моментално користам од 300 мкд од амбрела 2000mah, не ми текнува брендот. Ок е.

  Тера повеќе од 1h на максимум (не турбо) гарантирам, скоро 2h беше аконе се лажам ама да проверам.

  Испратено од I4193 преку IT.mk форум апликација
   
 17. Kajsibebraat

  Kajsibebraat
  On your way to fame

  1,439
  824
  1 Април 2012
  Машко
  купив sony vtc6, 2 за 10тина долари. Прилично сум изненаден од лампава, немам видено нешто посветло до сега.
   
  На bokiscout и krema им се допаѓа ова.
 18. krema

  krema
  Professor

  8,720
  8,457
  24 Јуни 2009
  Машко
  Брат, од кај ги купи?
   
  На bicikle му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Kajsibebraat

  Kajsibebraat
  On your way to fame

  1,439
  824
  1 Април 2012
  Машко
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 20. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,532
  710
  3 Март 2018
  Од 18650 зедов 10 комада, за сега се покажаа добри, скоро иста цена се
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 21. krema

  krema
  Professor

  8,720
  8,457
  24 Јуни 2009
  Машко
  Од истиот селер?
  Само што овој не праќа повеќе за МК.
   
 22. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,532
  710
  3 Март 2018
  Не, не, на сајтот (18650) мислев. Се поскапи ама стигбна врзо и сите се ок, додуша ги немам оптоварено до граница, ама 2 (vtc 5) на80w ладни се ко таштина душа, e сега за полнење 500милиампери по батерија максимум, иначе греат.
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 23. krema

  krema
  Professor

  8,720
  8,457
  24 Јуни 2009
  Машко
  Сакав да слушнам од кај ги има земено батериите @Kajsibebraat.

  @bicikle
  Нека ти се честито бактериите. :)
  btw колку вкупно ти искочи сметката со поштарина за 10 батерии?
   
 24. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,532
  710
  3 Март 2018
  7 усд е поштатина и за 1 и за 10, затоа и 10 пукнав, и за 20 парчиња е ист шипинг, ама да не падне сумљиво...
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 25. eX3v1l

  eX3v1l
  On your way to fame

  1,091
  625
  2 Мај 2011
  Колку време најчесто им треба на GearBest за испорака до кај нас?
   

Сподели

Вчитување...