1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Конечно Paypal и во Македонија?

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од daceee90, 10 Март 2009.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
 1. daceee90

  daceee90
  Intern

  234
  9
  2 Март 2008
  kako prvo izvinete sto pisuvam na latinica na linux sum nemam kirilica.
  Vaka sega pay pal moze i vo Makedonija samo preku NLB tutunska banka. Makedonija ja nema seuste na listata pred nekolku minuti kontaktirav so eden od sefovite na bankata moze da se otvori smetka preku nivna katicka.
  Primer vadis debitna kartica od kaj niv i se registriras na pay pal primer stavas Slovenija ili Albanija i ZIP:1000 GRAD: Skopje na ovoj nacin mozete da otvorite pay pal smetka vo Makedonija. Mi rekoa deka e sigurno vaka deka moze da se otvori smetka a za kratko vreme ke ja ima i Makedonija na PayPal ;) ;)
   
  1 person likes this.
 2. Пеон

  Пеон
  Intern

  75
  1
  13 Март 2008
  Фала богу... уште ние и Северна кореја останавме без PayPal. Ај баш овие денови ќе проверам што како е работата.
   
 3. dani_janev

  dani_janev
  Intern

  280
  7
  19 Април 2007
  pa ja vaka account imam napraveno vekje odamna...samo sho sho nemav probano dali mozhe da prakjam ili podignam pari...i ja kako nash najdobar prijatel ja izbrav Grcija...barem nema da ne smeshaat :)
   
 4. Banzai

  Banzai
  Intern

  637
  8
  3 Март 2008
  Преку NLB може, затоа што сите трансакции им одат преку Словенија, така да и картичката ја чита како словенска, а не македонска ;-)
   
 5. Kafka

  Kafka
  Intern

  128
  19
  8 Јуни 2007
  Машко
  znaci konecno i nie malku da ispadneme od dupkata na paypal....

  bravo za nlb ako e stvarno taka....
   
 6. MetalGear

  MetalGear
  On your way to fame

  2,993
  503
  14 Април 2007
  Машко
  јас утре ке одам да видам
   
 7. ajvar

  ajvar
  Intern

  295
  6
  19 Август 2008
  и ова значи дека конечно ќе можам да подигам пари од paypal???????
   
 8. reng

  reng
  Intern

  683
  19
  13 Август 2007
  Па луѓе одамна ви пишав дека може и дека ми ја верификува картичката јас ја избрав Бугарија на пример. Само не пробав да вршам трансакции, ако има некој би сакал да пробам да му пратам некој цент.
   
 9. Kupe3

  Kupe3
  Intern

  138
  1
  2 Јуни 2008
  hmmm.....

  ne gledam nisto na nivniot sajt. Mislam deka vakvo nesto sigurno ke go izreklamiraa ili barem ke stavea info na sajtot.
   
 10. stancafe

  stancafe
  Intern

  58
  0
  27 oктомври 2008
  Ima i drug nacin

  Jas odamna si imam PP i go koristam bez problemi. Si izvadiv stranska debitna karticka od PAYONEER, mi ja pratia po posta za 3-4 nedeli, se registrirav vo PP kako USA. Bez problemi sum zemal pari od PP dosega.
  Kako se otvara kartickata mozete da citate na http://hotfixes.edibra.com/?tag=mastercard-online-signup

  pozdrav
   
 11. sdarko

  sdarko
  Gaining Experience

  1,051
  64
  28 Септември 2008
  ГО знам ова и не е лош концептот но додека не ја видиме македонија на листата ништо работа.
   
 12. Banzai

  Banzai
  Intern

  637
  8
  3 Март 2008
  Не е ова ништо ново. Откако Словенците ја купија Тутунска, сите трансакции одат преку базата во Словенија. Тоа не го направиле заради нас и заради PayPal, туку затоа што така за нив е подобро(најверојатно).
   
 13. togenx

  togenx
  Intern

  19
  0
  25 Март 2008
  Како иде процесот на регистрација/верификација на PayPal, дали е исто како на Moneybookers со одредена сума за верификација?

  А има ли некој досега купено или продадено нешто со PayPal account регистриран со картичка од NLB Тутунска?

  @stancafe:
  Дали си подигал пари со таа картица од некој банкомат од МК, ако да колку провизија земаат?
   
 14. reng

  reng
  Intern

  683
  19
  13 Август 2007
  Па немам со кого да пробам да му пратам пари на Paypal, провизија има само за подигање на парите од Paypal на картичка 2 евра. За друго незнам точно. Видов некои провизии ако ти пратат пари, ама незнам точно како оди процесот не сум пробал.
   
 15. Commie

  Commie
  Gaining Experience

  4,717
  218
  27 oктомври 2007
  Машко
  ЗА верификација потребно ти е да имаш 1,5 евра или 100 денари на сметка кој откакот ќе се верификува сметката ти ги враќаат назад. Немам пари во моментов да ја валидирам али ќе го бидне и тоа...
   
 16. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,748
  286
  18 Мај 2007
  :muahaha::muahaha::muahaha:

  Како немаш бре ?
   
 17. the.Escapist

  the.Escapist
  Intern

  266
  20
  21 Јануари 2009
  А можи да се купува од ebay, или пак да се плаќа претплата на некој сајт (last.fm, rapidshare...)?
   
 18. HijackHacker

  HijackHacker
  Gaining Experience

  5,108
  297
  21 Февруари 2008
  Машко
  Web Designer
  @the.Escapist
  Ако сајтот го поддржува PayPal, каде што eBay и RS го поддржуваат, се разбира дека ќе може. :)
   
 19. Master4e

  Master4e
  Intern

  242
  9
  11 Мај 2007
  Утре ке ми биде готова дебитната од Тутунска па ке видиме дали сево ова е точно. :)
   
 20. neW1

  neW1
  Gaining Experience

  676
  144
  10 Мај 2007
  И јас имам слушнато дека со кредитна од Тутунска по одбирање на Словенија како земја можеш да користиш PP тука, треба да се провери.
  ОТ: Monebookers тука работи без проблем, така? :)
   
 21. HijackHacker

  HijackHacker
  Gaining Experience

  5,108
  297
  21 Февруари 2008
  Машко
  Web Designer
  @neW1
  ОФ: Да :)
   
  1 person likes this.
 22. reng

  reng
  Intern

  683
  19
  13 Август 2007
  Колку што прочитав од друго место на интернет нема потреба да имаш пари на Paypal туку директно ти зема од картичката пари иако сето тоа оди преку Paypal. Земи ја картичката, па да пробаме да си пратиме пари нели.
   
 23. Commie

  Commie
  Gaining Experience

  4,717
  218
  27 oктомври 2007
  Машко
  Еве јас пробав да верификувам... ама 4 цифрениот број што го праќа paypal не знам каде треба да стигне.
   
 24. reng

  reng
  Intern

  683
  19
  13 Август 2007
  Треба да ти стигне на извод на сметката убаво ти е објаснето каде. Ако имаш од Тутунска тогаш може да го видиш изводот на сметката на интернет. Само одма нема да ти биде евидентирана трансакцијата на изводот треба да почекаш ден или два.
   
 25. Commie

  Commie
  Gaining Experience

  4,717
  218
  27 oктомври 2007
  Машко
  Епа видов на е-банк системот ама не знам каде поточно... плс ако имаш некое инфо кажи.
   
Статус на темата:
Затворена за нови мислења.

Сподели

Вчитување...