1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Ке сецка ли ако имаш помалку фпс од 244 на монитор 244хз

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од karpalak, 16 Јули 2019.

 1. toplel

  toplel
  On your way to fame

  552
  550
  18 Август 2016
  Машко
  Аку земаш (над) 144Hz во тој ценовен ранг, барем гледај да е со повисока резолуција зошто 1080p полека ќе бидит (условно) „застарена“ резолуција. Аку не играш competitive наслови што најчесто се играат на максимална резолуција од 1080P, туку casual single-player игрици, јас би ти предложил да го имаш предвид мониторов.
  • QHD 1440P
  • FreeSync
  • 155Hz
  • 27"
   
 2. Astro

  Astro
  Guru

  6,023
  8,156
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Ако програмираш да. За гејминг не.
   
 3. PeGi998

  PeGi998
  Gaining Experience

  40
  53
  3 oктомври 2018
  Машко
  Го имам МСИ 24'' 1080п околу 2 месеци. Сега за сега одлично искуство. Го користам само за игри. Бојата е за мене одлична. Апликацијата е одлична, можеш на телефон да си менуваш се што сакаш. За секоја ихра си имам наместено посебни опции и само со 2 клика на телефон си менувам. Тоа што е заоблен екранот додава на впечатокот и со тоа што скоро и да нема пластика од страна изгледа одлично. Со тој 27'' 1440п мислам дека нема да згрешиш.

  Испратено од MI 9 преку IT.mk форум апликација
   
  На Psycore му/ѝ се допаѓа ова.
 4. karpalak

  karpalak
  Intern

  58
  10
  2 Декември 2018
  Тешко да имам 144фпс во игри на 1440п затоа барам 1080п али тој монитор многу клин изгледа
   
 5. Foldalot

  Foldalot
  Intern

  50
  40
  19 Март 2014
  Машко
  За гејминг е топ.
  Ако нешто ти значи во однос на Rocket League, фатив grand champ откако го земав.

  8/10 му давам.
  -1 оти му умре пиксел (Press F in chat to pay respects), што реално може да се случи со секој монитор. Ми се има случувано и со други.
  -1 има забележителен backlight bleed.
   
 6. karpalak

  karpalak
  Intern

  58
  10
  2 Декември 2018
  не знам да ли да зеам curved монитор али некако нема ни голем избор во МК
   
 7. karpalak

  karpalak
  Intern

  58
  10
  2 Декември 2018
  ако не најдам друг мож тој ке го земам али 24инч 1080п
   
 8. karpalak

  karpalak
  Intern

  58
  10
  2 Декември 2018
  Кој од овие два да го земам и дали се добри?
  Anhoch PC Market Online - Monitor 24" MSI MAG241C LED Gaming 1ms, 144Hz, USBx3, HDMIx2, DP, Curved
  Anhoch PC Market Online - Monitor 24" MSI MAG241CR LED Gaming 1ms, 144Hz, USBx3, HDMIx2, DP, Curved, RGB, Hight Adjusment

  На тој првиоут тука пишува дека нема high adjusment али од MSI после 2месеци од кога излезе му додадоа и тоа на тој овдека во anhoch е можда уште стар и нема тоа. Дали се исплати 3к повише да дадам за тој CR?Исто видов дека на 1мс ако го стаиш многу губи боја. До 20к дали има боље монитор што би можел да земам освен овие? 1080п 144хз
   
 9. karpalak

  karpalak
  Intern

  58
  10
  2 Декември 2018
 10. PeGi998

  PeGi998
  Gaining Experience

  40
  53
  3 oктомври 2018
  Машко
  Поскапиот има можност за подесување висина и тилт, тоа не се додава, не знам кај си читал. Инаку и двата се со сосема исти карактеристики па ако не ти праи разлика тоа подесувањето би одел на поефтиниот. Поскапиот има ргб, али не се гледа воопшто.

  Испратено од MI 9 преку IT.mk форум апликација
   
 11. karpalak

  karpalak
  Intern

  58
  10
  2 Декември 2018
  добар е тој да го земам или има некој боље до 20к? што е1080 144хз
   
 12. PeGi998

  PeGi998
  Gaining Experience

  40
  53
  3 oктомври 2018
  Машко
  Изгледот и тоа што нема рамки според мене е врв. Мислам дека до таа цена нема боље. Иначе ако имаш 1060 толку е и можноста на пцто. Ако не ти треба подесување на висина земи го тој од 12.500.Нема да зажалиш.

  Испратено од MI 9 преку IT.mk форум апликација
   
 13. DarthJe5us

  DarthJe5us
  On your way to fame

  1,194
  969
  2 Јануари 2012
  Машко
 14. zmija

  zmija
  Gaining Experience

  347
  195
  26 Мај 2007
  NoLifer
  Zemisi alienware za godina sve pojaka graficka ke zemis .vo anhoch go vidov iizrabitkata zavrsna e 3puti bolja od drugite .podesuvanja visina stabilen se.ako raboti na 240 zosto da ne mozi da se namali na 144hz
   
 15. karpalak

  karpalak
  Intern

  58
  10
  2 Декември 2018
  Сигурен си дека нема да прави проблем ако го користам на 144хз ? И дали може да се стави на 144хз? Го има некој пробано ма 144хз ?
   
 16. CykaBlyat

  CykaBlyat
  Intern

  136
  39
  22 oктомври 2016
  Се мачам на видео игри
  Можиш да го клајш на 144 и нема да прај проблеми
   

Сподели

Вчитување...