1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Ке сецка ли ако имаш помалку фпс од 244 на монитор 244хз

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од karpalak, 16 Јули 2019.

 1. karpalak

  karpalak
  Intern

  60
  10
  2 Декември 2018
  Сакам да купаммонитор барам веќе 2месеци во Македонија до 18к денари и ништо неможам да најдам добро ако е добар со инч и резолуција ке нема 144хз ако има 144хз ке е 27инч со 1080п а тоа е преголемо за таа резолуција па што може да предложите? Го видов тој делл монитор во анхоч 244хз ке можам да го користам без проблем на 90-100фпс или некој предлог добар за 144хз 1080п 24инч
   
 2. CykaBlyat

  CykaBlyat
  Gaining Experience

  226
  109
  22 oктомври 2016
  Се мачам на видео игри
  1.дали ти е мониторот за стриктно гејминг?
  2.дали гледаш разлика помеѓу 144 и 240 фрејмој
  3.дали компјутерот можи да тера игри со 240 фрејмој
  4.Под сецканје мислиш screen tearing?
   
  На stefan_off му/ѝ се допаѓа ова.
 3. TheMarshal

  TheMarshal
  Gaining Experience

  184
  218
  3 Јануари 2019
  Машко
  Ја како што знам во Анхоч има само еден Alienware монитор според твоите барања. Обиде се да им пишеш маил на Макпетроп, знам дека може од кај нив да нарачаш од кај нив нешто и што го немаат на лагер. :)
   
 4. Mao

  Mao
  Gaining Experience

  922
  463
  5 Јуни 2007
  Машко
 5. pecko95

  pecko95
  Gaining Experience

  91
  66
  5 Април 2018
  Машко
  Дали ке сецка ? Не би требало. Дали треба да земеш 244хз ако немаш можност да вадиш константно 244+ FPS? Не.

  Барем тоа е мое мислење. Ако немаш баш јака конфигурација, џабе се парите дадени, нема ништо да осетиш. И дури можеш само да се зафркнеш со тоа што, да речеме играш CSGO, вадиш таму без проблем 300+ FPS, и ке се навикнеш. После тоа кога ке сакаш да играш било што друго, каде не вадиш ни 100 FPS, е тогаш ке приметиш огромна разлика. Јас имав приметено драстична разлика, играв WoW на лаптоп, и некако ми беше ставено refresh rate во settings на 40hz, наместо на 60hz. Премногу сецкаше, бидејќи навикнат на 60hz refresh rate. Корегирав, и беше супер. И тоа со 20hz разлика. Што ке биде од 244hz навика кога ке ти стане, па кога ке паднеш на под 100FPS? :) Толку лошо би било искуството (така барем сите викаат - еднаш ако почнеш со 144+hz, многу е тешко враќање назад на помал refresh rate).

  Така да, јас да сум на твое место не би зимал. Па дури и само CSGO, Rainbow Six, Dota 2 да играш.
   
  На Mayson му/ѝ се допаѓа ова.
 6. UnderMyRules

  UnderMyRules
  Gaining Experience

  651
  168
  27 ноември 2008
  Машко
  Да не пишувам реферати во кратки црти ке ти кажам. Сецкање би имал само доколку има нагли дропови на frames i frametimes, пример од 300фпс на 180фпс или од 100фпс на 50фпс небитно, а тоа најчесто би го добил во csgo зашто играта е позната по тоа но доколку би имал пари да земеш 244hz монитор верувам ке можеш да си дозволиш ryzen 3600/ intel 9600k со 2060 super/ 5700xt комбинација, нормално доколку моментално веке немаш солидна конфигурација.
   
 7. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  744
  319
  10 Април 2011
  како што кажа пецко, кога ке се навикнеш на повисока херцажа све под тоа ке ти изледа како да сецка.
  со в синк ке имаш голем инпут лаг ако е голема разликата у фпс и хз на монитор, ако не вадиш над 244 фпс не зимај 244 монитор
   
 8. Astro

  Astro
  Guru

  6,157
  8,483
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Нема да сецка, зошто би сецкало?
   
  На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  744
  319
  10 Април 2011
  без в синк tearing ке има, со в синк инпут лаг.
   
 10. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,690
  3,070
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Чек чек, нели tearing се појавува ако пример мониторот е 60 херци а се прикажуваат над 60 фрејма? Мислам дека тогаш ќе се појави tearing, ако бројот на фрејмови е поголем од refresh rate на мониторот. Поправете ме ако грешам
   
 11. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  744
  319
  10 Април 2011
  исто и кога фпс е над хз се појавува.
   
  На spiritBreaker му/ѝ се допаѓа ова.
 12. moongose

  moongose
  Unstoppable

  1,947
  2,184
  19 Јули 2013
  Кога изворот на видеото и дисплејот не се синхрони, секогаш се појавуваат дефекти на приказот на сликата. Tearing, stutter, нешто трето, важно ги има. Што се фреквенциите повисоки, тоа е времетрањето на дефектите пократко и потешко (не) се забележуваат и изгледа дека сликата тече мазно.
   
  На spiritBreaker му/ѝ се допаѓа ова.
 13. karpalak

  karpalak
  Intern

  60
  10
  2 Декември 2018
  1.Да
  2.Не сум пробал 144хз користам 60хз
  3.Може во некои игри како Rocket League CSGO а во други појаки не
  4.Така нешто мислам да не има проблеми зашто е под 244фпс
   
  Последна промена: 18 Јули 2019
 14. karpalak

  karpalak
  Intern

  60
  10
  2 Декември 2018
  Ондак можешли да ми препоручиш некој добар 144хз? Јас барав неможам да најдам повеќето се стари со 10цм пластика од страна
   
 15. karpalak

  karpalak
  Intern

  60
  10
  2 Декември 2018
  Да тоа е проблемот во некои игри ке можам над 244фпс али у повекето нема да може. Кој да го земам монитор што е 144хз?
   
 16. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  744
  319
  10 Април 2011
  ако ти е најбитно за гејминг, free sync глеј да има.

  Anhoch PC Market Online - Monitor 25" HP OMEN FullHD 144Hz/1ms/TN/16:9/2xHDMI/DP/3xUSB

  Anhoch PC Market Online - Monitor 27" MSI MAG271C LED Gaming 1ms, 144Hz, USBx3, HDMIx2, DP, Curved
   
  На spiritBreaker му/ѝ се допаѓа ова.
 17. karpalak

  karpalak
  Intern

  60
  10
  2 Декември 2018
 18. TheMarshal

  TheMarshal
  Gaining Experience

  184
  218
  3 Јануари 2019
  Машко
  Ако мониторот поддржува freesync или gsync, а исто и твојата графичка, не би требало да имаш проблеми со screen tearning.
   
 19. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  744
  319
  10 Април 2011
 20. karpalak

  karpalak
  Intern

  60
  10
  2 Декември 2018
 21. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  744
  319
  10 Април 2011
 22. karpalak

  karpalak
  Intern

  60
  10
  2 Декември 2018
 23. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  744
  319
  10 Април 2011
  искривен
  [​IMG]
   
 24. karpalak

  karpalak
  Intern

  60
  10
  2 Декември 2018
  знам што значи али дали е добро за гејминг искривен монитор бидејќи кога гледав reviews викаа боље е прав
   
 25. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  744
  319
  10 Април 2011
  незнам не сум користел искривен
   

Сподели

Вчитување...